Αγορά rott από εξωτερικό;


leftman

New Member
13 Νοεμβρίου 2011
4
0
Καλησπερα κι καλως σας βρηκα ! Διαβαζα πολυ ωρα διαφορα θεματα για τα αγαπημενα μας κατοικιδια κι τωρα θελω τα φωτα σας ! Σκοπευω να μετακομισω απο αθηνα στο μαυρο λιθαρι αναβυσσο ! Εκει θα χρειαστω ενα σκυλο φυλακα κι αποφασισα να παρω παλι ενα ροτβαιλερ ! Αξιζει λοιπον να το παρω απο εξωτερικο ή απο καποιο εκτροφειο εδω ; Η εκπαιδευση ξερουμε ποσο στοιχιζει κι ποσο διαρκει ; Περιμενω τις απαντησεις σας ! Λευτερης
 


betelgeusse

Well-Known Member
14 Μαϊου 2011
301
2
37
germany
Αν θέλεις σκύλο μόνο και μόνο για φύλακα πάρε καλύτερα συναγερμό.
Οσο για τα εκτρόφεια δεν νομιζω οτι χρειάζεται να πας εξωτερικό.Τα ροττ ειναι αρκετά δημοφιλής ράτσα άρα σίγουρα θα υπάρχουν καλά εκτροφεία και στην Ελλάδα.
 




Kazia

Well-Known Member
29 Ιουλίου 2011
92
0
12
Αθήνα
Αν θες φυλακα ΜΟΝΟ πηγαινε και παρε εναν συναγερμο η πηγαινε κλεισε συμβολαιο με καποια ιδιωτικη ασφαλεια φυλαξης.. γιατι ο σκυλος δεν ειναι πραγμα .. απο τα λεγομενα σου αυτο καταλαβα.. εκπαιδευση να το πας ; και τι νομιζεις οτι θα γινει; ο σκυλος θελει ΧΡΟΝΟ , ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗ!!! Αν δεν μπορεις να του προσφερεις αυτα τα τρια βασικα πραγματακια κανε αυτο με τον συναγερμο η με την ιδιωτικη ασφαλεια φυλαξης θα σου ερθει πιο φθηνα και αποτελεσματικα.. Φιλικα !!!
 
Last edited:


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Συμφωνώ τελείως με τους προλαλήσαντες. Ο συναγερμός και η αστυνομία φυλάνε τα σπίτια και οι σκύλοι είναι σύντροφοι. Ο δικός μου σκύλος πήρε από μόνος του την απόφαση να με φυλάξει, στην πραγματικότητα όμως έχω καταπληκτικό συναγερμό. :)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Λευτέρη καλώς ήρθες στο φόρουμ :)

Οπως λοιπόν θα κατάλαβες, το ενδεχόμενο να αποκτήσεις σκύλο, μόνο για να σε φυλάει, μας βρίσκει αντίθετους.
Ο σκύλος, είναι μέλος της οικογένειας. Ζει μαζί μας. Στο σπίτι μας. Οχι μόνος του στην αυλή, οπου άλλωστε δεν προτείνεται για κανέναν σκύλο φύλακα.
Αν λοιπόν θέλεις να βάλεις στην ζωή σου, έναν πιστό σύντροφο, ο οποίος θα έχει και καποιες ειδικές ικανότητες, δεν χρειάζεται να κοιτάξεις παραέξω. Εχουμε πολύ καλά εκτροφεία και εδώ. Αυτό που πρέπει να κάνεις, είναι να επικοινωνήσεις με τον ΚΟΕ [www.koe.gr] και να ζητήσεις λίστα με εκτροφεία και δηλωμένες γέννες. Και μετά να αρχίσεις την έρευνα.
Η εκπαίδευση για φύλαξη κυμαίνεται. Θα προηγηθεί αυτή της βασικής υπακοής που οι τιμές ποικίλλουν και αν ο σκύλος σου κριθεί κατάλληλος, θα προχωρήσετε και σε περαιτέρω εκπαίδευση. Αθροιστικά, θα υπολογίσεις οπωσδήποτε σε 4ψήφιο νούμερο. Οπως ίσως και για την αγορά του σκύλου. Κάτι σημαντικό που πρέπει να ξέρεις [ίσως το ξέρεις κιόλας αφού λες ότι ξαναείχες rottweiller] είναι ότι η εκπαίδευση φύλαξης γίνεται πολλούς μήνες μετά την απόκτηση του σκύλου. Στην ηλικία των 18 μηνών περίπου. Οπότε μέχρι να ολοκληρωθεί [ένα μήνα, δύο; δεν το ξέρω με σιγουριά] και να είναι πανέτοιμος ο σκύλος, να ξέρεις ότι χοντρά-χοντρά, θα έχουν ήδη περάσει περίπου δύο χρόνια, στο νέο σου σπίτι, χωρίς κάποιον να σε φυλάει.
 


leftman

New Member
13 Νοεμβρίου 2011
4
0
Καλημερα , απο τον τροπο που μου απαντησατε ( επιθετικο ) , καταλαβαινω οτι εισαστε παθιασμενοι με τα σκυλια ( κι αυτο μου αρεσει ) ! Οπως προεγραψα ειχα ξανα σκυλο ( ροτβαιλερ καθως κι δυο ημιαιαμα ) ! εχω μια σχετικη εμπειρια απο σκυλους ! Σας εξεχεσα εξαρχης οτι θελω σκυλο - φυλακα ! αλλα κι φιλο με τα μωρακια που εχω , οποτε καταλαβαινετε οτι δεν θα του λειψει του σκυλου μου ,τα χαδια - η φροντιδα κι η αγαπη !! απλα ηθελά καποιες δικες σας αποψεις πανω στο δικο μου θεμα !
 


spyrou

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2008
858
6
φιλε μου ειδικα για rott δεν χρειαζεται να πας εξωτερικο υπαρχουν και πολυ καλα δειγματα στην ελλαδα και με τριψηφιο νουμερο να διωρθωσω την φιλη mareco εκτος και να τον θες για show τοτε ισως ανεβεις σε τετραψηφιο.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Καλώς μας ήρθες leftman.
Η mareco είπε κάποια πράγματα τα οποία πρέπει να σκεφτείς καλά πριν αποφασίσεις για το τι σκύλο θες.

Να διορθώσω όμως σε αυτό που γράφει ο spyroy. Ένα Rottweiler, με καλές προοπτικές εκπαίδευσης και φύλαξεις (εργασιακές γραμμές) μου φαίνεται δύσκολο να βρεθεί με τριψήφιο νούμερο χρημάτων. Λέγοντας αυτό κατα πόσο είσαι έτοιμος leftman να συντηρείς (σωματικά-πνευματικά) ένας σκύλος εργασίας. Τώρα αν απλά με τον όρο φύλαξα εννοείς να γαυγίζει και να προειδοποιεί... όλα τα σκυλιά το κάνουν αυτό.
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Καλημερα , απο τον τροπο που μου απαντησατε ( επιθετικο ) , καταλαβαινω οτι εισαστε παθιασμενοι με τα σκυλια ( κι αυτο μου αρεσει ) ! Οπως προεγραψα ειχα ξανα σκυλο ( ροτβαιλερ καθως κι δυο ημιαιαμα ) ! εχω μια σχετικη εμπειρια απο σκυλους ! Σας εξεχεσα εξαρχης οτι θελω σκυλο - φυλακα ! αλλα κι φιλο με τα μωρακια που εχω , οποτε καταλαβαινετε οτι δεν θα του λειψει του σκυλου μου ,τα χαδια - η φροντιδα κι η αγαπη !! απλα ηθελά καποιες δικες σας αποψεις πανω στο δικο μου θεμα !
λες για αυτο να σε <<εξεχεσαν>> μετα ?
 


deas

Well-Known Member
1 Δεκεμβρίου 2010
354
1
Καπου εδω γυρω..
λες για αυτο να σε <<εξεχεσαν>> μετα ?
Χαχαχαχαχα

Καλωσηρθες Λευτεριους, θα βρεις πολυ καλα ροτυ στην Ελλαδα δεν χρειαζεται να τραβηχτεις εξωτερικο..

Θες να προσδιορησεις λιγο πως εννοεις τον σκυλο φύλακα και τι απαιτησεις εχεις ως προς την φυλαξη ??

Δλδ ποια εχεις κατα νου οτι θα ειναι τα καθηκοντα του και αν μπορεις να μας περιγραψεις λιγο μια παλη καθημερινη ημερα που θα εχει ο σκυλος σου οταν ενηλικιωθει πολυ συντομα και απλα..

Παντως να εχεις κατα νου οτι σκυλος φυλακας νοειται μονο οταν βρισκεται εντος του σπιτιου και οχι στον κηπο η το οικοπεδο..
 


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
Εδω στελνουνε ροτ οι εκτροφεις στο εξωτερικο ,εσυ θα πας να παρεις απ'εξω?Σκεφτεσαι να παρεις απο Σερβια λ.χ και να ειναι Ελληνικης εκτροφης?:eyecrazy:.
Τα υπολοιπα για την φυλαξη στα ειπαν τα παιδια πιο πανω