Αδέσποτο σε άθλια κατάσταση!


dolits

Member
12 Νοεμβρίου 2011
14
0
παιδιά συγνώμη που ανοίγω ξεχωριστό τοπικ για κάτι τέτοιο...διάβασα καποια πράγματα για παρασιτα ,ψωρες κτλ σε παλαιότερα θέματα και ήταν όντως πολυ κατατοπιστικά αλλα αυτές τις μέρες είμαι σε απόγνωση:(
Δεν έχει να κάνει με δικό μου σκυλάκι. Ευτυχώς εμείς πάμε καλά.
Εδώ και μήνες εμφανίστηκε στο χωριο μου μένω (Εβρο) καποια σκύλα η οποία φαινόταν να ναι καλη ράτσα -οχι οτι εχει σημασία- και απο φημες μάθαμε οτι είναι σκυλί καποιου τουρίστα απο Αγγλία ο οποίος δε μπορούσε να περάσει τα συνορα για Τουρκια και το παράτησε εδω.Λένε επίσης οτι είναι εκπαιδευμένο κτλ. Εγω απο κάποιες φορές που το έχω ταίσει κατάλαβα οτι είναι πανέξυπνο..όσο κι αν πεινούσε αν δεν του κανες νεύμα να φάει δεν έτρωγε.
'Εκανα πολλες προσπάθειες να βρεθεί κάποιος να την υιοθετήσει αλλά κανείς δε θέλει μεγαλόσωμο σκυλί. Δυστυχώς δε μπορώ να την αναλάβω ..εχω ήδη 2 σκυλίτσες που μάζεψα απ τους ίδιους δρόμους.
Το θέμα είναι οτι τον τελευταίο καιρό το σκυλι (αφού γέννησε νομίζω) είναι σε άθλια κατάσταση. Γυρνάει κοντά στη δουλειά μου και μου ρχεται να βάλω τα κλάμματα. Ξύνεται ασταματητα..το δέρμα της ματώνει...έχει χάσει τρίχωμα...η πείνα της δεν είναι το πρόβλημα πια.
Δεν ξέρω τι να κάνω και κανείς δε νοιάζεται. Νομίζω οτι το να της ρίξω κάποια σκόνη ή αμπούλα δεν είναι λύση πια. ΄Το κοντινότερο κτηνιατρείο είναι 45 χμ απο εδώ και το χειρότερο είναι οτι δεν έχω τρόπο να τη μεταφέρω πουθενα. ...ξέρετε αν υπάρχει κάποιος που μπορεί να βοηθησει?Κάποιο φάρμακο ή οτιδήποτε. Θα ήθελα πολυ να υπήρχε καποιο καταφύγιο..η καποιοι εθελοντες να νοιαστούν..
 






dolits

Member
12 Νοεμβρίου 2011
14
0
Δεν κάνεις μια προσπάθεια εδώ;
Αμεσα όμως :(

ΦΙΛΟΖΩΙΚΟ ΣΩΜΑΤΕΙΟ ΚΙΒΩΤΟΣ 6942860056, [email protected] Αλεξανδρούπολη
Ναι την ξέρω την κιβωτό..απλά όταν ζήτησα το τηλέφωνό τους απο γνωστό μου που τους γνωρίζει μου είπε οτι έχουν υπερβεί το όριο..δε μπορούν να φροντίσουν τα ζώα που έχουν ήδη και οτι ειναι υπεράριθμα και συνεχως τους αφήνουν κι άλλα...όταν δε μπηκα να τους βρω στο ίντερνετ είδα οτι έκαναν έκληση για βοήθεια..για τροφές κτλ. νομίζω δε θα τους ειναι ευκολο αλλα θα πάρω..αύριο κιόλας. Δεν έχω να χάσω κάτι. Το ζώο αργοπεθαίνει. :(
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Τώρα πάρε.
Το τηλέφωνο είναι κινητό.
Κάθε ώρα είναι κρίσιμη.
Ζήτα να σε βοηθήσουν και πες ότι θα αναλάβεις το οικονομικό (ελπίζω ότι μπορείς δηλαδή).
 


dolits

Member
12 Νοεμβρίου 2011
14
0
εστειλα email. δεν μπορώ να πάρω τώρα αλλα θα πάρω νωρις το πρωί. το σκυλι δεν είναι πεσμένο κάπου..γυρνάει παντού απλά την ημέρα έιναι πιο εύκολο να το εντοπίσουμε..

να σου πω την αλήθεια δεν μου περισσεύουν οσον αφορά το χρηματικό..αλλα τους είπα οτι΄ο,τι χρειαστεί ..τα εξοδά του θα τα αναλάβω εγώ..για θεραπεία ,στειρωση κτλ...

μακάρι να δεχτούν κ να μπορούν να έρθουν.:(
 




Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Μπράβο σου dolits!
Σε κανέναν δεν περισσεύουν, ειδικά αυτή την εποχή... πιστεύω πως αφού τους είπες ότι θα αναλάβεις εσύ τα έξοδα, θα ανταποκριθούν. Το πιο δύσκολο κομμάτι της περίθαλψης ενός αδέσποτου είναι τα έξοδα και ο χώρος φιλοξενείας. Αφού τους λύνεις το ένα πρόβλημα τουλάχιστον, λογικά θα μπορούν να βοηθήσουν :)
Εύχομαι όλα να πάνε καλά!
 


jennie

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2008
562
1
Πόσο εύκολο σου ειναι να βγαλεις φωτογραφιες να το προωθησουμε για εθελοντες να σε βοηθησουν εκει? Μπορεις να βγαλεις οσο πιο πολλες φωτος γινεται?
Μπορεις να μου τις στειλεις με μειλ?
 


dolits

Member
12 Νοεμβρίου 2011
14
0
καλησπέρα. Σήμερα μου είπαν απ την κιβωτο οτι είναι λίγο δύσκολο να ρθουν να πάρουν το σκυλί για εξετάσεις και να το φέρνουν πίσω..γιατί το πιο πιθανό είναι να χρειαστεί εντατική θεραπεία και είναι μακριά. Μου είπαν οτι είναι καλύτερα να μεταφερθεί σε κτηνιατρείο πιο κοντά (η μιση απόσταση απ την πόλη αλλά ακόμα πιο μακριά απ την κιβωτό) και οτι θα ψάξουν να βρούν εθελοντές στην περιοχή που μένω. Τους καταλαβαίνω φυσικά αλλα είμαι απαισιόδοξη διότι ξέρω οτι ο κόσμος εδώ δύσκολα θα αναλάβει ευθύνη..ας ελπίσουμε οτι αυτοί ξέρουν καλύτερα.

Θα τους στείλω φωτο όπως ζητήσατε εσείς μου ζητησαν κι εκείνοι...

Την τάισα σήμερα που εμφανίστηκε. Δεν κάθεται ευκολα για φωτο αλλά τράβηξα μερικές.¨οπως και όσες μπόρεσα...Νομίζω οτι δεν ανταποκρίνονται απόλυτα στην πραγματικότητα αλλά θα σας δείξω καποιες ενδεικτικά. :(

DSC07543..jpg
DSC07545..jpgDSC07546..jpg
 


dolits

Member
12 Νοεμβρίου 2011
14
0
Πόσο εύκολο σου ειναι να βγαλεις φωτογραφιες να το προωθησουμε για εθελοντες να σε βοηθησουν εκει? Μπορεις να βγαλεις οσο πιο πολλες φωτος γινεται?
Μπορεις να μου τις στειλεις με μειλ?

εχω βγάλει 5-6 γιατί δεν πολυκαθόταν..αυτές που πόσταρα πιο πάνω είναι νομίζω οι πιο ενδεικτικές για το πρόβλημα...αν θέλεις σου τις στέλνω όλες και θα προσπαθήσω να βγάλω κι αλλες.δωσε μου email .Ευχαριστω πολύ!
 


dolits

Member
12 Νοεμβρίου 2011
14
0
απλά να σκεφτείτε οτι το τρίχωμα της ήταν πλούσιο και λαμπερό όταν ήρθε...εσείς σίγουρα θα χετε υπόψιν σας την αρρώστια..εγώ έχω σοκαριστεί με την εξέλιξή της.
 




dolits

Member
12 Νοεμβρίου 2011
14
0
Αν το παρουν του κανουν τις εξετασεις το στειρωσουν και του κανεις εσυ την θεραπεια??
Μπορει να εχει καλαζαρ.
Αν η θεραπεία απαιτεί μεταφορά του στον κτηνίατρο (μου είπαν κάτι για ενεσεις..) τότε είναι αδύνατο απο μέρους μου.
Δε μπορώ να τη μεταφέρω...και δε μπορώ να την υιοθετήσω..ειλικρινά οι αλλες 2 θηλικές που υιοθέτησα είναι too much για το σπίτι και τους δικούς μου. Μπορώ να πληρώσω θεραπεία...με δυσκολία αλλα θα το κάνω...μέχρι εκει..αν η θεραπεία της ήταν κάτι σε σπρέι ή χάπι θα το αναλάμβανα αλλά αυτό είναι -μαλλον- πιο σοβαρό.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Οπως και να'χει dolits, να επιμείνεις για όποια βοήθεια μπορούν να σου προσφέρουν.
Να τους πάρεις και να τους ξαναπάρεις τηλέφωνο.
Προσπάθησε να την βοηθήσεις με όποιο τρόπο μπορέσεις.
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Συμφωνω πιεσε τους λιγο τουλαχιστον να δειτε τι εχει και καπως τα βολευετε μετα. Υπαρχει και φαρμακο
για το καλαζαρ απο το στομα που μπορεις να της δινεις αν εχει τελικα καλαζαρ και οχι κατι αλλο.
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Μπορει να ειναι και δεμοδηκωση και αλλεργικη δερματιτιδα απο ψυλλο κλπ.
Σε καθε περιπτωση πρεπει να το δει κτηνιατρος.

Για μεταφορα στην Αθηνα ουτε λογος ε?
 


dolits

Member
12 Νοεμβρίου 2011
14
0
Μπορει να ειναι και δεμοδηκωση και αλλεργικη δερματιτιδα απο ψυλλο κλπ.
Σε καθε περιπτωση πρεπει να το δει κτηνιατρος.

Για μεταφορα στην Αθηνα ουτε λογος ε?

πως??? ξερετε καποιο τρόπο?

θα ήθελα να παει σε κάποια κλινική..αλλά εδώ αδυνατώ να τη μεταφέρω 50 χμ... το να μεταφερθεί στην Αθήνα μου ακούγεται εξωπραγματικό.
 




dolits

Member
12 Νοεμβρίου 2011
14
0
Είναι πολύ μακριά...έχετε δει να γίνεται σε παρόμοιες περιπτώσεις.?

.δεν ξέρω πια τι να αναζητήσω...προς το παρον εθελοντες για να τη μεταφερουν σε πλησιέστερο γιατρο εδώ..