Αλεν Ντελον ο Κρητικος.


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Μια χαρα είναι ο μικρός!!! Απλα οι ελληνες εχουμε το συνδρομο της ελληνιδας μάνας.

Εγω τι να πω δηλαδή που τρυγυρναω με την ακτινογραφια, δεν εχει τριχα καθόλου και οταν σφίγεται, τσιτωνει ή κινείται, στριβει βλεπεις ολα τα πλευρα. :LOL: Ισως διαγραφονται και πιο εντονα στο μαυρο. Φυσικα ακουω καθε μερα, ποσο αδυνατος είναι ή δε τρωει ή καλα δε το ταίζετε κτλ ή αλλα δε δίνω σημασία, ετσι είναι το σκαρί του.Τα κανει χειροτερα και αυτος που κλεβει μπουκιες απο το κόσμο, οποτε σου λενε να πειναει. :ROFLMAO:
Το πιο αστείο είναι οτι μια φίλη μου που μενει στα 2 λεπτα έχει εναν ίδιο αλλα συν 5 κιλα και καθε φορα που τον βλέπουν τους λένε "Α ο Batman, μπραβο πάχυνε" :LOL:

SAM_8870.JPG
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
809
920
27
Μια χαρα είναι ο μικρός!!! Απλα οι ελληνες εχουμε το συνδρομο της ελληνιδας μάνας.

Εγω τι να πω δηλαδή που τρυγυρναω με την ακτινογραφια, δεν εχει τριχα καθόλου και οταν σφίγεται, τσιτωνει ή κινείται, στριβει βλεπεις ολα τα πλευρα. :LOL: Ισως γγραφουν και πιο εντονα στο μαυρο :LOL:Με πρηζουν συνέχεια ποσο αδυνατος είναι ή δε τρωει κτλ ή αλλα δε δίνω σημασία, ετσι είναι το σκαρί του. Το πιο αστείο είναι οτι μια φίλη μου που μενει στα 2 λεπτα έχει εναν ίδιο αλλα συν 5 κιλα και καθε φορα που τον βλέπουν τους λένε "Α ο Batman, μπραβο πάχυνε" :LOL:

View attachment 74053
κουκλι ειναι! οντως παντως στα μαυρα φαινεται πιο πολυ. αλλα μη νομιζεις, και ο δικος μου οπως ειπες εαν σφιχτει η τσιτωσει φαινονται ολα. παντως ισχυει αυτο που λες, στην ελλαδα, και γενικα σε πολλες χωρες πιστευω, εχουμε μαθει στην εικονα του παχυσαρκου σκυλου, γιατι οπως κανουμε με τα παιδια ετσι κανουμε και με τα ζωα... και οταν δουμε ενα νορμαλ σκυλι αρχιζουμε τις κατηγοριες κακοποιησης :rolleyes::cautious:
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
κουκλι ειναι! οντως παντως στα μαυρα φαινεται πιο πολυ. αλλα μη νομιζεις, και ο δικος μου οπως ειπες εαν σφιχτει η τσιτωσει φαινονται ολα. παντως ισχυει αυτο που λες, στην ελλαδα, και γενικα σε πολλες χωρες πιστευω, εχουμε μαθει στην εικονα του παχυσαρκου σκυλου, γιατι οπως κανουμε με τα παιδια ετσι κανουμε και με τα ζωα... και οταν δουμε ενα νορμαλ σκυλι αρχιζουμε τις κατηγοριες κακοποιησης :rolleyes::cautious:
Βλεπω ενα κοκερ στη γειτονια τοσο παραταισμενο που η κοιλια του με το πουλάκι του είναι σαν μπαλόνι με τον κόμπο κάτω, σχεδον εδαφος ακουμπαει. Φιλικα και ομορφα τους ειπα μηπως πρεπει να χάσει λιγάκι,να μπορει να περπαταει τουλάχιστον, κοκερ ιδια ηλικια με μπατμαν και κανει το τετραγωνο ενα δεκαλεπτο. Μου λένε δεν τρωει πολυ , πειναει και το λυπόμαστε, πηραμε τωρα τροφη με χαμηλα λιπαρα, και μονο σαλαμι διαιτης για λιχουδιες την ημερα ...αντε βγαλε ακρη.

Ενα αλλο σκυλάκι με ζάχαρο φουλ θεοπαχο και το ταίζαν μπισκοτα ανθρωπινα πριν παει να χτυπησει ινσουλινες.

Θυμηθηκα και ενα στορυ κωμικοτραγικο σχετικο με βαρος.....
Μια μερα περνουμε ενα μηνυμα σε μια σελιδα φιλοζωικου περιεχομενου της περιοχης.... SOS ειναι ενα σκυλάκι κοκαλιασμένο ετοιμοθάνατο σε ενα εγκατελειμενο σπίτι, σωστε το. Περναω η ιδια να τσεκαρω και τι να δω. Ενα σκυλι ημιαιμο κυνηγοσκυλε, υψος, μεγεθος , σωματοτυπος γκρεμλιν, ηλικιωμενο μεν, αλλα χωρις υπερβολη συν 3-4 κιλα απο τον δικο μου. Ιδανικο βαρος δηλαδη. Το εγκατελειμενο σπίτι επίσης είχε ρουχα απλωμενα απεξω, παπουτσια, κουρτινες επιπλα και ανθρωπους αλλα αλλο θεμα αυτο. :LOL:

Γενικα καμια υπερβολη δεν ειναι καλή. Και λογικη γενικα χρειάζεται και γενικα μην ανοιγεις και πολλες κουβεντες στον δρόμο, δε βγαζεις ακρη, λεγε ναι ναι ναι ,οτι πειτε, καλη σας μέρα, θα το ταισω, ξεκινησαμε βιταμινες και το καλύτερο....
"το βραδυ του εχω μοσχαρι με γλυκοπατατα να φαει" εκει σκανε τους πεφτουν τα σαλια :LOL:
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
809
920
27
Βλεπω ενα κοκερ στη γειτονια τοσο παραταισμενο που η κοιλια του με το πουλάκι του είναι σαν μπαλόνι με τον κόμπο κάτω, σχεδον εδαφος ακουμπαει. Φιλικα και ομορφα τους ειπα μηπως πρεπει να χάσει λιγάκι,να μπορει να περπαταει τουλάχιστον, κοκερ ιδια ηλικια με μπατμαν και κανει το τετραγωνο ενα δεκαλεπτο. Μου λένε δεν τρωει πολυ , πειναει και το λυπόμαστε, πηραμε τωρα τροφη με χαμηλα λιπαρα, και μονο σαλαμι διαιτης για λιχουδιες την ημερα ...αντε βγαλε ακρη.

Ενα αλλο σκυλάκι με ζάχαρο φουλ θεοπαχο και το ταίζαν μπισκοτα ανθρωπινα πριν παει να χτυπησει ινσουλινες.

Θυμηθηκα και ενα στορυ κωμικοτραγικο σχετικο με βαρος.....
Μια μερα περνουμε ενα μηνυμα σε μια σελιδα φιλοζωικου περιεχομενου της περιοχης.... SOS ειναι ενα σκυλάκι κοκαλιασμένο ετοιμοθάνατο σε ενα εγκατελειμενο σπίτι, σωστε το. Περναω η ιδια να τσεκαρω και τι να δω. Ενα σκυλι ημιαιμο κυνηγοσκυλε, υψος, μεγεθος , σωματοτυπος γκρεμλιν, ηλικιωμενο μεν, αλλα χωρις υπερβολη συν 3-4 κιλα απο τον δικο μου. Ιδανικο βαρος δηλαδη. Το εγκατελειμενο σπίτι επίσης είχε ρουχα απλωμενα απεξω, παπουτσια, κουρτινες επιπλα και ανθρωπους αλλα αλλο θεμα αυτο. :LOL:

Γενικα καμια υπερβολη δεν ειναι καλή. Και λογικη γενικα χρειάζεται και γενικα μην ανοιγεις και πολλες κουβεντες στον δρόμο, δε βγαζεις ακρη, λεγε ναι ναι ναι ,οτι πειτε, καλη σας μέρα, θα το ταισω, ξεκινησαμε βιταμινες και το καλύτερο....
το βραδυ του εχω μοσχαρι με γλυκοπατατα να φαει, εκει σκανε απο ζήλια τους πεφτουν τα σαλια :LOL:
αστα να πανε... και εδω εχουμε τοσα παχυσαρκα, πολλα απο αυτα μικροσωμα κιολας... το μεγαλοσωμο ενταξει, αν παρει 5 κιλα δεν ηρθε το τελος του κοσμου, αλλα το μικροσωμο αν απο 8 που πρεπει να ειναι γινει 15..... την εχασες την μπαλιτσα. ειναι ενα τζακ ρασελ που ειλικρινα νομιζω πρεπει να ειναι καπου στα 14 κιλα. ενα μπιγκλ που ανετα ειναι 20, μη πω 25. και παει λεγοντας.... τα λυπαμαι τοσο πολυ. και στεναχωριεμαι γιατι και η μανα μου το πρωτο σκυλι το ειχε κανει απο 15 κιλα 30 κιλα. και ειχε τοσα προβληματα υγειας ηδη, το βαρος τα εκανε ολα χειροτερα. και εκεινη ειχε την γνωστη δικαιολογια "το φαγητο ειναι η μονη της χαρα, ειναι αρρωστη και δε μπορω να της χαλασω χατηρι, δινουμε ειδικη τροφη κτηνιατρικη, ειναι ανοστη και πολυ λαιτ, δε θα παθει κατι"..... προσπαθησα πολυ να την βοηθησω να χασει κιλα την μελενια, αλλα ματαια. εχουνε περιεργη ψυχολογια οι ανθρωποι που το κανουν αυτο στα σκυλια τους. και εγω εχω εξτρα κιλα, αλλα επειδη εγω ειμαι φαγανας, δεν θα κανω το σκυλι μου σαν τα μουτρα μου.
 
  • Like
Reactions: ΒασιλικηΖ




ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
Συμφωνώ με το βάρος του σκύλου σου.
Συχνά ακούω το θέλω να τον παχύνω για να γίνει τούμπανο.
Ο χοντρός είναι βαρέλι ο γυμνασμενος είναι τούμπανο

Δυστυχώς είναι πιο εύκολο να δείχνουμε την αγάπη μας με μπισκοτάκια και δωράκια παρά με πράξεις. Η ουσιαστική αγάπη όμως είναι κυρίως πράξεις όχι ύλη.

Και το άλλο.. μην μπαίνεις στο τρυπακι να ανθρωπομορφιζεις τον σκύλο σου ούτε να τον δικαιολογεις. Η σκύλοι δεν έχουν ανδρισμό και θηλυκότητα όπως την αντιλαμβανόμαστε εμείς.. και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ένας σκύλος μεγαλώνοντας να γίνεται ανασφαλής. Δεν λέω πως είναι επιθετικότητα οπωσδήποτε η γούνα.. αλλά..
 
  • Like
Reactions: medusa and GRDANE


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
809
920
27
Και το άλλο.. μην μπαίνεις στο τρυπακι να ανθρωπομορφιζεις τον σκύλο σου ούτε να τον δικαιολογεις. Η σκύλοι δεν έχουν ανδρισμό και θηλυκότητα όπως την αντιλαμβανόμαστε εμείς.. και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ένας σκύλος μεγαλώνοντας να γίνεται ανασφαλής. Δεν λέω πως είναι επιθετικότητα οπωσδήποτε η γούνα.. αλλά..
αυτο με τον ανδρισμο το ειπα για πλακα. ομως ειναι γεγονος οτι πολλα αρσενικα μετα την στειρωση αλλαζουν συμπεριφορα, ετσι λοιπον και ο δικος μου. απο εκει που δεν τον ενοιαζε τιποτα, και δεν ηταν ανασφαλης, πλεον ειναι. οσο για το σηκωμα της γουνας, δεν ειναι επιθετικοτητα. η γλωσσα σωματος δεν λεει οτι θελει να επιτεθει, λεει οτι εχει αγχος και νιωθει ανασφαλια μεχρι να γνωρισει το καινουργιο σκυλι. μετα η τριχα πεφτει και οπως ειπα κουναει ουρα και παιζει.
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
809
920
27
IMG_20210117_192027.jpg

γυρισαμε απο την μισαωρη απογευματινη βολτα μας. το κρυο ειναι τσουχτερο και τα αυτια μας παγωσαν, αλλα περασαμε καλα.
ο μικρος αντιμετωπιζει ακομα προβλημα με διαρροιες, αλλα πλεον η πιθανοτητα να ειναι κολιτιδα, η καποια αλλο γαστρεντερικο θεμα, δεν ειναι και τοσο σιγουρη. μας εγινε διαγνωση καλαζαρ 1/1600 και ερλιχιωσης 1/200. απο βδομαδα θα ξεκινησει αγωγη με μιλτεφοραν για 28 μερες, και 1 ζυλαπουρ την μερα, πιθανον για το υπολοιπο της ζωης του. η διαγνωση ηρθε με πολυ φορα σαν χτυπημα κατω απο τη ζωνη, αλλα η προγνωση ειναι αρκετα καλη. εχω δει εξ'αλλου, σκυλια σε πολυ χειροτερο σταδιο του καλαζαρ να αναρρωνουν και να ζουνε μεχρι τα 10+. μολις τελειωσει και το lockdown, θα ξεκινησουμε να πηγαινουμε και στο παρκο για την καθημερινη 2ωρη εκτονωση.
 




TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
809
920
27
Φίλε Αλεν μην ανησυχείς όλα θα πάνε καλά, Batman. :)
Ευχόμαστε γρήγορα να αναρρώσεις πλήρως!

By the way κάναμε την ίδια στυλιστική επιλογή :LOL:
View attachment 74136

ααα λυπαμαι πολυ αλλα δε το δεχομαι, να παει σπιτι του να αλλαξει ο μπατμαν! :ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:

ευχαριστουμε παρα πολυ, θα κανω συχνα updates με την προοδο του
 


ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
Περαστικά στο σκυλάκο σου.
Ποτέ δεν μου έχει τύχει να ξέρω σκύλο που να παίρνει για πάντα θεραπεία για καλαζαρ αν και μερικοί το δίνουν και προληπτικά..

Είμαι σίγουρη πάντως πως θα τα πάτε καλά.
Κι εμένα όταν ο πρώτος σκύλος μου είχε πάθει καλαζαρ, θυμάμαι είχα πάει φρικαρισμενη στην σχολή που ήμουνα και τους το είπα.. και μου λέει ένας κι ο δικός μου είχε μην κάνεις έτσι.
Και ως γαιδουρα που ήμουν, δεν με νοιάζει για τον δικό σου. Ο δικός μου με νοιάζει.

Τελικά δεν ήταν τόσο τεράστιο όσο το είχα στο κεφάλι μου. Αυτό προσπαθούσε να μου πει ο άνθρωπος.

Μην τολμήσεις να ξανά βγάλεις φωτογραφία το ντόμπερμαν με λαμπτήρες μάτια, χάνει όλη του την ομορφιά.
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
809
920
27
Περαστικά στο σκυλάκο σου.
Ποτέ δεν μου έχει τύχει να ξέρω σκύλο που να παίρνει για πάντα θεραπεία για καλαζαρ αν και μερικοί το δίνουν και προληπτικά..

Είμαι σίγουρη πάντως πως θα τα πάτε καλά.
Κι εμένα όταν ο πρώτος σκύλος μου είχε πάθει καλαζαρ, θυμάμαι είχα πάει φρικαρισμενη στην σχολή που ήμουνα και τους το είπα.. και μου λέει ένας κι ο δικός μου είχε μην κάνεις έτσι.
Και ως γαιδουρα που ήμουν, δεν με νοιάζει για τον δικό σου. Ο δικός μου με νοιάζει.

Τελικά δεν ήταν τόσο τεράστιο όσο το είχα στο κεφάλι μου. Αυτό προσπαθούσε να μου πει ο άνθρωπος.

Μην τολμήσεις να ξανά βγάλεις φωτογραφία το ντόμπερμαν με λαμπτήρες μάτια, χάνει όλη του την ομορφιά.
να σαι καλα. η προηγουμενη σκυλιτσα μου επρεπε να παιρνει το ζυλαπουρ για ολη της την ζωη. γενικα απο οτι διαβαζω και οτι εχω ακουσει απο κτηνιατρους, οι μακροχρονιες αρνητικες συνεπειες του ειναι μηδαμινες, οποτε δεν μας πειραζει και τοσο αν χρειαστει να το παιρνει για παντα

ειναι αυτο που λες, οταν εισαι στην απ'εξω, η εχεις σκυλι που το εχει για χρονια και ειναι υπο ελεγχο, το βλεπεις χαλαρα. τα περισσοτερα σκυλια που ξερω εχουν καλαζαρ, και παντα λεω στους ιδιοκτητες πως δεν ειναι κατι τρομερο. και παρ'ολο που ειχα σκυλι με καλαζαρ και πριν, αυτη τη φορα μου ηρθε λιγο κεραμιδα. οχι τοσο για το καλαζαρ να πω την αληθεια, αλλα περισσοτερο για την ερλιχιωση. εγω προσωπικα τσιμπουρι δεν ειδα ποτε πανω του, και οπως ειπα και στο αλλο νημα που εγραψα για ολο αυτο, ειμαστε εξαιρετικα συνεπης στις αποπαρασιτωσεις. ισως να ειχε και ερλιχια και καλαζαρ οταν ηρθε απο την κρητη, εφοσον εμενε σε αυλη χωρις κτηνιατρικη περιθαλψη. να φανταστεις, το καταφυγιο που μας τον εδωσε ειχε πει ψεματα πως ειχαν γινει εξετασεις για καλαζαρ και ερλιχια, και ηταν αρνητικος. δεν ειχαν γινει ποτε. οχι οτι αν το ηξερα δε θα τον ειχα επιλεξει, αλλα τουλαχιστον θα το ηξερα.

το εχω υπ'οψην και εγω μετα απο αυτη την φωτογραφια ειδικα

IMG_20210110_192217.jpg

:eek::eek::eek:
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Πολύ ιδιαίτερο και όμορφο σκυλάκι ο Ντελον και πολύ ωραίο όνομα.
Τα μάτια του είναι όλα τα λεφτά, από ότι διακρίνω στις φωτο λόγω σχήματος αλλά και χρωστικής γύρω από τα μάτια.

Επίσης μου κάνουν εντύπωση οι αχνες κηλίδες στο κορμάκι του.

Όσον αφορά την ηλικία, θα πρωτοτυπήσω... :p
Μου κάνει εντύπωση το ντιπ στο λεγόμενο τ11 στην ράχη του.
Φαίνεται δλδ σαν να μην έχει δέσει ακόμα ο σκυλος, να μην έχει αναπτύξει τους μυς που "πρέπει" ώστε να γεμίσει αυτή η περιοχη.
Δεν θα μου έκανε εντύπωση δηλαδή λόγω μεγέθους και ρυθμού ανάπτυξης, αν μου έλεγες πως ήταν 15 16 μηνών και όχι 29 όπως λένε.


Για το καλαζαρ μην στεναχωριέσαι, όλα θα πάνε καλά. Είναι μικρός ηλικιακά και δυνατός οργανισμός. Είχα σκύλο με καλαζαρ από τα 2 του που έφυγε από άλλη αιτία στα 12.
 
  • Like
Reactions: TheBestBoi


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Μου κάνει εντύπωση το ντιπ στο λεγόμενο τ11 στην ράχη του.
μηπως να μεταφράσεις, αν είναι ευκολο???? ψάρωσα, ειλικρινα ψαχνω να καταλαβω :LOL: Φαντάζομαι και ο κυριος Ντελον
 
  • Like
Reactions: TheBestBoi


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Τα ιδια τραβάμε κι εμεις με το βαρος, εχω βαρεθει να ακουω οτι ο σκύλος λιμοκτονει. FB_IMG_1610909494402.jpgScreenshot_20210117_205222.jpg

Μια χαρα ειναι ο Αλεν, το ιδανικο βαρος :giggle:

Εύχομαι περαστικά, υπαρχουν περιπτώσεις που η ερλιχια ανεβαινει ψευδως οταν υπάρχει μεγαλος τιτλος στο καλαζαρ, συζητησε το με τον κτηνίατρο σου. Ομως μπορει και να μην εχεις δει τσιμπουρι ή δαγκωμα, να εχει όντως δαγκωθει και να μην πήρες χαμπαρι. Το έπαθε προσφατα φιλη μου δεν εχει βρει ποτε τσίμπουρι πανω στο σκυλι της (ειναι μικρόσωμο κοντοτριχο) κι ομως νοσησε απο ερλιχια.

Θα κάνετε τη θεραπεία σας και ολα θα πάνε καλα. Εαν έχει καλες βιοχημικες εξετασεις συζητήστε και την περίπτωση να κανει ενεσεις και οχι μιλτεφοραν.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα


Είναι το σημείο που αλλαζουν φορά οι σπονδυλοι. Συγκλίνουν δηλαδή αριστερά και δεξιά προς το Τ11.
Όσο μεγαλώνει ο σκυλος και δένει μυϊκά, το σημείο αυτό γεμίζει.
Φαίνεται ξεκάθαρα στον Ντελον στην φώτο στο πρώτο ποστ
IMG_20210117_210623.jpg
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
809
920
27
Πολύ ιδιαίτερο και όμορφο σκυλάκι ο Ντελον και πολύ ωραίο όνομα.
Τα μάτια του είναι όλα τα λεφτά, από ότι διακρίνω στις φωτο λόγω σχήματος αλλά και χρωστικής γύρω από τα μάτια.

Επίσης μου κάνουν εντύπωση οι αχνες κηλίδες στο κορμάκι του.

Όσον αφορά την ηλικία, θα πρωτοτυπήσω... :p
Μου κάνει εντύπωση το ντιπ στο λεγόμενο τ11 στην ράχη του.
Φαίνεται δλδ σαν να μην έχει δέσει ακόμα ο σκυλος, να μην έχει αναπτύξει τους μυς που "πρέπει" ώστε να γεμίσει αυτή η περιοχη.
Δεν θα μου έκανε εντύπωση δηλαδή λόγω μεγέθους και ρυθμού ανάπτυξης, αν μου έλεγες πως ήταν 15 16 μηνών και όχι 29 όπως λένε.


Για το καλαζαρ μην στεναχωριέσαι, όλα θα πάνε καλά. Είναι μικρός ηλικιακά και δυνατός οργανισμός. Είχα σκύλο με καλαζαρ από τα 2 του που έφυγε από άλλη αιτία στα 12.
ευχαριστουμε για ολα τα καλα λογια!

και εμενα μου κανουν εντυπωση οι κηλιδες του. οταν τον ειχα πρωτοπαρει, δεν ηταν και τοσο αχνες, τωρα ομως ουτε που τις βλεπεις (εκτος απο το καλοκαιρι που το περισσοτερο τριχωμα πεφτει και φαινεται το δερμα του)

δεν ηξερα καν τγια το ντιπ. ενδιαφερον! μακαρι να υπηρχε ενας τροπος να ξεραμε με 100% ακριβεια ποσο χρονων ειναι τα αδεσποτακια, αλλα γενικα δεν εχει ιδιαιτερη σημασια κιολας. εγω τον κανω απο 1 εως 3 χρονων παντως, τωρα οταν με ρωτανε στο δρομο ποσο ειναι.... δε ξερω τι να πω :ROFLMAO: οι περισσοτεροι παντως, και μιλαω για ενα 80% ας πουμε, ακομα και ανθρωποι με μικρα σκυλια, τον περνανε για κουταβι. ισως λοιπον να ειναι πραγματικα πιο νεαρος απο οτι εκτιμηθηκε

το ελπιζω να δεχτει καλα την θεραπεια ο οργανισμος, και να μην χρειαστει και δευτερος κυκλος μιλτεφοραν... σταρωνω τα δαχτυλα και ελπιζω για το καλυτερο
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
809
920
27
Τα ιδια τραβάμε κι εμεις με το βαρος, εχω βαρεθει να ακουω οτι ο σκύλος λιμοκτονει. View attachment 74138View attachment 74139

Μια χαρα ειναι ο Αλεν, το ιδανικο βαρος :giggle:

Εύχομαι περαστικά, υπαρχουν περιπτώσεις που η ερλιχια ανεβαινει ψευδως οταν υπάρχει μεγαλος τιτλος στο καλαζαρ, συζητησε το με τον κτηνίατρο σου. Ομως μπορει και να μην εχεις δει τσιμπουρι ή δαγκωμα, να εχει όντως δαγκωθει και να μην πήρες χαμπαρι. Το έπαθε προσφατα φιλη μου δεν εχει βρει ποτε τσίμπουρι πανω στο σκυλι της (ειναι μικρόσωμο κοντοτριχο) κι ομως νοσησε απο ερλιχια.

Θα κάνετε τη θεραπεία σας και ολα θα πάνε καλα. Εαν έχει καλες βιοχημικες εξετασεις συζητήστε και την περίπτωση να κανει ενεσεις και οχι μιλτεφοραν.
ειναι ενα απο τα πιο ομορφα και υγιη ροτ που εχω δει, μην ακους κανεναν. τα περισσοτερα που εχουμε εδω στη γειτονια ειναι υπερβαρα και μιζερα.

ναι θα μιλαμε τακτικα για το θεμα της ερλιχιας. προς το παρον δεν την ενδιαφερει ιδιαιτερα, μιας και οπως ειπες μπορει και να ανεβηκε και λογω του καλαζαρ η τιμη, η μπορει απλως να εχει αντισωματα, και οχι να νοσει αυτη τη στιγμη. οποτε με τακτικους ελεγχους θα δουμε αν χρειαστει θεραπεια και για αυτο. τωρα το θεμα μου ειναι πως εφοσον δεν αποκταει ανοσια αν το παθει μια φορα, πρεπει να προσεχω ακομα περισσοτερο απο δω και περα. θα ξαναδοκιμασουμε το σερεστο μου φαινεται, εχει τουλαχιστον αποθητικη δραση.

απο οτι ακου, οι ενεσεις ειναι πιο βαριες απτο μιλτεφοραν, ετσι δεν ειναι?
 
  • Love
Reactions: Hlianna


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Δυστυχως δυσκολα βλεπεις ροτ με σωστο βαρος, αυτο ειναι αλήθεια.

Ναι ειναι πιο βαριες, χρειαζεται νομιζω ανα 3 μερες βιοχημικες εξετάσεις ομως λένε οτι εχουν καλυτερη ανταπόκριση στο καλαζαρ. Δεν έχω προσωπική εμπειρία, η δικια μου ειχε ανεβασμενες τιμες σε νεφρα και συκωτι οταν τη βρηκαμε οποτε δεν είχαμε επιλογη, προχώρησαμε κατευθείαν με μιλτεφοραν.

Η ερλιχια μην σε ανησυχει, αντιμετωπιζεται ευκολα απλα να το ελεγχεις γιατι αν όντως νοσει και δεν αντιμετωπιστει δημιουργει σοβαρα προβληματα. Μπορεις να κάνεις και pcr για την ερλιχια να σιγουρευτεις αν νοσει ή οχι.
 
  • Like
Reactions: TheBestBoi


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
809
920
27
Δυστυχως δυσκολα βλεπεις ροτ με σωστο βαρος, αυτο ειναι αλήθεια.

Ναι ειναι πιο βαριες, χρειαζεται νομιζω ανα 3 μερες βιοχημικες εξετάσεις ομως λένε οτι εχουν καλυτερη ανταπόκριση στο καλαζαρ. Δεν έχω προσωπική εμπειρία, η δικια μου ειχε ανεβασμενες τιμες σε νεφρα και συκωτι οταν τη βρηκαμε οποτε δεν είχαμε επιλογη, προχώρησαμε κατευθείαν με μιλτεφοραν.

Η ερλιχια μην σε ανησυχει, αντιμετωπιζεται ευκολα απλα να το ελεγχεις γιατι αν όντως νοσει και δεν αντιμετωπιστει δημιουργει σοβαρα προβληματα. Μπορεις να κάνεις και pcr για την ερλιχια να σιγουρευτεις αν νοσει ή οχι.
γιατι ο κοσμος προτιμαει τις ενεσεις? λογω απλα του οτι το μιλτεφοραν θελει μεγαλη προσοχη στον τροπο χορηγησης? στην αλλη σκυλιτσα ειχαμε κανει τις ενεσεις, και οντως ειχανε τεραστια επιτυχια, μιας και το καλαζαρ της που ηταν πολυ πιο εντονο απτου ντελον (αλλα δε θυμαμαι τιτλο αυτη τη στιγμη), ειχε πεσει για πολλα χρονια στο 1/100, αλλες φορες 1/200, 1/400, αλλα γενικα σε πολυ χαμηλα επιπεδα. οι βιοχημικες του ντελον βγηκαν αριστες, αλλα η κτηνιατρος επελεξε το μιλτεφοραν

ναι το γνωριζω, ενας μηνας αντιβιωση και τελος, αλλα εννοειται θα ξαναγινει εξεταση συντομα, δε θελω να τον επιβαρυνω με αντιβιωση χωρις λογο
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.595
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3