Αγχος αποχωρισμού και αδιάφορος ιδιοκτήτης


dimitriskapa

New Member
19 Οκτωβρίου 2021
3
0
33
Καλημέρα σας,

Μένει απο κατω μου ενας σχετικά μεγάλος σε ηλικία άνθρωπος ο οποίος πρίν απο έναν χρόνο περίπου πήρε εναν σκύλο. Απο τότε, κάθε μέρα οταν φεύγει το πρωί, το σκυλί κλαίει σπαραχτικά, ασταμάτητα μέχρι το μεσημέρι( αρχικά νόμιζα πως υπήρχε κακοποίηση και ειχα μιλήσει και με τους γείτονες μεχρι να καταλάβουμε τί γίνεται). Δεν είναι γάβγισμα απλά, είναι ενα ουρλιαχτό το οποίο δεν το σταματάει ούτε η ωτοασπίδα!
Υπήρχαν και περιπτώσεις που αυτό γινόταν και σε ώρες κοινής ησυχίας.

Όταν μιλάω μαζί του, μου αναφέρει οτι αυτός τηρεί την νομοθεσία περι κατοικίδιου κτλ,. Υποτίθεται οτι το παέι σε εκπαιδευτή γιατι το σκυλί εχει αγχος αποχωρισμού..., αν και γω νομίζω οτι μάλλον τηλεφωνικές συμβουλές παίρνει αφου η συμπεριφορά του σκύλου ειναι ακριβώς η ίδια απο τον Φλεβάρη και γενικότερα ο κύριος όταν του μιλάω έχει μία στάση: παράτα μας και συ. δεν κάνω τίποτα κακό.

Ο κύριος αυτός εχει φτιάξει το πρόγραμμα του ετσι ώστε να μην γίνεται αυτό πλέον σε ώρες κοινής ησυχίας και δεν τον ενδιαφέρει τίποτα( και δεν φοβάται και τίποτα).
Εχω κουραστεί είναι η αλήθεια και προσπαθώ να βρώ μια λύση. Μπορώ κάπως εγω απο τον πανω όροφο να κάνω κάτι ωστε να εκπαιδεύσω το σκυλάκι? Μπορώ να απευθυνθώ σε φιλοζωική για αυτή την περίπτωση? Είμαι καταδικασμένος?



Σας ευχαριστώ πολύ
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Καλώς ήρθες στο φόρουμ :)

Πολύ δύσκολο πράγμα το άγχος αποχωρισμού στον σκύλο.
Δεν φτιάχνεται εύκολα. Θέλει πολύ δουλειά. Καμιά φορά, δεν φτιάχνει και ποτέ.

Παρόλα αυτά, όλοι εμείς πάντως σε καταλαβαίνουμε. Ούτε εμείς θέλουμε ο σκύλος μας να ενοχλεί, ανεξαρτήτως ώρας, αλλά ούτε και να ενοχλούμαστε τόσο πολύ σε καθημερινή βάση.

Οι φιλοζωικές δεν έχουν καμία σχέση. Δεν είναι δουλειά τους και δεν μπορούν να εμπλακούν.

Αν οι σχέσεις με τον γείτονα έχουν φτάσει στο απροχώρητο, μπορείς να καλέσεις την αστυνομία και σε ώρα μη κοινής ησυχίας. Δεν θα πρέπει να είναι τόσο ανέμελος ο κύριος, γιατί δεν τηρεί ακριβώς τον νόμο. Με πονάει που θα το πω, αλλά μπορείς να πάρεις και μια εισαγγελική παραγγελία να το κάνεις πιο επίσημο, μήπως και θορυβηθεί. Αν και, δεν νομίζω ότι είναι αδιάφορος. Απλώς δεν μπορεί να κάνει τίποτα, για να λύσει το πρόβλημα. Θα μπορούσε αν το επιτρέπουν τα οικονομικά και η καθημερινότητά του, να πηγαίνει πχ τον σκυλάκο σε ένα σκυλοπάρκο, για τις ώρες που λείπει.

Μπορείς να του προτείνεις, μ' ένα ελάχιστο ποσό, να τον προσέχεις εσύ. Οπότε διπλό το καλό για σένα. Ησυχία και χαρτζηλίκι. Ε; Ε; :giggle:

Δεν ξέρω τι άλλο να σκεφτώ.
 
  • Like
Reactions: BiggBilly and Orjo


dimitriskapa

New Member
19 Οκτωβρίου 2021
3
0
33
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση,

Το έχω σκέφτει και γω να του πω να το φέρνει σε μένα, αλλα το θέμα ειναι οτι εχω αλλο προγραμμα, πιάνω δουλεια 12 και το πρωί έχω διάβασμα. Μια φορα να θέλω να κοιμηθώ λίγο παραπάνω απο τις 8 αδύνατο( εχω φυσικό ξυπνητήρι :p ).Αυτο με την εισαγγελική που λές φαντάζομαι πρεπει να μιλήσω με δικηγόρο...
 


dimitriskapa

New Member
19 Οκτωβρίου 2021
3
0
33
Καλώς ήρθες στο φόρουμ :)

Πολύ δύσκολο πράγμα το άγχος αποχωρισμού στον σκύλο.
Δεν φτιάχνεται εύκολα. Θέλει πολύ δουλειά. Καμιά φορά, δεν φτιάχνει και ποτέ.

Παρόλα αυτά, όλοι εμείς πάντως σε καταλαβαίνουμε. Ούτε εμείς θέλουμε ο σκύλος μας να ενοχλεί, ανεξαρτήτως ώρας, αλλά ούτε και να ενοχλούμαστε τόσο πολύ σε καθημερινή βάση.

Οι φιλοζωικές δεν έχουν καμία σχέση. Δεν είναι δουλειά τους και δεν μπορούν να εμπλακούν.

Αν οι σχέσεις με τον γείτονα έχουν φτάσει στο απροχώρητο, μπορείς να καλέσεις την αστυνομία και σε ώρα μη κοινής ησυχίας. Δεν θα πρέπει να είναι τόσο ανέμελος ο κύριος, γιατί δεν τηρεί ακριβώς τον νόμο. Με πονάει που θα το πω, αλλά μπορείς να πάρεις και μια εισαγγελική παραγγελία να το κάνεις πιο επίσημο, μήπως και θορυβηθεί. Αν και, δεν νομίζω ότι είναι αδιάφορος. Απλώς δεν μπορεί να κάνει τίποτα, για να λύσει το πρόβλημα. Θα μπορούσε αν το επιτρέπουν τα οικονομικά και η καθημερινότητά του, να πηγαίνει πχ τον σκυλάκο σε ένα σκυλοπάρκο, για τις ώρες που λείπει.

Μπορείς να του προτείνεις, μ' ένα ελάχιστο ποσό, να τον προσέχεις εσύ. Οπότε διπλό το καλό για σένα. Ησυχία και χαρτζηλίκι. Ε; Ε; :giggle:

Δεν ξέρω τι άλλο να σκεφτώ.
Επίσης οταν λες δεν τηρεί τον νόμο ακριβως πως το εννοείς? τι να πώ στην αστυνομία δηλαδη? νιώθω δεν θα ασχοληθούν,,,
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Η εισαγγελική όχι, δεν χρειάζεται δικηγόρο.
Φτιάχνεις ένα ωραίο Α4, με λίγα λόγια και καλά, περιγράφοντας χωρίς ακραίες εκφράσεις το πρόβλημα, αναφέροντας και τα στοιχεία του γείτονα, και σηκώνεσαι νωρίς :LOL: ένα πρωί και πας στην Ευελπίδων (κτίριο 16 νομίζω) και το καταθέτεις. Πιθανόν να στο δώσουν στο χέρι να το πας στο αστυνομικό τμήμα της περιοχής σας, για πιο γρήγορα. Το τμήμα είναι υποχρεωμένο να τον καλέσει, να του αναγνώσει το αίτημα, να καταγράψει την απάντησή του και να επιστρέψει τον φάκελο στον εισαγγελέα.
Καλώς εχόντων, η ενέργεια αυτή και μόνο, είναι αρκετή για να τον κάνει να το πάρει πολύ πιο σοβαρά.
Αν και...και πάλι σου λέω, ότι δεν νομίζω ότι δεν θέλει.
 
  • Like
Reactions: Orjo


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
εγω λεω να αφησουμε τους τραμπουκισμους και τις αστυνομιες και τους εισαγγελεις στην ακρη.
εφοσων ο γειτονας εχει πλεον φτιαξει το προγραμμα του και το σκυλι δεν ενοχλει εν ωρες κοινης ησυχιας, δεν βλεπω καποιο προβλημα. ειδικα αν το σκυλι ειναι μεσα στο σπιτι και οχι σε κανενα μπαλκονι.
ο κυριος εχει καποια ιδεα για του τι ακριβως συμβαινει οταν φευγει, η νομιζει πως υπερβαλεις? αν νομιζει το δευτερο, ισως να βοηθουσε εαν μια μερα εκανες μια ωραια ηχογραφιση του σκυλιου να σπαραζει και του εβαζες να ακουσει. ισως να καταλαβαινε πως εχει προβλημα το σκυλακι και κατι πρεπει να κανει. μιλα του ηρεμα και ομορφα, χωρις τραμπουκισμους. δεν μιλαμε για περιπτωση κακοποιησης. μιλαμε για εναν ανθρωπο ισως μεγαλυτερης ηλικιας, που προφανως δεν σκαμπαζει και πολυ απο ψυχολογια σκυλου. δεν ειχαν και στο χωριο του εκπαιδευτες και τετοια.....
προσπαθησε να του πεις πως, περαν του οτι ειναι καπως ενοχλητικο για τους γειτονες, σε ενδιαφερει και η ευζωια του σκυλου. πες του πως, ενα σκυλι που περναει τοσο αγχος καθημερινα, προφανως ειναι επιβλαβες και για την υγεια του. το στρες μειωνει το προσδοκιμο ζωης και προκαλει χιλια δυο αλλα σωματικα και ψυχολογικα προβληματα. σιγουρα νοιαζεται τον σκυλο του, και αμα το ριξεις και εσυ λιγο στο φιλοτιμο ισως χτυπησεις ευαισθητη χορδη.
προτεινε του επισης, πριν χρειαστει να φυγει, να πηγαινει το σκυλι μια μεγαααααλη βολτα. η ακομα καλυτερα, εαν ειναι μεγαλος ανθρωπος, προτεινε του να βρει καποιον γνωστο στη γειτονια να το κανει για εκεινον, για μια μικρη χρηματικη αμοιβη. η ασκηση βοηθαει τον σκυλο να κουραστει, και μετα ισως ειναι πιο ηρεμος. προτεινε του επισης να παρει παιχνιδακια που κρυβεις μεσα λιχουδιες. η καντου εσυ ενα δυο δωρο! υπαρχουν πολλα σε πετ σοπ. ενα καλο τρικ, ειναι να παρεις ενα απο αυτα τα κουφια kong παιχνιδια, να βαλεις μεσα φυστικοβουτυρο χωρις αλατι, να το βαλεις στην καταψυξη, και οταν παγωσει να το δωσεις στο σκυλο να εχει να γλυφει σαν παγωτο. τον κραταει απασχολημενο για καποια ωρα.
ως ενας ανθρωπος και εγω που εχω σκυλο με αγχος αποχωρισμου (παρ'ολο που δεν ενοχλει τους γειτονες), μπορω να καταλαβω αυτον τον ανθρωπο. φανταζομαι ειναι πολυ δυσκολο οταν εισαι μονος και πρεπει να φυγεις για δουλεια η για τις υποχρεωσεις σου να εχεις ενα τετοιο σκυλακι. τι να κανει ομως? σιγουρα εαν μπορουσε να το παιρνει μαζι θα το εκανε, αλλα προφανως δεν ειναι ρεαλιστικο αυτο.
δεν εχω δει επισης κανεναν, παρ'ολο που σιγουρα πολλοι ενοχλουνται, να καλει αστυνομια και εισαγγελεα για μωρα που κλαινε με τις ωρες....
ας μην ειμαστε λοιπον τραμπουκοι, ας δειχνουμε την ιδια κατανοηση που δειχνουμε σε αλλες περιπτωσεις, και ας προσφερουμε συμβουλες, οχι εισαγγελικες παραγγελιες.
 
Last edited:


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
@TheBestBoi συμφωνώ με όλα όσα λες και πράγματι ίσως ο κύριος λόγω μεγάλης ηλικίας δεν σκαμπάζει από ψυχολογία σκύλων. Νομίζω όμως ότι δεν τον ενδιαφέρει και να κάνει κάτι, ίσως επειδή δεν γνωρίζει ακριβώς τι συμβαίνει στον σκυλάκο του κάθε πρωϊ. Διαφωνώ όμως με κάτι; δεν θεωρώ ότι είμαστε τραμπούκοι όταν δεν αντέχουμε κάθε μέρα ουρλιαχτά σκύλου επί κάποιες ώρες. Δηλαδή αν ο σκύλος απ τις 8 το πρωί ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ μέχρι το μεσημέρι ουρλιάζει πρέπει οι άλλοι να το υπομένουν και να μην κάνουν κάτι??? και στο κάτω κάτω εμένα μ' ενοχλεί να σκέφτομαι οτι ο σκύλος υποφέρει....γιατί υποφέρει ο γλυκούλης...
 
  • Like
Reactions: Orjo


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
@TheBestBoi συμφωνώ με όλα όσα λες και πράγματι ίσως ο κύριος λόγω μεγάλης ηλικίας δεν σκαμπάζει από ψυχολογία σκύλων. Νομίζω όμως ότι δεν τον ενδιαφέρει και να κάνει κάτι, ίσως επειδή δεν γνωρίζει ακριβώς τι συμβαίνει στον σκυλάκο του κάθε πρωϊ. Διαφωνώ όμως με κάτι; δεν θεωρώ ότι είμαστε τραμπούκοι όταν δεν αντέχουμε κάθε μέρα ουρλιαχτά σκύλου επί κάποιες ώρες. Δηλαδή αν ο σκύλος απ τις 8 το πρωί ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ μέχρι το μεσημέρι ουρλιάζει πρέπει οι άλλοι να το υπομένουν και να μην κάνουν κάτι??? και στο κάτω κάτω εμένα μ' ενοχλεί να σκέφτομαι οτι ο σκύλος υποφέρει....γιατί υποφέρει ο γλυκούλης...
εγω γραφω πιστευοντας πως τον ενδιαφερει. δεν τον ξερω τον ανθρωπο, κανεις μας δεν τον ξερει. οποτε δεν ειναι πρεπων να βγαζουμε συμπερασμα πως δεν τον ενδιαφερει Η πως δεν θα τον ενδιεφερε εαν καποιος του εξηγουσε οσα ειπα με απλα λογια, και του εβαζε να ακουσει και πως ακριβως κανει το σκυλι. ισως δεν πιστευει πως ειναι τοσο χαλια η κατασταση, και αν ακουσει το σκυλο του να σπαραζει, να καταλαβει.

και εγω ξαναλεω: και εγω δεν γουσταρω καθολου μα καθολου να ακουω τα μωρα των γειτονων να ουρλιαζουν επι ωρες στα μπαλκονια. αμα καλεσω αστυνομια λετε να κανουν κατι, η να με βρισουν πατοκορφα και να βγω ο μπαμπουλας που μισει τα παιδακια?

καταλαβαινω πως ειναι ενοχλητικο.
ομως εφοσω δεν γινεται εν ωρες κοινης ησυχιας πλεον, και αν το σκυλι ειναι μεσα στο σπιτι, δε νομιζω να ενδιαφερει την αστυνομια.
εμεις τους καλεσαμε για διαρρηξη τις προαλλες και δεν εκαναν τιποτα. λετε να κανουν γι αυτο? και τι ακριβως λετε να κανουν? η εισαγγελικη παραγγελια ας πουμε, σε τι αποσκοπει? να κανει τον κυριο να τρομαξει και να κανει τι ακριβως? να πεταξει το σκυλι στο βουνο? να το δωσει σε φιλοζωικη να πεθανει σε ενα κλουβακι? να το δωσει σε αλλον ιδιοκτητη και να αποχωριστει τον φιλο του?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.600
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3