Ακίτα & Περιποίηση










Κων/νος

Well-Known Member
31 Αυγούστου 2010
222
0
Αθηνα,Μελισσια
Πανω στο τριχωμα του.Εχω κανει αναζητηση&εχω διαβασει αρκετα...Απλα ρωτησα αν υπαρχει ειδικα για ακιτα.γιαιτ οτσα εχω διαβασει&μπερδευτει
 




Κων/νος

Well-Known Member
31 Αυγούστου 2010
222
0
Αθηνα,Μελισσια
Εχω διαβασει για περασμα με ξυδι&αιθεραια ελαια λεβαντας πανω σε μαι πετσετα...για το χτενισμα 2-3ειδη διαφορετικες βουρτσες ,σαμπουαν οχι..γι'αυτο&το μπερδεμα
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Μπάνιο με σκυλοσαμπουάν 4 φορές τον χρόνο, πολύ καλό ξέπλυμα, πολύ καλό στέγνωμα και επιμελώς τα αυτάκια. Αντι για μπάνιο με σαμπουάν, θα τον πλένεις με νερό ή μηλοξιδόνερο.

Ο εκτροφέας ξέρει καλύτερα να σου πει. Απο πού το παίρνεις; Στο site δεν έχει πληροφορίες για grooming;
 


Κων/νος

Well-Known Member
31 Αυγούστου 2010
222
0
Αθηνα,Μελισσια
Θα το παρω με το καλο απο εδω Ελλαδα το Νικο το Βαζακα.Μου εχει πει καποια πραμγατα αυτα τα 2 χρονια που μιλαμε γενικα.,απλα διαβασα&εδω&μπερδευτηκα λιγο.Grooming?Δηλ?
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Grooming είναι η περιποιήση της εμφάνισης. Ψάξε σε sites εκτροφέων για συμβουλές.

Γενικά πάντως να ξέρεις ότι το τρίχωμά τους διώχνει μόνο του τη βρωμιά και δε θέλουν μπάνιο, μόνο με νερό και αν είναι πολύ απαραίτητο. Δυό φορές τον χρόνο θα μαδάνε και τότε θέλουν καθημερινό βούρτσισμα.
 




theogoniakennel

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2010
1.134
2
ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ-ΑΘΗΝΑ
Θα το παρω με το καλο απο εδω Ελλαδα το Νικο το Βαζακα.Μου εχει πει καποια πραμγατα αυτα τα 2 χρονια που μιλαμε γενικα.,απλα διαβασα&εδω&μπερδευτηκα λιγο.Grooming?Δηλ?
δεν νομιζω να υπάρχει καλύτερη επιλογη, να ακούς τις συμβουλές του δάσκαλου ειδικά και γενικά,και κατι άλλο.. πραγματικά δεν θα ήθελα αυτός ο άνθρωπος να απογοητευτεί ξανά απο κατόχους ζώων εκτροφής του.
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
δεν νομιζω να υπάρχει καλύτερη επιλογη, να ακούς τις συμβουλές του δάσκαλου ειδικά και γενικά,και κατι άλλο.. πραγματικά δεν θα ήθελα αυτός ο άνθρωπος να απογοητευτεί ξανά απο κατόχους ζώων εκτροφής του.
Πόσο δίκιο έχετε!! Δεν ξέρω αν έχει σκεφτεί να τα δίνει αφού στειρωθούν κιόλας!
 


theogoniakennel

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2010
1.134
2
ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ-ΑΘΗΝΑ
Ο Νικος είναι μια φωτεινή εξαίρεση μέσα σε ένα μεγάλο χάος, πρόσφατα σε έκθεση εδωσα πρώτη θέση σε σκύλα ,ο Νικος έδειχνε άλλο σκυλο αν θυμάμαι καλά σε ch class, διάλεξα αυτό που μου άρεσε,τέτοιο urajiro δέν βλεπεις εύκολα, αλλά αυτό με τράβηξε, μετά ήλθε με ευχαρίστησε και μου είπε οτι το συγκεκριμένο το είχε δώσει και όταν γύρισε Ελλάδα το βρήκε παρατημένο σε όχι καλή κατάσταση, ένα φανταστικό δείγμα της φυλής που πραγματκά μπορεί να κέρδισει παντού. Αλλα όλα είναι θέμα χαρακτήρα και ανθρώπου γενικότερα, σωστός ανθρωπος, σωστή εκτροφή, και το κυριότερο δεν περιμένει να ζήσει πουλόντας σκύλους η κάτι άλλο.
 


Κων/νος

Well-Known Member
31 Αυγούστου 2010
222
0
Αθηνα,Μελισσια
Σεβομαι&ακουω οσο λετε με προσοχη.Ειχα &παλαιοτερα σκυλους&εχω&τωρα.Αν εξαιρεσεις ενα που το χασαμε γιατι απλα φροντισε να μας υπερασπιστει&το δολοφονησαν εν ψυχρω ολα τα αλλα εφθασαν μεχρι τα γεραματα τους...Τον θεωρω απιστευτο Ανθρωπο πανω απο ολα γιαιτ τον εχω γνωρισει&οχι στα πεταχτα οφειλω να πω.Απο εκει&περα οτι&να πω για τις γνωσεις του7ειδικα πανω στη φυλη ειναι πολυ λιγα...Μου εχει δωσει καποιες συμβουλες αρχικες&μιλαμε&τακτικα πριν καν ακομα παρω το κουταβι .Ειαι δασκαλος για μενα πανω στη φυλη&οχι μονο.
 




theogoniakennel

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2010
1.134
2
ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ-ΑΘΗΝΑ
Πρώτα απο ολα είναι άνθρωπος, δασκαλος είναι γενικότερα, απο εκεί βγάζει το ψωμί του, και ειδικότερα όσο αφορά τη φυλή του περισσότερο, αρκετά είπα, μπορεί να θεωρηθεί ότι κάνω και διαφήμιση και δέν θέλω, καθε ένας γράφει την ιστορία του.
 


Κων/νος

Well-Known Member
31 Αυγούστου 2010
222
0
Αθηνα,Μελισσια
Παιδαγωγος θα ελεγα εγω.Ξερω ξερω γιατι εχουμε επαφη οχι μονο απο τηλ αλλα&απο κοντα.Δασκαλος εννουσα στο χωρο ...Τελος παντων σταματαμε τη διαφημιση.Εμεις ξερουμε.:)
 




Κων/νος

Well-Known Member
31 Αυγούστου 2010
222
0
Αθηνα,Μελισσια
Nα'σαι καλα!Σε ευχαριστω...Εχω σκοπο να ακουσω πρωτα&κυριως το Νικο(εχω το ελευθερο απο τον ιδιο για οση επικονωνια θελω...:) ).Απο εκει&περα σιγουρα η συζητηση απο εδω,το διαβασμα με καποιο φιλτρο θα ειναι ωφελιμα.