Αγορά τροφής online


andrykor

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2010
311
0
κορινθος
σκεφτομαι να δω αν μπορω να αγορασω την τροφη του σκυλου μου κατευθειαν απο τον αντιπροσωπο ελλαδας που την φερνει απο εξωτερικο και οχι απο το μαγαζι που την αγοραζω μεχρι τωρα. αυτο για λογους οικονομιας βασικα. αλλα βλεπω οτι δινουν μονο χονδρικη. ξερετε αν υπαρχει καποιος τροπος πχ να δηλωσω εκτροφεας ή οτιδηποτε αλλο, ωστε να μπορω να αγοραζω? ευχαριστω

p.s. λαθος εγραψα online στον τιτλο
 
Last edited:


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Για να μην ανοίγω άλλο θέμα θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος περί εκτελωνισμού 12κιλου τσουβαλιού ξηράς τροφής!

Θέλω να παραγγείλω από εξωτερικό αλλά κωλύομαι γιατί υπάρχει ανάμεσα το αγαπημένο μας τελωνείο!

Ξέρω ότι αν παραγγείλεις από Αμερική προτιμότερο είναι να ψάξεις για αποστολέα που προτιμά το απλό ταχυδρομείο τους(USPS)!
Ξέρω ότι το "gift" πολλές φορές δεν πιάνει μιας και ξέρουν οι εκτελωνιστές ότι τα δώρα είναι αξίας συνήθως!
Ξέρω ότι το δέμα που θα μου 'ρθει θα έχει ένα σεβαστό βάρος(12kg).

Το θέμα είναι αν πιαστεί ή όχι εν τέλει στο τελωνείο!
 


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Μέχρι 150 μπορείς να κάνεις αγορά πληρώνοντας μόνο το ΦΠΑ,το οποίο στο λέει κάτα το check out πιο είναι - από τα 150e κ πάνω πληρώνεις ΚΑΙ δασμούς κάτα την εκτελώνηση..

22e κ κάτω δεν πληρώνεις ούτε το φπα αλλά γενικά επειδή η νομοθεσία δεν είναι απολύτως ξεκάθαρη,οι τελώνες δεν ασχολούνται συνήθως με μικροποσά η μικρο αντικείμενα που μπορεί να έχουν κ μεγαλύτερη των 150e αξία.

Εσένα που είναι 12 κιλά θα το προσέξουν φυσικά αλλά άμα είναι γύρω στα 60 usd που κάνει συνήθως το τσουβάλι(δηλαδή κάτω απο 150 e)νομίζω είσαι οκ.

Sent from my Galaxy NOTE II using tapatalk
 
Last edited:




st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Από Αμερική!

Η τιμή της εδώ είναι στα 60 ευρώ ενώ από Αμερική το 12κιλο έχει 39 με δωρεάν έξοδα αποστολής!
Είναι πιο φθηνή από εδώ και έχει και προσφορά!
 






Jp.Ak.Elias

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2012
217
11
Eχει site το καταστημα αυτο?Πες μωρε μην στα βγαζουμε με το τσιγκελι ! χα χα

Edit τωρα ειδα οτι ηταν με link το καταστημα :p
 
Last edited:


hook

Well-Known Member
12 Δεκεμβρίου 2011
759
0
corfu
η go fresh μου φαινεται αρκετα καλη!και καλυτερη σε σχεση με την προ πλαν κοτοπουλο που δινω... να ρωτησω μου φαινεται αρκετη η πρωτεινη ομως για ενα μικροσωμο 4 κιλων. τι λετε?