Ακτινογραφία εγκυμοσύνης


Status
Κλειδωμένο θέμα

joy1987

Member
16 Ιουνίου 2020
17
3
36
joy1987 καλωσήρθες κι από εμένα στο παρόν φόρουμ. Πολύ σωστά έπραξες.
ΑΝ καταφέρεις να ξεπεράσεις το αρχικό σοκ και παραμείνεις, αν ψάξεις στα χιλιάδες θέματα που έχουν ανοιχτεί, θα βρεις τεράστιο πλούτο πληροφορίας και γνώσης και θα βοηθηθείς πολύ.

Υπάρχει στο φόρουμ μια ομάδα "φονταμελιστών" η οποία θεωρεί οτι οποιοσδήποτε μη επίσημος εκτροφέας δεν έχει δικαίωμα να ζευγαρώσει το σκύλο του και είναι κατά κάποιο τρόπο υπεύθυνος για τα αδέσποτα που κυκλοφορούν. Αν και το πρόβλημα των αδέσποτων έχει ως μια από τις αιτίες του αυτού του είδους τις γέννες, εγώ προσωπικά ούτε θεωρώ οτι αυτή είναι η βασική αιτία, ούτε οτι αυτός που έχει μια σκύλα και τη ζευγαρώσει είναι εγκληματίας. Μπορεί να κάνει λάθος, ναι. Αλλά δεν είναι εγκληματίας και ούτε πρέπει να αντιμετωπίζεται ως τέτοιος. Πρέπει να αντιμετωπίζεται ως κάποιος που πιθανώς έκανε κάποιο λάθος, να το συνειδητοποιήσει για να μην το επαναλάβει και να βοηθηθεί στο πρόβλημα που αντιμετωπίζει. Η άποψή μου όμως είναι μειοψηφική (ή η αντίθετη κάνει πολύ θόρυβο και φαίνεται πλειοψηφική). Τέλος πάντων, αυτά προς εξήγησιν κάποιων από τις αρχικές απαντήσεις που δέχτηκες.

Στο πρόβλημά σου : Προσωπικά δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί δεν ξέρω. Δεν είχα ποτέ σκύλα που να ζευγάρωσα και να είχα γέννα. Η φιλική μου συμβουλή, να βρεις ένα καλό κτηνίατρο, να διασταυρώσεις τη γνώμη του με τη γνώμη του δεύτερου καλύτερου κτηνίατρου που μπορείς να βρείς και μετά να ακολουθήσεις πιστά τη γνώμη που θεωρείς και κρίνεις σωστότερη.

Μην φοβάσαι, δεν παραβίασες κανένα κανονισμό του φόρουμ. Αυτός που σου παρατέθηκε ανωτέρω, αναφέρεται σε αναγγελία γέννας, δηλαδή να βγεις και να γράψεις "περιμένω γέννα από τη σκύλα μου τάδε, πουλάω κουτάβια για ΧΧΧ €". Δεν έκανες κάτι τέτοιο. Ανέφερες ένα προβληματισμό σου για την εγκυμοσύνη της σκύλας σου και ζήτησες βοήθεια. Όλα καλά.

Συνέχισε να διαβάζεις και να ψάχνεις, κι εδώ κι αλλού, καλή δύναμη και καλή συνέχεια και μακάρι να βρεις στα κουταβάκια καλά σπίτια να μείνουν. Η τελευταία φιλική συμβουλή, να αποφύγεις να βάλεις άλλη γέννα τη σκύλα σου για το καλό των κουταβιών κυρίως.

Και πάλι καλωσήρθες.
Πόσο ωραία και κατανοητά χωρίς τίποτα να κρύβεται από πίσω απάντησες ρε συ!!!! Ειλικρινά ΜΠΡΑΒΟ!!!
Δεν έχω θέμα ωστόσο να κάτσω και να αρχίσω να δίνω και συμβουλές για εκπαίδευση αλλά δεν ξέρω αν θα τα πω σωστά γιατί δεν είμαι ειδικός, ένας γραφίστας είμαι στον κλάδο του ux/ui design.
 


joy1987

Member
16 Ιουνίου 2020
17
3
36
-Δεν επιτρέπονται οι αναγγελίες ζευγαρώματος ή γέννας από μη εκτροφείς καθώς και οι δημοσιεύσεις με την παραπάνω θεματολογία από μη εκτροφείς (για γέννες ή ζευγαρώματα μη εκτροφέων).

Ο κανονισμός είναι ξεκάθαρος.
Ασχετα αν εσύ, τον ερμηνεύεις όπως θέλεις.
Αμα ήταν ξεκάθαρος δεν θα υπήρχε αυτός ο διάλογος μεταξύ μας.
Οπότε αναδιατυπώστε τον και βάλτε και την φράση που σας είπα. "ή κατα την διάρκεια εγκυμοσύνης"
Τωρα αν το βλέπεις εγωιστικά και θέλεις να το συνεχίσουμε κι άλλο άν είναι ξεκάθαρο ή όχι θα δεις που θα χρειαστεί να μπει και δικηγόρος στην μέση.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Τωρα αν το βλέπεις εγωιστικά και θέλεις να το συνεχίσουμε κι άλλο άν είναι ξεκάθαρο ή όχι θα δεις που θα χρειαστεί να μπει και δικηγόρος στην μέση.
Τι ακριβώς εννοείς;
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.409
6.533
@mareco

Για τον κανονισμό λέει το παιδί... Ότι δεν του φαίνεται ξεκάθαρος και μπορεί να έχει και δίκιο. Να το δούμε...
 


joy1987

Member
16 Ιουνίου 2020
17
3
36
@AGRIAN

Ούτε εγώ νομίζω ότι αυτός που έχει μια σκύλα και τη ζευγαρώσει είναι εγκληματίας. Απλά ότι, κατά μεγάλο ποσοστό, κάνει λάθος. Συμφωνούμε δηλαδή.

Επίσης, ο κανονισμός είναι αυτός:

-Δεν επιτρέπονται οι αναγγελίες ζευγαρώματος ή γέννας από μη εκτροφείς καθώς και οι δημοσιεύσεις με την παραπάνω θεματολογία από μη εκτροφείς (για γέννες ή ζευγαρώματα μη εκτροφέων).

Η δημοσίευση του φίλου έχει ως θεματολογία το ζευγάρωμα.

Αν θεωρείς πως δεν είναι αρκετά ξεκάθαρος ο κανονισμός, να τον βελτιώσουμε.
Αυτό σας λέω παιδιά. Βλέπετε τι ωραία είναι να μιλάς έτσι;
Αλήθεια πιστεύω ότι είναι άλλο θέμα η ερώτηση πάνω σε θέματα εγκυμοσύνης. ο όρος που έχετε εσείς πάει στο πονηρό. Οταν ο αλλος έχει απλή απορία δεν τον υπολογίζει καν. Αυτά τα αντιμετωπίζω καθημερινά στην δουλειά μου. Αν ασχολείσαι με κάτι συνέχεια και έχεις μάθει με έναν τρόπο μετά σου φαίνεται φυσιολογικό. ΑΝ το αφήσεις για λίγο όμως θα καταλάβεις ότι υπάρχει πρόβλημα. Για εμένα σαν καινούριο μέλος όταν το διάβασα αυτό υπέθεσα ότι παει στο ότι ξες τι, μη τολμήσεις και πεις ότι θα γεννησει η σκυλίτσα σου και ψάχνεις να πουλήσεις, δεν χωράνε εδώ μεσα αυτα. Απλά θεώρησα την ερώτηση μου πολύ συγκεκριμένη και λογική που είπα θα το ανοίξω σαν θέμα γιατί όντως παιδιά βλέπετε κι εσείς ότι δεν υπάρχει ξεκάθαρη απάντηση.

Να σας ενημερώσω όμως ότι τελικά μετα την 55 μέρα δεν υπάρχει θέμα, μου το απάντησαν οι περισσότεροι κτηνίατροι καθώς και τα κουτάβια μέσα στην κοιλιά πλεον είναι σχεδόν έτοιμα και ανεπτυγμένα.
 


joy1987

Member
16 Ιουνίου 2020
17
3
36
Τι ακριβώς εννοείς;
Εννοώ ότι θα φτάσουμε στο σημείο να σου πω "θα πάρω τον δικηγόρο μου να διαβασει την νομοθεσία ή ότι άλλο πιστευέι αυτός" θα πάρεις κι εσυ τον δικό σου, θα παμε στα δικαστήρια και στο τέλος πάλι άκρη δεν θα βγάλουμε. Αυτο εννοω εγω σαν φυσιολογικός άνθρωπος.

εσύ όμως είμαι σίγουρος ότι πιστευεις ότι εννοουσα πως θα ερθω απο εκει θα πλακωθουμε για το ποιος εχει δικιο και θα καταληξουμε στα δικαστηρια με δικηγορους.

ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ ΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ!!!!!!
Σας αφηνω για λιγο παιδια εχω δουλιτσα....τα λεμε μετα τις 6-7
 
  • Haha
Reactions: mareco


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
@joy1987το οτι δεν σκοπευεις να πουλησεις τα κουταβια, δεν δικαιολογει το ζευγαρωμα. Κατα τη γνωμη μου παντα! Το λεω γιατι απ οτι φαινεται δεν ειναι ξεκαθαρο οτι ο καθενας τη γνωμη του λεει εδω μεσα. :)
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Υπάρχει στο φόρουμ μια ομάδα "φονταμελιστών" η οποία θεωρεί οτι οποιοσδήποτε μη επίσημος εκτροφέας δεν έχει δικαίωμα να ζευγαρώσει το σκύλο του και είναι κατά κάποιο τρόπο υπεύθυνος για τα αδέσποτα που κυκλοφορούν.
δεν καταλαβαίνω τα εισαγωγικά....μπήκαν για να μαλακώσουν κάπως την λέξη;

@joy1987 Καλώς ήρθες στο φόρουμ
Προσωπικά δεν συμφωνώ ούτε με το ζευγάρωμα της σκύλας, ούτε με την λογική σου και το ύφος σου.
Για το καλό της σκύλας και μόνο...
Ο υπέρηχος έχει εμβέλεια 10 cm οπότε είναι εξαιρετικά δύσκολο να ''μετρήσει'' κάποιος με ασφάλεια και σιγουριά (γιατί αυτό είναι το ζητούμενο) τον ακριβή αριθμό των κουταβιών. Προσωπικά δεν θα τον εμπιστευόμουν.
Η απειρία σου σε υποχρεώνει να έχεις ιατρό κατά την διάρκεια του τοκετού.
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
@tasos malinoua

Αυτή ίσως είναι μια παρέμβαση από αυτές που ζητάτε ( ; )

Βγάζεις ένα συμπέρασμα χωρίς κανένα στοιχείο και με βάση τι;

Να πω εγώ ή θες να πεις εσύ;

Εγώ που έχω στοιχεία που δείχνουν κατά 99% την πραγματικότητα (που τις περισσότερες φορές έρχεται να ξεπεράσει την κάθε φαντασία) θα πρότεινα να επωφεληθείς της δυνατότητας που σου δίνω να σβηστεί η δημοσίευση σου... Όχι διότι με ενοχλεί ή θα ενοχλήσει, αλλά διότι όπως σωστά λες κι εσύ "είναι υποτιμητικό για τον ίδιο σου τον εαυτό"...

Δε παρεμβαίνω με κακία, αλλά δες πως "έκατσε" αυτό το νήμα να γίνει παράδειγμα...
ζηταμε;;τι ζητησα εγω;;;εμενα....

μπορει να εχω φτωχο μυαλο και να μου κοβει για τοσο μονο (χωρις ειρωνια) αλλα ημουν,ειμαι και πιστευω θα ειμαι ελευθερος να λεω την γνωμη ασχετα αν ειναι σωστη η λαθος

οποιος θελει ας πει,κανενα θεμα
εγω να δεχτω να σβηστει το ποστ μου επειδη με υποτιμω/ρεζιλευω/λεω μαλακια/ειναι χαζο.....................οχι.
οτι εγραψα εγραψα και θελω να μεινει εκει.δεν πιστευω οτι ολα οσα εχω γραψει κατα καιρους εδω ειναι απολυτα σωστα,δεν διεκδικω κανενα αλαθητο,δεν ειμαι ο γαματος αλλα απο τα λαθη μαθαινεις και ειναι καλο να μενουν εκει και να μην τα βαζουμε κατω απο το χαλακι,οποτε οπως καταλαβαινεις δεν θα αλλαξω γνωμη σ αυτο.
αν ειναι λαθος
γιατι ο λαος λεει,τιποτα απ οτι ακους και τα μισα απ οσα βλεπεις

μαφυσικαεκατσε το θεμα,γιαυτο φτιαχτηκε αλλωστε,επιμενω,ξεροκεφαλος γαρ
οποτε πεισε με οτι κανω λαθος και εγω απλα θα αποδεχτω οτι εγραψα αλλη μια χαζομαρα.δεν θα ειναι και η τελευταια,νομιζω δηλαδη.ξερεις αφου.
 


admin

Administrator
Staff member
21 Ιουλίου 2005
2.181
930
@tasos malinoua

Αυτοί που ζητούν την παρέμβαση μου όταν κάποιος εκτρέπεται ή πυροδοτεί καταστάσεις ή διάφορα. Αν όχι κι εσύ, οι άλλοι.

Όλοι είναι ελεύθεροι και όλοι λένε την γνώμη τους με τον δικό τους τρόπο... και μετά έρχονται οι άλλοι και λένε πως αυτοί που λένε την γνώμη τους έτσι διώχνουν τους άλλους που έχουν αντίθετη γνώμη...

Δεν είναι δουλειά μου να σε πείσω... Να βοηθήσω προσπαθώ, που ούτε αυτό είναι δουλειά μου.
 


admin

Administrator
Staff member
21 Ιουλίου 2005
2.181
930
@joy1987

Κάναμε μια διόρθωση στους κανονισμούς, μια που το θέμα που άνοιξες έδειξε πως υπήρχε θέμα ξεκάθαρης απόδοσης και σε ευχαριστούμε.

Το αποτέλεσμα είναι αυτό:

- Δεν επιτρέπονται αγγελίες ζευγαρώματος και πώλησης σκύλων από ιδιώτες παρά μόνο από αναγνωρισμένους εκτροφείς (με κατοχυρωμένη επωνυμία F.C.I.) στην ανάλογη ενότητα.

- Δεν επιτρέπονται από μη αναγνωρισμένους εκτροφείς (με μη κατοχυρωμένη επωνυμία F.C.I.):
  • Oι αναγγελίες επικείμενου ή μελλοντικού ζευγαρώματος/επικείμενης η μελλοντικής γέννας
  • Oι δημοσιεύσεις ή άνοιγμα θέματος με θεματολογία επικείμενου ή μελλοντικού ζευγαρώματος/επικείμενης η μελλοντικής γέννας ή σχετικά (διατροφή στην κύηση, διατροφή κουταβιών, υπέρηχο της εγκύου, κ.ο.κ.)
  • Εξαιρούνται τα θέματα αδέσποτων ζώων που βρέθηκαν σε κατάσταση προχωρημένης εγκυμοσύνης ή παρατημένων/πεταμένων κουταβιών
* Η τελική αξιολόγηση για κλείδωμα/σβήσιμο θεμάτων γίνεται από την διαχείριση, αναλαμβάνοντας την ευθύνη και δεν είναι ανοικτή σε σχόλια

Με βάση αυτό και αφού το ερώτημα έχει απαντηθεί κιόλας, το νήμα κλειδώνεται.

Ευχαριστούμε για την συμμετοχή και ελπίζουμε σε συνέχεια της!
 
  • Like
Reactions: mareco and joy1987


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3