Αισθητικές επεμβάσεις στα Dobermann


Status
Κλειδωμένο θέμα

kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
πράγματι η εξωτερική εμφάνιση είναι το αρχικό ερέθισμα

όμως
και κρίνοντας και απο τις ανθρώπινες σχέσεις
τελικά καλά είναι να ξεπερνάμε την εξωτερική εμφάνιση γιατί τα καλύτερα διαμάντια ,όταν τα πρωτοσυναντάς, μπορεί να μοιάζουν με ένα απλό κομμάτι κάρβουνο.......
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Μια χαρά είναι το Ροτ με ουρά. Ντόμπερμαν με αυτιά και ουρά έχεις δεί;
Έχω δει εγώ. Υπέροχο το είχα βρει. Οπως υπέροχα βρίσκω και τα ντοπερμανοκουτάβια πριν τους κόψουν τα αυτιά.

Το θέμα όμως δεν είναι αυτό. Ποτέ δε θα αρέσουν σε όλους τα ίδια σκυλιά. Αν όμως δε μ'αρέσει μια φυλή, παίρνω άλλη που να μ'αρέσει. Δεν αλλάζω την υπάρχουσα για να τη φτιάξω στα μέτρα μου.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Αν θεωρείται ότι αυτό το πλάσμα είναι "άσχημο" και πρέπει να κοπούν αυτιά για να "φανεί"... σηκώνω τα χέρια μου ψηλά.
[video=youtube;D3Qe0E3844w]http://www.youtube.com/watch?v=D3Qe0E3844w[/video]
 


tangerin

Well-Known Member
25 Μαϊου 2008
741
1
μια χαρά είναι με τa αυτιά του!!!!!
με την ουρα έχω θέμα ,αλλα όχι με τα Dobbies,
με όλες τις φυλές που πριν κόβανε και τώρα όχι.
Και αυτό μονο και μονο επειδή δεν βλέπω ομοιόμορφες ουρές.:D:D:D
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
τα χάλια του έχει :lol:
καταρχάς δεν είναι κοκόνι :lol:
είναι πολύ μεγάλο
δεν έχει καθόλου τουφίτσες να του ομορφαίνουν τα αυτιά
είναι πολύ σκούρο
δεν μιλάει ελληνικά

αλλά τα αυτιά του ,που είναι το θέμα μας, τα βρίσκω μιά χαρά..........απλά λιγότερο "ψαρωτικό" απο ένα κομμένο......σαν αμάξι χωρίς αεροτομή ας πούμε (μόνο που η αεροτομή έχει και χρήση)
 




Lord & Maya

Well-Known Member
22 Οκτωβρίου 2009
470
0
οπως είπα εγώ νόμιμα κόβω εδώ και μπορώ να φέρνω Ελλάδα. Και νόμιμα να παίζουν. Οπότε αμα σκεφτώ να το παίξω έμπορος μόνο καλό θα μου κάνει
 


Dimitris-b

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2008
187
0
umwbjrv..jpg10month..jpgDSC00305a..jpg
Ντοπερμαν χωρίς κομμένα αυτιά και ουρά δεν είναι ντοπερμαν
Το άκοπο στην πρώτη φωτογραφία δεν έχει καμία διαφορά με τον ελληνικό ιχνηλάτη της τρίτης φωτογραφίας.
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
το Doberman ειναι απο τις λιγες φυλες που "Ακοπο" ειναι μια αλλη φυλη...

*αρα λοιπον οσοι θελουν Doberman παιρνουν το "ακοπο"...και οσοι θελουν Doberman παιρνουν το "κομμενο".

ετσι δεν χρειαζεται να αλλαξεις καμια φυλη.:paja1::paja1::paja1:
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
ναι οκ , καταλαβαινω το σκεπτικο του dimitri-b..
Μιλαει για την εικονα αυτη καθ'αυτη.. ενας ας πουμε που δεν εχει ξαναδει ή δεν ξερει , αν δει την πρωτη απο 2η ισως καταλαβει οτι ειναι αλλος σκυλος. σωστα?
Σωστα.
μα ενας που ξερει, βλεπει τον ιδιο και τωρα μιλαμε για την φυλη - οχι για την εικονα..
Ασχετα με το αν καποιος προτιμα κομενα η οχι, αν ειναι λατρης της φυλης θα θελει ενα ντομπι . αν δεν ειναι ομως και το θελει γιατι εχει φανταστει τον εαυτο του διπλα με ενα σκυλο - batman και γουσταρει.. ε δεν πειραζει, ας μην παρει. καλυτερα. Αυτη η φυλη παντα θα λατρευται.
Σε καποια σεβαστη φαση θα παρω . πιθανοτατα.. δεν θα τα κοψω (γιατι εχω και εναν αντρα και τσιγγλαει).. αν δεν τα κοψω θα ερθουν να μου πουν οτι δεν ειναι ντομπερμαν?
 


trickius

Well-Known Member
22 Οκτωβρίου 2009
263
4
Επειδή βγήκαν όλοι οι ιδιοκτήτες γερμανικών, bull mastif και δεν ξέρω γω τι άλλο να μας πουν ότι γι αυτούς περισσότερο σημασία έχει ο χαρακτήρας του ντοπερμαν παρά η εμφανισή του, καταλαβαίνω και τους λόγους που έχουν ότι έχουν και δεν έχουν ντόπερμαν. Ας έχουν βέβαια την αποψάρα τους, τους ευχαριστούμε και καληνύχτα τους. Όλοι οι άλλοι δικαιούνται να διατηρούν την φυλή στα επίπεδα που υπήρχε από εποχής Ντόπερμαν. Αρκετή "φιλοζωία" λάβαμε για κανα χρόνο, νισάφι πιά.
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
Επειδή βγήκαν όλοι οι ιδιοκτήτες γερμανικών, bull mastif και δεν ξέρω γω τι άλλο να μας πουν ότι γι αυτούς περισσότερο σημασία έχει ο χαρακτήρας του ντοπερμαν παρά η εμφανισή του, καταλαβαίνω και τους λόγους που έχουν ότι έχουν και δεν έχουν ντόπερμαν. Ας έχουν βέβαια την αποψάρα τους, τους ευχαριστούμε και καληνύχτα τους. Όλοι οι άλλοι δικαιούνται να διατηρούν την φυλή στα επίπεδα που υπήρχε από εποχής Ντόπερμαν. Αρκετή "φιλοζωία" λάβαμε για κανα χρόνο, νισάφι πιά.
ποιοι ειναι αυτοι οι ιδιοκτητες Bullmastiff?
 




Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
Παντως Trickius,εαν υπονοεις το τελευταιο ποστ μου (πριν το δικο σου),αν το καταλαβες...μαζι σας ειμαι! ...αλλα το ευκολο ειναι να μειωσεις τον αλλο...
 
Last edited:


samsok

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2009
1.091
100
Επειδή βγήκαν όλοι οι ιδιοκτήτες γερμανικών, bull mastif και δεν ξέρω γω τι άλλο να μας πουν ότι γι αυτούς περισσότερο σημασία έχει ο χαρακτήρας του ντοπερμαν παρά η εμφανισή του, καταλαβαίνω και τους λόγους που έχουν ότι έχουν και δεν έχουν ντόπερμαν. Ας έχουν βέβαια την αποψάρα τους, τους ευχαριστούμε και καληνύχτα τους. Όλοι οι άλλοι δικαιούνται να διατηρούν την φυλή στα επίπεδα που υπήρχε από εποχής Ντόπερμαν. Αρκετή "φιλοζωία" λάβαμε για κανα χρόνο, νισάφι πιά.
γεια σου ρε trickius, εγραψες παλι!=D>
Εχεις απολυτο δικιο,πως ΤΟΛΜΑΝΕ αυτοι που εχουν μπουλμαστιφ.γερμανικα και δεν ξερεις εσυ τι αλλο να εκφερουν αποψη???
Αστους (μας) να ζησουν με τον καημο οτι δεν πηραν ντομπερμαν αλλα απο τα...αλλα.Εξαλλου ,τι μας νοιαζει ο χαρακτηρας? τα αυτια να ναι κομμενα και ολα καλα.Ειπαμε τον παπα τον κανουν τα ρασα και τον σκυλο τα αυτια.
Αν εκανες βεβαια τον κοπο να διαβασεις και κανενα ποστ,θα εβλεπες οτι η διαφωνια μου με τον Lord δεν ειναι αν τα ντομπερμαν ειναι πιο ομορφα κομμενα,γιατι οντως ΕΙΝΑΙ,αλλα στο οτι οποιος γουσταρει την φυλη την γουσταρει πρωτα για τον χαρακτηρα και μετα για τα αλλα,αρα αν ο νομος απαγορεψει το κοψιμο θα μεινουν μονο αυτοι που τα θελουν γιαυτο που ειναι και οχι γιαυτο που φαινονται και στην πραγματικοτητα η φυλη δεν θα βγει χαμενη.Τωρα το αν ειναι φιλοζωια το κοψιμο ή βαραβαροτητα εξαρταται απο το πως το βλεπει ο καθενας
Υ.Γ Η Dr Zivagho ειπε κατι σωστο,το ζορι θα το εχουν οι εκτροφεις που πρεπει να δωσουν σημασια σε 2 χαρακτηριστικα που πριν δεν τους ενοιαζε...
 


tangerin

Well-Known Member
25 Μαϊου 2008
741
1
View attachment 17075View attachment 17074View attachment 17073
Ντοπερμαν χωρίς κομμένα αυτιά και ουρά δεν είναι ντοπερμαν
Το άκοπο στην πρώτη φωτογραφία δεν έχει καμία διαφορά με τον ελληνικό ιχνηλάτη της τρίτης φωτογραφίας.
στο μάτι ενός άσχετου!!!στου Nτοπερμανα αποκλείεται!!!
δεν έχουν τις είδες αναλογιες κεφαλιού(επειδή το έφερες παράδειγμα) !!!Άρα το πρόβλημα η διάθεση τον κουταβιών για το pet market ,λόγο τις πτώσης τις δημοτικότητας του Ντοπερμαν.Είμαι σίγουρος ότι ο αληθινός εραστής φυλής το βρίσκει το ίδιο όμορφο.
Δεν σου κρυβω ότι και εγώ τρελαίνομαι με τις ουρές και θα προτιμούσα να κόβονται για ικανοποίηση των ματιών μου.Αυτό το λέω μένοντας μονο στην εμφάνιση του ,αν ήταν όμως η φυλή μου σίγουρα θα το έβλεπα το ίδιο όμορφο!!Νομίζω αν δεν είχε πέσει η εμπορικότητα του κανένας δεν θα το έκανε τοso μεγάλο θέμα(πανευρωπαϊκά).Γιατί εδώ στο Bobtail που πλέον δεν ανταποκρίνεται στο όνομα του δεν έγινε τόσο μεγάλο θέμα.
 




kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Επειδή βγήκαν όλοι οι ιδιοκτήτες γερμανικών, bull mastif και δεν ξέρω γω τι άλλο να μας πουν ότι γι αυτούς περισσότερο σημασία έχει ο χαρακτήρας του ντοπερμαν παρά η εμφανισή του, καταλαβαίνω και τους λόγους που έχουν ότι έχουν και δεν έχουν ντόπερμαν. Ας έχουν βέβαια την αποψάρα τους, τους ευχαριστούμε και καληνύχτα τους. Όλοι οι άλλοι δικαιούνται να διατηρούν την φυλή στα επίπεδα που υπήρχε από εποχής Ντόπερμαν. Αρκετή "φιλοζωία" λάβαμε για κανα χρόνο, νισάφι πιά.
Εγώ πάντως (που έχω "ξέρω γω τι άλλο") δεν έθεσα το θεμα του χαρακτήρα ως σημαντικότερο, ούτε και θέμα φιλοζωϊας (το είπα και παραπάνω, δεν το θεωρώ καμιά συγκλονιστική κακοποίηση). Αναφέρθηκα μόνο σ'αυτό που ειπώθηκε: οτι οι λάτρεις της φυλής δεν θα τη γουσταρουν πια αν είναι άκοπη. Το σικέ αυτί δηλαδή είναι που κάνει τη φυλή. Χωρίς σικέ αυτί, "είναι άλλη φυλή", η οποία μάλιστα δεν θα έχει πια λάτρεις!! Κατα τη γνώμη μου, αυτοί είναι λάτρεις της επιφάνειας μόνο και όχι της ουσίας. Και αυτό έχει και άλλες προεκτάσεις για το μέλλον της φυλής, άσχετα απο το αυτί.

Eίναι σα να μου λες οτι αν αύριο απαγορευτούν τα ηλίθια κουρέματα, βαψίματα, χτενίσματα στα poodle, η φυλή δε θα έχει πια λάτρεις. Η άποψη μου έιναι οτι θα έχει λιγότερους και καλύτερους. :)
 
Last edited:


Dimitris-b

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2008
187
0
Ένα αυτοκίνητο ακόμα και εάν έχει μηχανή Ferrari δεν θα είναι ποτέ Ferrari εάν δεν είναι στο σύνολο του. Το ντοπερμαν έκτος από τον χαρακτήρα ( που αναφέρεστε όλοι σας αλλά αμφιβάλω εάν τον ξέρετε έστω και η μισοί) είναι και εμφάνιση. Αυτή την εμφάνιση οραματίστηκε ο δημιουργός του αυτή την εμφάνιση αγάπησαν η λάτρεις του.
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Dimitris-b,

To Dobermann έχει αλλάξει πολλές φορές εμφάνιση στα λίγα χρόνια που υπάρχει ως φυλή.
Δεν υπάρχει λόγος να μιλάς λες και για πρώτη φορά επιχειρούν να του κάνουν "μετατροπές". Ποτέ δεν σταμάτησαν οι μετατροπές. Και ΣΙΓΟΥΡΑ δεν οραματίστηκε την σημερινή εμφάνιση ο δημιουργός της φυλής (ή τον σημερινό χαρακτήρα). Είναι ΑΛΛΟΣ σκύλος σήμερα σε κάθε άποψη (με μοναδική ίσως εξαίρεση το χρώμα!).

Είναι πολύ πιθανό αυτές οι μετατροπές (ή μάλλον "απαγορεύσεις μετατροπών") να κάνουν καλό σε μια φυλή που έχασε πολλά με την μεγάλη δημοτικότητά της.

Οι περισσότεροι εκτροφείς Ντόμπερμαν παγκοσμίως, ζευγάρωναν με μόνο μέλημα την εμφάνιση, σε σημείο που έπεσε πάρα πολύ η ποιότητα του χαρακτήρα της φυλής. Πχ. είναι σχεδόν αδύνατον να βρεις Ντόμπερμαν να δουλεύει για την αστυνομία σήμερα (σε όλον τον κόσμο).

Ίσως αυτή η απαγόρευση να αποδειχτεί σωτήρια για την φυλή. Ο χρόνος θα δείξει.
 
Last edited:


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.926
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95