Αγορά Siberian Husky


magician

Member
1 Ιουνίου 2015
8
3
48
Καλησπέρα .

Ζητώ να αγοράσω Σιβηρικό Χάσκυ που να πληροί 100% το πρότυπο της φυλής σύμφωνα με ACK & FCI .

Υπήρξα ιδιοκτήτης τέτοιου σκύλου από το 1995 έως το 2007 και θέλω τώρα και ο μικρός μου να γνωρίσει και να αγαπήσει τη φυλή.
Εχω καταναλώσει άπειρες ώρες σε διάβασμα σχετικά με τη φυλή πριν πάρω το δικο μου, το οποίο ταξίδεψα για να το παραλάβω από την Ουγγαρία , οδικώς.

Ο σκύλος θα ζει σε επαρχιακή πόλη σε κήπο μονοκατοικίας και θα αθλείται καθημερινά με τρέξιμο σε διάφορες περιχές και εδάφη, ενώ τους χειμώνες μια και ασχολούμαι με αθλήματα που εμπλέκουν το βουνό θα έρχεται μαζι μας τουλάχιστο για δέκα ημέρες καθε μήνα.

Πρέπει απαραιτήτως οι άμεσοι πρόγονοι του, να καταγονται από κορυφαία κυνοτροφεία. Οκ, δε χρειάζεται να είναι από το Karnovada π.χ αλλά ας είναι από κάποια παρεμφερή σε ότι αφορά την ποιότητα και την προσήλωση στο πρότυπο της φυλής.
Παρεμπιπτόντως οι γονείς του δικού μου ήταν από το Innisfree .

Ο σκύλος δε θα κατέβει ποτέ σε έκθεση μορφολογίας για λόγους που δεν είναι του παρόντος να αναφερθώ.

Δε με ενδιαφέρουν "τα μπλε μάτια" ούτε και τα ...τριφύλλια ή όχι στο πρόσωπο του. Δε με ενδιαφέρει επίσης και το χρώμα του , απλώς θα ήθελα να αποφύγω το ολόλευκο. Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι θα απορρίψω έναν σκύλο που συμπίπτει 100% με το στάνταρ της φυλής σε περίπτωση που έχει μπλέ μάτια ή είναι λευκός. Απλώς δε αποτελούν προτεραιότητα.

Η αγορά επίκειται να γίνει τους πρώτους μήνες του 2016, (και αφού ο σκύλος έχει περάσει τουλάχιστο ένα χρονικό διάστημα 2,5-3 μηνών με τη μητέρα του) μια και θέλω να βελτιώσω κάποιες υποδομές στον κήπο και περιττό να πω ότι η αμοιβή θα είναι ανάλογη των απαιτήσεων μου.

Εάν κάποιος θέλει να ρωτήσει κάτι διευκρινιστικό, πολύ ευχαρίστως διότι προφανώς θα υπάρχουν και παράμετροι που θα ξέχασα να αναφερθώ.

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας
 


D

Deleted member 14614

Guest
Καλησπέρα.
Σε αυτό το σάιτ δεν πουλάμε σκυλιά. Αυτό που ζητάς ουσιαστικά, είναι κάποιον ανεύθυνο που ζευγαρώνει, να σου πουλήσει ένα Χάσκυ.
Εφόσον θέλεις πρότυπα φυλής, τότε θα πρέπει να απευθυνθείς σε κανονικά εκτροφεία και όχι στον κάθε τυχάρπαστο που ζευγαρώνει το σκυλί του...
 


magician

Member
1 Ιουνίου 2015
8
3
48
Καλησπέρα.
Σε αυτό το σάιτ δεν πουλάμε σκυλιά. Αυτό που ζητάς ουσιαστικά, είναι κάποιον ανεύθυνο που ζευγαρώνει, να σου πουλήσει ένα Χάσκυ.
Εφόσον θέλεις πρότυπα φυλής, τότε θα πρέπει να απευθυνθείς σε κανονικά εκτροφεία και όχι στον κάθε τυχάρπαστο που ζευγαρώνει το σκυλί του...
καλησπέρα.

δεν είναι ο σκοπός μου αυτο που περιγράφεις. μάλλον με παρεξήγησες. άλλωστε πρώτη φορά πόσταρα εδώ και δε γνωρίζω "πού" ακριβώς πρέπει να απευθυνθώ. Θέλω να αγοράσω ένα συγκεκριμένο σκύλο και σκέφθηκα ότι το συγκεκριμένο υπο-φορουμ που έχει να κάνει με τη ζήτηση , ήταν το καλύτερο σημείο να γράψω τι θέλω.

δεν έχω παρτίδες με ανεύθυνους που ζευγαρώνουν, δεν είχα ποτέ μου.


Υ.Γ δικό μου λάθος. ζητάω συγγνώμη, διότι τώρα μόλις είδα ότι σε αυτήν την ενότητα τα ποστ πρέπει να έχουν σχέση με πράγματα σχετικά με τους σκύλους και όχι με αυτούς καθαυτούς. Επρεπε να το είχα διαβάσει νωρίτερα. Πήγα βέβαια και στην ενότητα της ομάδας 5 αλλά το τελευταίο ποστ σχετικά με τα Χάσκι ήταν πριν 4 χρόνια περίπου. Τελοσπάντων ας το διαγράψει κάποιος mod, όπως είπα και πριν είναι δικό μου λάθος
 
Last edited:




D

Deleted member 14614

Guest
καλησπέρα.

δεν είναι ο σκοπός μου αυτο που περιγράφεις. μάλλον με παρεξήγησες. άλλωστε πρώτη φορά πόσταρα εδώ και δε γνωρίζω "πού" ακριβώς πρέπει να απευθυνθώ. Θέλω να αγοράσω ένα συγκεκριμένο σκύλο και σκέφθηκα ότι το συγκεκριμένο υπο-φορουμ που έχει να κάνει με τη ζήτηση , ήταν το καλύτερο σημείο να γράψω τι θέλω.

δεν έχω παρτίδες με ανεύθυνους που ζευγαρώνουν, δεν είχα ποτέ μου.


Υ.Γ δικό μου λάθος. ζητάω συγγνώμη, διότι τώρα μόλις είδα ότι σε αυτήν την ενότητα τα ποστ πρέπει να έχουν σχέση με πράγματα σχετικά με τους σκύλους και όχι με αυτούς καθαυτούς. Επρεπε να το είχα διαβάσει νωρίτερα. Πήγα βέβαια και στην ενότητα της ομάδας 5 αλλά το τελευταίο ποστ σχετικά με τα Χάσκι ήταν πριν 4 χρόνια περίπου. Τελοσπάντων ας το διαγράψει κάποιος mod, όπως είπα και πριν είναι δικό μου λάθος
Συγγνώμη κι εγώ για το απότομο του ύφους, αλλιώς το εξέλαβα το μήνυμά σου.
Ο γραπτός λόγος έχει και τα κακά του ορισμένες φορές...
Για εκτροφεία Χάσκυ δεν έχω ιδέα, αλλά σίγουρα κάποιος θα σε κατατοπίσει!
Καλώς ήλθες στο forum!
 






Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Το είχες ψάξει το 95 κι αντί να κάνεις το ταξίδι αφού το έκανες και να πας Χαμπάροβσκ πήγες Ουγγαρία; Το ταξίδι το έκανες όντως οδικά ή ήταν μέσω της Ιρέν;


Γιατί δε θες ντε και καλά πίντο ενώ δε σε νοιάζουν αντίστοιχα τα μάτια αζουρίτες και το τριφύλλι στην πάνω μάσκα;

Ο σκύλος θα ζει σε μια αυλή; Οκ. Καμιά μπαλκονόπορτα θα είναι ανοιχτή για να είναι σ' επαφή αναλόγως διάθεσης ή δεν παίζει; Επιλέγοντας τον ΕΝΑ εκπρόσωπο της ομάδας 5 που έχει εντονότατα αγελαίο χαρακτήρα σε πλήρη αντίθεση με τις αρλούμπες που γράφουν δεξιά κι αριστερά θα τον εκτοπίσεις σε ένα σημείο χωρίς καμιά δυνατότητα επιλογής;

Δεν υπάρχει σημαντικότερο πράγμα για το Χάσκι σου απ' το να έχει την επιλογή ώστε εσύ ήδη να έχεις υπολογίσει τα ''χειρότερα'' σενάρια κι εκδοχές αλλά εκείνο να νιώθει πάντα μα πάντα ότι επέλεξε το δικό του τρόπο.

Γιατί ΚαρνοβάΝντα επειδή το λέει ο AKC και γιατί AKC;

Καλές οι απαιτήσεις και τα θέλω σου, αναλογικά με ένα ικανοποιητικά ψαγμένο ή έστω ευρυμαθή γύρω απ' τα Χάσκι αλλά μήπως πας να ''χώσεις'' το παιδί σου στα βαθιά με τα αίματα που ψάχνεις;

Το παιδί τι χαρακτήρα έχει, ενδιαφέροντα, ποιά η σχέση του με τα σκυλιά γενικά; Γιατί δεν το αφήνεις να ''καταλήξει'' σε μια φυλή ανάλογα με τα δικά του προσωπικά κριτήρια που τώρα διαμορφώνει παρά να του ''επιβάλλεις'' αυτό που νομίζεις πως ξέρεις επειδή κάποτε ήμασταν κι εμείς παιδιά;

Φιλικά.
 


Scalpel

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
556
1.425
Sydney - Australia
Νομίζω ότι ο Grifos έκανε κάποια πολύ σωστά σχόλια.

Θα σταθώ ιδιαίτερα στο θέμα της επιλογής φυλής αλλά και γενικότερα της απόκτησης σκύλου "για το παιδί" με βάση τα προσωπικά μας βιώματα.

Όταν πέρυσι προχώρησα στην απόκτηση δυο malamutes που έφερα στην παρέα με το επιζόν samoyed μου δικαιολόγησα εν μέρει την απόφασή μου αυτή λέγοντας ότι "ήταν καλό για τα παιδιά να έχουμε τα σκυλιά" κλπ κλπ κλπ. Η αλήθεια είναι ότι τα παιδιά μου μέχρι στιγμής δεν έχουν κάποιο ιδιαίτερο ενδιαφέρον για τα σκυλιά. Προσωπικά δεν μετάνιωσα για την απόφαση μου αυτή γιατί πρώτα απ' όλα τα ήθελα εγώ - απλά δίνω έμφαση στο σχόλιο του Grifo.

Αυτά από έναν λάτρη της ομάδας 5.
 


Sadah

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2010
779
137
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα .

Ζητώ να αγοράσω Σιβηρικό Χάσκυ που να πληροί 100% το πρότυπο της φυλής σύμφωνα με ACK & FCI .

Υπήρξα ιδιοκτήτης τέτοιου σκύλου από το 1995 έως το 2007 και θέλω τώρα και ο μικρός μου να γνωρίσει και να αγαπήσει τη φυλή.
Εχω καταναλώσει άπειρες ώρες σε διάβασμα σχετικά με τη φυλή πριν πάρω το δικο μου, το οποίο ταξίδεψα για να το παραλάβω από την Ουγγαρία , οδικώς.

Ο σκύλος θα ζει σε επαρχιακή πόλη σε κήπο μονοκατοικίας και θα αθλείται καθημερινά με τρέξιμο σε διάφορες περιχές και εδάφη, ενώ τους χειμώνες μια και ασχολούμαι με αθλήματα που εμπλέκουν το βουνό θα έρχεται μαζι μας τουλάχιστο για δέκα ημέρες καθε μήνα.

Πρέπει απαραιτήτως οι άμεσοι πρόγονοι του, να καταγονται από κορυφαία κυνοτροφεία. Οκ, δε χρειάζεται να είναι από το Karnovada π.χ αλλά ας είναι από κάποια παρεμφερή σε ότι αφορά την ποιότητα και την προσήλωση στο πρότυπο της φυλής.
Παρεμπιπτόντως οι γονείς του δικού μου ήταν από το Innisfree .

Ο σκύλος δε θα κατέβει ποτέ σε έκθεση μορφολογίας για λόγους που δεν είναι του παρόντος να αναφερθώ.

Δε με ενδιαφέρουν "τα μπλε μάτια" ούτε και τα ...τριφύλλια ή όχι στο πρόσωπο του. Δε με ενδιαφέρει επίσης και το χρώμα του , απλώς θα ήθελα να αποφύγω το ολόλευκο. Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι θα απορρίψω έναν σκύλο που συμπίπτει 100% με το στάνταρ της φυλής σε περίπτωση που έχει μπλέ μάτια ή είναι λευκός. Απλώς δε αποτελούν προτεραιότητα.

Η αγορά επίκειται να γίνει τους πρώτους μήνες του 2016, (και αφού ο σκύλος έχει περάσει τουλάχιστο ένα χρονικό διάστημα 2,5-3 μηνών με τη μητέρα του) μια και θέλω να βελτιώσω κάποιες υποδομές στον κήπο και περιττό να πω ότι η αμοιβή θα είναι ανάλογη των απαιτήσεων μου.

Εάν κάποιος θέλει να ρωτήσει κάτι διευκρινιστικό, πολύ ευχαρίστως διότι προφανώς θα υπάρχουν και παράμετροι που θα ξέχασα να αναφερθώ.

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας

Καλημέρα! Θα μου επιτρεψεις ένα σχολιο μιας και εκτρεφω Σιβηρικα χασκυ.
Ηθελα να σου πω για αρχη, ότι δεν υπαρχει δειγμα φυλης,ανεξαρτήτως φυλης, που να συμπιπτει 100% στο προτυπο. Σκυλι χωρις φαουλ δεν υπαρχει.
Επειτα, εκτροφεία όπως είναι αυτό της Karnovanda ΔΕΝ προκειται να σου δωσει σκυλι,ειδικα αν είναι εκθεσιακο κ εσυ δεν θελεις να το κατεβασεις σε εκθεση για τον οποιονδηποτε προσωπικο σου λογο. Θα μπορουσε να σου δωσει πετ (στειρωμενο) η συγκεκριμενη εκτροφεας κ αυτό ΑΝ. (Μεγαλο ΑΝ)
Εκτος αν βρεις κουταβι που να εχει από αυτες τις γραμμες αλλα απο αλλο εκτροφειο...
Από εκει και περα οσον αφορα την ηλικια του κουταβιού που αναφέρεις,αυτο είναι δεδομενο ετσι κ αλλιως σε κάθε σωστο εκτροφειο. Δεν υπαρχει περιπτωση να φυγει σκυλι νωρίτερα από τους 2 πρωτους μηνες της ζωης του.
Από αυτά που λες καταλαβαινει κανεις ότι θελεις ένα εκθεσιακο Σιβηρικο αλλα όχι για να το κατεβάζεις σε εκθεσεις. Είναι λιγο δυσκολο αυτό που ζητας. Δεν πιστευω ότι υπαρχει εκτροφεας που είναι προθυμος να σου δωσει εκθεσιακο κουταβι για το σπιτι,τον κηπο η οπουδήποτε τελος παντων,εκτος του στιβου της εκθεσης.

Ελπιζω να βρεις κουταβι την χρονικη περιοδο που το θελεις! Πολύ καλο το ότι δεν σε ενδιαφερει το χρωμα ματιων η γουνας...(Το εχω ακουσει απειρες φορες σαν κριτηριο επιλογης κουταβιού)

P.s. Θα με ενδιεφερε να δω το Pedigree του σκυλου σου από Innisfree :)
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


magician

Member
1 Ιουνίου 2015
8
3
48
Το είχες ψάξει το 95 κι αντί να κάνεις το ταξίδι αφού το έκανες και να πας Χαμπάροβσκ πήγες Ουγγαρία; Το ταξίδι το έκανες όντως οδικά ή ήταν μέσω της Ιρέν;


Γιατί δε θες ντε και καλά πίντο ενώ δε σε νοιάζουν αντίστοιχα τα μάτια αζουρίτες και το τριφύλλι στην πάνω μάσκα;

Ο σκύλος θα ζει σε μια αυλή; Οκ. Καμιά μπαλκονόπορτα θα είναι ανοιχτή για να είναι σ' επαφή αναλόγως διάθεσης ή δεν παίζει; Επιλέγοντας τον ΕΝΑ εκπρόσωπο της ομάδας 5 που έχει εντονότατα αγελαίο χαρακτήρα σε πλήρη αντίθεση με τις αρλούμπες που γράφουν δεξιά κι αριστερά θα τον εκτοπίσεις σε ένα σημείο χωρίς καμιά δυνατότητα επιλογής;

Δεν υπάρχει σημαντικότερο πράγμα για το Χάσκι σου απ' το να έχει την επιλογή ώστε εσύ ήδη να έχεις υπολογίσει τα ''χειρότερα'' σενάρια κι εκδοχές αλλά εκείνο να νιώθει πάντα μα πάντα ότι επέλεξε το δικό του τρόπο.

Γιατί ΚαρνοβάΝντα επειδή το λέει ο AKC και γιατί AKC;

Καλές οι απαιτήσεις και τα θέλω σου, αναλογικά με ένα ικανοποιητικά ψαγμένο ή έστω ευρυμαθή γύρω απ' τα Χάσκι αλλά μήπως πας να ''χώσεις'' το παιδί σου στα βαθιά με τα αίματα που ψάχνεις;

Το παιδί τι χαρακτήρα έχει, ενδιαφέροντα, ποιά η σχέση του με τα σκυλιά γενικά; Γιατί δεν το αφήνεις να ''καταλήξει'' σε μια φυλή ανάλογα με τα δικά του προσωπικά κριτήρια που τώρα διαμορφώνει παρά να του ''επιβάλλεις'' αυτό που νομίζεις πως ξέρεις επειδή κάποτε ήμασταν κι εμείς παιδιά;

Φιλικά.
De γνωρίζω τι είναι Χαμπαροβσκ. Πήγα Ουγγαρία γιατί είμαι ρομαντικός τύπος και άκουγα Στράους βλέποντας το Δούναβη πάνω από το Fishermans Bastion. Επίσης δε γνωριζω τι/ποια είναι η Ιρεν . Ενώ από πίντο ξέρω μόνο τον Ζοάο Πίντο και δεν είμαι σίγουρος εάν εξακολουθεί να είναι στην ενεργό δράση ή εάν έχει ακολουθήσει προπονητική καριέρα.
Θα πρέπει ντε και καλά να με νοιάζει τι θα έχει στη μούρη του? για να λένε "πσσσσσ κοίτα ένας λύκος"? δεν αγοράζω σκύλο για να κολακέψω τη ματαιοδοξία μου!

Βεβαίως και υπάρχει πρόσβαση στο σπίτι. Αλλωστε έγραψα ότι είναι μονοκατοικία με κήπο, το θεώρησα αυτονόητο. Σωστή η ερώτησή σου αλλά στις 3 το ξημέρωμα δε μπορούσα να τα θυμηθώ όλα.

Καρνοβάντα γιατί το λέει, εάν το λέει ο AKC , γιατί είναι κάτι ετη φωτός μπροστά από εμάς γενικώς και όλο και κάτι θα ξέρουν περισσότερα από εμένα. Δε είπα ντε και καλά από AKC , έβαλα και τον FCI μέσα
Αλλά εάν θυμάμαι καλά, που μάλλον θυμάμαι, έγραψα : "Οκ, δε χρειάζεται να είναι από το Καρνοβάντα", εννοώντας απλώς θέλω να είναι από ένα πολύ καλό εκτροφείο , που προάγει το πρότυπο της φυλής.

Το παιδι μεγάλωσε/μεγαλώνει με τον Ασπροδόντη, τον Iron Will , τον Τζακ Λόντον κοκ. Γι αυτό και του αρέσουν αυτα τα σκυλιά. Αυτά τα πρότυπα είχε. Αν έβλεπε τον Μπελούτσι και τον Κ9 θα του άρεσαν τα γερμανικά ποιμενικά, κι αν πλάνταζε στον κλάμα με τον Χατσίτο θα ήθελε Ακίτα. Ξέρεις κανένα παιδί να ξέρει τι θέλει στα 8 του? Τα παιδια μεχρι τα 11+ τους απλώς μιμούνται. Σαφώς και παίζει ρόλο η δύναμη της αγωγής. Εδώ και κάτι χιλιάδες χρόνια έτσι γίνεται και έτσι θα γίνεται πάντα.

Νομίζω ότι ο Grifos έκανε κάποια πολύ σωστά σχόλια.

Θα σταθώ ιδιαίτερα στο θέμα της επιλογής φυλής αλλά και γενικότερα της απόκτησης σκύλου "για το παιδί" με βάση τα προσωπικά μας βιώματα.

Όταν πέρυσι προχώρησα στην απόκτηση δυο malamutes που έφερα στην παρέα με το επιζόν samoyed μου δικαιολόγησα εν μέρει την απόφασή μου αυτή λέγοντας ότι "ήταν καλό για τα παιδιά να έχουμε τα σκυλιά" κλπ κλπ κλπ. Η αλήθεια είναι ότι τα παιδιά μου μέχρι στιγμής δεν έχουν κάποιο ιδιαίτερο ενδιαφέρον για τα σκυλιά. Προσωπικά δεν μετάνιωσα για την απόφαση μου αυτή γιατί πρώτα απ' όλα τα ήθελα εγώ - απλά δίνω έμφαση στο σχόλιο του Grifo.

Αυτά από έναν λάτρη της ομάδας 5.
Κατανοητό φίλε μου. Θεωρώ ότι απάντησα στις πολύ σωστες αιτιάσεις του. Με τη βοήθεια τη δική μου θεωρώ ότι θα τα καταφέρει, γιατί έχει αρχίσει 2-3 χρόνια τώρα αυτή η ιστορία
 
Last edited:


magician

Member
1 Ιουνίου 2015
8
3
48
Καλημέρα! Θα μου επιτρεψεις ένα σχολιο μιας και εκτρεφω Σιβηρικα χασκυ.
Ηθελα να σου πω για αρχη, ότι δεν υπαρχει δειγμα φυλης,ανεξαρτήτως φυλης, που να συμπιπτει 100% στο προτυπο. Σκυλι χωρις φαουλ δεν υπαρχει.
Ενδιαφέρον αυτό. Θεωρούσα πιθανό και μάλλον έτσι είναι όλα τα κουτάβια μιας γέννας να μην είναι στο ίδιο επίπεδο αλλά "φάουλ" δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς είναι?


Επειτα, εκτροφεία όπως είναι αυτό της Karnovanda ΔΕΝ προκειται να σου δωσει σκυλι,ειδικα αν είναι εκθεσιακο κ εσυ δεν θελεις να το κατεβασεις σε εκθεση για τον οποιονδηποτε προσωπικο σου λογο. Θα μπορουσε να σου δωσει πετ (στειρωμενο) η συγκεκριμενη εκτροφεας κ αυτό ΑΝ. (Μεγαλο ΑΝ)

Εκτος αν βρεις κουταβι που να εχει από αυτες τις γραμμες αλλα απο αλλο εκτροφειο...
δεν έχω τέτοια απαίτηση! :) δε μπορώ να πάρω σκυλο από τέτοια εκτροφεία και δεν έχω τέτοια απαίτηση :) απλώς είπα ότι θέλω να έχει τους άμεσους προγόνους του από τέτοιου επιπέδου εκτροφεία και αυτό δεν έχει να κάνει με την εμφάνιση


Από αυτά που λες καταλαβαινει κανεις ότι θελεις ένα εκθεσιακο Σιβηρικο αλλα όχι για να το κατεβάζεις σε εκθεσεις. Είναι λιγο δυσκολο αυτό που ζητας. Δεν πιστευω ότι υπαρχει εκτροφεας που είναι προθυμος να σου δωσει εκθεσιακο κουταβι για το σπιτι,τον κηπο η οπουδήποτε τελος παντων,εκτος του στιβου της εκθεσης.
κατανοητό. θα το παλέψω όσο μπορώ !



P.s. Θα με ενδιεφερε να δω το Pedigree του σκυλου σου από Innisfree :)
Γιατί? εσύ σαν εκτροφέας δε θα έπρεπε να ιδρώνει το αυτί σου από κάτι τέτοια. Εννοώ ότι έχεις δει και καλύτερα pedigree, δεν είναι η αρχή και το τέλος του κόσμου το innisfree, υπάρχουν και καλύτερα! Τελοσπάντων για να απαντήσω στην ερώτηση σου , αν και δε μου είναι ευχαριστο, το pedigree μαζί με το άλμπουμ του και μαζί με το εξοχικό μας, κάηκε στις μεγάλες πυρκαγιές του νομού Ηλείας το 2007. Το 45% του νομού μας καταστράφηκε, δυστυχώς δε γλιτώσαμε ούτε κι εμείς
 


Sadah

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2010
779
137
Θεσσαλονίκη
Κοιταξε κατά βαση το αυτι μου δεν ιδρωνει από κανενα ονομα, οσο μεγαλο και να είναι.. Το κακο με τα μεγαλα ονόματα είναι ότι πολλοι,τους κανουν πλατες όταν κανουν τα κουλα τους..
Τους κανουν πλατες γιατι κ αυτοι με τη σειρα τους εχουν κανει αλλα κουλα που δεν μαθευτηκαν από αλλους που κανουν αλλα κτλ κτλ..
Ισα, ισα που τα μεγαλα ονόματα είναι πολλες φορες αν όχι παντα χειροτερα,γιατι κερδιζει το ονομα στην εκθεση και όχι ο σκυλος.
Ζητησα το Pedigree από απλη περιεργια και μονο. :)

Για να σου απαντησω στο άλλο θεμα, ναι πολύ σωστα το σκέφτεσαι πως όλα τα κουταβια από μια γεννα δεν εχουν το ιδιο επιπεδο.
Μπορει να παρεις κουταβια από εκθεσιακούς γονεις που να είναι όλα πετ. Η μπορει να παρεις κ ένα εκθεσιακο..Η και όλα εκθεσιακα.. (Εξαιρετικα σπανιο)

Κανενας (σωστος) εκτροφεας δεν εχει σαν στοχο να αναπαραγει πετ. Αν ο στοχος του είναι το πετ, θα παρει κατι χειροτερο κατά 99% γιατι θα ζευγαρωσει πετ με πετ.

Όταν λεω φαουλ, εννοω μορφολογικα φαουλ.. Καπου κατι θα υπαρχει στο σωματοτυπο που είναι minor fault η major fault.. και αυτό θα επρεπε να είναι κανονικα στις εκθεσεις ο λογος που το σκυλι θα μπορει να εκπροσωπησει τη φυλη,η θα περασει εξω. Αλλα όπως ειπα κ πριν δυστυχως περισσοτερο ρολο παιζει το ονομα εκτροφείου,μετα ο Handler (εχει πολυ γνωστους handlers που κερδιζουν ανεξαρτήτως το σκυλι) που το παρουσιαζει και μετα είναι το σκυλι σαν σκυλι.

Αν τρεξω εγω ένα σκυλι μετριο και με πεταξουν εξω από τον στιβο και το ιδιο σκυλι το τρεξει καποιος από π.χ. Karnovanda, θα παρει πανεύκολα Best in show. Ετσι και τοσο απλα. :)

Παράδειγμα παλι, αν η ουρα είναι τοποθετημενη λιγο πιο πανω από εκει που πρεπει να είναι, αυτό είναι Minor fault..Η αν τα αυτια του ας πουμε δεν είναι ακριβως τριγωνικα και στρογγυλεύουν λιγο στις ακρες,παλι είναι Minor.

Αν όμως η ουρα είναι όπως είναι του Ακιτα (μονιμα καρφωμενη στην πλατη), τοτε κανονικα,αυτό είναι Major και θα πρεπει να βγεις εξω.. Αν μπεις δλδ γιατι δεν το ηξερες.

Επισης το topline του Σιβηρικου θα πρεπει να είναι ισιο και όχι να κανει καμπυλη. Αν είναι στραβο περνας εξω αυτόματα...Κανονικα.
Δυστυχως εχω δει πολλα Fails σε toplines που κερδιζουν. Αυτό όπως καταλαβαίνεις είναι Major fault.

Κουρασα λιγο αλλα νομιζω εγινα κατανοητος! :p
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Ε δεν μπορω να κρατηθω... Βρε magician ψαχνεις ολά αυτά, αλλά τα ζητάς με αγγελια σε σκυλοφορουμ; Όχι σε απευθείας επικοινωνία με εκτροφεία; Να βρεις τι εδώ; Μεσάζοντα για να διεκπεραιώσει την επικοινωνία και αγορά;
 


magician

Member
1 Ιουνίου 2015
8
3
48
Ε δεν μπορω να κρατηθω... Βρε magician ψαχνεις ολά αυτά, αλλά τα ζητάς με αγγελια σε σκυλοφορουμ; Όχι σε απευθείας επικοινωνία με εκτροφεία; Να βρεις τι εδώ; Μεσάζοντα για να διεκπεραιώσει την επικοινωνία και αγορά;
file mou de vrika tipota ston Google!!! ena "gaia lykaia" moy evgale, poy tora einai anenergo ki enan ektrofea apo Kypro! de vrika kati allo! vale ki esy na deis an milao eilikrina!

Den ksero apo mesazontes kai tetoia, den asxoloymai me auta. Ena skylo psaxno de thelo na kano efodo sta Xeimerina Anaktora!!

Tin epoxi pou eixa ton diko mou ypirxe ektrofeas onomati Vazakas pou eixe Husky alla tora exei mono Akita. De vrika kati allo!

xilia signomi gia ta Greeklish, kati epathe kai de gyrizei sta ellinika. de tha epanalithei. sorry an sas stravosa :(
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Γενικότερα αποφεύγω το Google για αναζητήσεις σοβαρών θεμάτων. Αυτό που πρεπει να κάνεις ,αν και θεωρούσα το γνωρίζεις, είναι να απευθυνθεις στον ΚΟΕ για να μάθεις σηκωμένες επωνυμίες εκτροφεων και να μιλησεις μαζί τους.
 


magician

Member
1 Ιουνίου 2015
8
3
48
Γενικότερα αποφεύγω το Google για αναζητήσεις σοβαρών θεμάτων. Αυτό που πρεπει να κάνεις ,αν και θεωρούσα το γνωρίζεις, είναι να απευθυνθεις στον ΚΟΕ για να μάθεις σηκωμένες επωνυμίες εκτροφεων και να μιλησεις μαζί τους.
a μάλιστα! τωρα... γίναμε! από το 1995 ...τους περιμένω. άστο καλύτερα :)



Κουρασα λιγο αλλα νομιζω εγινα κατανοητος! :p

mia χαρα τα λες και καθόλου δεν κουράζεις και έμαθα και πράγματα που δεν ήξερα :)
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Πολύ μου άρεσαν οι σηκωμένες επωνυμίες γμ το ταμπλετ.δηλωμενες εννοουσα....
Δεν ξερω τι εμπειρία εχεις με τον ΚΟΕ αλλά η επικοινωνία μαζί του για εμένα θα ηταν μονοδρομος αν έψαχνα καθαρόαιμο. Αλλωστε στο παρελθον που ζήτησα δηλωμενες γέννες, αμέσως με εξυπηρετησαν....
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.117
Μηνύματα
895.868
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki