Ακτινογραφία εγκυμοσύνης


Status
Κλειδωμένο θέμα

joy1987

Member
16 Ιουνίου 2020
17
3
37
Το θέμα υιοθεσία είναι πολλές φορές πονεμένη ιστορία... Η τελευταία "επιτυχημένη υιοθεσία" γνωστού μου κατέληξε με το να πάει να μαζέψει το κουτάβι του από ένα στενό μπαλκόνι, υποσιτισμένο και άρρωστο.

Ακόμη πιο πονεμένη ιστορία όμως είνα τα αδέσποτα εκεί έξω που λιώνουν στους δρόμους. Μια άλλη οτπική γωνία είναι η εξής: Για κάθε δικό σου, δικό μου και του παραδίπλα κουτάβι που "γεννάμε" και το δίνουμε σε ένα σπίτι, στερούμε το σπίτι από ένα ταλαίπωρο αδέσποτο. Οι σκύλες όλων μας δεν έχουν την βιολογική και ψυχολογική ανάγκη να γεννήσουν, αλλά τα αδέσποτα έχουν την ανάγκη της επιβίωσης.

Η γέννα από τον καθένα μας έχει λοιπόν και αυτή την οπτική γωνία.
Είμαι εκνευρισμένος με το θέμα αυτό καθώς η λύση είναι μία και την βλέπουμε στο εξωτερικό να εφαρμόζεται με μεγάλη επιτυχία, χωρίς πατημένα ζώα σε κάθε δρόμο και κανένα αδέσποτο στον δρόμο. Αλλά είναι άλλο θέμα αυτό. Δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω κάτι για αυτό εγώ και μόνο εγώ προσωπικά. Εδώ που μένω π.χ. φροντίζω κι άλλα αδέσποτα και βγήκα και ο κακός της υπόθεσης καθώς ολοι οι υπόλοιποι κάτοικοι μου έριξαν ευθύνες ότι εγώ τα μάζεψα επειδή τα τάιζα και τα έδινα νερό. Δεν θέλω να πω τίποτα άλλο πάνω σε αυτό αλήθεια. Έχω χαλάσει την υγεία μου με αυτό το θέμα.
Τέλος πάντων άλλο ήταν το ερώτημά μου οπότε ας μείνουμε σε αυτό.
 


joy1987

Member
16 Ιουνίου 2020
17
3
37
@AGRIAN

Εμένα μου αρέσει και το "You don't lead people by what you say to them; you lead them by what they see you do" και στο σημείο που βρισκόμαστε θα ήθελα να δω την δική σου αντιμετώπιση σε ένα τέτοιο θέμα.

Εκτός κι αν είναι η σιωπή...
Εχω βρεθεί να κατηγορούμε για κάτι εδώ μέσα για να καταλάβω δηλαδή. Έκανα μια απολύτως φυσιολογική ερώτηση προς όλους και εκτός από μία απάντηση πάνω στο θέμα που έχω θέσει όλα τα άλλα είναι υποθέσεις και κατηγορίες; Σοβαρά τώρα;
Τι να πω οκ. Ας κλειδώσετε το θέμα και ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
Καλή συνέχεια σε όλους, ας συνεχίσουμε να αγαπάμε όλοι τα ζωάκια μας.
 
  • Love
Reactions: mareco


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.076
Athens
Είμαι εκνευρισμένος με το θέμα αυτό καθώς η λύση είναι μία και την βλέπουμε στο εξωτερικό να εφαρμόζεται με μεγάλη επιτυχία, χωρίς πατημένα ζώα σε κάθε δρόμο και κανένα αδέσποτο στον δρόμο. Αλλά είναι άλλο θέμα αυτό. Δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω κάτι για αυτό εγώ και μόνο εγώ προσωπικά.
Μόνος σου όχι, αλλά ...Όλοι μαζί μπορούμε! που λέει και η διαφήμιση. :LOL:

Τέλος πάντων άλλο ήταν το ερώτημά μου οπότε ας μείνουμε σε αυτό.
Νομίζω απαντήθηκε το θέμα με την ακτινογραφία/υπέρηχος. Όπως και να χει χρειάζεσαι εμπλοκή γιατρού πριν και κατά τη δάρκεια της γέννας και μετά - αυτό είναι το πιο σωστό και ασφαλές.
 
  • Like
Reactions: Hammer


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
@joy1987 παρέθεσες μήνυμα που αναφερόταν σε άλλο μέλος ξεκάθαρα.

Σε εσένα έγραψα αυτό:

@joy1987

Θέλω να προτείνω να διαβάσεις όσο καιρό θα φροντίζετε την μαμά και θα περιμένετε τα κουταβάκια:

Αγαπητέ ανεύθυνε εκτροφέα

Σε ευχαριστώ για την ανευθυνότητα

Ο σκύλος ως καταναλωτικό προϊόν

Θέλω να ζευγαρώσω το σκυλάκι μου

...και ένα "αρχαίο": καθαρόαιμα πανέμορφα κουτάβια

Επίσης... Παλιό και ίσως το μεταφράσω κάποια στιγμή...

Bliss

by Jane Johnson.

Bliss is a lovely brindle boxer. She was a show dog. Well she was, up until she had her first litter. Let me tell you her story:

Three days before her due date, Bliss started producing a lot of green fluid. There was also some black fluid too. I spoke to a number of breeders and the vet. All but one said that the pups were close and to expect them at any hour. All except one breeder who said that she should have an emergency c-section, and that green fluid was not necessarily a good thing. This is was Monday night at 7.00pm.

Sleepless night Monday, and still no pups on Tuesday. The vet said not to worry as they would be here by Wednesday. Another sleepless night.

On Wednesday, no pups. Back to the vet. He said that she wasn't dilated and she wasn't contracting, and there really wasn't a need for a c-section as the pups were imminent. In any case, the pups were still moving. Another bad night.

On Thursday, I was back to the vet demanding a c-section. The vet disagreed, but I persisted. I told him the pups had stopped moving. He told me to go away and they would do a c-section at midday.

I got a call at 12.30pm by the vet nurse telling me to hurry on down to give the vet a hand as all puppies born so far were not breathing, and they did not have enough nurses there to help.

So I rushed down to the vet to find my beloved Bliss splayed out on the operating table with her guts hanging out, and dead pups all round. The first pup had died a couple of days previously. She had then got stuck in the birth canal, and blocked any of the other pups from exiting.

We managed to bring 7 of the 8 pups back to life. Unfortunately, 2 more did not make it. Very distressed, I took home 5 pups, and a very sick mum.

The pups did not do well. Two of them were so small they call hardly reach the nipples to feed. One of the stronger pups died within two days. Meanwhile, I rushed Bliss back to the vet with what looked like her intestine poking out through her c-section sutures.

The vet didn't think it was too bad until he opened her up, and all her internal stitches had become undone, and her tissue was already starting to adhere to bits of other tissue in the wrong place. This general anesthetic really affected Bliss badly. She was unable to care for her pups for many hours.

I lost another pup a couple of days later.

We were down to three pups, when Bliss developed mastisis in every breast. She could no longer feed the pups, the infection was almost overwhelming. I lost another pup after a very long struggle one night. He died in my arms one morning at 3.00am. It was a very sad moment. He was a lovely looking boy who had fought a long fight. But he could fight no more. Even an emergency trip to the vet to inject fluids didn't help. He is now buried out in my front yard under a tree. I still think of him regularly, and how his little skeleton is lying out there now.

Although Bliss was no longer allowed to nurse the pups because of her mastisis, she knew she'd lost another one. She found me lying on the couch sobbing and laid her muzzle against my cheek.

There were two pups left who were then hand raised. They were just lovely - boisterous and outgoing. I sent the small bitch back to the breeder at 7 and a half weeks. Within four hours of getting off the plane, she had a seizure. Hundreds of dollars were spent trying to save her. She was put to sleep a few days later when she failed to recover.

Meanwhile, I had one little boy left. Late one Friday night I checked on him in his bed. He was 8 weeks old. He was lying stiff, covered in his own saliva, and in his own excrement. He was alive, but while his eyes were open, he was not conscious. He too had had a seizure. I rang the vet and took him up there. The vet agreed that there was not much we could do for him, and the best thing to do would be to put him to sleep. That was one of the hardest decisions I have ever had to make.

What happened from there? Bliss really never recovered 100% physically. She was not fit to go back into the show ring, and I was not prepared to risk breeding her again.

I also copped a lot of flack too from local boxer breeders who wanted me to put down my white pups at birth. I refused, and will always refuse to put down a pup, just because God painted it the "wrong" colour.

This litter cost me over $2000, and at the end, I had no pups to sell. Bliss was unable to be shown again, and from there, I refused to ever breed another boxer.

Yep, this is the "joy of birth".
 
  • Like
Reactions: joy1987


AGRIAN

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2015
590
1.968
Αθήνα
@AGRIAN

Εμένα μου αρέσει και το "You don't lead people by what you say to them; you lead them by what they see you do" και στο σημείο που βρισκόμαστε θα ήθελα να δω την δική σου αντιμετώπιση σε ένα τέτοιο θέμα.

Εκτός κι αν είναι η σιωπή...
Προτιμώ τη "δική μας" ρήση "Γινού πρότυπο και ουχί νομοθέτης".

Στο συγκεκριμένο θέμα συνυπογράφω την άποψη της κολώνας του φόρουμ @mareco όπως αυτή εκφράσθηκε στο #15 :)
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
καλημέρα μας
είμαστε τελικά φοβεροί
με τίποτε δεν είμαστε ευχαριστημένοι και πάλι το μέλος που έθεσε το ερώτημα είναι έτοιμο να τα παρατήσει και να φύγει...
αντι να γεμίσω λαικ τα ποστ και να κατηγορηθώ και για άτομο που ανήκει σε διαφορετικές κλίκες ταυτόχρονα... είτε άτομο με ψυχολογικά προβλήματα..( όχι πολύ μακρυά από την αλήθεια)
προτιμώ να απαντήσω σε ένα συγκεκριμ'ένο ποστ το οποίο πέρασε ντούκου αλλά αφήνει σε αυτόν που διαβάζει υποσεινήδητα λανθασμένες εντυπώσεις

Πολύ σκληρή η λέξη "εκτροφέας" και δεν μου αρέσει ούτε σαν ιδέα. Είναι η κόρη μου και ναι είναι Collie. Το μόνο που θέλω να μάθω είναι αν είναι επικίνδυνη η ακτινογραφία γιατί κτηνίατρος με κτηνίατρο μου λένε διαφορετικά πράγματα. Άλλος μου είπε ότι είναι επικίνδυνη και άλλος ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. Ειλικρινά δεν ξέρω ποιον να εμπιστευτώ και είπα να ρωτήσω εδώ μέσα μήπως υπάρχει κάποιος "ειδικός" πάνω σε αυτό το θέμα. Έγραψα την ράτσα της σκυλίτσας μου μόνο και μόνο για να δείξω σε τι μέγεθος σκύλου αναφέρομαι.
Ευχαριστώ.
@joy1987 σουτ αρέσει δεν σου αρέσει από τη στιγμή που έχεις θυληκο σκύλο που έχει μπει στη διαδικασία της αναπαραγωγής εκτροφέας λέγεσαι...
η λέξη εκτροφέας από μόνη της δεν είναι κάτι σκληρό κι απαίσιο
το είδος της εκτροφής που αποφασίζει κάποιος προσδίδει όμορφους ή άσχημους επίθετικούς προσδιορισμούς.
εξαρτάται όμως από το τι εκτροφή κάνει κάποιος...
απλά ζευγαρώνει δύο σκυλιά - παιδια για το ένστικτο της μητρότητας?
για να πουλήσει τα κουτάβια να βγάλει φράγκα?
για να βελτιώσει την φυλή?
επειδή έχει βρει ανθρώπους που του ζητάνε κουτάβια από την καταποληκτική σκυλίτσα του?
γι ανα συνεισφέρει στην φυλή και ν ααφήσει ιστορία?
για όλα τα παραπάνω?
έκανε προσεκτική επιλογή γεννητόρων?
έκανε όλες τις προαπαιτούμενες εξετάσεις υγείας για τ ασκυλιά που χρησιμοποίησε?
το σκέφτηκε καλά και προετοιμάστηκε κατάλληλα πριν μπει στην διαδικασία αυτή?
μερικές από τις ερωτήσεις που μου έρχονται στο μυαλό όσο πιο απλά γίνεται...
οι απαντήσεις σε αυτές τις ερωτησεις θα μας έδιναν την εικόνα του εκτροφέα... πολύ θ αήθελα να ήξερα τις απαντήσεις σου μια και... αγαπάς τόσο το παιδί σου.....

Στον υπέρηχο μου είπαν ότι δεν θα μάθουμε τον ακριβή αριθμό κουταβιών όμως. Και είναι κάτι το οποίο θέλω να το ξέρω γιατί όταν θα την ξεγεννήσω θέλω να ξέρω πόσα πρέπει να βγούνε, μη πάει κάτι στραβά και μείνει κανένα μέσα.
@joy1987
αν ο υπέρηχος γίνει στις 30 περίπου ημέρες εγγυμοσύνης ναι έχουν ένα δίκιο, υπάρχει η περίπτωση τ ακουτάβια να "κρύβονται " πίσω από άλλο κουτάβι και δεν μπορείς να υπολογίσεις ακριβώς τον αριθμό. στη συγκεκριμένη περίοδο όμως τ ακουτάβια είναι αρκετά μεγάλα ώστε να μπορουν να είναι διακριτά και να τα μετρήσεις με ακρίβεια... ποτέ όμως δεν θα είσαι σίγουρος 100% εκτός κι αν κάνεις ακτινογραφία... εκεί φαίνονται ξεκάθαρα οι σκελετοι των κουταβιών μετράς και είσαι σίγουρος 100%
προσωπικα δεν θα έκανα ακτινογραφία... γνωρίζοντας τον αριθμό της τοκετοομάδας, και παρακολουθώντας την γέννα, υπάρχει και η χρήση της οξυτοκίνης για να είσαι σίγουρος... για την χρήση της ο μόνος αρμόδιος είναι ο κτηνίατρος....

καλό ρηστάρτ βρε...
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
τζου θελω και εγω ενα κουταβι,κρατα μου ενα κανελι με βουλες
ποσο υποτιμητικο για τον ιδιο σου τον ευατο πρωτα πρωτα να δημιουργησεις εναν ψευτοτρολ λογαριασμο ωστε να αποδειξεις τι;;;
στην ματαια τουτη ζωη
ευγε
 
  • Like
Reactions: marytherion


admin

Administrator
Staff member
21 Ιουλίου 2005
2.181
930
@tasos malinoua

Αυτή ίσως είναι μια παρέμβαση από αυτές που ζητάτε ( ; )

Βγάζεις ένα συμπέρασμα χωρίς κανένα στοιχείο και με βάση τι;

Να πω εγώ ή θες να πεις εσύ;

Εγώ που έχω στοιχεία που δείχνουν κατά 99% την πραγματικότητα (που τις περισσότερες φορές έρχεται να ξεπεράσει την κάθε φαντασία) θα πρότεινα να επωφεληθείς της δυνατότητας που σου δίνω να σβηστεί η δημοσίευση σου... Όχι διότι με ενοχλεί ή θα ενοχλήσει, αλλά διότι όπως σωστά λες κι εσύ "είναι υποτιμητικό για τον ίδιο σου τον εαυτό"...

Δε παρεμβαίνω με κακία, αλλά δες πως "έκατσε" αυτό το νήμα να γίνει παράδειγμα...
 
  • Like
Reactions: mareco


joy1987

Member
16 Ιουνίου 2020
17
3
37
Ειλικρινά δεν ξέρω που να πρωτοαπαντήσω.
Η αναζήτησή μου στο ιντερνετ σχετικά με το θέμα που άνοιξα εδώ μέσα δεν μου έβγαλε κανένα αποτέλεσμα 100% και από ότι κατάλαβα στην τελική κανείς δεν βάζει και το χέρι του στην φωτιά.
Οπότε η επόμενη αναζήτηση που έκανα ήταν η λέξη dog forum και μου έβγαλε το συγκεκριμένο. Έκανα εγγραφή και άνοιξα το θέμα αφού πρώτα έκανα αναζήτηση να δω αν έχει ξαναυπάρξει τέτοια ερώτηση αλλά δεν είχα βρει κάτι.
Τώρα για την λέξη εκτροφέας που έπρεπε να θεωρώ και τον εαυτό μου όπως μου λέτε νόμιζα ότι είναι σαν επάγγελμα, οπότε και γι αυτό το απέρριψα αλλά και επειδή δεν μου αρέσει κιόλας.
Στο δεύτερο που λέτε για τρολ λογαριασμό πρέπει να απαντήσω? ΑΛήθεια? Πείτε στην διαχείριση εδώ μέσα να γίνεται πιστοποίηση με ταυτότητα. Δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα. Με έκαιγε η πληροφορία αυτή οπότε και πάλι θα έκανα λογαριασμό.
Τέλος, μπορείτε να μην ειρωνεύεστε και να κατηγορείτε ότι δεν σας αρέσει σε ένα κείμενο? Δηλαδή είναι τόσο παράξενο να ρωτήσω κάτι τέτοιο που ολοι εδω μεσα είναι σαν να με ξέρετε χρόνια?
Τι να πω, ειλικρινά....μετάνοιωσα που γράφτηκα.
Σίγουρα κάποιος θα σχολιάσει και το "ΑΛήθεια" που το έγραψα έτσι παραπάνω.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.877
@joy1987 πριν ολοκληρώσεις την συμμετοχή σου στο φόρουμ, κατηγορώντας όλους για όλα, μια ερώτηση:
Εκανες αναζήτηση, σου έβγαλε το φόρουμ, έκανες εγγραφή.
Τους κανονισμούς τους διάβασες πριν ποστάρεις, ή το θεώρησες περιττό;
 
  • Like
Reactions: zerom0


joy1987

Member
16 Ιουνίου 2020
17
3
37
@joy1987 πριν ολοκληρώσεις την συμμετοχή σου στο φόρουμ, κατηγορώντας όλους για όλα, μια ερώτηση:
Εκανες αναζήτηση, σου έβγαλε το φόρουμ, έκανες εγγραφή.
Τους κανονισμούς τους διάβασες πριν ποστάρεις, ή το θεώρησες περιττό;
Ναι
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.877
"Ναι" τους διάβασες;

Και ποιό ακριβώς σημείο, του παρακάτω κανόνα, σου πέρασε αδιάφορο;

-Δεν επιτρέπονται οι αναγγελίες ζευγαρώματος ή γέννας από μη εκτροφείς καθώς και οι δημοσιεύσεις με την παραπάνω θεματολογία από μη εκτροφείς (για γέννες ή ζευγαρώματα μη εκτροφέων).
 
  • Like
Reactions: alexouli and zerom0




canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
@joy1987

Θα προσπαθήσω να "σε βάλω στο κλίμα" σε κάτι που αμέσως δε σε αφορά, δεν είναι ο λόγος για τον οποίο γράφτηκες (και ευχαριστούμε για αυτό), αλλά εμμέσως σε "άγγιξε"...

Την χρονική στιγμή που μπήκες είχε ανοίξει μια συζήτηση στο φόρουμ για διάφορα θέματα πορείας του και εικόνας του ή και στόχων. Μέσα σε αυτή την συζήτηση, μεγάλο κομμάτι είχε/έχει και η αντιμετώπιση των νέων μελών.

Ειδικά, των νέων μελών που αγγίζουν "ευαίσθητα", ας πούμε, θέματα ή θέματα που υπάρχουν πολλές διαφορετικές απόψεις και φιλοσοφίες. Το δικό σου είναι ένα από αυτά (Αναπαραγωγή σκύλου από ανθρώπους που δεν είναι επίσημοι εκτροφείς)...

Σε αυτά που σου παρέθεσα περιγράφονται, πάνω-κάτω, οι απόψεις της πλειοψηφίας να πω; Κάπως έτσι...

Για να μη στα πολυλογώ με αυτό... Ερχόμαστε στην άφιξη σου που (σε κάποιους) μοιάζει σαν ένας από εμάς να δημιούργησε ένα λογαριασμό (τρολ) για να αποδείξει κάτι... Ας πούμε...

Εξ ου και τα σχόλια αυτά...

Σημαντικό και αυτό που σου λέει το μέλος @mareco ... Στους κανονισμούς αναφέρονται τα παρακάτω:

- Δεν επιτρέπονται αγγελίες ζευγαρώματος και πώλησης σκύλων από ιδιώτες παρά μόνο από εκτροφείς.

-Δεν επιτρέπονται οι αναγγελίες ζευγαρώματος ή γέννας από μη εκτροφείς καθώς και οι δημοσιεύσεις με την παραπάνω θεματολογία από μη εκτροφείς (για γέννες ή ζευγαρώματα μη εκτροφέων).

Τελευταία, υπάρχει μια τάση να μένουν και τέτοια θέματα μόνο και μόνο επειδή αγγίζουν λόγους υγείας (επικίνδυνη η γέννα γενικά) και με μια ελπίδα κάποιοι από αυτούς που μπαίνουν με την άγνοια των θέσεων αυτών, περί ζευγαρώματος, να δουν τα πράγματα (και) διαφορετικά...

Αυτά περιληπτικά και βιαστικά... Ελπίζω να μη τραπείς σε φυγή και να συνεχίσεις να συμμετέχεις ακόμα και αν διαφωνείς με κάποια πράγματα.
 
  • Like
Reactions: zerom0


joy1987

Member
16 Ιουνίου 2020
17
3
37
@joy1987

Θα προσπαθήσω να "σε βάλω στο κλίμα" σε κάτι που αμέσως δε σε αφορά, δεν είναι ο λόγος για τον οποίο γράφτηκες (και ευχαριστούμε για αυτό), αλλά εμμέσως σε "άγγιξε"...

Την χρονική στιγμή που μπήκες είχε ανοίξει μια συζήτηση στο φόρουμ για διάφορα θέματα πορείας του και εικόνας του ή και στόχων. Μέσα σε αυτή την συζήτηση, μεγάλο κομμάτι είχε/έχει και η αντιμετώπιση των νέων μελών.

Ειδικά, των νέων μελών που αγγίζουν "ευαίσθητα", ας πούμε, θέματα ή θέματα που υπάρχουν πολλές διαφορετικές απόψεις και φιλοσοφίες. Το δικό σου είναι ένα από αυτά (Αναπαραγωγή σκύλου από ανθρώπους που δεν είναι επίσημοι εκτροφείς)...

Σε αυτά που ου παρέθεσα περιγράφονται, πάνω-κάτω, οι απόψεις της πλειοψηφίας να πω; Κάπως έτσι...

για να μη στα πολυλογώ με αυτό... Ερχόμαστε στην άφιξη σου που (σε κάποιους) μοιάζει σαν ένας από εμάς να δημιούργησε ένα λογαριασμό (τρολ) για να αποδείξει κάτι... Ας πούμε...

Εξ ου και τα σχόλια αυτά...

Σημαντικό και αυτό που σου λέει το μέλος @mareco ... Στους κανονισμούς αναφέρονται τα παρακάτω:

- Δεν επιτρέπονται αγγελίες ζευγαρώματος και πώλησης σκύλων από ιδιώτες παρά μόνο από εκτροφείς.

-Δεν επιτρέπονται οι αναγγελίες ζευγαρώματος ή γέννας από μη εκτροφείς καθώς και οι δημοσιεύσεις με την παραπάνω θεματολογία από μη εκτροφείς (για γέννες ή ζευγαρώματα μη εκτροφέων).

Τελευταία, υπάρχει μια τάση να μένουν και τέτοια θέματα μόνο και μόνο επειδή αγγίζουν λόγους υγείας (επικίνδυνη η γέννα γενικά) και με μια ελπίδα κάποιοι από αυτούς που μπαίνουν με την άγνοια των θέσεων αυτών, περί ζευγαρώματος, να δουν τα πράγματα και/ή διαφορετικά...

Αυτά περιληπτικά και βιαστικά... Ελπίζω να μη τραπείς σε φυγή και να συνεχίσεις να συμμετέχεις ακόμα και αν διαφωνείς με κάποια πράγματα.
Ωραία λοιπόν ας κλείσει το θέμα μου κι ας το διαγράψετε.

Ένας λόγος που δεν ασχολούμαι με θρησκείες, πολιτικά, οπαδικά και γενικότερα ότι φανατίζει τον κόσμο είναι αυτός. Όταν ο άνθρωπος ασχολείται με κάτι πάρα πολύ αρχίζει και μπαίνει στην διαδικασία να τον ενοχλεί οτιδήποτε πάει κόντρα στην λογική του. Εκανα λάθος που σκέφτηκα να ρωτήσω σε forum. Είχα να το κάνω από το insomnia από την εποχή που είχε βγει το iphone 4 και ο λόγος ήταν πάλι το αποτέλεσμα αυτό. Σαν να ζω ένα ντεζαβού, που στο κάτω κάτω μπορεί να έχω κι εγώ το πρόβλημα έτσι.
Τώρα θα μου πείτε μα ο κανονισμός λέει για ότι αφορά γέννα και αναπαραγωγή σκύλου. Οπότε θα προσθέσω εγώ σαν ο κακός τρολ του φορουμ σας, να βάλετε και το "Διάρκεια εγκυμοσύνης". Αυτά.

Και να καταλήξω λοιπόν, ότι παρόλο τον ντόρο που έχει γίνει, το θέμα το απάντησαν κανα δυό και όταν ρώτησα σαν τι απαντάνε, απάντηση δεν πήρα. Γιατί κι εγώ μπορώ να πάρω θέση σε οτιδήποτε, απλά είπα να ρωτήσω εδώ μέσα μήπως μπορεί να απαντήσει κάποιος ο οποίος π.χ. είναι κτηνίατρος ή έχει κάποια έρευνα στα χέρια του. Έτσι νόμιζα ότι είναι εξαρχής το forum ΣΑΣ (το βάζω με κεφαλαία γιατί απ ότι κατάλαβα είστε μια κλειστή κοινωνία).
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
@joy1987

Τώρα, με τη δημοσίευση σου αυτή θα μπορούσαμε να μιλάμε μέρες. Να εξηγώ, να διαφωνείς, να συμφωνούμε, να παρεξηγούμε, κλπ... Αλλά βλέπω πως δεν έχεις διάθεση να μείνεις και απλά να διαβάσεις για λίγο καιρό κάποια θέματα (ελπίζω να κάνω λάθος).

Είμαστε και θα είμαστε ανοιχτοί, πάντως...

Αυτό με το iPhone όμως με φοβίζει... :D Πλάκα κάνω.

Όπως επιθυμείς φίλε και εύχομαι το καλύτερο για την σκυλίτσα και τα μικρά!
 


AGRIAN

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2015
590
1.968
Αθήνα
joy1987 καλωσήρθες κι από εμένα στο παρόν φόρουμ. Πολύ σωστά έπραξες.
ΑΝ καταφέρεις να ξεπεράσεις το αρχικό σοκ και παραμείνεις, αν ψάξεις στα χιλιάδες θέματα που έχουν ανοιχτεί, θα βρεις τεράστιο πλούτο πληροφορίας και γνώσης και θα βοηθηθείς πολύ.

Υπάρχει στο φόρουμ μια ομάδα "φονταμελιστών" η οποία θεωρεί οτι οποιοσδήποτε μη επίσημος εκτροφέας δεν έχει δικαίωμα να ζευγαρώσει το σκύλο του και είναι κατά κάποιο τρόπο υπεύθυνος για τα αδέσποτα που κυκλοφορούν. Αν και το πρόβλημα των αδέσποτων έχει ως μια από τις αιτίες του αυτού του είδους τις γέννες, εγώ προσωπικά ούτε θεωρώ οτι αυτή είναι η βασική αιτία, ούτε οτι αυτός που έχει μια σκύλα και τη ζευγαρώσει είναι εγκληματίας. Μπορεί να κάνει λάθος, ναι. Αλλά δεν είναι εγκληματίας και ούτε πρέπει να αντιμετωπίζεται ως τέτοιος. Πρέπει να αντιμετωπίζεται ως κάποιος που πιθανώς έκανε κάποιο λάθος, να το συνειδητοποιήσει για να μην το επαναλάβει και να βοηθηθεί στο πρόβλημα που αντιμετωπίζει. Η άποψή μου όμως είναι μειοψηφική (ή η αντίθετη κάνει πολύ θόρυβο και φαίνεται πλειοψηφική). Τέλος πάντων, αυτά προς εξήγησιν κάποιων από τις αρχικές απαντήσεις που δέχτηκες.

Στο πρόβλημά σου : Προσωπικά δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί δεν ξέρω. Δεν είχα ποτέ σκύλα που να ζευγάρωσα και να είχα γέννα. Η φιλική μου συμβουλή, να βρεις ένα καλό κτηνίατρο, να διασταυρώσεις τη γνώμη του με τη γνώμη του δεύτερου καλύτερου κτηνίατρου που μπορείς να βρείς και μετά να ακολουθήσεις πιστά τη γνώμη που θεωρείς και κρίνεις σωστότερη.

Μην φοβάσαι, δεν παραβίασες κανένα κανονισμό του φόρουμ. Αυτός που σου παρατέθηκε ανωτέρω, αναφέρεται σε αναγγελία γέννας, δηλαδή να βγεις και να γράψεις "περιμένω γέννα από τη σκύλα μου τάδε, πουλάω κουτάβια για ΧΧΧ €". Δεν έκανες κάτι τέτοιο. Ανέφερες ένα προβληματισμό σου για την εγκυμοσύνη της σκύλας σου και ζήτησες βοήθεια. Όλα καλά.

Συνέχισε να διαβάζεις και να ψάχνεις, κι εδώ κι αλλού, καλή δύναμη και καλή συνέχεια και μακάρι να βρεις στα κουταβάκια καλά σπίτια να μείνουν. Η τελευταία φιλική συμβουλή, να αποφύγεις να βάλεις άλλη γέννα τη σκύλα σου για το καλό των κουταβιών κυρίως.

Και πάλι καλωσήρθες.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.877
Μην φοβάσαι, δεν παραβίασες κανένα κανονισμό του φόρουμ. Αυτός που σου παρατέθηκε ανωτέρω, αναφέρεται σε αναγγελία γέννας, δηλαδή να βγεις και να γράψεις "περιμένω γέννα από τη σκύλα μου τάδε, πουλάω κουτάβια για ΧΧΧ €". Δεν έκανες κάτι τέτοιο. Ανέφερες ένα προβληματισμό σου για την εγκυμοσύνη της σκύλας σου και ζήτησες βοήθεια. Όλα καλά.
-Δεν επιτρέπονται οι αναγγελίες ζευγαρώματος ή γέννας από μη εκτροφείς καθώς και οι δημοσιεύσεις με την παραπάνω θεματολογία από μη εκτροφείς (για γέννες ή ζευγαρώματα μη εκτροφέων).

Ο κανονισμός είναι ξεκάθαρος.
Ασχετα αν εσύ, τον ερμηνεύεις όπως θέλεις.
 


joy1987

Member
16 Ιουνίου 2020
17
3
37
Οταν ο αλλος μου γραφει ρε συ θελω ενα καφε με βουλες και το αφηνετε να υπαρχει εδω μεσα τι να πω δλδ; Τελος παντων, γενικότερα μ'αρεσει να ψαχνω τα πραγματα που με ενδιαφερουν. Σκεφτειτε οταν αλλαξα την τροφη επειδη ο κτηνιατρος μου ειπε οτι πρεπει να παιρνει τροφη για κουταβια, οταν πηγα στο petshop μου λεει εγω θα στην δωσω αλλα δεν θα κανει διαφορα γιατι η δικια σου ειναι τουμπανη οποτε δεν χρειαζεται. Οποτε παλι μπηκα στην διαδικασια κα ιτο εψαξα και ακολουθησα τη συμβουλη του γιατρου καθως λεω κατι θα γνωριζει. Τωρα ομως μου ετυχε αυτο και λεω κατσε να το δω αν ειναι να μπω στην διαδικασια να μην τον εμπιστευομαι και τοσο αν και παλι σε μια δυσκολη στιγμη δεν με συμβουλευει σωστα.
Αυτο εγινε λοιπον "φιλοι" μου.
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
@AGRIAN

Ούτε εγώ νομίζω ότι αυτός που έχει μια σκύλα και τη ζευγαρώσει είναι εγκληματίας. Απλά ότι, κατά μεγάλο ποσοστό, κάνει λάθος. Συμφωνούμε δηλαδή.

Επίσης, ο κανονισμός είναι αυτός:

-Δεν επιτρέπονται οι αναγγελίες ζευγαρώματος ή γέννας από μη εκτροφείς καθώς και οι δημοσιεύσεις με την παραπάνω θεματολογία από μη εκτροφείς (για γέννες ή ζευγαρώματα μη εκτροφέων).

Η δημοσίευση του φίλου έχει ως θεματολογία το ζευγάρωμα και την επικείμενη γέννα.

Αν θεωρείς πως δεν είναι αρκετά ξεκάθαρος ο κανονισμός, να τον βελτιώσουμε.
 
  • Like
Reactions: zerom0


Status
Κλειδωμένο θέμα