Ακομή να μάθει να τα κάνει έξω!!!!!!




ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
θεκνιου αλλα περασε προ πολλου η περιοδος του παρκου! πλεον αλωνιζει γιατι ποτε δεν εκανε ζημια:)
 


Natasaki

Well-Known Member
30 Απριλίου 2013
619
3
Θεσσαλονικη
το κατουρημα μέσα, ειναι καθαρά θεμα οριων που βάζεις εσύ. Αν εχεις προγραμμα σωστό, κρέιτ οσο λειπεις ή οταν κοιμάται και κατευθειαν εξω μόλις γυρίσεις ή ξυπνησει, θα καταλάβει τι θες. Είναι σαν να καταλαβαίνει στο περιπου τι θες να κάνει τώρα, αλλά δεν εχεις γερά ορια να αντιληφθει οτι ειναι ανεπίτρεπτο το κατουρημα μέσα. Οποτε περιορισμός και βολτα κατευθείαν ειναι καλή βάση για να δειξεις τι θες.
Οποτε συμφωνεις σε αυτο που εκανα σημερα,αν κ λιγο αποτομα,να την κλεινω στο κρειτ της για οσο λειπω, 8 ωρες τουλαχιστον,με το που γυριζω να την βγαζω κατευθειαν εξω? χωρις να την ταισω πρωτα? αυτο τον καιρο αποφευγω να της δινω πολα γευματα για να μην γεμιζει κακα τον τοπο,οποτε της δινω μια φορα την μερα βραδακι συνηθως κατα τις 7-7και. Μμ μαλλον να την βγαζω κατευθειαν,να γυριζουμε να την ταιζω κ μετα πιο αργα να την ξανα βγαζω ε.
αα και κατι αλλο,τα βραδια κοιμομαστε μαζι στο κρεβατι (δεν εχω προβλημα,εγω της το επετρεψα) το θεμα ειναι ομως οτι η κυρια σηκωνεται μεσα στη νυχτα κ κανει τσισα στο σαλονι,μηπως να αρχισω να την βαζω στο κρειτ κ για τον υπνο?
 
Last edited:


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Οποτε συμφωνεις σε αυτο που εκανα σημερα,αν κ λιγο αποτομα,να την κλεινω στο κρειτ της για οσο λειπω, 8 ωρες τουλαχιστον,με το που γυριζω να την βγαζω κατευθειαν εξω? χωρις να την ταισω πρωτα? αυτο τον καιρο αποφευγω να της δινω πολα γευματα για να μην γεμιζει κακα τον τοπο,οποτε της δινω μια φορα την μερα βραδακι συνηθως κατα τις 7-7και. Μμ μαλλον να την βγαζω κατευθειαν,να γυριζουμε να την ταιζω κ μετα πιο αργα να την ξανα βγαζω ε.
αα και κατι αλλο,τα βραδια κοιμομαστε μαζι στο κρεβατι (δεν εχω προβλημα,εγω της το επετρεψα) το θεμα ειναι ομως οτι η κυρια σηκωνεται μεσα στη νυχτα κ κανει τσισα στο σαλονι,μηπως να αρχισω να την βαζω στο κρειτ κ για τον υπνο?
Tην αφηνεις στο κρέιτ μαζι με νερό. Της δινεις κανονικά το γεύμα της. Δεν υπαρχει λόγος να το αποφύγεις, αφου και η ιδια θα προσπαθεί να κρατηθει για να μην τα κάνει μεσα στο κρειτ -και στην ουσια αυτό θες να δουλέψεις, να κρατιέται. Οταν γυρνάς σπιτι, την βγάζεις κατευθείαν βολτα και εννοείται κανεις τον καραγκιοζη καθε φορά που κατουροχέζει εξω για επιβραβευση! Μετά παλι στο προγραμμα σας, παιχνίδι, φαι, και αν ξερεις την ωρα που ετοιμαζεται να τα ξανακάνει, παλι λουρι και δρόμο. Τώρα για το βράδυ, επειδη ειπες οτι κατουράει ενώ ειναι ανοιχτη η μπαλκονόπορτα, μαζευε το νερό της κατά τις 10 και μετά βγάλε την μια γρήγορη βολτα να "αδειασει", πριν κοιμηθει. Αν δεις οτι αυτό δεν πιανει... ναι και το βράδυ κρέιτ και με το που θα ξυπνάει θα τρέχεις εξω.
 


Natasaki

Well-Known Member
30 Απριλίου 2013
619
3
Θεσσαλονικη
Η τουαλετα ειναι ενα προβλημα,κ ακομη ενα ειναι το ουρλιαχτο της,σορρυ για το οφ τοπικ αλλα πραγματικα ποναει η ψυχη μου οταν την βαζω στο κρειτ κ φευγω...καθομαι τωρα κ ακουω ουρλιαζε με το που την εβαλα συνεχομενα 10+ λεπτα......! Πολυ αγχος αποχωρισμου τραβαει κ δεν μαρεσει...
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Η τουαλετα ειναι ενα προβλημα,κ ακομη ενα ειναι το ουρλιαχτο της,σορρυ για το οφ τοπικ αλλα πραγματικα ποναει η ψυχη μου οταν την βαζω στο κρειτ κ φευγω...καθομαι τωρα κ ακουω ουρλιαζε με το που την εβαλα συνεχομενα 10+ λεπτα......! Πολυ αγχος αποχωρισμου τραβαει κ δεν μαρεσει...
τα 10 λεπτά δεν ειναι τίποτα... προσφατα σκυλι που παρακολουθουσαμε με την κοπέλα που το υιοθετησε ουρλιαζε σαν λύκος για 10 ωρες... με διαλειμματα λόγω κουρασης... Εκει ειναι θεμα γιατι προκειται για σύνδρομο και όχι απλό αγχος/σοκ αποχωρισμου.
Τα 10 λεπτα πολύ γρήγορα θα γινουν 2 και στο τελος ουτε δευτερόλεπτο
 


Natasaki

Well-Known Member
30 Απριλίου 2013
619
3
Θεσσαλονικη
Δηλαδη μου λες οτι δεν πρεπει να με στεναχωρει αυτο? γιατι πραγματικα πονεσε η καρδια μου τοση ωρα που την ακουω να ουρλιαζει... (30'+ σημερα..)μενει πολλες ωρες μονη γμτ καθε μερα κ μηπως αυτο δεν ειναι καλο? μηπως δεν πρεπει?
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Δηλαδη μου λες οτι δεν πρεπει να με στεναχωρει αυτο? γιατι πραγματικα πονεσε η καρδια μου τοση ωρα που την ακουω να ουρλιαζει... (30'+ σημερα..)μενει πολλες ωρες μονη γμτ καθε μερα κ μηπως αυτο δεν ειναι καλο? μηπως δεν πρεπει?
Απλά πρεπει να το δουλέψεις αυτό. Δες εδω θεματα για το αγχος αποχωρισμου! Αν το δουλέψεις σωστά, σύντομα δεν θα εχεις θεμα. Εμενα η δικιά μου φεύγω και αλλάζει πλευρό και κοιμάται
 


Natasaki

Well-Known Member
30 Απριλίου 2013
619
3
Θεσσαλονικη
Εχει να κανει καθολου με την ρατσα αυτο? γιατι εχω την εντυπωση οτι δυσκολα η δικια μου θα γυριζει πλευρο..βεβαια σιγουρα εχει να κανει κ με την ηλικια του ζωου,η μικρη ειναι 7 μηνων. Την εχω ομως απο 2,5 μηνων κ ακομα δεν εχει συνηθησει. Σιγουρα το ιδανικο δεν ειναι να αφηνουμε ενα σκυλι μονο τελειως για 8+ ωρες καθε μερα,αλλα αν πρεπει τι κανουμε? θελω να βεβαιωθω με καποιο τροπο οτι η μικρη δεν θα ¨παθει ¨ κατι απο την τοση μοναξια.
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Aπο βολτες πως τα πατε?
Σορρυ αν το εχεις αναφερει πιο πανω και δεν το ειδα.
 


Natasaki

Well-Known Member
30 Απριλίου 2013
619
3
Θεσσαλονικη
Μια το πρωι πριν φυγω για την δουλεια,μια σιγουρα οταν γυρισω κ ισως μια κ πιο αργα το βραδυ για τα τελευταια τσισα,δεν εχω χρονο για περσσοτερες φορες :-( τρεχει ομως κ ξεδινει στο παρκο που την πηγαινω,παιζει κ με αλλα σκυλακια,με παιδακια..τι να πω..
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Μια το πρωι πριν φυγω για την δουλεια,μια σιγουρα οταν γυρισω κ ισως μια κ πιο αργα το βραδυ για τα τελευταια τσισα,δεν εχω χρονο για περσσοτερες φορες :-( τρεχει ομως κ ξεδινει στο παρκο που την πηγαινω,παιζει κ με αλλα σκυλακια,με παιδακια..τι να πω..
Να ξερεις πως εξίσου σημαντικό ειναι και η πνευματική κόπωση. Περα από την σωματική πρεπει να δουλευει και το μυαλουδάκι της. Με εντολές, με τρικς, με διαδραστικά παιχνίδια τυπου κρυφτό μεσα στο σπιτι.
 


Natasaki

Well-Known Member
30 Απριλίου 2013
619
3
Θεσσαλονικη
Ενα σκυλακ σαν την δικια μου,ιδια ρατσα εννοω, κ με αρκετη εως παρα πολυ ενεργεια,κινητικοτητα κτλ σε ποια ηλικια περιπου αρχιζει να ωριμαζει κ να ηρεμει καπως? ασχετο,σχετικο.
 


afg

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
570
27
Τωρα εγω λαθος θα υποθεσω αν πω οτι στο σπιτι ειστε ολη την ωρα αγκαλιτσες και φιλακια στον καναπε ?
 


Natasaki

Well-Known Member
30 Απριλίου 2013
619
3
Θεσσαλονικη
Τωρα εγω λαθος θα υποθεσω αν πω οτι στο σπιτι ειστε ολη την ωρα αγκαλιτσες και φιλακια στον καναπε ?
Ναι λαθος θα υποθεσεις,δεν ειμαστε ετσι. Αυτη προσπαθει βεβαια να με εχει συνεχεια στα φιλια αλλα εγω δεν την αφηνω συνεχεια..