Αιώνια κουτάβια


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Εχω μια απορία! Διαβάζοντας τις διάφορες συζητήσεις στο forum έχω δει πολλές αναλύσεις όσον αφορά την κυριαρχικότητα των σκυλιών μας και αν είναι άλφα μέλη στην ανθρωποσκυλοαγέλη μας. Ωστόσο μέχρι τώρα είχα την αίσθηση ότι η μικρή είναι το κουτάβι μας. Ποτέ δεν είχαμε πρόβλημα στις διαταγές -έστω και αν αυτές είναι ελάχιστες- και πάντα η μποθμπού ήταν αγκαλίτσες και φιλακια και παιχνίδια. Είναι το ότι είναι κοκεράκι και όχι μεγαλόσωνο σκυλί? Πως συμπεριφέρεται κάποιο σκυλί όταν νιώθει αρχηγός?Τελικά δεν ισχύει ότι τα σκυλάκια μας μένουν αιώνια κουτάβια?
 


Alexandra

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2008
794
1
Athens
Δε νομίζω ότι είναι θέμα μεγέθους.

Μια φίλη μου έχει τζακ ράσελ, και τις προάλλες στο κτηνίατρο της κατάφερε μια δαγκωνιά άλλο πράγμα. Και γενικά δαγκώνει άμα στριμωχθεί. Εγώ θεωρούσα ότι είναι από έλλειψη σεβασμού στον αρχηγό, ο κτηνίατρος είπε πως μερικά σκυλιά είναι έτσι (και μερικές ράτσες, δεν ξέρω αν ισχύει).

Τα δικά μου ακόμα σα χαζοκούταβα συμπεριφέρονται.

Πιστεύω τα κυριαρχικά σκυλιά είναι όσα αγνοούν όλες τις εντολές (σε περίπτωση που τις έχουν μάθει όντως), και κάνουν γενικά ότι τους καπνίσει αμφισβητώντας σε. Δεν θεωρώ απαραίτητο ότι θα είναι επιθετικά ας πούμε προς εσένα. Αλλά ότι κοινώς σε έχουν γραμμένο και το κάνουν επίτηδες.

Βέβαια, όσο πιο μεγαλόσωμο το σκυλί, τόσο πιο επικίνδυνο εν δυνάμει μπορεί να γίνει το συγκεκριμένο φαινόμενο.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
@ xritaki
Μην ξεχνάς ότι τα σκυλιά μας ξέρουν τον τρόπο να μας εκπαιδεύουν τέλεια! :wink:

Για να δεις εάν υπάρχει όντως πρόβλημα συμπεριφοράς στο σκύλο σου, προσπάθησε να δεις αποστασιοποιημένα το πρόβλημα, ξεκομμένο από συναίσθημα, διότι διαφορετικά δεν θα βγάλεις άκρη.
Ξέχνα τα περί «μπουμπού» και προσπάθησε να κρίνεις την κατάσταση όσο πιο αντικειμενικά μπορείς.

xritaki said:
Πως συμπεριφέρεται κάποιο σκυλί όταν νιώθει αρχηγός?
- Είναι γενικά ανυπάκουος και κάνει το δικό του ενεργώντας σαν κακομαθημένο παιδί

- Γνωρίζει τις εντολές αλλά επιλέγει να μην τις εκτελεί με αποτέλεσμα να μην μπορείς να τον ελέγξεις.

- Κάθετε στα γόνατα σου και τοποθετεί τα πόδια του στον ώμο σου (μικρόσωμοι σκύλοι)

- Ο σκύλος δεν απομακρύνεται αμέσως μόλις του το ζητήσεις (πχ. αρνείται να κατέβει από τον καναπέ και γρυλίζει όταν προσπαθείς να τον απομακρύνεις)

- Απαιτεί να τρώει από το πιάτο σας την στιγμή που τρώτε

- Στα μεταξύ σας παιχνίδια, νικάει πάντα ο σκύλος

- Γρύλιζει /δαγκώνει όταν πάτε να του πάρετε κάτι που θεωρεί δικό του

- Συνηθίζει να περνάει πρώτος από τις πόρτες και μετά να ακολουθείτε εσείς
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
ROTTIE said:
- Συνηθίζει να περνάει πρώτος από τις πόρτες και μετά να ακολουθείτε εσείς
Είναι αυτό όντως δείγμα κυριαρχικής διάθεσης, ή υπάρχει ένας μύθος εδώ? Ακόμα και τα πιο υπάκουα σκυλάκια τρέχουν και μπαίνουν πρώτα από τις πόρτες πολλές φορές. Ο δικός μου δε, που είναι γενικά πολύ υποτακτικός με τους ανθρώπους και δη την οικογένεια ΠΑΝΤΑ μπαίνει πρώτος στο ασανσέρ και πάντα μπαίνει πρώτος στο σπίτι μετά τη βόλτα όλο χαρά.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Ο σκύλος δίνει μεγαλύτερη σημασία σε ορισμένα ζητήματα, τα οποία φαίνονται σε εμάς τελείως ασήμαντα. Μην ξεχνάμε πως ο σκύλος έχει τελείως διαφορετικό κώδικα επικοινωνίας σε σχέση με τους ανθρώπους. :wink:

Ένα από αυτά τα ζητήματα λοιπόν, είναι ο έλεγχος του ζωτικού του χώρου.
Ένας σκύλος που εκδηλώνει κυριαρχική συμπεριφορά προσπαθεί να παρει τον ελεγχο του ζωτικού του χώρου. Οι πόρτες και γενικά οι είσοδοι αντιπροσωπεύουν για το σκύλο τα όρια αυτού του χώρου και γι’ αυτό ο έλεγχος τους έχει μεγάλη σημασία.

Καλό είναι να μην επιτρέπετε στο σκύλο να περνά πρώτος από τις πόρτες και τις εισοδους. Ο σκύλος θα πρέπει να μάθει να περιμένει υπομονετικά να περάσετε πρώτα εσείς και μετά να ακολουθήσει και όχι να σας σπρώχνει ή να σας τραβάει για να περάσει πρώτα εκείνος.
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
ROTTIE said:
- Είναι γενικά ανυπάκουος και κάνει το δικό του ενεργώντας σαν κακομαθημένο παιδί

-Γνωρίζει τις εντολές αλλά επιλέγει να μην τις εκτελεί με αποτέλεσμα να μην μπορείς να τον ελέγξεις
Οχι το κοριτσι μου, τα μη και τα αστο τα ακουει και γενικα ξέρει οτι αν η φωνη μπασαρει πρέπει να ακούσει.. αλλα η φωνή μπασαρει σπανιώς π.χ. αν πάει στο δρόμο κοντά σε κάτι που θεωρούμε επικίνδυνο

ROTTIE said:
- Κάθετε στα γόνατα σου και τοποθετεί τα πόδια του στον ώμο σου (μικρόσωμοι σκύλοι)
οχι που να βαλει πόδια στον ωμο αφου δεν στηριζεται στα πισω :( :(

ROTTIE said:
- Ο σκύλος δεν απομακρύνεται αμέσως μόλις του το ζητήσεις (πχ. αρνείται να κατέβει από τον καναπέ και γρυλίζει όταν προσπαθείς να τον απομακρύνεις)
Δεν έχω θελήσει ποτέ να την απομακρύνω. Ειδικά στον καναπέ βαζοθμε κουβερτούλα και κοιμάται ανάμεσα στα πόδια μας. Τον τελευταίο 1.5 χρόνο έρχεται και ο βενιαμίν παρέα (χρύσα-γατούλα)


ROTTIE said:
- Στα μεταξύ σας παιχνίδια, νικάει πάντα ο σκύλος
Ε όχι.. αν και μετά την εγχείρηση της πήρε περίπου ένα εξάμηνο μέχρι να αρχίσει να ξαναπαίζει..

ROTTIE said:
- Γρύλιζει /δαγκώνει όταν πάτε να του πάρετε κάτι που θεωρεί δικό του
Ειχε μια εμμονή με το φαι και τη χρύσα.. αλλα τώρα το μοιράζεται και αυτό -κατά καιρούς :)-

ROTTIE said:
- Συνηθίζει να περνάει πρώτος από τις πόρτες και μετά να ακολουθείτε εσείς
στο σπιτι δεν εχω προσέξει. Σε μερη που δεν ξέρει παντα περιμένει να μπουμε εμείς νομίζω..
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Παντως συμφωνώ.. μια χαρά μας εκπαιδεύουν τα άτιμα.. και δεν ξέρω αν αυτα είναι αιώνια κουτάβια πάντως βλέπω ότι οι περισσότεροι εδώ τα αγαπάτε σαν παιδιά σας.. και πολυ χαίρομαι για αυτό!! :D :D :D :D