Αδεσποτακια


afg

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
570
27
Σημερα πηγα με τον μικρο σε μεγαλο περιφραγμενο χωρο που εχω για να τρεξει και να παιξει.
Ειναι διπλη η περιφραξη και σε καποιο σημειο της κοιταει και δρομο.
Εκει απο τον δρομο περασαν 2 αδεσποτακια , μυρισαν μαλλον τον δικο μου και '' σκυλιασαν ''
να μπουν μεσα. Το ενα προσπαθουσε να χωθει κατω απο την περιφραξη και την δαγκωνε.
Ηταν στο μεγεθος του δικου μου περιπου βρωμουσαν στα 2 μετρα οι αλητες , αναμαλλιασμενοι και κινδυνευαν απο αυτοκινητα.
Αν παρω τηλεφωνο φιλοζωικες ερχονται να τα μαζεψουν ή πρεπει να τα παω εγω ο ιδιος εκει?
 


Mil

Well-Known Member
24 Νοεμβρίου 2011
77
1
Κοιτά πάρε τηλέφωνο μπορει να έρθουν αλλα καλο θα ήταν να πηγενες να τους εβαζες φαγητο και νεράκι και εάν μπορούσαν για λίγο να μείνουν εκει μεχρι κάποιος ενδιαφερθεί να τα παρει
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
το δικο σου προλαβε τα εκανε ολα τα εμβολια και περασαν και δεκα μερες απο το τελευταιο και το πηγες βολτα και μυριστηκε με αδεσποτα ...?? κατι μου λεει πως οχι,,
 


io maria

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2010
1.322
28
Γέρακας
και τι σχεση εχει αυτο με το τι μπορει να κανει για τα αδεσποτα κουταβια?
Αλλωστε λεει οτι πηγε το κουταβι του σε ΔΙΚΟ ΤΟΥ περιφραγμενο χωρο. Οπως οσοι απο εμας εχουμε κηπο βγαζουμε το κουταβι μας στον κηπο ετσι και αυτος αντι να τον βγαλει στο κηπο τον πηγε στον περιφραγμενο χωρο του ακομα και πριν τελειωσουν τα εμβολια
Επιπλεον δεν ειπε οτι μυριστηκαν τα αδεσποτα με τον σκυλο του αλλα οτι ηταν εκτος περιφραξης και ηθελαν να μπουν μεσα.
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
και τι σχεση εχει αυτο με το τι μπορει να κανει για τα αδεσποτα κουταβια?
Αλλωστε λεει οτι πηγε το κουταβι του σε ΔΙΚΟ ΤΟΥ περιφραγμενο χωρο. Οπως οσοι απο εμας εχουμε κηπο βγαζουμε το κουταβι μας στον κηπο ετσι και αυτος αντι να τον βγαλει στο κηπο τον πηγε στον περιφραγμενο χωρο του ακομα και πριν τελειωσουν τα εμβολια
Επιπλεον δεν ειπε οτι μυριστηκαν τα αδεσποτα με τον σκυλο του αλλα οτι ηταν εκτος περιφραξης και ηθελαν να μπουν μεσα.
΄΄
ε καλα και εγω βλεπω καμια εκατοστη αδεσποτα καθε μερα,, να παιρνω εκατο τηλεφωνα τη μερα τη φιλοζωικη,,?? ,, ειδικα με το που βγαινεις απο την πολη αγελες εχουν σχηματισει,, τα στειρωνουν τα μαρκαρουν και τα αφηνουν παλι αδεσποτα,,, μικρα μεγαλα,,,
 


io maria

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2010
1.322
28
Γέρακας
προφανως ομως για να τα στειρωνουν, να τα μαρκαρουν και να τα επανατοποθετουν καπως ειδοποιουνται
αρα καποιος τους τηλεφωνει
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
κανενας,,, απλα ειναι καποιοι συλλογοι που βολταρουν και μολις εντοπιζουν αδεσποτα κανουν αυτες τις διαδικασιες,,, αλλα μαλλον δεν εχουν χωρο και τα αφηνουν παλι εξω στο δρομο με σημανση στειρωμενο εμβολιασμενο....
 


afg

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
570
27
Ναι δεν εκανε ολα τα εμβολια αλλα δεν ειχαν καμια επαφη μεταξυ τους. Ειχαν αποσταση 1-1,5 μετρο μεταξυ τους λογω της διπλης περιφραξης.
Συμφωνω με τις οδηγιες του κτηνιατρου αλλα δεν γινεται να τον εχω και σε γυαλα. Τον πηγαινω εκει , τον βγαζω στον κηπο , τον παιρνω με το λουρι μεχρι τον καδο σκουπιδιων. Να δει και να ακουσει πραγματα. Αεροπλανο ακουσε και νομιζε οτι του ηρθε ο ουρανος στο κεφαλι. Δεν πρεπει να εχει απο τωρα τετοιεσ εμπειριες?

Με τα αδεσποτα ρωτησα γιατι ηταν κουταβακια μωρε και τα λυπηθηκα. Εχει ενα σωρο αλλα εκεινα τα εβλεπα οτι καθε αμαξι που περνουσε φρεναρε να μην τα πατησει.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Ναι δεν εκανε ολα τα εμβολια αλλα δεν ειχαν καμια επαφη μεταξυ τους. Ειχαν αποσταση 1-1,5 μετρο μεταξυ τους λογω της διπλης περιφραξης.
Συμφωνω με τις οδηγιες του κτηνιατρου αλλα δεν γινεται να τον εχω και σε γυαλα. Τον πηγαινω εκει , τον βγαζω στον κηπο , τον παιρνω με το λουρι μεχρι τον καδο σκουπιδιων. Να δει και να ακουσει πραγματα. Αεροπλανο ακουσε και νομιζε οτι του ηρθε ο ουρανος στο κεφαλι. Δεν πρεπει να εχει απο τωρα τετοιεσ εμπειριες?

Με τα αδεσποτα ρωτησα γιατι ηταν κουταβακια μωρε και τα λυπηθηκα. Εχει ενα σωρο αλλα εκεινα τα εβλεπα οτι καθε αμαξι που περνουσε φρεναρε να μην τα πατησει.
Αναλογα τους πόρους που εχουν παρει οι φιλοζωικές στα μέρη σου. Σε εμας πχ τα μαζεύουμε εμεις και τα πάμε προς τη φιλοζωική γιατι δεν εχουν άτομα και χρηματα για βενζίνες κλπ (οι ιδιοι μου το ειπαν σε ασχετη συζήτηση που ειχαμε).
Αλλά αφου λες οτι σας ακολουθησαν ως το περιφραγμένο μέρος, δεν μπορείς να τα οδηγησεις μέσα απο την περιφραξη, τουλάχιστον να ειναι προφυλαγμένα απο τα αμάξια?
 


afg

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
570
27
Εχω εκεινο τον χωρο ομως για να πηγαινω τον δικο μου. Που ειναι χωρις ολα τα εμβολια.
Αν τα βαλω εκει μεσα κιολας θα μπω και στην διαδικασια να τα υιοθετησω αναγκαστικα.
Θα ξαναπαω να δω αν ειναι ακομα εκει και θα παρω κανα τηλ αυριο.
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
Ναι δεν εκανε ολα τα εμβολια αλλα δεν ειχαν καμια επαφη μεταξυ τους. Ειχαν αποσταση 1-1,5 μετρο μεταξυ τους λογω της διπλης περιφραξης.
Συμφωνω με τις οδηγιες του κτηνιατρου αλλα δεν γινεται να τον εχω και σε γυαλα. Τον πηγαινω εκει , τον βγαζω στον κηπο , τον παιρνω με το λουρι μεχρι τον καδο σκουπιδιων. Να δει και να ακουσει πραγματα. Αεροπλανο ακουσε και νομιζε οτι του ηρθε ο ουρανος στο κεφαλι. Δεν πρεπει να εχει απο τωρα τετοιεσ εμπειριες?

Με τα αδεσποτα ρωτησα γιατι ηταν κουταβακια μωρε και τα λυπηθηκα. Εχει ενα σωρο αλλα εκεινα τα εβλεπα οτι καθε αμαξι που περνουσε φρεναρε να μην τα πατησει.
..
δεν κολλανε με την επαφη τα σκυλια τις διαφορες ασθενειες,, αλλα απο τον αερα σε αποσταση,,, γιαυτο οι κτηνιατροι ειναι παρα πολυ αυστηροι σε αυτο το θεμα,,,,
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU