Αγορά golden retriever


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Απίστευτα πολλά λεφτά? Ξέρεις πόσα έξοδα έχει ένας εκτροφέας για ΜΙΑ γέννα? Δεν καλύπτεται καν με τόσα χρήματα! Τα θεωρούμε "απίστευτα πολλά" γιατί απλούστατα οι πετσοπάδες χρυσαφίζουν αγοράζοντας πάμφθηνα κουτάβια (και πουλώντας πανάκριβα αναλογικά με τα έξοδά τους), ελέγχοντας την αγορά ταυτόχρονα.
 


MYSTICJUNE78

Active Member
23 Ιουλίου 2008
40
1
Βριλησσια
Απίστευτα πολλά λεφτά? Ξέρεις πόσα έξοδα έχει ένας εκτροφέας για ΜΙΑ γέννα? Δεν καλύπτεται καν με τόσα χρήματα! Τα θεωρούμε "απίστευτα πολλά" γιατί απλούστατα οι πετσοπάδες χρυσαφίζουν αγοράζοντας πάμφθηνα κουτάβια (και πουλώντας πανάκριβα αναλογικά με τα έξοδά τους), ελέγχοντας την αγορά ταυτόχρονα.
Συμφωνώ απολύτως!!!!! ΑΛΛΑ για ενα κοινό θνητό τα 1000€ ντούκου...ειναι κάπως!!!! Τελικά βέβαια θα τα δώσω γιατί αξίζει.... θα το έχεις μια ζωή.:p:p
 


puzzle

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
513
1
Patissia
Τα 900-1000 δεν ειναι πολλα λεφτα..ειναι καλα λεφτα για ενα τετοιο σκυλι..
Εγω εδωσα 1000 ευρω για να παρω ενα αξιολογο σκυλο που ομως ειναι συντροφιας..
Εσυ 1000 για ενα golden και τα βρισκεις πολλα? δεν ειναι ετσι τα πραγματα..δες τιμες στην υπολοιπη ευρωπη και θα καταλαβεις..
κι αν δεις οντως τι χρειαζεται ενας εκτροφεας για συντηρηση κτλ θα δεις οτι καλα ειναι τα 1000...
οχι οτι δεν βγαζουν και οι εκτροφεις μη τρελλαθουμε κιολας..
 




puzzle

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
513
1
Patissia
Απίστευτα πολλά λεφτά? Ξέρεις πόσα έξοδα έχει ένας εκτροφέας για ΜΙΑ γέννα? Δεν καλύπτεται καν με τόσα χρήματα! Τα θεωρούμε "απίστευτα πολλά" γιατί απλούστατα οι πετσοπάδες χρυσαφίζουν αγοράζοντας πάμφθηνα κουτάβια (και πουλώντας πανάκριβα αναλογικά με τα έξοδά τους), ελέγχοντας την αγορά ταυτόχρονα.
Δηλαδη ρε Xλοη θες να μου πεις οτι μια γεννα πχ..golden οπως λεμε τωρα..που μπορει να του βγαλει 7-8 σκυλια= 7-8000 χιλιαρικα και δεν του καλυπτει τη γεννα? ε δεν νομιζω..
Συμφωνω οτι μπορει να μην καλυφτει απο την πρωτη γεννα επειδη ας πουμε εφερε απ εξω ενα καλο σκυλι με 5,000..αλλα στη δευτερη γεννα παμε για σχεδον 100% κερδος..
Αν η σκυλα του κανει 4-5 γεννες απο μεσω ορο 6 κουταβια ας πουμε...με πωληση 1000 το κουταβι..ε ο τυπος θα βγαλει 30,000 χιλιαρικακια απο μια σκυλα και μονο..
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Δεν είμαι εκτροφέας για να σου απαντήσω, αλλά σκέψου άλλα έξοδα:
- ο επιβήτορας
- ο γιατρός και τα πιθανά προβλήματα υγείας
- εκθέσεις από δω κι από κει (ΚΑΙ στο εξωτερικό)
- οι τροφές
- οι χώροι συντήρησης
- ο χρόνος ενασχόλησης που απαιτείται (και τα χρήματα που χάνονται από κει)
Πόσες γέννες κάνει αυτή η μία σκύλα? Κάθε πότε?
Ένας επαγγελματίας μπορεί να σου απαντήσει εμπεριστατωμένα πιστεύω.
 


little_pony

Well-Known Member
24 Αυγούστου 2008
179
0
Χαλκίδα
ναι ρε παιδια αλλα και 1000 ευρω μονο το κουταβι..χωρια τα υπολοιπα εξοδα ειδικα τα πρωτα του που ειναι πολλα..δλδ θες 1500-2000 ευρω..ισα με ενα μισθο και ουτε..:(:mad:
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Μα ποιος είπε ότι ο καλός καθαρόαιμος σκύλος πρέπει να είναι και φθηνός? Υπάρχουν άλλωστε άπειρα αδεσποτάκια που είναι τσάμπα!!!
Άλλωστε οι εκτροφείς (οι καλοί) αγωνίζονται για να προάγουν τη φυλή τους! Και ένας τρόπος είναι και το... "ξεσκαρτάρισμα" αν με εννοείτε.
 


puzzle

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
513
1
Patissia
Κι ομως ετσι ειναι little πονυ..ενα μωρο κουταβι ειναι σαν ενα κανονικο μωρο στο σπιτι..οσο περιεργο και αν ακουγεται..
γι αυτο και ο καθενας μας πρεπει να το σκεφτεται καλα πριν την αγορα ενος σκυλιου..δεσμευση,αφοσιωσω, χρημα κτλ κτλ κτλ...
Χλοη κανενας καλος εκτροφεας δεν αναπαραγει μονο απο μια σκυλα..και κανενας δεν το κανει μονο και μονο απο αγαπη..ναι εχουν το ψωνιο μεσα τους..αλλα δεν ειναι διατεθιμενοι να μπαινουν μεσα σε ολη τους τη ζωη..
Ασε που οι περισσοτεροι εκτροφεις ασχολουντε και με αλλες εργασιες γυρω απο το σκυλο..ειτε εχουν καποιο petshop ειτε εκπαιδευουν σκυλια..κτλ..
Το μονο αρνητικο γι αυτους ειναι οτι δεν βγαζουν οσα βγαζουν οι εκτροφεις στην υπολοιπη ευρωπη οπου εκει πραγματικα πουλουν τα σκυλια τους στις διπλασιες τουλαχιστον τιμες..
Τεσπα..sorry αν ξεφυγαμε απ τη συζητηση!!!
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Φυσικά δεν είναι διατεθειμένοι να μπαίνουν μέσα συνέχεια. Ο κανόνας όμως, απ' όσο ξέρω, αυτός είναι... τουλάχιστον στην Ελλάδα. Τέλος πάντων ξεφύγαμε όντως, εκτός του ότι δεν είμαι και αρμόδια για να μιλάω.
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
τα εχουμε ξανασυζητηση αυτα και ο γαια ειχε κανει ενα πολυ ωραιο ποστ.

δεν βγαζουν ουτε με χιλια ευρω! θα ειναι τυχεροι αν δεν μπου μεσα
 


little_pony

Well-Known Member
24 Αυγούστου 2008
179
0
Χαλκίδα
μα δεν ειπαμε να ειναι φθηνος ουτε τζαμπα ο καθαροαιμος..αλλα κ 1000 και 2000 για να αγορασεις ενα ζωακι(και μιλαω μονο για το ζωο γιατι τα υπολοιπα εξοδα του ειναι λογικα κ αναμενομενα κ τα ιδια τοσο για τα ημιαιμα κ τα αδεσποτακια οσο κ για τα καθαροαιμα) ειναι λιγο υπερβολικα..οσο και αν τα αξιζει..παρολα αυτα και εγω το σκεφτομαι να τα δωσω μολις τα βρω βεβαια:p
 




puzzle

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
513
1
Patissia
Ναι τα εχω διαβασει και οντως ειναι πολυ κατατοπιστικα..
Ομως δεν μπορω να διανοηθω οτι οι εκτροφεις το κανουν μονο απο αγαπη..
Οπως ειπα μπορει να μην βγαζουν τοσα οσο στο εξωτερικο αλλα σιγουρα βαζουν και καποιο ποσο στη τσεπη..
Δεν θα υπολογισω φυσικα εγκαταστεις κτλ που φτιαχνει ο καθενας γιατι ειναι δικο του προβλημα..
και οπως ειπα βρισκω λογικη με αυτα τα εξοδα που εχουν τιμη πωλησης τα 1000 ευρω, γι αυτο αλλωστε τα εδωσα κι εγω για την γαλλιδουλα μου..
Και σε αυτο που θα συμφωνησω απολυτα ειναι το εξης:
Αν δωσεις 600 στο petshop ενω ο εκτροφεας τα εχει 1,000...100% θα τα γλιτωσεις και με το παραπανω μελλοντικα..
 


puzzle

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
513
1
Patissia
Και Little pony βρες εναν σωστο εκτροφεα και πηγαινε απο εκει να μιλησετε..ισως ειναι διατεθιμενος να σου κανει καποιες διευκολυνσεις..ανθρωποι ειμαστε και καταλαβαινομαστε μεταξυ μας..ολοι ξερουμε οτι 1000 ντουκου ειναι δυσκολα για τον μεσω ανθρωπο..
 




puzzle

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
513
1
Patissia
Δεν διαφωνω μαζι σου Μακη..φυσικα υπαρχουν ολα αυτα τα συναισθηματα..
Αλλα νομιζω δεν ειναι κανενας διατεθιμενος να μπαινει καθε μηνα μεσα οικονομικα..ασε που δεν γινεται και πρακτικα..Οσα δανεια και να παρεις..
Δηλαδη τι?κανουν αυτη τη δουλεια, γνωριζοντας οτι θα χρωστανε για παντα?
Και μιλαω γι αυτους που ασχολουντε αποκλειστικα με την εκτροφη, μη κανοντας καποιο αλλο επαγγελμα..
 




ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
Δεν διαφωνω μαζι σου Μακη..φυσικα υπαρχουν ολα αυτα τα συναισθηματα..
Αλλα νομιζω δεν ειναι κανενας διατεθιμενος να μπαινει καθε μηνα μεσα οικονομικα..ασε που δεν γινεται και πρακτικα..Οσα δανεια και να παρεις..
Δηλαδη τι?κανουν αυτη τη δουλεια, γνωριζοντας οτι θα χρωστανε για παντα?
Και μιλαω γι αυτους που ασχολουντε αποκλειστικα με την εκτροφη, μη κανοντας καποιο αλλο επαγγελμα
η εκτροφή δεν είναι δουλειά

πες μου ΕΝΑΝ σοβαρό που
ζει αποκλειστικά με την εκτροφή
 


puzzle

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
513
1
Patissia
Τελικα αφου ολοι μπαινουν μεσα μπορει καποιος να μου εξηγησει πως ζουνε?Απο εναν αλλο απλο μισθο της ταξεως των 750-1000 ευρω?
Και τοτε τα ταξιδια, η συντηρηση, οι γεννες, οι κτηνιατροι, οι διατροφες τους...πως βγαινουν? ειμαι περιεργος να μου απαντησει ενας εκτροφεας..
Χλοη Εσυ λες οτι δεν υπαρχουν? Η μηπως θεωρεις οτι οι υπολοιποι πεινανε?
Γιατι μπορω να σου πω περιπτωση πολυ γνωστου που το κανει απο hobby αλλα τα οικονομαει απο μαγαζαρα σε νησι...
Και του αλλουνου(επισης πασιγνωστος)..που κυκλοφορει η γυναικα του με porche, και αυτος με Range Rover.. πωπω ..καταραμενη φτωχια..!!!
Παντα φιλικα μιλαω..για τυχον παρεξηγησεις!!!
Και στις 2 περιπτωσεις μιλαω για πολυ καλους εκτροφεις και πολυ καλοι ανθρωποι..
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU