Ακράτεια και διατροφη


Mitsosxatz

Well-Known Member
4 Απριλίου 2020
47
37
30
Καλησπέρα στο παρεάκι, στείρωσα την κουκλα μου κάποιους μήνες μετά τον πρώτο οίστρο και μου εμφανίζει σημάδια ακράτειας. Συγκεκριμένα κάποια βραδια όταν κοιμάται βαθιά ίσως της φύγει μια μικρή λιμνούλα. Αύξησα τις βόλτες, είδα διαφορά αλλά και πάλι έχω κρούσματα. Σε λίγο διάστημα θα ξεκινήσουμε propalin και ίσως incurin, Μεσα σε ολα, διαβάζω ότι υπάρχει κόσμος με αυτό το πρόβλημα και ελαττώθηκε αρκετά με την αλλαγή τροφής σε grain free. Υπάρχει κάποιος που να έχει άποψη πάνω στο θέμα; Να του έχει τύχει ίσως κάτι τέτοιο και να έχει βρει λύση. Ευχαριστώ
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Καλησπέρα! Η προηγούμενη σκυλίτσα μου είχε ακράτεια. Αρχικά παίρναμε propalin αλλά δεν είδαμε ιδιαίτερη διαφορά. Οπότε το σταματήσαμε και πήγαμε σε incurin. Όταν βρήκαμε την κατάλληλη δόση τα ατυχήματα σταμάτησαν και μετά από ένα διάστημα αρχίσαμε να ελαττώνουμε σταδιακά και μέχρι το τέλος της ζωής έπαιρνε πλέον μια ελάχιστη δόση. Για τη grain free τροφή και εγώ το έχω ακούσει άλλα έτρωγε ήδη low grain οπότε δεν μπορώ να πω κάτι πάνω σε αυτό. Πάντως και grain free τροφή να ξεκινήσετε, θα χρειαστείτε λογικά, τουλάχιστον στην αρχή, και το συμπλήρωμα ορμονών (είτε propalin είτε incurin). Ίσως είναι πρώιμο να πάρει και τα δύο φάρμακα μαζί - συνήθως το ένα από τα δύο αρκεί για να λύσει το πρόβλημα, απλά σε κάποιες σκύλες κάθεται καλύτερα το σιρόπι σε άλλες το χάπι :)
 


Mitsosxatz

Well-Known Member
4 Απριλίου 2020
47
37
30
Μακάρι να πιάσει είτε το ένα είτε το άλλο… είναι μεγάλη ταλαιπωρία η ακράτεια και για μας και για το σκύλο
 
  • Like
Reactions: BiggBilly


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3