Αδερφάκι για την Maya... Προσεχώς


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Θα σε ρωτησω εδω (ελπιζοντας να μην σου βιαζω το θεμα) αλλα βλεπω οτι ασχολεισαι πολυ αφ ενος κ αφ εταιρου εχεις δυο σκυλια.

Εχεις καταφερει (αποτελεσματικα) να δινεις διαφορετικες εντολες στα δυο σκυλια κ να τις εκτελουν;
Παραδειγμα τα αφηνεις κ τα δυο στο περιμενε πας μακρια κ θελεις να φωναξεις μονο το ενα χωρις να ερθει το αλλο. Η θελεις το ενα να ξαπλωσει κ το αλλο να παραμεινει ορθιο......
Καταλαβες τι ρωταω ετσι;
Υπαρχει τροπος που γινεται κ το κυριοτερο πως διορθωνεις εξ αποστασεως τον δευτερο σκυλο που (λανθασμενα) ακολουθει τις εντολες κ του αλλου;;;;
 


Iraki maria

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2015
368
791
37
Thessaloniki
Ευτυχώς για εμάς, το πρωί αν δεν σηκωθώ εγώ από το κρεβάτι, δεν κουνάνε πατούσα.
Πιθανόν να φταίει που μάθανε και τα δύο για αρκετό καιρό να κοιμούνται σε crate.
Και αυτη οσο κοιμομαστε δεν κουνιεται ρουπι οταν σηκωθουμε την πιανει η παλαβομαρα.
 


Michalis-Maya

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2013
940
1.709
48
Νίκαια
Θα σε ρωτησω εδω (ελπιζοντας να μην σου βιαζω το θεμα) αλλα βλεπω οτι ασχολεισαι πολυ αφ ενος κ αφ εταιρου εχεις δυο σκυλια.

Εχεις καταφερει (αποτελεσματικα) να δινεις διαφορετικες εντολες στα δυο σκυλια κ να τις εκτελουν;
Παραδειγμα τα αφηνεις κ τα δυο στο περιμενε πας μακρια κ θελεις να φωναξεις μονο το ενα χωρις να ερθει το αλλο. Η θελεις το ενα να ξαπλωσει κ το αλλο να παραμεινει ορθιο......
Καταλαβες τι ρωταω ετσι;
Υπαρχει τροπος που γινεται κ το κυριοτερο πως διορθωνεις εξ αποστασεως τον δευτερο σκυλο που (λανθασμενα) ακολουθει τις εντολες κ του αλλου;;;;
Τρελή εργασιοθεραπεία!
Ουσιαστικά δεν το εξασκούμε, γιατί δεν βρίσκω πρακτική εφαρμογή.
Συνήθως οι εντολές είναι κοινές.

Να σου πω όμως τα βήματα (που ξεκίνησα εγώ και που θα συνέχιζα να εξασκώ, αν ήθελα κάτι τέτοιο). Επίσης αυτό απαιτεί και άλλα πράγματα. Το κάθε σκυλί να ξέρει και να εκτελεί εντολές εξ αποστάσεως, που θέλει έξτρα δουλειά γιατί είναι σαν να δουλεύεις τις εντολές εξ αρχής. Να έχει μάθει μία λέξη που σημαίνει έκανες λάθος, ξαναπροσπάθησε (χρησιμοποιώ το "Όχι")
  • Αρχικά σιγουρεύεσαι ότι ακούνε και τα δύο σκυλιά το όνομά τους και ξεχωρίζουν ότι το Α όνομα σημαίνει κάτι μόνο για το Α σκυλί και όχι για το Β, και τούμπαλιν. Ότι το όνομα δεν χρησιμοποιείται ως εντολή (πχ. έλα όταν ακούσεις το όνομά σου), αλλά δώσε μου την προσοχή σου όταν το ακούσεις.
    Με το κάθε σκυλί ξεχωριστά, αυτό που δούλεψα είναι το εξής. Κάθισα μπροστά στο σκυλί, έλεγα το όνομά του και μόλις με κοίταζε στα μάτια, το μάρκαρα με "yes" και το επιβράβευα. Μετά τα έβαλα και τα δύο μαζί, κάθισα μπροστά τους, έλεγα το όνομα τους (όχι πάντα εναλλάξ) και τάιζα το αντίστοιχο σκυλί που έλεγα το όνομά του.
  • Μετά από αρκετή εξάσκηση σε βάθος χρόνου, πρόσθεσα 3 εντολές: "Κάτσε", "Κάτω" και "Όρθια". Οπότε το ποιηματάκι πήγαινε ως εξής: "Maya, Κάτσε", "Astra, Κάτω" και συνδυασμούς των τριών εντολών. Σε περίπτωση λάθους κοίταζα το σκυλί που έκανε λάθος και του έλεγα πχ. "Όχι Maya, Κάτσε" κλπ. Όλα αυτά με τα σκυλιά στο μισό μέτρο. Μετά προσθέτεις διάρκεια στις εντολές και τέλος απόσταση.
Όπως είπα, πρακτική εφαρμογή στη καθημερινότητα μας δεν έχει ως εντολές, αλλά διορθώνω συχνά τα σκυλιά ξεχωριστά. Πχ. την ώρα που εμείς τρώμε, μπαίνουν και τα δύο σκυλιά στο "Κάτω" μέχρι να τελειώσουμε το φαγητό μας (έχω βίντεο παραπάνω). Τις πρώτες φορές που γινόταν αυτό, όλο και κάποιο σκυλί θα σηκωνόταν και θα έσπαγε εντολή. Εκεί διόρθωνα το κάθε σκυλί ξεχωριστά. Αρχικά έπρεπε να πάω εγώ στο σκυλί και να το "βοηθήσω", στη συνέχεια διόρθωναν από απόσταση. Πλέον ξέρουν ότι όταν τρώμε, θα πρέπει να ξαπλώσουν μακριά μας.

Επίσης, υπάρχει λεκτική επιβράβευση διάρκειας. Πχ. "Έτσι" σημαίνει μου αρέσει αυτό που κάνεις, συνέχισε να το κάνεις και θα έρθει επιβράβευση σε βάθος χρόνου. Σε καμία περίπτωση δεν σημαίνει σπάσε την εντολή. Μπορώ μάλιστα να ταΐσω καθώς λέω "Έτσι", αλλά απαιτώ να μην σπάσει η εντολή μέχρι να δώσω απελευθέρωση "Yes" ή "ΟΚ", ή άλλη εντολή.

Εργασιοθεραπεία λέμε.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


Michalis-Maya

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2013
940
1.709
48
Νίκαια
Να προσθέσω κάτι που ξέχασα.
Υπάρχει το εξής "πρόβλημα" με τα δύο σκυλιά μου, όταν μπαίνουν ερεθίσματα στην εξίσωση.
Κάτι που για το ένα είναι επιβράβευση υψηλής αξίας (πχ. το φαγητό για τον Astra, ένα παιχνίδι tug μαζί μου για τη Maya), για το άλλο είναι χαμηλής μέχρι και μηδενικής αξίας (πχ. η Maya φτύνει στη κυριολεξία το φαγητό και ο Astra γράφει κανονικά τα παιχνίδια).
Αυτό δυσκολεύει αρκετά τα πράγματα, ώστε να δουλευτούν μαζί.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Ωραια ερωτηση:
Στην καθημερινη εξασκηση, λες πρωτα το ονομα του σκυλου κ μετα την εντολη;
Απο τα βιντεο βλεπω πως οχι.
Αρα οταν τα εχεις αφησει μακρια στο περιμενε κ θες να φωναξεις το ενα, μολις πεις την λεξη "ελα" δεν θα εμφανιστει και το δευτερο απο την στιγμη που εχει μαθει να την εκτελει χωρις να ακουει το ονομα του;

Εγω καπου εκει το χανω.....
Βελτιωνεται οταν πρεπει να εκτελεσει η μικρη κ να περιμενει η μεγαλη καθως η μεγαλη ξερει ΚΑΙ νοηματικη οπου τεντωμενο ανοιχτο χερι = περιμενε, αλλα το αναποδο δεν μου παιζει........
 


Michalis-Maya

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2013
940
1.709
48
Νίκαια
Στην καθημερινή μας εξάσκηση δουλεύω ένα ένα τα σκυλιά και σωστά παρατήρησες δεν λέω πρώτα ονόματα.
Αν πω σκέτο "Έλα", ναι θα έρθουν και τα δύο και θα επιβραβεύσω και τα δύο.
Αν πως όμως "Astra, Έλα" (όσο πιο κολλητά γίνεται) και έρθει και η Maya θα την γράψω κανονικά, σαν να μην υπάρχει.

Έχω την εντύπωση ότι το λάθος που κάνεις, είναι ότι έχει βάλει μεγάλη απόσταση πολύ νωρίς.
Ξεκίνα να δουλεύεις εντολές με τα σκυλιά μπροστά σου. Βάλε εντολές που μπορείς να έχεις διάρκεια "Κάτσε", "Κάτω" και μετά δούλεψε το "Έλα".

Πρώτα έχουμε εκμάθηση της εντολής και όταν έχει μεγάλα ποσοστά επιτυχίας το σκυλί, προσθέτουμε διάρκεια και στο τέλος απόσταση. Αν αποτυγχάνει το σκυλί τότε πάμε βήματα πίσω. Μειώνουμε απόσταση, μειώνουμε διάρκεια ή πάμε πάλι στην αρχή της εκμάθησης της εντολής.

Αν μπαίνουν ερεθίσματα στη μέση κάνουμε τα βήματα από την αρχή.
Θέλεις το σκυλί να έχει επιτυχία, πριν καν σκεφτείς να διορθώσεις.

Θα σου δώσω και παράδειγμα σε λίγο πότε και πως βάζω εγώ διόρθωση.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Δεν εχω προβλημα ουτε με αποσταση ουτε με ερεθισματα ουτε με επιβραβευσεις κ διορθωσεις.....

Οπως κι εσυ ετσι κι εγω λεω μονο εντολη, οχι ονομα εντολη. Κατα συνεπεια οταν ειναι κ οι δυο απεναντι μου, και πω "ονομα-ελα" θα ερθουνε ΚΑΙ οι δυο ταυτοχρονα καθως το ελα εκτελειτε παση θυσια αμεσως.
Και δεν ξερω αν ειναι σωστο πχ να σταματησω το σκυλο του οποιου το ονομα δεν ακουστηκε, επειδη εκτελεσε σωστα εντολη που ακουσε........
Αυτο λεω αν ξεπερνιεται καπως......

Σε ταυτοχρονη εκτελεση δεν υπαρχει κανενα προβλημα. Αν δλδ εξ αποστασεως θελω να κατσουνε κ οι δυο, η να σηκωθουνε κ οι δυο, η να ερθουνε κ οι δυο..... Το προβλημα ειναι οταν ο ενας σκυλος πρεπει να κανει κατι διαφορετικο ταυτοχρονα με τον αλλον.
 


Michalis-Maya

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2013
940
1.709
48
Νίκαια
Αναγκαστικά θα πρέπει να δουλέψεις τις εντολές πρώτα με το όνομα του σκύλου κολλητά, ακόμα και όταν τα δουλεύεις ξεχωριστά.
Ο άλλος τρόπος θα ήταν να μάθουν ξένες γλώσσες :p

Απλή περιέργεια: Γιατί θέλεις να κάνεις κάτι τέτοιο;
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Αναγκαστικά θα πρέπει να δουλέψεις τις εντολές πρώτα με το όνομα του σκύλου κολλητά, ακόμα και όταν τα δουλεύεις ξεχωριστά.
Ο άλλος τρόπος θα ήταν να μάθουν ξένες γλώσσες :p

Απλή περιέργεια: Γιατί θέλεις να κάνεις κάτι τέτοιο;
Μην το γελας αυτο με τις ξενες γλωσσες ετσι ξεκινησα, αλλα αντιμετωπισα πρακτικες δυσκολιες......

Κοιτα, πλην του "ελα" που επιβαλλεται να τσακιστουν κ να εμφανιστουν μπροστα μου κ του "αστο" για ευνοητους λογους, καθως κ του να ξερουνε να περπατανε σωστα στο λουρι, που ειναι τα βασικα που πρεπει να γνωριζουνε για να μπορουμε να συμβιωσουμε, ολα τα αλλα ειναι στα πλαισια του "να κανουμε κατι"......

Ιδιαιτερη χρησιμοτητα δεν υπαρχει, περαν του να θελω για καποιο λογο εδω τον εναν μονο σκυλο κ τους αλλους να μεινουνε μακρια......

Απλα ελεγα μπας κ υπαρχει καποιο ιδιαιτερο κολπο.
Αυτο με το εντολη-ονομα ειχα φανταστει κι εγω, απλα θελει μια γενικη συνεπεια που εγω χανω στην πορεια.....

Thanks παντως......
 


Michalis-Maya

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2013
940
1.709
48
Νίκαια
Αυτο με το εντολη-ονομα ειχα φανταστει κι εγω, απλα θελει μια γενικη συνεπεια που εγω χανω στην πορεια.....

Thanks παντως......
Δεν ξέρω αν το έγραψες έτσι από ταχύτητητα, αλλά σε αυτές τις περιπτώσεις είναι πάντα πρώτα όνομα και μετά εντολή. Ακόμα και η παύση που θα κάνεις μεταξύ ονόματος και εντολής, λαμβάνεται διαφορετικά από δύο σκυλιά. Δηλαδή ποτέ "Όνομα, παύση, Εντολή".

Τίποτα βρε. Ψοφάω για τέτοια "προβλήματα".
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


Michalis-Maya

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2013
940
1.709
48
Νίκαια
Μιας που είπα ότι θα μίλαγα για διόρθωση και αφού είχαμε ξεκινήσει και μία κουβέντα με την @ioanna a που άφησα στη μέση, ας αφήσω και το παρακάτω εδώ και θα βιάσω μόνος μου το θέμα :p

Μαθαίνουμε με τον Astra το «αγωνιστικό» «Fuss» - «Δίπλα». Δεν έχει πρακτικούς λόγους σε ένα pet σκυλί, αλλά το γουστάρω και τη βρίσκει και ο μικρός.
Προσπερνάω όλα τα άπειρα μικρά βήματα που έχουμε δουλέψει και δουλεύουμε ακόμα σε περιβάλλον με χαμηλά ερεθίσματα (σπίτι, πυλωτή, ήσυχο δρόμο, πλατεία με σκυλιά που ξέρει κλπ). Σωστή θέση σώματος, impulse control, ψηλά κεφάλι κλπ.

Έστω ότι βγαίνουμε έξω σε έναν ήσυχο δρόμο και θέλουμε να κάνουμε εξάσκηση στο «Fuss», αλλά να κρατάει κεφάλι ψηλά στη σωστή θέση. Θεωρούμε για το παρακάτω παράδειγμα ότι ξέρει να κινείται άψογα με τον ώμο του στο ύψος του ποδιού μου και ξέρει ότι «Εμένα» σημαίνει κοίτα με στα μάτια.
Θα το σπάσω ας πούμε σε μέρες (μπορεί να είναι ώρες, εβδομάδες, μήνες)

Μέρα 1η
Βάζω το σκυλί στη σωστή θέση αριστερά και δίνω την εντολή «Εμένα» που σημαίνει κοίτα με στα μάτια. Με το που με κοιτάζει ταΐζω πάνω από το κεφάλι του. Δίνω εντολή «Δίπλα» και ξεκινάω με το αριστερό πόδι. Το σκυλί ακολουθεί άψογα (όπως θεωρήσαμε δεδομένο παραπάνω) στη σωστή θέση, αλλά δεν κρατάει το κεφάλι ψηλά. Δεν κάνω απολύτως καμία διόρθωση. Περιμένω απλά να κοιτάξει ψηλά. Το nanosecond που θα βάλει το κεφάλι στη σωστή θέση, μαρκάρω με «Yes» και στα επόμενα 2 δευτερόλεπτα max, το ταΐζω στη θέση που θέλω να κρατάει το κεφάλι του.

Μέρα 2η
Όπως μέρα πρώτη αλλά αν το σκυλί χαμηλώσει το κεφάλι του, του λέω «Όχι» και στα καπάκια «Εμένα», δίνοντας του την ευκαιρία να διορθώσει βοηθώντας το με την εντολή «Εμένα». Όταν διορθώσει μαρκάρω με «Yes»και ταΐζω. Μπορεί να πάρει ένα δευτερόλεπτο, μπορεί ένα λεπτό να διορθώσει. Δεν σπαμάρω την εντολή, απλά περιμένω. Αν χρειαστεί κάνω διάφορους ήχους για να του τραβήξω την προσοχή.

Μέρα 3η
Όπως μέρα δεύτερη με τη διαφορά ότι αυξάνω τη πίεση της διόρθωσης και μειώνω τη βοήθεια. Δηλαδή σε περίπτωση που χαμηλώσει κεφάλι, του λέω «Όχι». Αν δεν διορθώσει σε κλάματα δευτερολέπτου θα φάει και διόρθωση με το λουρί. Μόλις με κοιτάξει «Yes» και τάισμα.

Μέρα 4η
Όπως μέρα τρίτη αλλά με πλέον βάζουμε και μεγαλύτερη διάρκεια στην εξίσωση. Ξεκινάμε με εντολή «Δίπλα» και όσο με κοιτάζει στα μάτια του λέω άπειρα «Μπράβο», του μιλάω και τον ανεβάζω. Αν χρειαστεί διόρθωση βλέπε μέρα 3η. Έστω ότι έχω βάλει σαν σκοπό να περπατήσει πχ. 10 βήματα πριν την επιβράβευση, με το που φτάσουμε στα 10, «Yes» και επιβράβευση. Αν σε αυτά τα 10 βήματα έκανε πολλά λάθη μειώνω την απόσταση.

Τις επόμενες μέρες αυξάνουμε την απόσταση που περπατάμε ανάλογα με το πόση επιτυχία έχει το σκυλί, κρατώντας ποικιλία στα βήματα όμως. Να μην ξέρει πότε θα πάρει λιχουδιά.

Σιγά σιγά βάζουμε έξτρα ερεθίσματα, αυξάνοντας σταδιακά τη δυσκολία. Αν δεν έχει επιτυχία το σκυλί, πηγαίνουμε μια «μέρα» πίσω.

Σημείωση: Το «Yes» είναι και απελευθέρωση.
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Δ
Τίποτα βρε. Ψοφάω για τέτοια "προβλήματα".
Ναι κεκτημενη ταχυτητα γραφτηκε, το σωστο κ καλα ειναι ονομα+εντολη για να συγκεντρωθει ο συγκεκριμενος σκυλος.......

Αφου ψοφας για τετοια προβληματα ακου πρακτικα προβληματα: Οπως ξερεις εχω πλεον 4 σκυλια που ζουν σε μεγαλο κτημα.
Φαντασου το πρακτικο προβλημα ονομα+εντολη αν θελω να μαζευτουν ολα μπροστα μου!!!
Θα πρεπει να φωναζω κανα δεκαλεπτο!!
Ομοιως αν θελω να εκτελεσουνε γρηγορα καποια εντολη, πχ περιμενε. Για φαντασου να την λεω σε ενα ενα χωριστα!!!!! Η το "στην θεση σου" που το καθενα παει η στο κεννελ του η εκει που ειναι η αλυσιδα του, να επρεπε να το πω σε καθε σκυλο χωριστα!!
Ηταν πρακτικο το προβλημα που αντιμετωπισα κυριως ταχυτητας εκτελεσης. Συν οτι ηθελε τρομερη συνεπεια κ επρεπε οταν απευθυνομουνα στο σκυλο εστω κ μονοι μας να λεω παλι ονομα+εντολη........

Για τον ιδιο παραπανω λογο απερριψα (αν κ ειχα αρχισει) να χρησιμοποιω αλλη γλωσσα σε καθε σκυλο.....
Παλι για να τα μαζεψω επρεπε να λεω το ιδιο πραγμα σε πολλες γλωσσες.... Εδω μπερδευομουνα εγω......
Καμια φορα σκαλωνα κ μιλουσα στο σκυλο σε γλωσσα που δεν ηξερε κ με κοιταζε με υφος "αφεντικο επαθες εγκεφαλικο;"

Το μονο που εχει βοηθησει πρακτικα κ απλα, ειναι οτι η μεγαλη γνωριζει νοηματικη. Οποτε με ενα τεντωμενο χερι, ειναι σαν να της λεω συνεχεια "περιμενε".
Εμας η νοηματικη μας βοηθησε πολυ. Συν οτι μπορω να κατευθυνω το σκυλο μιλωντας στο τηλεφωνο, χωρις ο συνομιλητης να ακουει εντολες σκυλου.......
Το εχεις δοκιμασει ποτε;

Ετσι στα λεω προς προβληματισμο......
 














ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Εεεελα καλε...5! Από ένα χρόνο να σε παει για κάθε IPO (στο λέω συντηρητικά υπολογισμένο...) οκ σε 3.5 χρόνια!
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.149
Μηνύματα
896.308
Μέλη
19.953
Νεότερο μέλος
Έφη Ασπιώτη