Αδεσποτα κοινωνικοποιηση και βλακειες




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Ο καθένας μπορεί να κρατάει οτιδήποτε για εκφοβισμό. Δεν διαφωνώ με αυτό. Αλλά να κάνεις μαύρο ένα αδέσποτο είτε προκαταβολικά είτε γιατί τόλμησε και άγγιξε το δικό σου με αυτό θα διαφωνήσω. Κι επειδή το έχω δει να γίνεται ξέρω ότι δεν είναι μόνο λόγια. Έγινε μπροστά μου και μάλιστα η φιλόζωη κυρία που επιχείρησε να το κάνει πριν της ορμήξω, και ήμουν πιο τρομακτική από το αδέσποτο, με παρακίνησε πριν δει τις προθέσεις μου να τον κρατήσω να του δώσει ένα μάθημα..είναι νομίζω ιδίωμα του δίκαιου ανθρώπου να προστατεύει ενστικτωδώς τα αβοήθητα πλάσματα είτε άνθρωποι, παιδιά είτε αδέσποτα ζώα είναι αυτά.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Υπάρχουν οι νεάντερνταλ που σαπίζουν ό,τι βρουν στο διάβα τους να τους "χαλάει" την αισθητική (γιατι δεν μιλάμε για αμυνα, όσο και να το τραβάμε από τα μαλλια) και οι σάπιενς που βάζουν το Λογο μπροστά και αν τους τύχει ασχημο σκηνικό το αντιμετωπίζουν με μέτρο και χωρις υπερβολες τύπου " θα κρατάω τη μαγκουρα και όποιο αδεσποτο δω θα το κάνω ασήκωτο"
Μεσοβέζικες λύσεις δεν υπάρχουν για μένα...
 


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
είναι νομίζω ιδίωμα του δίκαιου ανθρώπου να προστατεύει ενστικτωδώς τα αβοήθητα πλάσματα είτε άνθρωποι, παιδιά είτε αδέσποτα ζώα είναι αυτά.
Αυτή η διατύπωση είναι τρομερή Kyveli.
Με εκφράζει απόλυτα!
 


Avraki

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2011
938
5
Αθήνα
Εμένα εξακολουθεί να με εκπλήσσει το γεγονός πως σε ένα φόρουμ που σχεδόν πάντα επικαλούμαστε τον νόμο και τη λογική, κανείς δεν ενδιαφέρεται να εξετάσει το ΝΟΜΙΚΟ πλαίσιο, το οποίο μπορεί να φέρει και αποτελέσματα! Και για ΠΟΛΛΟΣΤΗ φορά θα ξαναπώ ότι το πρόβλημα ΔΕΝ είναι αυτές οι κακόμοιρες ψυχές, αλλά οι υπάνθρωποι που τους "χάρισαν" αυτή τη ζωή! Αυτούς να βρείτε και να πάτε να τους δείρετε όσο τραβάει η ψυχή σας!!! (και προφανώς δεν χρειάζεται να εξηγήσω πως υπερβάλλω με την τελευταία μου πρόταση, έτσι!)
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
bigbilly...δεν χρειάζεται να δικαιολογείς τον εαυτό σου. Κανένας εδώ μέσα δεν στο ζήτησε. Ο καθένας μας είναι ελέυθερος να βγάλει τα δικά του συμπεράσματα για τον άλλον. Είτε καλά είτε κακά. Εγώ τα δικά μου τα έχω βγάλει. Μέχρι εκεί...
 


ATREAS

Well-Known Member
8 Νοεμβρίου 2009
874
2
Mesogeia - Attiki
ΚΥΡΙΑΚΟ έχω το ίδιο πρόβλημα και μάλιστα τώρα με δύο σκυλιά έχω ξεμείνει από χέρια.

Η ΜΟΝΗ ΛΥΣΗ είναι ένα μεγάλο μπουκάλι με νερό. Την έχουμε γλυτώσει έτσι από αγέλη 5 σκύλων.

Αν τα δείρεις με μαγκούρα θα τα κάνεις φοβικά και άρα και επιθετικά και σε ανθρώπους.

Φαντάζεσαι στο μέλλον να πετύχουν κάνα γέρο ή γριούλα με μαγκούρα και να του ορμήξουν.

φίλε ξανασκέψου το γιατί είσαι λάθος.

Και εμένα με κοψοχολιάζουνε και έχουν γίνει και τσαμπουκάδες με δαγκώματα ( όχι όμως με αίματα) αλλά ξύλο μαζί μου δεν παίρνω.
 


AlexVag

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2009
289
0
δηλαδη ρε παιδια εσεις που λετε οτι δεν ειναι σωστο κτλ αν σας εκανε ντου αγελη θα καθοσασταν με σταυρωμενα τα χερια? δεν το παιζω ουτε μαγκας ουτε τιποτα αλλα 2 φορες που χρειαστηκε χτυπησα σκυλο...τη μια για να προστατευσω τη λαμπραντορινα μου απο σιγουρη επιθεση και την αλλη για να προστατευτω απο αγελη που ενω ειχα βγει για ποδηλατο και ειχα παει σε ενα χωριο εξω απο τη Λαρισα, σταματησα σε μια πλατεια να ξεκουραστω και μου την επεσαν 6-7 μεγαλοσωμα σκυλια. τι να εκανα? να καθομουν να τα κοιτουσα ενω ειχαν βγαλει δοντια ειχε σηκωθει η τριχα καγκελο και ορμουσαν και καθε φορα ακουγα τα σαγονια να κλεινουν εκατοστα διπλα μου? εφαγε ο αρχηγος τους το ποδηλατο στο κεφαλι και μετα εκαναν πισω... οπως θα προστατευα οποιοδηποτε μελος της οικογενειας μου θα προστατευσω και το σκυλο μου...που ειναι μελος της οικογενειας μου φυσικα... δηλαδη αν καποιος μπει στο σπιτι σας θα τον ρωτησετε γιατι εφτασε σε αυτο το σημειο και αν φταιει αυτος η θα τον αρχισετε στα μπουκετα? οσο δεν φταιει ενας σκυλος που ειναι αδεσποτος αλλο τοσο δεν φταιει και ενα παιδακι που μεγλαωσε σε λαθος περιβαλλον και εφτασε να μπαινει και να κλεβει σπιτια για να ζησει... δεν με ενδιαφερει ο λογος...με ενδιαφερει το αποτελεσμα...και το παιδι θα μπορουσε να βρει χρηματα απο αλλου και ο αδεσποτος θα μπορουσε να μενει εξω και να να μην δημιουργει προβληματα σε αλλα σκυλια...οπως κανουν τοοοσα σκυλακια που μενουν εξω... οσο για το ξυλο αστο...βρες αλλη λυση...σπρει με νερο η κατι αλλο... αλλιως στομα αυτα ποδια και χερια εσυ...
 
Last edited:


Avraki

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2011
938
5
Αθήνα
δηλαδη ρε παιδια εσεις που λετε οτι δεν ειναι σωστο κτλ αν σας εκανε ντου αγελη θα καθοσασταν με σταυρωμενα τα χερια? δεν το παιζω ουτε μαγκας ουτε τιποτα αλλα 2 φορες που χρειαστηκε χτυπησα σκυλο...τη μια για να προστατευσω τη λαμπραντορινα μου απο σιγουρη επιθεση και την αλλη για να προστατευτω απο αγελη που ενω ειχα βγει για ποδηλατο και ειχα παει σε ενα χωριο εξω απο τη Λαρισα, σταματησα σε μια πλατεια να ξεκουραστω και μου την επεσαν 6-7 μεγαλοσωμα σκυλια. τι να εκανα? να καθομουν να τα κοιτουσα ενω ειχαν βγαλει δοντια ειχε σηκωθει η τριχα καγκελο και ορμουσαν και καθε φορα ακουγα τα σαγονια να κλεινουν εκατοστα διπλα μου? εφαγε ο αρχηγος τους το ποδηλατο στο κεφαλι και μετα εκαναν πισω... οπως θα προστατευα οποιοδηποτε μελος της οικογενειας μου θα προστατευσω και το σκυλο μου...που ειναι μελος της οικογενειας μου φυσικα... δηλαδη αν καποιος μπει στο σπιτι σας θα τον ρωτησετε γιατι εφτασε σε αυτο το σημειο και αν φταιει αυτος η θα τον αρχισετε στα μπουκετα? οσο δεν φταιει ενας σκυλος που ειναι αδεσποτος αλλο τοσο δεν φταιει και ενα παιδακι που μεγλαωσε σε λαθος περιβαλλον και εφτασε να μπαινει και να κλεβει σπιτια για να ζησει... δεν με ενδιαφερει ο λογος...με ενδιαφερει το αποτελεσμα...και το παιδι θα μπορουσε να βρει χρηματα απο αλλου και ο αδεσποτος θα μπορουσε να μενει εξω και να να μην δημιουργει προβληματα σε αλλα σκυλια...οπως κανουν τοοοσα σκυλακια που μενουν εξω... οσο για το ξυλο αστο...βρες αλλη λυση...σπρει με νερο η κατι αλλο... αλλιως στομα αυτα ποδια και χερια εσυ...
Έχεις πιάσει εντελώς λάθος παραδείγματα! Αυτός που μπαίνει μέσα στο σπίτι (που δέχομαι πως μπορεί να έχει μεγαλώσει στο χειρότερο περιβάλλον του κόσμου) μπαίνει για ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΟ! Ο σκύλος του δρόμου ΔΕΝ είχε κάποιον να του δείξει ότι αυτή του η συμπεριφορά δεν είναι σωστή!!! Ίσαι ίσα μη σου πω πως με αυτά που θα συνάντησε πιο πολύ του ενισχύθηκε αυτή η συμπεριφορά!!
 
Last edited:


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Τώρα αν εσύ θεωρείς λογικό να συγκρίνεις την ανθρώπινη με την σκυλίσια νοημοσύνη πάω πασσο..
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Και πώς κατάλαβες ότι θα εκανε σίγουρη επιθεση στη λαμπραντορίνα σου? Το να σηκώσει ράχη και να βγάλει δόντια ειναι στάση επιθετική, όχι στάση επιθεσης απαραίτητα...
Όσο για εσένα, βρήκες την διαύγεια ενώ σε περικύκλωσαν να αναγνωρίσεις τον αρχηγο και να του σουτάρεις κατακέφαλα το ποδήλατο, σε πλατεία χωριου. Οι υπόλοιποι τι εκαναν από τον κοσμο στην πλατεία?

Και μένα μου την εχει πεσει αγέλη στην Κομοτηνή, αλλά αρκούσε το κορνάρισμα ενος αυτοκινητου για να τα διώξει. Ουτε μαγκούρες ούτε ποδηλατα
 


AlexVag

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2009
289
0
Τώρα αν εσύ θεωρείς λογικό να συγκρίνεις την ανθρώπινη με την σκυλίσια νοημοσύνη πάω πασσο..
οπως ειπα και παραπανω δεν με ενδιαφερει ο λογος αλλα το αποτελεσμα... δεν με ενδιαφερει γιατι κινδυνευει ο σκυλος μου αλλα οτι κινδυνευει... δεν μιλησα για νοημοσυνη αλλα για συνθηκες...και στον ανθρωπο και στα ζωα οι συνθηκες μπορουν να διαμορφωνουν χαρακτηρες...
 




ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Και μετά απο 8 σελίδες..να πώ και εγώ την άσχετη απορία μου...ο τίτλος του θέματος τι σχέση έχει με αυτά που συζητάμε?Η κοινωνικοποίηση τι σχέση έχει με όλα αυτά?Έχουμε μπερδέψει λίγο τους όρους μου φαίνεται....
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Και μετά απο 8 σελίδες..να πώ και εγώ την άσχετη απορία μου...ο τίτλος του θέματος τι σχέση έχει με αυτά που συζητάμε?Η κοινωνικοποίηση τι σχέση έχει με όλα αυτά?Έχουμε μπερδέψει λίγο τους όρους μου φαίνεται....
Εδω εχουμε μπερδεψει τις ευθύνες και τα δικαιώματα μας, οι εννοιες θα γλύτωναν?
 


Avraki

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2011
938
5
Αθήνα
οπως ειπα και παραπανω δεν με ενδιαφερει ο λογος αλλα το αποτελεσμα... δεν με ενδιαφερει γιατι κινδυνευει ο σκυλος μου αλλα οτι κινδυνευει... δεν μιλησα για νοημοσυνη αλλα για συνθηκες...και στον ανθρωπο και στα ζωα οι συνθηκες μπορουν να διαμορφωνουν χαρακτηρες...
Ξαναδιάβασε λίγο τι γράφεις!! Είναι πολύ επιπόλαιη προσέγγιση αυτή και πρωτόγονη! Δεν είπαμε, αν έχει όπλο ο άλλος και σε απειλεί, οκ να αμυνθείς! Ακόμα και αν ο σκύλος έρθει μέσα στη λύσσα προς το μέρος σου, και πάλι να αμυνθείς! Αλλά ποιος σου λέει πως ένα επιφώνημα δυνατό ή μία χειρονομία δεν θα διώξει τα αδέσποτα μακριά;;

Καλά όλα αυτά αλλά μην ξεχνάς πως οι συνθήκες καθορίζονται ΑΜΕΣΑ από την νοημοσύνη, διότι βάσει του τι κουβαλάει κανείς στην κούτρα του, πράττει, άρα διαμορφώνει και συνθήκες!!
 


AlexVag

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2009
289
0
Και πώς κατάλαβες ότι θα εκανε σίγουρη επιθεση στη λαμπραντορίνα σου? Το να σηκώσει ράχη και να βγάλει δόντια ειναι στάση επιθετική, όχι στάση επιθεσης απαραίτητα...
Όσο για εσένα, βρήκες την διαύγεια ενώ σε περικύκλωσαν να αναγνωρίσεις τον αρχηγο και να του σουτάρεις κατακέφαλα το ποδήλατο, σε πλατεία χωριου. Οι υπόλοιποι τι εκαναν από τον κοσμο στην πλατεία?

Και μένα μου την εχει πεσει αγέλη στην Κομοτηνή, αλλά αρκούσε το κορνάρισμα ενος αυτοκινητου για να τα διώξει. Ουτε μαγκούρες ούτε ποδηλατα
Η πλατεια ηταν αδεια...ειχε καποιους αρκετα μακρυα αλλα δεν ασχοληθηκε κανενας να και φωναζα οποτε ορμουσαν μπας και τρομαξουν...θεωρησα οτι αρχηγος ηταν αυτος που ηταν μπροστα απο ολα...και παλι καλα που ειχα δει ενα βιντεο εδω με αλλον ποδηλατη που του την επεσαν σκυλια και σκεφτηκα να βαλω το ποδηλατο μου σαν ασπιδα μπροστα μου οπως ειχε κανει και αυτος... το χωριο ηταν η Αγια Αννα εξω απο τον Τυρναβο..αν δεις εσυ εκει αυτοκινητο να περναει ελα πεστο μου...δεν χτυπησα πριν δεχτω την επιθεση...πηγε να με δαγκωσει 2-3 φορες και εβαζα το ποδηλατο μπροστα... και οσο πηγαινα προς τα πισω τοσο πιο συχνα ορμουσαν... και με το σκυλο μου μπηκα εγω μπροστα και με αρπαξε απο τη φορμα...απο καθαρη τυχη δεν επιασε κρεας...και η μικρη ηταν 6 μηνων τοτε...πολλες φορες μας την εχει πεσει σκυλος αλλα παντα οταν εμπαινα εγω μπροστα και φωναζα...
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Σκέφτηκες ότι ίσως ναμην ασχοληθηκαν μαζι σου οι χωρικοι γιατι ξέρουν τα σκυλιά ότι δεν θα εκαναν τίποτα? Σκέφτηκες ότι η τακτική του περπατάω πισω ειναι πρόκληση για αυτά?

Ε αφού εχεις δει βίντεο με αλλο ποδηλάτη και ηξερες...


Ε ρε τύφλα να εχει ο Τσακ Νόρρις εδώ μεσα!
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Εδω εχουμε μπερδεψει τις ευθύνες και τα δικαιώματα μας, οι εννοιες θα γλύτωναν?
Έλα ντε.....δεν είμαι κατά του να προστατευθεί κάποιος απο τα αδέσποτα(ή ακόμα χειρότερα απο τα λυτά δεσποζόμενα!) αλλά δε θα χρησιμοποιούσα έτσι εύκολα βία παρά μόνο αν έφτανα στο έσχατο σημείο να αρπαχτεί το σκυλί μου και να μη χωρίζει με τίποτα...(δεν είναι και δύσκολο αυτό με τη φυλή μας!).Εκεί θα δικαιολογούσα μόνο την άμυνα(αν δεν ποιάνει το νερό και ο εκφοβισμός).Τη δικιά μου τη βγάζουμε βόλτα,έχει τύχει να μας κάνει ντού αγέλη αλλά με τις έντονες φωνές μου και τινάζοντας τα χέρια έφυγαν...και είμαι μόνο 1,50 μέτρο άνθρωπος..χαχαχαχαχα!Παιδιά πάντα υπάρχει λύση αν υπάρχει ψυχραιμία...και αν δεν υπάρξει τότε η άμυνα δικαιολογείται..αλλά μόνο τότε,μη γινόμαστε υπερβολικοί!
 


AlexVag

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2009
289
0
γεμίσαμε " τζάμπα μάγκες" εδώ μέσα...=D>

αν ημουν τζαμπα μαγκας και ειχα αναγκη να το παιξω σκληρος δεν θα ειχα λαμπραντορ... δεν θα συνεχισω να γραφω σε αυτο το θεμα γιατι χαλιεμαι με κατι ποσταρισματα σαν αυτο...απλα μια συμβουλη...μην χαρακτηριζεις καποιον χωρις να τον ξες...θα μπορουσα να κανω και εγω το ιδιο για αυτους που λενε το αντιθετο απο εμενα αλλα δεν θα πεσω στην παγιδα...ειμαι ερκετα ισσοροπημενος ανθρωπος ωστε να μπορω να ακουω ολες τις αποψεις χωρις να χαρακτηριζω αυτους που πιστευουν κατι διαφορετικο απο εμενα...και τζαμπα μαγκας θα ημουν αν προσπαθουσαν να το παιξω αρχηγος στο σκυλο μου και στα δυσκολα να εκανα την κοτα και να μην τον υπερασπιζομουν...
Ευχαριστω...