Αγορά Golden Retriever


GoldieLover

New Member
18 Απριλίου 2019
2
0
51
Γειά σας,είμαι νέο μέλος του Forum.Εδώ και περίπου έναν χρόνο ενδιαφέρομαι να πάρω ένα Golden Retriever.Στην αρχή ενδιαφερόμουν να υιοθετήσω αλλά αφού μετά από πολύ ψάξιμο δεν βρήκα κανένα,αποφάσισα να αγοράσω.Αναρωτιόμουν αν ξέρετε κάποιον καλό εκτροφέα να μου προτείνετε.
Ευχαριστώ πολύ.

(επίσης βρήκα έναν εκτροφέα που φέρνει golden από την Ευρώπη με όλα τα απαραίτητα χαρτιά,φένεται αξιόπιστος παρ΄ολα αυτά φοβάμαι μήπως είναι puppy mill τι πιστέυετε; )
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
(επίσης βρήκα έναν εκτροφέα που φέρνει golden από την Ευρώπη με όλα τα απαραίτητα χαρτιά,φένεται αξιόπιστος παρ΄ολα αυτά φοβάμαι μήπως είναι puppy mill τι πιστέυετε; )
Κανένας σωστός εκτροφέας δεν θα δώσει τα κουτάβια του σε μεσάζοντα... ΠΟΤΕ!!
Αρα να είσαι σίγουρος ότι θα είναι από puppy mills.
 
  • Like
Reactions: alexxela


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Καλώς ήρθες στο φόρουμ!

Στο παρακάτω link, θα βρεις ημερολόγιο με τις εκθέσεις μορφολογίας του Κυνολογικού Ομίλου Ελλάδος. Αναλόγως του που βρίσκεσαι, δες ποια σε βολεύει, να πας να δεις από κοντά, σκυλιά, εκτροφείς και ιδιοκτήτες και να ξεκινήσεις την επικοινωνία σου, με τον κόσμο των retrievers.

http://www.koe.gr/index.php/el/ekdiloseis/dog-shows/programma-ektheseon
 


GoldieLover

New Member
18 Απριλίου 2019
2
0
51
Καλώς ήρθες στο φόρουμ!

Στο παρακάτω link, θα βρεις ημερολόγιο με τις εκθέσεις μορφολογίας του Κυνολογικού Ομίλου Ελλάδος. Αναλόγως του που βρίσκεσαι, δες ποια σε βολεύει, να πας να δεις από κοντά, σκυλιά, εκτροφείς και ιδιοκτήτες και να ξεκινήσεις την επικοινωνία σου, με τον κόσμο των retrievers.

http://www.koe.gr/index.php/el/ekdiloseis/dog-shows/programma-ektheseon

Σας ευχαριστώ για την απάντηση ,διάβασα ότι γενικά τα κουτάβια κοστίζουν περίπου στα 1000-1.200 ευρώ και αναρωτιόμουν αν γίνεται να πάρω κουτάβι με λιγότερα χρήματα.Γίνεται κάτι τέτοιο ή θα είναι από puppy mill ?
 


barouf

Well-Known Member
24 Αυγούστου 2016
212
1.136
48
Καλώς ήρθες και εύχομαι να αναζητήσεις με σύνεση το σκυλάκι που θες.
Έχω όμως μια απορία.. Λες έψαχνες να υιοθετήσεις, δε βρήκες και τώρα ψάχνεις να αγοράσεις. Συνήθως το πράγμα πάει ανάποδα. Κάποιος ψάχνει να αγοράσει, βλέπει οτι δε βγαινει αν θέλει να είναι σωστός και τελικά υιοθετεί.
Εσύ, τι ακριβώς έψαχνες? Καθαρόαιμο σκυλί που δωρίζεται? η κάτι που να μοιάζει με γκολντεν και ας έχει προπαπου τσιουαουα?
Τον εκτροφέα που βρήκες πως τον βρήκες? έψαξες δηλαδή για εκτροφεις και ο μόνος που βρήκες είναι ένας που υποψιάζεσαι οτι ειναι απάτη? Άλλους δε βρήκες?
Συγνώμη που ρωτάω, αλλά πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοεις έψαχνα ένα χρόνο. Γιατί αυτό το χρόνο που έψαχνες, υποθέτω δεν έψαχνες μόνο για σκύλο, εφόσον αναζητάς συγκεκριμένη φυλή. Έψαχνες γενικά γύρω από αυτή τη φυλη. Σωστά?
Και όχι μόνο εσύ, αλλά πληθώρα ανθρώπων που ρωτάνε παρόμοια πράγματα με εσένα.
Αυτή η κουβεντα εχει γίνει δεκάδες φορες εδω μέσα. Οταν βρήκες το φορουμ, αντε ετσι ανεβασες ενα ερωτημα? δεν κοιταξες τι εχει υποθει γυρω απο το θεμα?
Και παλι να πω η απορια μου ειναι πραγματικη απορία, δεν στην πευτω, δεν ανοιγω καυγα, δεν δεν... απλα απορω στην εποχή μας, που αναπαντητη κληση σου κανουν και με ενα γκουγκλιν ξερεις ποιος ηταν, τι ψαχνετε και που...

_______________________edit
α, οκ, μολις μου απαντησες, με το παραπανω ποστ
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU