Αγορα 8μηνων Yorkshire απο pet shop


barak

Member
13 Φεβρουαρίου 2014
5
0
Καλησπερα. Θελω να αγορασω για πρωτη φορα ενα σκυλι για την οικογενεια μου. Βρηκα σε ενα pet shop ενα yorkshire 8μηνων λιγο μεγαλωσομο. Ο προβληματισμος μου ειναι οτι επειδη εχει μηνει ο σκυλος ολο το διαστημα εντος του καταστηματος, μεσα σε μια γυαλα !(απο οτι μου ειπαν οι υπαλληλοι) μηπως εχει προβληματα συμπεριφορας; Θα εγκληματισθει; Θα μπορεσουμε να τον εκπαιδευσουμε; Παρακαλω τις αποψεις σας.
 




Nala_Dimitris

Well-Known Member
20 Αυγούστου 2013
110
0
Δηλαδή ο σκύλος δεν έχει περπατήσει 8 μήνες πάνω από 20 μέτρα δεν έχει δει κόσμο αυτοκίνητα άλλα σκυλιά τίποτα... Γιατί από pet shop?
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Κριμα....κριμα γι αυτα τα κουταβια, μεγαλο κριμα :(

Κανε μια βολτα στα θεματα του φορουμ , κατσε διαβασε και ενημερωσου γιατι δεν αγοραζουμε σκυλια απο πετ σοπς.


Sent from my iPad using Tapatalk HD
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.561
6.988
Τα πετ σοπ είναι εγκληματίες. Ψάξε στο google για "puppy mills" να δεις από που προέρχονται τα σκυλιά από πετ σοπ. Κάθε φορά που αγοράζεις σκυλί από πετ σοπ ενισχύεις την παππυμιλλάδικη βιομηχανία και καταδικάζεις σε άθλια ζωή τις μανάδες των παππυμιλάδικων κουταβιών και ενισχύεις την κουταβοπαραγωγή σκυλιών που στις συνθήκες κάτω από τις οποίες γεννιούνται (συμπεριλαμβανωμένων από την κατάσταση της υγείας των γονέων μέχρι την αθλιότητα των εγκαταστάσεων) έχουν ελάχιστες πιθανότητες να μην έχουν σοβαρά προβλήματα υγείας.

Γι'αυτό ποτέ δεν αγοράζουμε σκυλί από πετ σοπ. Ακόμα και αν... 8μηνο σκυλί σε πετ σοπ... φοβάμαι για την πιθανή κατάληξή του... Να υπήρχε ένας νόμος απαγόρευσης πώλησης σε πετ σοπ και κατάσχεσης όλων των ψυχών που τυρρανάνε... 8 μηνών μέσα στη γυάλα.. λαμπόγυαλο θα τους το χα κάνει το μαγαζάκι και θα τους το περνα...
 




Nala_Dimitris

Well-Known Member
20 Αυγούστου 2013
110
0
Καλησπερα. Θελω να αγορασω για πρωτη φορα ενα σκυλι για την οικογενεια μου. Βρηκα σε ενα pet shop ενα yorkshire 8μηνων λιγο μεγαλωσομο. Ο προβληματισμος μου ειναι οτι επειδη εχει μηνει ο σκυλος ολο το διαστημα εντος του καταστηματος, μεσα σε μια γυαλα !(απο οτι μου ειπαν οι υπαλληλοι) μηπως εχει προβληματα συμπεριφορας; Θα εγκληματισθει; Θα μπορεσουμε να τον εκπαιδευσουμε; Παρακαλω τις αποψεις σας.
από περιέργεια ζητάει και χρήματα?
 














maxoskulo

Well-Known Member
26 Νοεμβρίου 2013
102
4
Μπήκες που μπήκες στο φόρουμ κι έκανες τον κόπο να κάνεις κι την εγγραφή ,κάτσε και διάβασε λίγο να δεις γιατί δεν πρέπει να παίρνουμε ζώα από πετ σοπ!Για να μην παρεξηγηθώ στο λέω φιλικά και με καμία διάθεση να στο παίξω κάποια.Ούτε εγώ τα ήξερα όλα αυτά που διάβασα εδώ μέσα -και δυστυχώς ο περισσότερος κόσμος δεν γνωρίζει- αλλά έκατσα το έψαξα και έμαθα!Και πιστεύω πως αν διαβάσεις κι εσύ λίγο πάνω στο θέμα ,από μόνος σου δε θα θες μετά να υποστηρίξεις αυτή την βιομηχανία που βασανίζει και κακοποιεί αθώες ψυχές για τα φράγκα!Και το τονίζω και πάλι ,πάντα με φιλική διάθεση είναι η προτροπή μου.
 




barak

Member
13 Φεβρουαρίου 2014
5
0
Το ήθελες τζάμπα ε;
*είμαι κακιά σήμερα το ξέρω άλλα δεν μπορώ να ακούω καθέ μέρα τις ίδιες βλάκίες, με συγχωράτε*
Το θεμα δεν ειναι εαν το ηθελα τζαμπα. Σαφως και οταν πας σε ενα pet shop σιγουρα δεν περιμενεις να σου το χαρισουν. Απο τα γραφομενα ομως καταλαβα οτι, υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να αντιμετωπιζει (ο σκυλος) προβληματα οργανικα και πιθανον ψυχολογικα (λογω του εγκλεισμου του για τοσο μεγαλο χρονικο διαστημα) Γιαυτο και σας εγραψα στο forum και γιαυτο θα ηθελα την γνωμη σας
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Γιαυτο και σας εγραψα στο forum και γιαυτο θα ηθελα την γνωμη σας

και πολύ καλά κάνατε

Γιατί δεν απευθύνεστε σε κάποια φιλοζωική να βοηθήσετε και μια ψυχούλα;
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.656
19.890
Που βρίσκεται αυτό το κωλομάγαζο; Αθήνα; Μπορείς να μας πεις σε παρακαλώ;
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Που βρίσκεται αυτό το κωλομάγαζο; Αθήνα; Μπορείς να μας πεις σε παρακαλώ;
Δε ξερω ποιο ειναι το συγκεκριμενο μαγαζι, αλλα στη γνωστη αλυσιδα ειναι συχνο φαινομενο να βλεπεις στην βιτρινα κουταβια μεγαλυτερα των 3 μηνων, κατι ανεπτυγμενους γ.π πχ που και μονο που τους βλεπεις νιωθεις οτι σ εχουνε κλεισει σ ενα μπουντρουμι 1χ1


Sent from my iPad using Tapatalk HD
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.926
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95