Αγορά golden retriever




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Το να γίνεις εκτροφέας δεν είναι απλή δουλειά και δεν μπορούν να γίνουν όλοι..
Είναι συγκεκριμένοι ανθρωποι που έχουν μεράκι με αυτό..
θέλει τύχη,δημόσιες σχέσεις και κατάρτιση..

Ομως σε όλους τους χώρους υπάρχουν και τα στραβά..
Το ότι προτείνουμε να αγοράζει ο κόσμος από εκτροφείς δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να είναι προσεχτικοί..
Αλλωστε έχουμε γράψει κάποια πράγματα για την επιλογή εκτροφέα..
Εχουμε αναφέρει πολλές φορες ότι παζάρια με την επιλογή σκυλιού δεν κάνουμε..
και στην δικη σου περίπτωση που θέλεις golden πρόσεχε γιατί αυτά τα σκυλιά έχουν ιστορία με την δισπλασια..,οποτε πρόσεχε πολύ καλά από που θα το πάρεις και αν δεν βρείς κάτι καλο εδώ ,απευθύνσου στο εξωτερικό..
Τους λόγους της αναγκαιότητας να είναι καλο το σκυλί ,έχουν αναφερθεί παρα πολλές φορες και η αντίθετη περίπτωση αποφέρει πολύ μεγαλύτερη οικονομική ζημια αν δεν είμαστε προσεχτικοί εξαρχής..
 


little_pony

Well-Known Member
24 Αυγούστου 2008
179
0
Χαλκίδα
ναι αυτο για την ασθενεια που λες το εχω διαβασει πολλες φορες..γιαυτο και περιμενω και απο αλλους που εχουν παρει απο εκτροφεις να πουν τη γνωμη τους και την εμπειρια τους..
 










puzzle

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
513
1
Patissia
εστειλα μαιλ στον κοε και μου εστειλε μια λιστα με ονοματα και τηλ οσων ειχαν δηλωσει γεννα μεσα στο 2007, τα οποια ηταν 4-5 στα δυο απο αυτα πηρα τηλ και ηταν λαθος..
οσο για την εκθεση μενω μακρια απο αθηνα,βορεια ελλαδα και δν θα μπορεσω να κατεβω πριν τα χριστουγεννα γιαυτο ακριβως προσπαθω να ενημερωθω απο τηλ και ιντερνετ για να ειμαι πιο ενημερη και να μην ψαχνομαι οταν παω..( για παραδειγμα καποιοι πριν λεγανε να αποφυγουν εναν εκτροφεα, κατι που εγω λογω του οτι δεν ειμαι στην αθηνα δν μπορω να ειμαι τοσο καλα ενημερωμενη και να γνωριζω οτι σαυτους που θα πεσω θα ειναι αξιοπιστοι η σαν τον προηγουμενο)
επισης ρωταω εδω μηπως καποιοι απο την υπολοιπη ελλαδα εχουν να μου προτεινουν καποιον εκτος αττικης..
σ ευχαριστω παντως :)
Περι ΚΟΕ τα εχω πει κι εγω οταν προσπαθουσα να βρω εκτροφεις γαλλικου..
Moυ εδωσε 3 τηλ, τα 2 δεν υπηρχαν χρονια τωρα..φυσικα τους εστειλα ενα email να το γνωριζουν..
Ισως καλο θα ηταν να το κανεις κι εσυ μιας και προφανως δεν μπορουν να εχουν την καταλληλη ενημερωση..
Παντως κι εγω για να βρω εκτροφεα αρχισα να πηγαινω σε εκθεσεις..ισως ειναι η καλυτερη λυση!!!
 


puzzle

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
513
1
Patissia
Ο γιατρός τι σχέση έχει βρε Puzzle? :confused:

Εγώ αναφέρθηκα στην αγορά σκύλου και όχι στα κόστη αντιμετώπισης μιας ασθένειας!
Εγω το ειπα απο την αποψη...οτι αν δεν εχεις τα λεφτα να πληρωσεις ενα σκυλο, και το βαζεις σε ατοκες δοσεις ...τοτε προφανως δεν εχεις τα λεφτα για να αντιμετωπισεις και τα διαφορα στραπατσα..
Ξερω οτι αν συμβει κατι στο σκυλακι μας θα κανουμε τα παντα να βρουμε τα λεφτα αλλα ειναι λιγο δυσκολο να χρωστας το σκυλο, να χρωστας και στο γιατρο κτλ..
Και ολοι ξερουμε οτι δεν ειναι τα λεφτα που θα το αγορασεις αλλα τα κοστη που θα το συντηρησεις..γιατροι, τροφες, παιχνιδια, crate κτλ..
Ισως και λεω κουταμαρες αλλα νομιζω καπως ετσι ειναι τα πραγματα..
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Δεν θεωρώ αυτονόητο πως ο κάθε σκύλος από φάρμα αναπαραγωγής θα αρρωστήσει, θα υπάρξουν "στραπάτσα" κτλ. Ο σκύλος μπορεί να προέρχεται από pet shop και να μην πάθει ποτέ του τίποτα! ;)

Το θεμα είναι γιατί να πάρει δάνειο κάποιος (αυτό κάνει ψωνίζοντας με πιστωτική) για να πάρει σκύλο! Μου φαίνεται τελείως παράλογο και μάλλον είναι άλλη μια απόδειξη πως όλο και περισσότερο μετατρέπουμε τις επιθυμίες μας σε ανάγκη: "Καταναλώνω και άρα υπάρχω"…
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Αν παρεις δανειο για να παρεις τον σκυλο, αν χτυπα ξυλο ο σκυλος παθει κατι και θελει να κανει μια σοβαρη επεμβαση τι θα κανεις?
Εχεις υπολογισει μαζι με τον εκπεδευτη ποσο λεφτα θελεις τον μηνα?
Τα εξοδα δεν τελειωνουν με την αγορα..αλλα αρχιζουν..
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU