Ακιτα η Χάσκι.

Χάσκι η Ακιτα.

  • Ακιτα

    Votes: 3 42,9%
  • Χάσκι.

    Votes: 4 57,1%

  • Total voters
    7
  • Poll closed .

Fotis Deutschland

Well-Known Member
28 Ιουλίου 2019
45
3
24
Μα...θεωρητικά, για να ρωτάω άλλους (άγνωστους), δεν ξέρω τι με εκφράζει και ζητάω βοήθεια.
Αν ήξερα, δεν θα ρώταγα κανέναν.
Άρα λοιπόν, εσύ πως θα με βοηθούσες σε αυτόν μου τον προβληματισμό? Τι θα μου έλεγες?
Τι σχέση έχει με τον σκύλο αυτό;
 




Solvap

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2018
167
250
Husky, sans voir – είναι πιο φιλικά, εξωστρεφή, εκπαιδεύσιμα και τρυφερά με την οικογένεια από τα Akita.
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Τι σχέση έχει με τον σκύλο αυτό;
Για να σε ρωτάω, κάποιο λόγο θα έχω.
Εχεις ζητήσει, να αποφασίσουμε εμείς, ποιός σκύλος ταιριάζει καλύτερα σε σένα και την οικογένειά σου.

* Δεν σου ακούγεται καθόλου κάπως αυτό;
* Από τις απαντήσεις που έχεις ήδη πάρει, έχει σχηματίσει μήπως κάποια γνώμη;
* Πως μπορείς να καταλάβεις, ποιανού εδώ στο φόρουμ, η γνώμη, είναι έγκυρη και ξέρει τι σου λέει;
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
δεν με πιανς ομως
ακου να δεις λοιπον...θα διαλεξετε τον σκυλο που ταιριαζει σε εσας και οχι μονο απο εξωτερικη εμφανιση.
αν εγω εχω χασκι θα σου πω....φιλαρακι χασκυ παρε,μαμουν
αν εχω ακιτα;;;φιλαρακι ακιτα παρε μαμουν...
εμενα πχ μαρεουν τα αμερικανικα,μαμουν αλλα δεν θα παρω ποτες.

οποτε ξεκινα να βαλει βασεις για το τι θες εσυ,τι σου ταιριαζει και να μην περιμενεις απο τον καθενα σε ενα φορουμ να σου πει παρε αυτο,ειναι καλο.
και μολις καταληξεις θα δεις οτι τα μαλινουα ειναι γαμω,μαμουν αλλα μην παρεις.


an ειχαμε ολοι τα ιδια γουστα θα θελαμε την ιδια γκομενα,οποτε με τα γουστα να πας,απο την αρχη.
Μωρη τρελα κανε μας να σηκωθουμε απ τις καρεκλες κ να ζητωκραυγασουμε!
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Αγαπητε Φωτη, από τη μικρη συνομιλια αλλα κ απο την αρχικη ερωτηαη καταλαβαινουμε οτι κατα πασα πιθανοτητα τα κριτηρια σας ειναι εμφανισιακα κ δεν εχετε κανενα προαπαιτουμενο χαρακτηρα, περα απο τα βασικα λογικα πραγματα που ζηταει οποιοσδηποτε απο το κατοικιδιο του. Κανενα προβλημα.

Παρολα αυτα, υπαρχουν παμπολλα αδεσποτα αυτης της εμφανισης, προφανως γονοι αυτων των φυλης μαζι με αγνωστες προσμιξεις (ισως κ χωρις προσμιξεις, αλλα αυτο δε μπορουμε να το ξερουμε), που αναζητουν απεγνωσμενα σπιτι. Μολις σημερα ειδα χασκυ διασωσμενο απο σπιτι βασανιστη και τις προαλλες καμκα 6-7 χασκυ διασωσμενα απο σπιτι συλλεκτη. Αν φοβασαι τα τραυματα που μπορει να εχουν αυτα, δε σε αδικω, υπαρχουν μυρια άλλα, υγιέστατα, εξαίρετου χαρακτήρα παρατημενα που ειναι ακομα κουταβια ή ειναι παρατημενα απο κουταβινια να μεγαλωνουν σε κελιά.

Κουταβια με ηδη ξεδιπλωμενα χαρακτηριστικα προσωπικοτητας στα εμπειρ ματια εθελοντων καθώς και ακομα καλυτερα ενηλικα σκυλια με πολυ πιο εμφανη κ εδραιωμενα χαρακτηριστικα προσωπικοτητας ειναι πολυ ευκολο να στα περιγραψουν (αητοι που τα φιλοξενουν) κ ως εκ τουτου να βρεις, να βρειτε δλδ οικογενειακως αυτο το ατομακι που θα σας ταιριαξει. Παρολο που με τα εκτροφικα εχεις καποιες παραπανω πιθανοτητες να εχεις καποια χαρακτηριστικα (χαρακτηρα) πιο στανταρ, ακομα κι εκει το παιζεις το λοττο σου, μην ξεχνας.

Δεν εχετε κάποιες συγκεκριμένες ανάγκες που να χρειάζεστε να βρειτε μέσα κάποιο συγκεκριμένο πρότυπο φυλής. Ένα σύμτροφο θέλτε. Γιατί δεν κοιτάτε να βρείτε τη μοναδα που πραγματικά σας ταιριάζει στα σίγουρα κ θέλετε να παίξετε λότο με την ομάδα, τη φυλή δλδ γενικά;*
 


Fotis Deutschland

Well-Known Member
28 Ιουλίου 2019
45
3
24
Τελικά θα πάρουμε Γερμανικό ποιμενικό (εκθεσιακό) καθώς ο ποιμενικός ενως φίλου μας γέννησε πριν λίγους μήνες και θα δώσει τα κουτάβια.7 μηνών είναι.
 




Fotis Deutschland

Well-Known Member
28 Ιουλίου 2019
45
3
24
Σε εκθέσεις;Απλά ο γνωστός μας αυτό είχε.Ξερετε τι διαφορά έχει π εργασιακός με τον εκθεσιακό;
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Ο εργασιακός, με τον μορφολογικό!
Εγώ ξέρω. Εσύ;
Τείνω να υποθέσω, ότι...pedigree δεν...ε;
 


Fotis Deutschland

Well-Known Member
28 Ιουλίου 2019
45
3
24
Ο εργασιακός, με τον μορφολογικό!
Εγώ ξέρω. Εσύ;
Τείνω να υποθέσω, ότι...pedigree δεν...ε;
Δεν ξέρω την διαφορά για αυτό ρώτησα.
Φυσικά και έχει pedigree δεν θα έπαιρνα σκύλο χωρίς pedigree.Μολις τον πάρουμε (αρσενικό είναι) θα ανεβάσω φωτογραφίες παιδιά!Ειμαι πολύ χαρούμενος που θα αποκτήσω σκυλάκι.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Πολύ σημαντικό, ότι υπάρχει pedigree (y)
Θα περιμένουμε λοιπόν τις φωτό του, μαζί με το εκτροφικό του όνομα.
Πότε αναμένεται να τον παραλάβετε;
Ελπίζω η γέννα που τον δημιούργησε, να είχε την ιδιαίτερη αξία της.
Μέχρι τότε, βάλε τον φίλο σου, να σε εντρυφήσει λίγο, στον κόσμο του γπ και να σου εξηγήσει, γιατί υπάρχει αυτός ο διαχωρισμός, σε εργασιακά και μορφολογικά.
 


Fotis Deutschland

Well-Known Member
28 Ιουλίου 2019
45
3
24
Πολύ σημαντικό, ότι υπάρχει pedigree (y)
Θα περιμένουμε λοιπόν τις φωτό του, μαζί με το εκτροφικό του όνομα.
Πότε αναμένεται να τον παραλάβετε;
Ελπίζω η γέννα που τον δημιούργησε, να είχε την ιδιαίτερη αξία της.
Μέχρι τότε, βάλε τον φίλο σου, να σε εντρυφήσει λίγο, στον κόσμο του γπ και να σου εξηγήσει, γιατί υπάρχει αυτός ο διαχωρισμός, σε εργασιακά και μορφολογικά.
Μετά τις διακοπές θα το παραλάβουμε!Εχω άγχος.7 μηνών είναι.
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Γιατί είχε μείνει το κουτάβι μέχρι τώρα στον φίλο σου; που και πως ζούσε; με δεδομένο ότι εσύ δεν είσαι σχετικός, ελπίζω να έχει δουλέψει με το κουτάβι ο φίλος σου, γιατί διαφορετικά θα τα βρεις λίγο μπαστούνια, ανάλογα και με τον χαρακτήρα και τα γονίδια του σκύλου...συζήτησε πολύ με τον φίλο σου να σε καθοδηγήσει. Έχω την εντύπωση ότι μπαίνετε σε μία κατάσταση , χωρίς να γνωρίζετε έστω βασικά πράγματα, με μία αίσθηση ότι θα βάλετε ένα όμορφο λούτρινο πράγμα στην ζωή σας...
 


Fotis Deutschland

Well-Known Member
28 Ιουλίου 2019
45
3
24
Μετά τις διακοπές θα το παραλάβουμε!Εχω άγχος.7 μηνών είναι.
Γιατί είχε μείνει το κουτάβι μέχρι τώρα στον φίλο σου; που και πως ζούσε; με δεδομένο ότι εσύ δεν είσαι σχετικός, ελπίζω να έχει δουλέψει με το κουτάβι ο φίλος σου, γιατί διαφορετικά θα τα βρεις λίγο μπαστούνια, ανάλογα και με τον χαρακτήρα και τα γονίδια του σκύλου...συζήτησε πολύ με τον φίλο σου να σε καθοδηγήσει. Έχω την εντύπωση ότι μπαίνετε σε μία κατάσταση , χωρίς να γνωρίζετε έστω βασικά πράγματα, με μία αίσθηση ότι θα βάλετε ένα όμορφο λούτρινο πράγμα στην ζωή σας...
Το σκυλάκι του φίλου μας είχε γεννήσει πριν 7 μήνες.Κρατησε τα κουτάβια μέχρι 6 μηνών ώστε να είναι με την μητέρα τους και μετά αρχησε να τα δίνει (κράτησε 1).Ειδη μιλάω με τον άνθρωπο ώστε να με βοηθήσει και να μην έχω πρόβλημα.Να πω ότι ο πατέρας μου είχε 2 σκυλιά στο παρελθόν άρα ξέρει να φροντίζει σκύλο.Ελπιζω όλα να πάνε καλά.
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Το σκυλάκι του φίλου μας είχε γεννήσει πριν 7 μήνες.Κρατησε τα κουτάβια μέχρι 6 μηνών ώστε να είναι με την μητέρα τους και μετά αρχησε να τα δίνει (κράτησε 1).Ειδη μιλάω με τον άνθρωπο ώστε να με βοηθήσει και να μην έχω πρόβλημα.Να πω ότι ο πατέρας μου είχε 2 σκυλιά στο παρελθόν άρα ξέρει να φροντίζει σκύλο.Ελπιζω όλα να πάνε καλά.
Πληροφοριακα, το ιδανικο διαστημα να μενουν τα κουταβια με τη μητερα τους ειναι μεχρι 2-3 μηνων. Απο κει και περα δημιουργειται μεγαλυτερο δεσιμο με την υπολοιπη "σκυλοοικογενεια", αντι να δενεται με το νεο του ιδιοκτητη, να προσαρμοζεται στην καθημερινοτητα του και να εκπαιδευεται , καθως σε αυτη την ηλικια ειναι σφουγγαρια και καθιερωνουν συμπεριφορες και εμπειριες που θελει δουλεια μετα για να διορθωθουν. Αρα και ο φιλος σας μαλλον δεν ειναι ο πιο γνωστης των πραγματων...Εκτος και αν ο ανθρωπος δεν εκανε τιποτα αλλο στην ζωη του, εκτος απο το να εκπαιδευει ξεχωριστα, ενα-ενα, τα κουταβια ολης της γεννας...για δικο σας καλο, θα προτεινα να βρειτε εναν σοβαρο εκπαιδευτη, να σας βοηθησει, απο την πρωτη μερα που θα παρετε τον εφηβο σκυλο στο σπιτι σας. Ειναι πολυ κρισιμη η ηλικια που θα παρετε τον σκυλο και το παραμικρο λαθος,θα το βρειτε μπροστα σας. Ξαναλεω βεβαια, οτι εχει να κανει και με τα γονιδια που εχει παρει απο τους γονεις του...
 


Fotis Deutschland

Well-Known Member
28 Ιουλίου 2019
45
3
24
Πληροφοριακα, το ιδανικο διαστημα να μενουν τα κουταβια με τη μητερα τους ειναι μεχρι 2-3 μηνων. Απο κει και περα δημιουργειται μεγαλυτερο δεσιμο με την υπολοιπη "σκυλοοικογενεια", αντι να δενεται με το νεο του ιδιοκτητη, να προσαρμοζεται στην καθημερινοτητα του και να εκπαιδευεται , καθως σε αυτη την ηλικια ειναι σφουγγαρια και καθιερωνουν συμπεριφορες και εμπειριες που θελει δουλεια μετα για να διορθωθουν. Αρα και ο φιλος σας μαλλον δεν ειναι ο πιο γνωστης των πραγματων...Εκτος και αν ο ανθρωπος δεν εκανε τιποτα αλλο στην ζωη του, εκτος απο το να εκπαιδευει ξεχωριστα, ενα-ενα, τα κουταβια ολης της γεννας...για δικο σας καλο, θα προτεινα να βρειτε εναν σοβαρο εκπαιδευτη, να σας βοηθησει, απο την πρωτη μερα που θα παρετε τον εφηβο σκυλο στο σπιτι σας. Ειναι πολυ κρισιμη η ηλικια που θα παρετε τον σκυλο και το παραμικρο λαθος,θα το βρειτε μπροστα σας. Ξαναλεω βεβαια, οτι εχει να κανει και με τα γονιδια που εχει παρει απο τους γονεις του...
Ευχαριστώ πολύ.
 
  • Like
Reactions: Haris Drazen




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3