Αδιέξοδο


CocoBaby

Member
5 Απριλίου 2024
12
8
Οοοχι, δεν εννοεί αυτό! Εννοεί από όλα όσα θα έχει μέσα η μερίδα, για μερικές μέρες να φάει πχ μόνο γαλοπούλα συν ότι άλλο βάλεις (πχ πατάτα). Μετά για μερικές άλλες μέρες άλλου είδους κρέας, με τα ίδια συνοδευτικά (πχ πάλι πατάτα).

Μετά καταλήγεις σε μια πρωτεϊνη κ αλλάζεις τα συνοδευτικά, πχ την πατάτα την κάνεις κολοκύθα.

Κ ούτω καθεξής. Έτσι κρατώντας σταθερά όλα κ αλλάζοντας μόνο ένα τη φορά μπορείς να καταλάβεις πού είναι που έχει τη δυσανεξία.
Μάλιστα, τώρα κατάλαβα! Ευχαριστώ για τη διευκρύνηση!

Επίσης η ερώτησή μου για τη στείρωση (ειδικά με την αναφορά σε αγχωδη σκύλο) μη χαθεί πλιζ.

Με ενδιαφέρει κ "ερευνητικά" (απαντήστε κ άλλοι δλδ, γιατί νομίζω η @FrankieChris έχει αναφέρει κάτι αντίστοιχο). Γιατί παρατήρησα σε μας μεγάλη διαφορά μετά τη στείρωση στην ανοχή σε τροφές κ στα γαστρεντερικά κ ήθελα πάντα λίγο να δω αν παρατήρησε κανείς άλλος τπτ αντίστοιχο.
Απάντησα ότι το σκυλί δοκιμαστικά πριν 10 μήνες έκανε χημική στείρωση αλλά δεν έδωσα λεπτομέρειες. Λοιπόν, πάνω σε αυτό το θέμα.. Ο κτηνίατρος μου είχε πει ότι η διαφορά που θα δω στην συμπεριφορά του σκύλου με τη χημικη στείρωση θα είναι ακριβώς η ίδια με αυτή που θα είχε/έχει μια κλασσική στείρωση. Επειδή το σκυλί το παρακολουθούσα στενά γι αυτό το λόγο, παρατήρησα τα εξής...
- Πάχυνε. Αναμενόμενο. Έτρωγε πολύ μεγαλύτερη ποσότητα φαγητού και ήθελε κι άλλο.
- Συμπεριφορικά, έγινε πιο.. τεμπέλης θα το πω... όχι πιο ήρεμος, σε καμία περίπτωση. Νευρικός και αγχώδης παρέμεινε ακριβώς το ίδιο. Ωστόσο έπαιζε λιγότερο, ξάπλωνε περισσότερο (γενικα το σκυλί μου είναι λίγο couch potato από φυσικού του αλλά παραέγινε).
- Το τρίχωμα του έγινε πιο απαλό αλλά οι βλάβες που έχει (η ουρά του ειναι σχεδόν 'αδεια' απο τρίχωμα στη μία πλευρά, την δαγκώνει) δεν είχαν καμία βελτίωση.
- Δεν ξέρω αν έχει σχέση, αλλά οι κολίτιδες εγιναν συχνότερες. Μπορεί απλά να ΄έτυχε΄ χρονικά ωστόσο.

'Ο,τι άλλο θες να με ρωτήσεις, παρακαλώ, ελεύθερα!

Κ το μοσχάρι μου πε όχι η διατροφο πάντως (γενικά). Κ όντως, όταν έτρωγε, τσιμπούσε η ουρία του.

(Πολύ βοηθήσαμε, για όλα ένα ναι-οχι του είπαμε του ανθρώπου :ROFLMAO:)

Η λύση (ω θεματοθέτη) είναι αυτό που είπε η @vrmode, φυσική διατροφή με δίαιτα αποκλεισμού.

Είναι μακρύς ο δρόμος πάντως...
Κι όμως, όπως ανέφερα ήδη, εδώ είδα περισσότερο ενδιαφέρον από ότι σε οποιονδήποτε κτηνίατρο!
 
  • Like
Reactions: Estranged


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
στο μαγειρευτό χρειάζεται ποικιλία ώστε να παίρνει όλα τα συστατικά που χρειάζεται το σκυλί, σωστά? Ο Coco λοιπόν, είναι πολύ δύσκολο σκυλί με τροφές, ιδιαίτερα λαχανικά και υδατάνθρακες. Στην μαγειρευτή τροφή, ακόμα κι αν την κάνω πουρέ, αυτο που δεν του αρέσει το μυρίζει και το απορρίπτει το φαγητό εν τέλη.
Σωστά, χρειάζεται ποικιλία.

Όλα όσα έχουν κάποια μορφή ibd έχουν ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο πρόβλημα με τα λαχανικά κ τους υδατάνθρακες. Αλλά να ξέρεις ότι ενώ απορρίπτουμε κ εμείς κ οι κτηνίατροι τις φυτικές ίνες, γιατί οι φυτικές ίνες είναι το μεγαλύτερο θέμα με πολλές από αυτές τις τροφές, κ το βλέπουμε ότι κλωτσανε αμέσως, μακροπροθεσμα χειροτερεύουν το ibd.

Κ έχουν όλα ΑΚΡΙΒΩΣ την ίδια συμπεριφορά απόρριψης τροφών. Κ ξέρουν κ τι απορρίπτουν, ακριβώς ότι τα πειράζει, εγώ πλέον το σέβομαι ευλαβικά.

Συμπάσχουμε/συμπασχαμε όπως κατάλαβες, γι'αυτό πέσαμε όλοι να πούμε τι μάθαμε στις δικές μας αντίστοιχες πορείες :giggle:
 


CocoBaby

Member
5 Απριλίου 2024
12
8
Σωστά, χρειάζεται ποικιλία.

Όλα όσα έχουν κάποια μορφή ibd έχουν ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο πρόβλημα με τα λαχανικά κ τους υδατάνθρακες. Αλλά να ξέρεις ότι ενώ απορρίπτουμε κ εμείς κ οι κτηνίατροι τις φυτικές ίνες, γιατί οι φυτικές ίνες είναι το μεγαλύτερο θέμα με πολλές από αυτές τις τροφές, κ το βλέπουμε ότι κλωτσανε αμέσως, μακροπροθεσμα χειροτερεύουν το ibd.

Κ έχουν όλα ΑΚΡΙΒΩΣ την ίδια συμπεριφορά απόρριψης τροφών. Κ ξέρουν κ τι απορρίπτουν, ακριβώς ότι τα πειράζει, εγώ πλέον το σέβομαι ευλαβικά.

Συμπάσχουμε/συμπασχαμε όπως κατάλαβες, γι'αυτό πέσαμε όλοι να πούμε τι μάθαμε στις δικές μας αντίστοιχες πορείες :giggle:
Κι εγώ τον καημένο τον δίκιο μου τον πίεζα να φάει και το ρύζι. Ακόμα και σήμερα. :cry:
 
  • Like
Reactions: Estranged


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Eγώ θα πρότεινα να δείτε εκείνη την κτηνίατρο διατροφολόγο που πάλι μου διαφεύγει και δεν μπορώ να βρω το όνομά της εδώ μέσα...

@Estranged η λογική που εφαρμόζουν στα αλλεργικά σκυλιά με ωμή είναι:
Στην αρχή μόνο κρέας σκέτο τίποτα άλλο, από 1 είδος π.χ. κοτόπουλο. Περιμένουμε έτσι λίγες μέρες και παρατηρούμε. Αν όλα πάνε καλά, τότε προσθέτουμε και άλλο ένα συστατικό πχ πουρέ καρότου. Ξαναπεριμένουμε λίγες μέρες να δούμε αν πειράζει. Και συνεχίζουμε κάπως έτσι.

Παρεμπιπτόντως θυμάμαι ότι διάβαζα κάποτε ότι σε βόρειες χώρες το νο1 κρέας που συστήνεται σε αλεργίες είναι το κουνέλι.
 
  • Like
Reactions: Estranged


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
Περα απο τα μαγειρευτα αν καποιος ψαχνει ξηρα για το στομαχι η brit sensitive με το ελαφι ειναι πολυ καλη και για αλλεργιες. Την προτεινα σε 2 μαλτεζ που ηταν χαλια συνεχεια και ειδαν μεγαλη βελτιωση. Εμεις την παιρναμε πριν απο ενα χρονο και τωρα επαθε πρωτη φορα μια κολιτιδα και με το που αλλαξα σε αυτην εστρωσε. Με κονσερβες ειδικες και καλα δεν ειδα βελτιωση.
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
Επισης πληροφοριακα μια ερωτηση υπαρχει περιπτωση τα προβιοτικα να τα κανουν χειροτερα? Εγω εδινα μια φορα τη μερα το βραδυ και μετα συνειδητοποιησα οτι το βραδυ αναγουλιαζε παρα πολυ ενω τη μερα ηταν καλα. Μολις τα εκοψα ολα και πηγα μονο σε αυτην την ξηρα ηταν μια χαρα.
 


CocoBaby

Member
5 Απριλίου 2024
12
8
Eγώ θα πρότεινα να δείτε εκείνη την κτηνίατρο διατροφολόγο που πάλι μου διαφεύγει και δεν μπορώ να βρω το όνομά της εδώ μέσα...

@Estranged η λογική που εφαρμόζουν στα αλλεργικά σκυλιά με ωμή είναι:
Στην αρχή μόνο κρέας σκέτο τίποτα άλλο, από 1 είδος π.χ. κοτόπουλο. Περιμένουμε έτσι λίγες μέρες και παρατηρούμε. Αν όλα πάνε καλά, τότε προσθέτουμε και άλλο ένα συστατικό πχ πουρέ καρότου. Ξαναπεριμένουμε λίγες μέρες να δούμε αν πειράζει. Και συνεχίζουμε κάπως έτσι.

Παρεμπιπτόντως θυμάμαι ότι διάβαζα κάποτε ότι σε βόρειες χώρες το νο1 κρέας που συστήνεται σε αλεργίες είναι το κουνέλι.
Και εμάς, η κτηνίατρος στη Γερμανία (δεν ανέφερα προηγουμένως ότι ζούμε μισό χρόνο Ελλάδα μισό Γερμανία) μας είχε προτείνει είτε παπια είτε κουνέλι. Εμείς διαλέξαμε την πάπια για τον απλό λόγο ότι ήταν πιο εύκολο να την βρω, αλλά τελικά μάλλον δεν του έκατσε τόσο καλά. Τώρα, ήταν η πάπια που τον ενόχλησε, ήταν το ρύζι, ήταν η γλυκοπατάτα; Τα έδινα και τα τρία μαζί οπότε κι εδώ είμαι μπερδεμένη.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Και εμάς, η κτηνίατρος στη Γερμανία (δεν ανέφερα προηγουμένως ότι ζούμε μισό χρόνο Ελλάδα μισό Γερμανία) μας είχε προτείνει είτε παπια είτε κουνέλι. Εμείς διαλέξαμε την πάπια για τον απλό λόγο ότι ήταν πιο εύκολο να την βρω, αλλά τελικά μάλλον δεν του έκατσε τόσο καλά. Τώρα, ήταν η πάπια που τον ενόχλησε, ήταν το ρύζι, ήταν η γλυκοπατάτα; Τα έδινα και τα τρία μαζί οπότε κι εδώ είμαι μπερδεμένη.
Mιας και είσαι στη Γερμανία άντε να το πω γιατί δεν τόλμησα πριν, το Νο1 αντιαλλεργικό κρέας είναι το άλογο και μετά κουνέλι, κυνήγι, κατσίκι κλπ.
Εδώ μερικά άρθρα στα γερμανικά, όπου εξηγεί και για την δίαιτα αποκλεισμού που ανέφερα πριν.
 
  • Like
Reactions: Estranged


FrankieChris

Well-Known Member
25 Απριλίου 2018
140
385
35
@Estranged και εμείς είδαμε τρομερή διάφορα με τη στείρωση. Ίσως η απουσία ορμονών βοηθάει στο στρες με αποτέλεσμα οι και οι αντιδρασεις σε τροφές να είναι πιο ήπιες.

@CocoBaby οι τροφές που ανέφερες περιέχουν τρομερά πολλά συστατικά και δεν είναι μόνο πρωτεϊνικές. Ελάχιστες τροφές είναι πραγματικά μόνοπρωτεϊνικές, συνήθως περιέχουν και άλλες πηγές πρωτεϊνών "κρυμμένες", πχ τροφή με αρνί που περιέχει λίπος κοτόπουλου συντηρημένο με τοκοφερόλες. Επίσης ανάμεσα σε όλα αυτά τα συστατικά μπορεί να υπάρχει κάτι άλλο που πραγματικά δεν πάει το μυαλό ότι μπορεί να πειράζει όπως οι φυτικές πρωτεΐνες (φακές, αρακάς). Αν μπορείς να μαγειρεύεις θα ήταν το τέλειο γιατί μπορείς εύκολα να βρεις τι ενοχλεί με πειράματα. Αν δεν μπορείς, βρες μια τροφή με περιορισμένα συστατικά και πρόσθεσε μαγειρευτό για να του δώσεις ποικιλία. Εμείς χρησιμοποιούμε την Optima Nova που έχει κωδικούς χωρίς ρύζι και είναι πραγματικά μόνοπρωτεϊνικές και προσθέτω κρέας και λαχανικά οπότε πετυχαίνω ποικιλία .
Είναι δύσκολος ο δρόμος σας αλλά είμαστε πολλοί οπότε μην σε πιάνει απελπισία :p
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Eγώ θα πρότεινα να δείτε εκείνη την κτηνίατρο διατροφολόγο που πάλι μου διαφεύγει και δεν μπορώ να βρω το όνομά της εδώ μέσα...

@Estranged η λογική που εφαρμόζουν στα αλλεργικά σκυλιά με ωμή είναι:
Στην αρχή μόνο κρέας σκέτο τίποτα άλλο, από 1 είδος π.χ. κοτόπουλο. Περιμένουμε έτσι λίγες μέρες και παρατηρούμε. Αν όλα πάνε καλά, τότε προσθέτουμε και άλλο ένα συστατικό πχ πουρέ καρότου. Ξαναπεριμένουμε λίγες μέρες να δούμε αν πειράζει. Και συνεχίζουμε κάπως έτσι.

Παρεμπιπτόντως θυμάμαι ότι διάβαζα κάποτε ότι σε βόρειες χώρες το νο1 κρέας που συστήνεται σε αλεργίες είναι το κουνέλι.
Αα το κάνετε τόσο σταδιακά. Οκ, έχει λογική.

Ναι, κ εμένα μου χε βάλει κουνέλι στην πρώτη διατροφή. Δεν πήρα όμως (έχει καμία φορά στα λιντλ ενημερωτικά) γιατί έχει εκείνα τα ψιλοκοκκαλα παντού που στο μαγειρευτό είναι πολύ δύσκολο να τα βρεις κ είναι επικίνδυνα μαγειρεμένα. Οπότε δεν έχω άποψη για κουνέλι.

Σταυριαννα Μανωλάκου η διατροφολόγος. Δεν θα τη βρει τώρα όμως. Από Σεπτέμβριο.
 
  • Like
Reactions: CocoBaby


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
@Estranged και εμείς είδαμε τρομερή διάφορα με τη στείρωση. Ίσως η απουσία ορμονών βοηθάει στο στρες με αποτέλεσμα οι και οι αντιδρασεις σε τροφές να είναι πιο ήπιες.
Κι εγώ. Αν εξαιρέσεις την αρχή δηλαδή που προσαρμοζόταν ο οργανισμός, μετά μιλάμε για τεράστια διαφορά. Το ίδιο που λες σκέφτηκα. Γι'αυτό το ρώτησα.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Επισης πληροφοριακα μια ερωτηση υπαρχει περιπτωση τα προβιοτικα να τα κανουν χειροτερα? Εγω εδινα μια φορα τη μερα το βραδυ και μετα συνειδητοποιησα οτι το βραδυ αναγουλιαζε παρα πολυ ενω τη μερα ηταν καλα. Μολις τα εκοψα ολα και πηγα μονο σε αυτην την ξηρα ηταν μια χαρα.
Ναι στην αρχή μπορεί. Γιατί συμβαίνει απότομη αλλαγή στο μικροβιωμα του εντέρου.

Ίσως καλύτερα σταδιακά. Κ ανάλογα κ τα στελέχη που έχει το κάθε προβιοτικο.
 


CocoBaby

Member
5 Απριλίου 2024
12
8
Mιας και είσαι στη Γερμανία άντε να το πω γιατί δεν τόλμησα πριν, το Νο1 αντιαλλεργικό κρέας είναι το άλογο και μετά κουνέλι, κυνήγι, κατσίκι κλπ.
Εδώ μερικά άρθρα στα γερμανικά, όπου εξηγεί και για την δίαιτα αποκλεισμού που ανέφερα πριν.
Ναι, η αλήθεια είναι ότι στη Γερμανία γενικά το άλογο το τρώνε και οι ίδιοι και το προτείνουν και για τα σκυλιά. Είχα πέσει κι εγώ από τα σύννεφα όταν το άκουσα. Ελπίζω να μη χρειαστεί ποτέ να του δώσω τέτοιο κρέας!!! Ευχαριστώ για τα άρθρα!
 
  • Like
Reactions: vrmode


CocoBaby

Member
5 Απριλίου 2024
12
8
@Estranged και εμείς είδαμε τρομερή διάφορα με τη στείρωση. Ίσως η απουσία ορμονών βοηθάει στο στρες με αποτέλεσμα οι και οι αντιδρασεις σε τροφές να είναι πιο ήπιες.

@CocoBaby οι τροφές που ανέφερες περιέχουν τρομερά πολλά συστατικά και δεν είναι μόνο πρωτεϊνικές. Ελάχιστες τροφές είναι πραγματικά μόνοπρωτεϊνικές, συνήθως περιέχουν και άλλες πηγές πρωτεϊνών "κρυμμένες", πχ τροφή με αρνί που περιέχει λίπος κοτόπουλου συντηρημένο με τοκοφερόλες. Επίσης ανάμεσα σε όλα αυτά τα συστατικά μπορεί να υπάρχει κάτι άλλο που πραγματικά δεν πάει το μυαλό ότι μπορεί να πειράζει όπως οι φυτικές πρωτεΐνες (φακές, αρακάς). Αν μπορείς να μαγειρεύεις θα ήταν το τέλειο γιατί μπορείς εύκολα να βρεις τι ενοχλεί με πειράματα. Αν δεν μπορείς, βρες μια τροφή με περιορισμένα συστατικά και πρόσθεσε μαγειρευτό για να του δώσεις ποικιλία. Εμείς χρησιμοποιούμε την Optima Nova που έχει κωδικούς χωρίς ρύζι και είναι πραγματικά μόνοπρωτεϊνικές και προσθέτω κρέας και λαχανικά οπότε πετυχαίνω ποικιλία .
Είναι δύσκολος ο δρόμος σας αλλά είμαστε πολλοί οπότε μην σε πιάνει απελπισία :p
Δεν έχω κανένα πρόβλημα να μαγειρεύω για το σκυλί! Μα κανένα! Αρκεί να καταφέρω να βρω τις τροφές που έχει ανάγκη και του ταιριάζουν γαστρεντερολογικα ώστε να ξέρω ότι του κάνω καλό και όχι κακό! Εννοώ, λόγω άγνοιας να μην συμπεριλαμβάνω όλες τις ουσίες που χρειάζεται!
Από σήμερα κιόλας ξεκίνησα τη δίαιτα αποκλεισμού γιατί εχθές ήταν μια τραγική μέρα για τον Coco. Τον βασάνιζε όλη μέρα μια απαίσια κολίτιδα πάλι και το καημένο το εντερακι του είχε φουσκώσει πολύ. Το βράδυ, και μετά από διάρροια με αίμα πάλι, ηρέμησε το παιδάκι μου.
 
  • Like
Reactions: Estranged


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
411
256
45
Δεν έχω κανένα πρόβλημα να μαγειρεύω για το σκυλί! Μα κανένα! Αρκεί να καταφέρω να βρω τις τροφές που έχει ανάγκη και του ταιριάζουν γαστρεντερολογικα ώστε να ξέρω ότι του κάνω καλό και όχι κακό! Εννοώ, λόγω άγνοιας να μην συμπεριλαμβάνω όλες τις ουσίες που χρειάζεται!
Από σήμερα κιόλας ξεκίνησα τη δίαιτα αποκλεισμού γιατί εχθές ήταν μια τραγική μέρα για τον Coco. Τον βασάνιζε όλη μέρα μια απαίσια κολίτιδα πάλι και το καημένο το εντερακι του είχε φουσκώσει πολύ. Το βράδυ, και μετά από διάρροια με αίμα πάλι, ηρέμησε το παιδάκι μου.
Στην Γερμανία έχει κ κονσέρβες όπως οι Terra Canis που έχει με πολύ ελάχιστα συστατικα κ για διάφορες παθήσεις.
Εγώ γενικά με κονσέρβες έχω σωθεί με τα γαστρεντερικά
 


CocoBaby

Member
5 Απριλίου 2024
12
8
Στην Γερμανία έχει κ κονσέρβες όπως οι Terra Canis που έχει με πολύ ελάχιστα συστατικα κ για διάφορες παθήσεις.
Εγώ γενικά με κονσέρβες έχω σωθεί με τα γαστρεντερικά
Ευχαριστώ για την πρόταση αν και το συγκεκριμένο χρονικό διάστημα είμαι Ελλάδα. Το θέμα μου μου με τις κονσέρβες είναι ότι - για κάποιο περίεργο λόγο - το σκυλί μου ούτε να τις βλέπει! Και δεν μιλάω για κονσέρβες με ειδική τροφή αυτή τη στιγμή. Δεν τρώει ΚΑΜΙΑ τροφή σε κονσέρβα. Έχω δοκιμάσει επανειλλημένα να τον καταφέρω να φάει κονσέρβα με αποτέλεσμα να μένει απλά νηστικός! Ακόμα κι αν η κονσέρβα περιέχει κρέας και συστατικά που σε άλλη περίπτωση (μαγειρευτό ή κροκέτα) θα τρελαινόταν.
 
  • Like
Reactions: Mava


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Ναι, κ εμένα μου χε βάλει κουνέλι στην πρώτη διατροφή. Δεν πήρα όμως (έχει καμία φορά στα λιντλ ενημερωτικά) γιατί έχει εκείνα τα ψιλοκοκκαλα παντού που στο μαγειρευτό είναι πολύ δύσκολο να τα βρεις κ είναι επικίνδυνα μαγειρεμένα. Οπότε δεν έχω άποψη για κουνέλι.
Mεγάλος μπελάς το κουνέλι με τα κόκαλλα, χειρότερα κι από ψάρι. Κι εγώ το είχα πάρει 3-4 φορές, σιχτίρισα με τα κόκαλλα και το σταμάτησα.

Όμως @CocoBaby επειδή πρόκειται για τσιουάουα (πόσο είναι αυτά - 3 κιλά όλο κι όλο;) η ποσότητα που θα τρώει θα είναι τόσο μικρή (για 3 κιλά σκυλί στη barf θέλουμε 90 γραμμάρια ημερήσια δόση σε ωμή τροφή) που θα βρίζεις με το καθάρισμα με τα κόκαλλα.

Eπίσης δες εδώ:

Κλινική στο Μόναχο που ασχολείται με το θέμα διατροφή και που σου φτιάχνει εξατομικευμένο πρόγραμμα διατροφής βάσει αναγκών, είτε ωμό είτε μαγειρευτό. Επίσης βλέπω έχει τμήμα δερματολογίας και αλλεργιολογίας που σχετίζονται και με τη διατροφή.
 


CocoBaby

Member
5 Απριλίου 2024
12
8
Mεγάλος μπελάς το κουνέλι με τα κόκαλλα, χειρότερα κι από ψάρι. Κι εγώ το είχα πάρει 3-4 φορές, σιχτίρισα με τα κόκαλλα και το σταμάτησα.

Όμως @CocoBaby επειδή πρόκειται για τσιουάουα (πόσο είναι αυτά - 3 κιλά όλο κι όλο;) η ποσότητα που θα τρώει θα είναι τόσο μικρή (για 3 κιλά σκυλί στη barf θέλουμε 90 γραμμάρια ημερήσια δόση σε ωμή τροφή) που θα βρίζεις με το καθάρισμα με τα κόκαλλα.

Eπίσης δες εδώ:

Κλινική στο Μόναχο που ασχολείται με το θέμα διατροφή και που σου φτιάχνει εξατομικευμένο πρόγραμμα διατροφής βάσει αναγκών, είτε ωμό είτε μαγειρευτό. Επίσης βλέπω έχει τμήμα δερματολογίας και αλλεργιολογίας που σχετίζονται και με τη διατροφή.
2.9 κιλά μου έχει μείνει ο καημένος. Εντάξει, το ιδανικό του είναι εκεί, στα 3 κιλά, και λέω ευτυχώς που πριν τις τελευταίες μεγάλες κρισεις, είχε παχύνει (φτάσαμε στα 3.5) οπότε η μείωση βάρους δεν με ανησύχησε τόσο!
Ωραια, οποτε το κουνέλι το βγαζω για την ώρα από το μυαλό μου γιατί τα κοκκαλακια τα φοβάμαι όσο δεν πάει!
Αυτη τη στιγμή είμαι Ελλάδα και θα μείνω μέχρι και φθινόπωρο σίγουρα. Το Μόναχο επίσης είναι μακρυά από το Ντύσσελντορφ που μένω και επίσης, φαντάζομαι ότι οι τιμές στη Γερμανία για κάτι τέτοιο (φαντάζομαι δεν πας μια φορά και τελείωσες) είναι απαγορευτικές αν δεν έχει το σκυλί ασφάλιση (τα γερμανικά σκυλιά βασικά είναι υποχρέωση να έχουν ασφάλιση, ο Coco είναι Έλληνας και δεν μας κάνουν). Και ειδικά στο Μόναχο, την πιο ακριβή πόλη της (ήδη πανάκριβης) σε θέματα υγειας Γερμανίας, μάλλον θα χρειαστεί να πουλήσω νεφρό για να ανταπεξέλθω.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
2.9 κιλά μου έχει μείνει ο καημένος. Εντάξει, το ιδανικό του είναι εκεί, στα 3 κιλά, και λέω ευτυχώς που πριν τις τελευταίες μεγάλες κρισεις, είχε παχύνει (φτάσαμε στα 3.5) οπότε η μείωση βάρους δεν με ανησύχησε τόσο!
Ωραια, οποτε το κουνέλι το βγαζω για την ώρα από το μυαλό μου γιατί τα κοκκαλακια τα φοβάμαι όσο δεν πάει!
Εγώ θα έδινα κουνέλι γιατί είναι τόσο μικρές οι ποσότητες που δεν θα σου κάνει κόπο το καθάρισμα με τα κόκαλλα. Για ανθρώπους με κανονικά μεγέθη σκύλων όπου πρέπει να καθαρίσεις μισό κιλό κρέας από κόκαλλα εκεί είναι μπελάς.
Για 3κιλο σκύλο μετράς την ημέρα 90 γραμμάρια ωμή τροφή (αν δεν θέλεις ωμό, βράσε το αλλά αυτές είναι οι αναλογίες). Από τα 90 γραμμάρια, το 75%-80% είναι κρέας/ψάρι, άρα μιλάμε για 72 γραμμάρια κρέας ημερησίως δηλαδή αστεία ποσότητα για να την καθαρίσεις. Ούτε ένα μπούτι κουνελιού.
 


AntonisAgelaris

New Member
10 Απριλίου 2024
4
2
34
Εχω περασει τα ίδια με το σκυλάκι μου και έστρωσε με HILLS I/D χωρίς όμως μαγειρευτό φαγητό. Θα σου πρότεινα να σταματήσεις λίγο το μαγειρευτό και να το αφήσεις μόνο με την HILLS. Εμένα ετσι έστρωσε. Τώρα κάθε φορα που θα την λυπηθώ και θα της δώσω λίγο παραπάνω μαγειρευτό υποτροπιάζει με διάρροια. Δοκίμασε να μείνεις για λίγο διάστημα πιστός στην ξυρα τροφή. Επίσης η I/D βγαίνει και σε κονσέρβα (τύπου μαγειρευτό) αλλά τσιμπάει πολύ στην τιμή. Μπορείς να του βάζεις μίξη. Κατι τελευταίο. Υπάρχει και HILLS Z/D με υρδολημενη πρωτεΐνη παρά πολύ καλή. Την έχουμε δοκιμάσει σε σκυλακο φίλου μου και τον έστρωσε.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981