Αιωνια κουταβια


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Αλλη μια απο τις αποριες που εχω.. Τελικα τα σκυλια που εχουν ιδιοκτητες ενηλικωνονται ποτε? Καπου διαβαζα οτι παραμενουν αιωνια κουταβια γιατι δεν περνανε ποτε τη φαση απομακρυνσης απο τη μανα τους. Απλα μεταφερονται απο σκυλομαμα σε ανθρωποοικογενεια. Ισχυει κατι τετοιο? Εξαρταται απο τη ρατσα? τον ιδιοκτητη? το χαρακτηρα? ποτε τα περνουν απο τη μανα τους?
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Σε σχέση με τους λύκους, όλοι οι σκύλοι είναι αιώνια κουτάβια. Από 'κει και πέρα φυσικά παίζει ρόλο η φυλή (τα Σταφορντσαϊρ και πολλά άλλα Τερριέ έρχονται γρήγορα στο νου) αλλά και ο ιδιοκτήτης. Κι εξαρτάται πως το εννοείς. Πολλοί σκύλοι είναι απλά πάρα πολύ ευτυχισμένοι και έχουν ωραία αφεντικά που δεν βαριούνται να παίζουν συχνά μαζί τους. Παίζουν λοιπόν, σαν κουτάβια, ως τα βαθιά γεράματα...
... υπάρχει πιο όμορφο πράγμα;

Αν όμως μιλάς για προβληματική ανωριμότητα, φαντάζομαι πως θα ευθύνεται η εκτροφή περισσότερο από την ανατροφή. Είναι δύσκολο να κάνεις ένα ισοροποιημένο σκύλο (κληρονομικά) πραγματικά ανώριμο, αν δεν κάνεις ακραία πράγματα (πολύ μάλωμα ή ξύλο για παράδειγμα).

Τα κουτάβια που αποχωρίζονται τη μητέρα τους πρόωρα (πριν τους 2 μήνες) συνήθως παρουσιάζουν προβλήματα συμπεριφοράς (κοινωνικής και καθαριότητας πχ.) αλλά δεν έχω σκεφτεί ποτέ αν θα τα χαρακτήριζα ακριβώς "ανώριμα". Μάλλον ναι. Σε πολλούς μένουν σίγουρα κάποιες "ελλείψεις" εφ 'ορου ζωής... αρκετοί τέτοιοι σκύλοι μοιάζουν περισσότερο απλά "μπερδεμένοι" παρά ανώριμοι πάντως.

Προσωπικά πιστεύω πως είναι πολύ αόριστη λέξη -
μπορείς να πεις κι ανώριμους τους πολύ της "προσκολήσεως" σκύλους που δεν σκέφτονται εύκολα μόνοι τους (πχ. τα περισσότερα Γκόλντεν) αλλά και ένα σοβαρό κι αρχοντικό Ντόμπερμαν που απλά χοροπηδάει παίζοντας με το αφεντικό του.
Παίζει ρόλο κι η στιγμή που θα δεις μια συμπεριφορά κι εάν θα την καταλάβεις.
Ένας άρτια εκπαιδευμένος φύλακας δεν έχει κανένα πρόβλημα να παίζει μπάλα με τα παιδιά στο πάρκο για παράδειγμα (και να κάνει σαν χαζό κουτάβι για τη πλάκα του!).

Η πίστη κι η αφοσίωση του σκύλου πηγάζει από κάποια ανωριμότητα (ο λύκος είναι πραγματικά απαίσιο κατοικίδιο) και δεν είναι πάντα κακό πράγμα. Παν μέτριον άριστον βέβαια.
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Δεν ειχα την ανωριμη συμπεριφορα κατα νου οταν ελεγα για κουταβια. Απλα π.χ. η δικια μας, η οποια σιγουρα δεν ανηκει στην κατηγορια εκπαιδευμενος φυλακας!, εννοω ειναι κοινωνικοτατη, φιλικη με ανθρωπους σκυλια-θηλυκα αρσενικα, καμια φορα μονο κανει γαβ σε μικροσωμα, οχι παντα-γατια γενικα δεν ειναι ενα φοβικο σκυλια ,θελει να γλυψει στομα, ακουει στα μη-εκτος αν χτυπησει το κουδουνι!- και γενικα στις οποιες εντολες μπορει να της δωσουμε,οι απολυτως απαραιτητες για την υγεια της την ασφαλεια της και τη σωστη συμπεριφορα απεναντι στους αλλους- εχω την αισθηση οτι η σχεση της μαζι μας εινα πιο πολυ κουταβισια. π.χ αν γαβγισει κανεις, ενω δεν αντιδρα υστερικα βλεπεις οτι θα συνεχισει να περπαταει και καλα σε αγνοω αλλα θα βαλει εμας αναμεσα,το γαιδουρι!, η επειδη της αρεσει το φρεσκο νερο εχει μαθει και οταν θελει νερακι κοιταει τις κουπες-της εχουμε κουπιτσα διπλα στο κρεβατι- και κανει το κεφαλακι προς τα πανω. Επειδη δεν μπορει να ξυστει οταν θελει ξησιμο μας χτυπαει με την πατουσαρα της κλπ. Εμενα αυτο μου κανει πιο πολυ κουταβι παρα κατωτερο. Φυσικα φανταζομαι ενας φυλακας ειναι πιο ενηλικας και ισως βλεπει το αφεντικο του σαν ανωτερο και οχι σα "μαμα". Για αυτο λεω μηπως ειναι θεμα εκπαιδευσης η ρατσας η ιδιοκτητη? Αν τελικα θα ειμαστε οι "μαμαδες" η οι αρχηγοι
 
Last edited:


dali

Well-Known Member
5 Ιουνίου 2008
335
0
37
Διόνυσος
Δεν νομίζω ότι είναι κουτάβι επειδή σου ζητάει να της αλλάξεις το νερό ή να την ξυσεις. Εγώ πιστεύω ότι το κάνει από άποψη εξυπνάδας και επικοινωνίας.Μπορεί και ξέρει πως πρέπει να σου ζητήσει κάτι για να την καταλάβεις, δεν μου δηλώνει κουτάβι εμένα αυτό, ίσα ίσα.Δεν ξέρω κιόλας, δεν είμαι και το πιο κατάλληλο άτομο για να στο πω αυτό απλά λέω την άποψή μου... :):p
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Καλα οτι ειναι Zweistein το σκυλι μου ειναι!!! Πανεξυπνη!! Αλλα οι αγγαλιτσες η προστασια, ακομα και το γεγονος πως εγω θα της βαλω να φαει π.χ. αυτος που παρεχει το φαι και την αγκαλιτσα και το νερο με το παγακι -ναι εχουμε μαθει να ζηταμε και παγακι!-πως μεταφραζεται στο μυαλο τους? Κυριαρχο θηλυκο?!:eek:
 


dali

Well-Known Member
5 Ιουνίου 2008
335
0
37
Διόνυσος
Ίσως λιγάκι κακομαθημένο θηλυκό :D Αφού ξέρει πως ότι ζητήσει θα το έχει γιατί να μην το κάνει? Είπαμε χαζή δεν είναι... Είναι απλά μια Λαίδη (μιάζει κιόλας με το cartoon) :D
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
παγωτο σοκολατα δεν της δινω! δεν ειμαι πολυ αυστηρη?!:p Ναι μοιαζει με τη λαιδη πολυυ
 




LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
εγω παντως πιστευω οτι η συμπεριφορα και η ευφυια
αντιστοιχα δεν εχουν διαφορες...............τοσο ωστε να μην μπορουμε να αποδωσουμε τον χαρακτηρισμο(ωριμο-ανωριμο κ.ο.κ.)
αν παρουσιαζονται συχνα καποιες διαφοροποιησεις θεωρω οτι
ειναι απλα θεμα κοινωνικοποιησης και μονο.
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
@ Denis. Οι λύκοι δεν έχουν την "αθωότητα" του σκύλου. Είναι πολύ πιο πονηροί (με την αυτοσυντήρηση σαν πρώτο μέλημα) και καχύποπτοι. Μπορούν πιο εύκολα να ελέγχουν την εκφράσεις του προσώπου τους (παίζουν πολύ καλύτερο "θέατρο") και είναι πάρα πολύ πιο ανεξάρτητοι και έτοιμοι να τρέξουν για επίθεση ή διαφυγή από κίνδυνο.

Τέλος, η #1 διαφορά στη συμπεριφορά τους είναι το ότι ο λύκος έχει πολύ πιο έντονες αντιδράσεις σε όλα (με ότι συνεπάγεται). Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις σ'αυτό, αλλά είναι η πιο μεγάλη διαφορά τους. Μεγαλώνεις λύκο και όλα μέλι γάλα κι ένα ωραίο πρωί παραπατάς και πέφτεις και σε αρπάζει κατ'ευθείαν στο κεφάλι.
Δεν υπάρχει τέτοιο "prey drive" σε κανέναν σκύλο...

Μια φίλη στην Αμερική με 85% λύκο (το υπόλοιπο ήταν Μάλαμιουτ) έκανε κόρη.
Δεν λέω "υβρίδιο" γιατί επιστημονικά δεν είναι υβρίδια αυτό τα ζώα. Τα υβρίδια δεν κάνουν γόνιμους απογώνους (πχ. το μουλάρι).

Της είπα να δώσει το ζώο (4 ετών θηλυκό) μα επέμενε πως δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα. "Ούτε που το κοιτάζει το μωρό!" μου είπε όλο χαρά. "Oh Shit." της απάντησα -αυτό είναι το χειρότερο. Τελείως αποφασισμένη κι ώριμη συμπεριφορά.

Δεν κοίταξε το μωρό ποτέ μα ποτέ μέχρι που εκείνο άρχισε να μπουσουλάει μια μέρα και η "85% λύκαινα" το άρπαξε από το κεφάλι (το έσωσαν ως δια μαγείας το παιδί).

Η φίλη μου μου είπε αμέσως μετά: "'Ολους τους μήνες που εγώ πίστευα πως της είναι αδιάφορο το μωρό, αυτή το ΚΥΝΗΓΟΥΣΕ. " Περίμενε με την ανεξάντλητη υπομονή του λύκου, την κατάληλη στιγμή. Αυτό κι αν είναι καλό "θέατρο".

Κάθε λύκος, τον χειμώνα του 3ου χρόνου ζωής του πρέπει να αποφασίσει εάν 1) θα μείνει στην αγέλη (ως έχει) ή 2) θα πάει για Α θέση ή 3) θα πάει για Α θέση άλλης αγέλης. Οι άνθρωποι που μεγαλώνουν λύκους τα βρίσκουν ιδιαίτερα σκούρα τότε.

Επίσης, ο λύκος για ν'αποδεχτεί (έστω προσωρινά) τους ανθρώπους ώς οικογένειά του, πρέπει να απομακρυνθεί από την φυσική του οικογένεια μέχρι 22-25 ημερών. Μετά είναι παρα πολύ δύσκολο γι' αυτόν (να ζεί κοντά σε άνθρωπο).

Ο σκύλος έχει πολύ μεγαλύτερο "παράθυρο" (μερικούς μήνες) άλλα και πάλι μπορεί να έχει και της 2 οικογένειες μια χαρά. Μόνο όταν δεν έχει δει άνθρωπο ποτέ για τους πρώτους μήνες του μένει σοβαρό πρόβλημα.
Έχουν γίνει αρκετά πειράματα σε κουτάβια (και τον δύο ζώων) στο θέμα αυτό.

Επίσης, οι επιστήμονες γενικώς πιστεύουν πως ο σκύλος δεν κατάγεται από απλούς λύκους, αλλά τους πιο "ανώριμους" της κάθε περιοχής (special needs wolves :rolleyes: ) γιατί έχουν συμπεριφορές οι ενήλικοι σκύλοι σχεδόν ίδιες με τους νεαρούς σε ηλικία λύκους (κι όχι τους ενήλικες).

Έχω παίξει με καθαρόαιμους λύκους στην Ιντιάννα στις ΗΠΑ και συμφωνώ απόλυτα με αυτό το πόρισμα.

Η λύκοι με τους οποίους έπαιζα ήταν τελείως μεγαλωμένοι από ανθρώπους (ζουσαν όμως σε εθνικό δρυμό σε αγέλες περίπου ελεύθεροι) κι ήταν πολύ εξοικιωμένοι.
Παρ' όλα αυτά, ενδιαφερόντουσαν για μένα με τελείως διαφορετικό τρόπο (κι ας ήταν αρκετά φιλικοί μαζί μου οι περισσότεροι). Είχαν εμμονές με τα πράγματά μου (αναπτύρα, κλειδιά) κι έντονη ανάγκη οι αρσενικοί Α να μου δείξουν τη "σύζηγο".

Οι κλεφτές ματιές έπεφταν σύννεφο (έκαναν ότι ήταν αδιάφοροι, αλλά ανάλυαν την κάθε μου κίνηση και λέξη). ΔΕΝ έμοιαζαν με σκύλους.
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
To φαινομενο του να κραταν οι απογονοι τα χαρακτηριστικα των προγονων τους στην παιδικη τους μορφη ονομαζεται νεοταινια η παιδομορφισμος. Ακομα ομως κανεις δεν μου απντησε ποια ειναι η σχεση σκυλου -σαν του δικου μου-αφεντικου -σαν και εμενα:D-
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Μου κάνει για τελείως φυσιολόγική. Έχετε εκπαιδεύσει η μία την άλλη για να έχετε αυτά που θέλετε... δεν βρίσκω ανώριμη τη σκύλα και δεν νομίζω να σε βλέπει ως μαμά. Μάλλον σε βλέπει ως αρχηγό (αν και ιδιαίτερα "εύκολο" στο δούλεμα).
Αν ήταν αρσενικό μάλλον δεν θα πέρναγες τόσο καλά, κι αν ήταν άλλη φυλή (Ρότβαιλερ πχ) την είχες βάψει άσχημα! :p
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
@ Denis. Οι λύκοι δεν έχουν την "αθωότητα" του σκύλου. Είναι πολύ πιο πονηροί (με την αυτοσυντήρηση σαν πρώτο μέλημα) και καχύποπτοι. Μπορούν πιο εύκολα να ελέγχουν την εκφράσεις του προσώπου τους (παίζουν πολύ καλύτερο "θέατρο") και είναι πάρα πολύ πιο ανεξάρτητοι και έτοιμοι να τρέξουν για επίθεση ή διαφυγή από κίνδυνο.

Τέλος, η #1 διαφορά στη συμπεριφορά τους είναι το ότι ο λύκος έχει πολύ πιο έντονες αντιδράσεις σε όλα (με ότι συνεπάγεται). Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις σ'αυτό, αλλά είναι η πιο μεγάλη διαφορά τους. Μεγαλώνεις λύκο και όλα μέλι γάλα κι ένα ωραίο πρωί παραπατάς και πέφτεις και σε αρπάζει κατ'ευθείαν στο κεφάλι.
Δεν υπάρχει τέτοιο "prey drive" σε κανέναν σκύλο...

Μια φίλη στην Αμερική με 85% λύκο (το υπόλοιπο ήταν Μάλαμιουτ) έκανε κόρη.
Δεν λέω "υβρίδιο" γιατί επιστημονικά δεν είναι υβρίδια αυτό τα ζώα. Τα υβρίδια δεν κάνουν γόνιμους απογώνους (πχ. το μουλάρι).

Της είπα να δώσει το ζώο (4 ετών θηλυκό) μα επέμενε πως δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα. "Ούτε που το κοιτάζει το μωρό!" μου είπε όλο χαρά. "Oh Shit." της απάντησα -αυτό είναι το χειρότερο. Τελείως αποφασισμένη κι ώριμη συμπεριφορά.

Δεν κοίταξε το μωρό ποτέ μα ποτέ μέχρι που εκείνο άρχισε να μπουσουλάει μια μέρα και η "85% λύκαινα" το άρπαξε από το κεφάλι (το έσωσαν ως δια μαγείας το παιδί).

Η φίλη μου μου είπε αμέσως μετά: "'Ολους τους μήνες που εγώ πίστευα πως της είναι αδιάφορο το μωρό, αυτή το ΚΥΝΗΓΟΥΣΕ. " Περίμενε με την ανεξάντλητη υπομονή του λύκου, την κατάληλη στιγμή. Αυτό κι αν είναι καλό "θέατρο".

Κάθε λύκος, τον χειμώνα του 3ου χρόνου ζωής του πρέπει να αποφασίσει εάν 1) θα μείνει στην αγέλη (ως έχει) ή 2) θα πάει για Α θέση ή 3) θα πάει για Α θέση άλλης αγέλης. Οι άνθρωποι που μεγαλώνουν λύκους τα βρίσκουν ιδιαίτερα σκούρα τότε.

Επίσης, ο λύκος για ν'αποδεχτεί (έστω προσωρινά) τους ανθρώπους ώς οικογένειά του, πρέπει να απομακρυνθεί από την φυσική του οικογένεια μέχρι 22-25 ημερών. Μετά είναι παρα πολύ δύσκολο γι' αυτόν (να ζεί κοντά σε άνθρωπο).

Ο σκύλος έχει πολύ μεγαλύτερο "παράθυρο" (μερικούς μήνες) άλλα και πάλι μπορεί να έχει και της 2 οικογένειες μια χαρά. Μόνο όταν δεν έχει δει άνθρωπο ποτέ για τους πρώτους μήνες του μένει σοβαρό πρόβλημα.
Έχουν γίνει αρκετά πειράματα σε κουτάβια (και τον δύο ζώων) στο θέμα αυτό.

Επίσης, οι επιστήμονες γενικώς πιστεύουν πως ο σκύλος δεν κατάγεται από απλούς λύκους, αλλά τους πιο "ανώριμους" της κάθε περιοχής (special needs wolves :rolleyes: ) γιατί έχουν συμπεριφορές οι ενήλικοι σκύλοι σχεδόν ίδιες με τους νεαρούς σε ηλικία λύκους (κι όχι τους ενήλικες).

Έχω παίξει με καθαρόαιμους λύκους στην Ιντιάννα στις ΗΠΑ και συμφωνώ απόλυτα με αυτό το πόρισμα.

Η λύκοι με τους οποίους έπαιζα ήταν τελείως μεγαλωμένοι από ανθρώπους (ζουσαν όμως σε εθνικό δρυμό σε αγέλες περίπου ελεύθεροι) κι ήταν πολύ εξοικιωμένοι.
Παρ' όλα αυτά, ενδιαφερόντουσαν για μένα με τελείως διαφορετικό τρόπο (κι ας ήταν αρκετά φιλικοί μαζί μου οι περισσότεροι). Είχαν εμμονές με τα πράγματά μου (αναπτύρα, κλειδιά) κι έντονη ανάγκη οι αρσενικοί Α να μου δείξουν τη "σύζηγο".

Οι κλεφτές ματιές έπεφταν σύννεφο (έκαναν ότι ήταν αδιάφοροι, αλλά ανάλυαν την κάθε μου κίνηση και λέξη). ΔΕΝ έμοιαζαν με σκύλους.
Πολυ ενδιαφερον !!!:):)
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Καιρός να ξανατσακωθούμε (πολύ κράτησε) :D

Πρόσεξε ΤΙ ρωτάω

Ποιά συμπεριφορά των σκύλων δεν έχουν οι λύκοι ?
Εσύ μου λές ποιά συμπεριφορά των λύκων δεν έχουν οι σκύλοι τόση ώρα ... και μάλιστα προς τους ανθρώπους :p

Ξέρω πολύ καλά τους λύκους, ΚΑΜΙΑ συμπεριφορά των σκύλων δεν είναι πρωτότυπη - όλες τις έχουν οι λύκοι και ειδικά στις μεταξυ τους σχέσεις. Απλά έχουν παραπάνω ποικιλία όπως σωστά είπες και τεράστια γκάμα εκφράσεων και ήχων σε σχέση με τα ζαβά σκυλάκια μας :) Το απίστευτο prey drive δεν είναι κάποιο χαρακτηριστικό των σκύλων που δεν έχουν οι λύκοι δηλαδή ...

Επίσης, αν θεωρήσουμε ότι το υβρίδιο συμπεριφερόταν σαν λύκος στην αγέλη του, πώς δικαιολογείς το ότι πήγε να σκοτώσει το κουτάβι (μωρό) της Α θηλυκιάς ? Και αν δεν ήταν Α θηλυκιά - πώς συζούσε με αυτήν την βόμβα σπίτι της τόσον καιρό ? Εγώ έχω εξήγηση που είναι και απάντηση στο ερώτημά μου ( τί κάνει δηλαδή ''ανωριμους'' τους σκύλους) και η απάντηση είναι ότι το μωρό δεν το δάγκωσε η λύκαινα αλλά το μάλαμουτ μέσα της ;)

Τί τους κάνει ενήλικους / σοβαρούς ?
Αυτό ήταν απλά ερώτηση του τύπου τί θεωρείς σοβαρότητα στον λύκο, οκ - εγώ το λέω απλά θαύμα ευφυίας και επιβίωσης - ένστικτο ...
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Ωωω μπερδευομαι. Η λυκαινα αρπαξε το μωρο? Να το σκοτωσει? Το κανουν αυτο τα θηλυκα σε μελη της αγελης? Συνηθως τετοιες "ευαισθησιες" εχουν τα αρσενικα? Εντυπωσιακο
Επισης αν εχεις ροτβαιλερ γιατι την πατησες? Ειναι πιο τσαμπουκαδες απο ντοπερμαν? Ο θειος μου ειχε ντοπερμαν, χωρις εκπαιδευτη αλλα ηταν ενας αγγελος! Οτι ηθελα τον εκανα, αλογακι πονι φυλακια. Δε μου φαινοταν και πολυ πιο δυσκολος απ την μικρη μου.
Επισης το οτι τα ταιζουμε τα κανουμε μπανιο τα χτενιζουμε -οσοι πρεπει- δεν ειναι συμπεριφορες ενηλικων απεναντι σε κουταβια?. Μη μου πειτε οτι οι σκυλοι δε χτενιζουν τα παιδια τους, τη φροντιδα εννοω:cool:
 
Last edited:


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Σε γλείφει στο στόμα? Σε αναγνωρίζει για γονιό του και σου ζητάει φαγητό. Κατά τη γνώμη μου τα σκυλιά που δεν αναγκάζονται ποτέ να παλέψουν για την επιβίωσή τους έχουν την "κουταβιά" αιωνίως μέσα τους.
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
- εγώ το λέω απλά θαύμα ευφυίας και επιβίωσης - ένστικτο
που το στηριζεις denis λεγοντας θαυμα ευφυιας?
οι παραγοντες επιβιωση κατα κυριο λογο και ενστικτο κατα δευτερο
πιστευω οτι συντελουν σαν βαση για τη δραση του εν λογω ζωου,
απο κει και περα αυτο δε νομιζω οτι το κανει αμεσα πιο εξυπνο απο ενα σκυλο που θα μεγαλωνε υπο ιδιες συνθηκες .......
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
Σε γλείφει στο στόμα? Σε αναγνωρίζει για γονιό του και σου ζητάει φαγητό. Κατά τη γνώμη μου τα σκυλιά που δεν αναγκάζονται ποτέ να παλέψουν για την επιβίωσή τους έχουν την "κουταβιά" αιωνίως μέσα τους.
μηπως λεω μηπως κρινουμε κυριως απο τις εμπειριες μας ? μηπως οι ρατσες με τις οποιες συσχετιζομαστε μας οδηγουν στα συμπερασματα μας?

γιατι εχω την εντυπωση οτι ενας που εχει ασχοληθει με "δυσκολη" ρατσα δεν θα βρει τπτ κουταβισιο στην συμπεριφορα του αφου ειχει ωριμασει.
 


Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
δεν ξερω αν εχεις πετυχει ποτε ντοκυμαντερ με λυκους μερικα δειχνουν πως ξεγελανε τον σκυλο,απλα οι σκυλοι ειναι λιγοτερο εξυπνοι.τωρα με τους ποιμενικους ισως αλλαζει το πραγμα.

συμφωνω με τον σερ.

το να ειναι ενας σκυλος <<γλυκας>> οταν δεν υπαρχει λογος για το αντιθετο ειναι φυσιολογικο.
ο σκυλος εκμεταλευεται καθε ευκαιρια καλοπερασης - σκυλισια ζωη που λεμε

οι DINGO πως συμπεριφερονται ξερει κανεις;
 
Last edited:


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
@Λιζα
Με ουι! Με γλυφει ειδικα τωρα που γυρναω απο γερμανια καθε πρωι εχουμε τις αγκαλιτσες μας και το γλυψιμο στο στομα! Εγω που νομιζα πως με λατρευει, επειδη πειναει το κανει η γαιδουρα!!:p
@σιρ-ερλικ
Αυτο τελικα ειναι και μενα η απορια μου. Ειναι θεμα ρατσας η και θεμα ιδιοκτητη. Γιατι φανταζομαι για τα δικα σου γουστα η ριτα ειναι "φλωρος" ενω για τα δικα μου η σκυλοι σου "αγροικοι":p. Πλακα κανω αλλα φανταζομαι καταλαβαινεις τι εννοω, αλλα ζηταω εγω και αλλα εσυ απο ενα σκυλι. Οποτε αν επερνα εγω μια "δυσκολη" ρατσα, π.χ. το καφε ντοπερμαν που βρηκε η κλειαννα ενω εσυ ενα κοκερ γινοταν ο ενας "φλωρος" και ο αλλος "αγροικος":confused:?