Αλεν Ντελον ο Κρητικος.


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Κι εμεις δεν το καναμε απο αποψη αισθητικής αλλα Ματωναν πολυ ευκολα και την ποναγαν. Στο τέλος παντως λειανθηκε η περιοχή παρολο που δεν ξαναβγηκαν τρίχες και δεν ματωναν.
Κακο δεν θα του κανει, το πολυ πολυ να μην κάνει τιποτα.
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
Κι εμεις δεν το καναμε απο αποψη αισθητικής αλλα Ματωναν πολυ ευκολα και την ποναγαν. Στο τέλος παντως λειανθηκε η περιοχή παρολο που δεν ξαναβγηκαν τρίχες και δεν ματωναν.
Κακο δεν θα του κανει, το πολυ πολυ να μην κάνει τιποτα.
αυτο θελω κι εγω, τουλαχιστον να λειανθει η περιοχη και να μην εχει το κλασικο καλαζαρικο "κροκοδειλησιο" λουκ, με αποτελεσμα να υπαρχει πιθανοτητα να το ξυσει και να ματωσει. οταν τον πρωτοπηρα ηταν χαλια η κατασταση, ματωναν καθημερινα και το δερμα ειχε γινει καταμαυρο και επεφταν μικρα κομματακια.... ελπιζω να μην ξαναφτασουμε ποτε εκει
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
Σημερα περασαμε ωραια, παιξαμε πολυ και καναμε πολλες αγκαλιες και φιλια.
Δωσαμε ολες τις τροφες που μας ειχανε ξεμεινει σε μια γνωστη μας η οποια εχει σκυλακι και ταιζει και αδεσποτα, οποτε πηγαν σε καλη μερια. Γνωριζει κανεις να μου πει εαν το μιλτεφοραν πρεπει ντε και καλα να πεταγεται 30 μερες μετα το ανοιγμα του, η αν μπορω να δωσω αυτο που μου εχει απομεινει καπου που το χρειαζοντε για να μην παει χαμενο? ειναι των 30μλ και εχει μεινει το μισο. κριμα ειναι, ενω υπαρχουν ζωακια που το χρειαζοντε και μπορει οι κηδεμονες τους να μην εχουνε την οικονομικη ανεση να το αγορασουν.
η απογευματινη μας βολτα ηταν πολυ ωραια. ενα θετικο του λοκνταουν ειναι πως δεν υπαρχει κοσμος εξω. βλεπουμε που και που ανθρωπους με τα σκυλια τους, που με τα περισσοτερα τα παμε αρκετα καλα. ο μικρος συνεχιζει να κανει προοδο στις φοβιες του, νιωθει πολυ πιο ανετα με τους ανθρωπους και αφηνει να τον χαιδεψουν χωρις να φοβαται ιδιαιτερα. φαινεται αρκετα πιο ανετος γενικα. το χιονι ουτε του αρεσε αλλα ουτε δεν του αρεσε, σιγουρα επειδη ειναι μια σταλια και δεν εχει και πολλη τριχα μαλλον κρυωνε αρκετα, αλλα τις βολτες μας τις καναμε.
σε μια δυο βδομαδες, ελπιζω να μπορεσω επιτελους να αρχισω την μεταβαση τροφης. θα παμε επισης να κανουμε παλι εξετασεις, να δουμε αν ολα συνεχιζουν να πηγαινουν καλα. λογικα θα πρεπει να κανουμε παλι εξεταση τιτλου συντομα επισης φανταζομαι.


152355973_149153813715374_1383261826661833094_n.jpg
 
Last edited:


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
ο χιονι ουτε του αρεσε αλλα ουτε δεν του αρεσε, σιγουρα επειδη ειναι μια σταλια και δεν εχει και πολλη τριχα μαλλον κρυωνε αρκετα, αλλα τις βολτες μας τις καναμε.

Δεν μπορουσα να τη μαζεψω σπιτι, 4 κιλα θηριο. Μου βγαλε τη ψυχη απο το κλαψουρισμα κοιτώντας εξω για να βγει. :mad:

Για το μιλτεφοραν ρωτα καλυτερα τη κτηνίατρο να σου πει με σιγουρια.

Ειναι ενας κουκλος ο Αλεν :love:
 
  • Haha
Reactions: TheBestBoi


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Γνωριζει κανεις να μου πει εαν το μιλτεφοραν πρεπει ντε και καλα να πεταγεται 30 μερες μετα το ανοιγμα του, η αν μπορω να δωσω αυτο που μου εχει απομεινει καπου που το χρειαζοντε για να μην παει χαμενο? ειναι των 30μλ και εχει μεινει το μισο. κριμα ειναι,
Μολις ειδα οτι θελουν εδω και σίγουρα θα βρεις και αλλες φιλοζωικες και εντος αθηνων να ζητάνε.
 
  • Like
Reactions: TheBestBoi


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
α, και το πουλι του ειναι οκ τελικα, εγω νομιζα οτι ειχε σπυρι, αλλα τελικα ειναι νορμαλ. τι να πω κι εγω, πρωτη φορα αρσενικο σκυλι, δε θα ξερω τα ανδρολογικα τους. :ROFLMAO: ειχε πλακα η κτηνιατρος. το κοιταει, το ξανακοιταει, της λεω εγω να αυτο πανω πανω, τι ειναι? και μου λεει "το πουλι του ειναι ετσι καλε, δεν εχει κατι" o_O ρεζιλι εγινα παλι, αλλα δε πειραζει. τουλαχιστον πηγαμε και ειδε την μεγαλη του αγαπη, την βοηθο που τον προσεχε στη νοσηλεια.
Είμαι στη δουλειά και γέλασα τόοοοσο δυνατά...γύρισε όλο το γραφείο και με κοίταζε. :LOL: :LOL::LOL:
 
  • Haha
Reactions: TheBestBoi


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
Inked156894593_748064419428963_3995366823859495788_n_LI.jpg

σημερα πηγαμε στην κτηνιατρο για τα εμβολια λυσσας και λεπτοσπειρωσης. η γιατρος ειχε πολυ ελαφρυ χερι και δεν καταλαβε τιποτα. ειχε καταλαβει ομως οτι θα ετρωγε τσιμπια, και ηταν αρκετα αγχομενος. τελος καλο ολα καλα ομως. Πηγαμε και 6,8 κιλα, αντε, αλλο λιγο και θα φτασει τα 7.
η κτηνιατρος ειπε πως το οτι τα αυτια του εχουνε χειροτερεψει την ανησυχει αρκετα, αλλα της ειπα πως ισως να ειναι και λογω κρυου, και συμφωνισε πως ειναι και αυτο μια πιθανοτητα. πρεπει να περιμενουμε μεχρι το τελος του μαρτιου, οπου και θα γινει παλι εξεταση τιτλου. εαν εχει φτασει το 1/800, κατι ειναι, αλλα δεν ειναι αρκετο. ισως να χρειαστει θεραπεια με ενεσεις αυτη τη φορα. το καλυτερο θα ηταν να εχει παει 1/400.
η κτηνιατρος ανεφερε επισης και το leishguard. εχει νοημα βρε παιδια για ενα σκυλι που ηδη εχει την νοσο να παιρνει επιπλεον χημικα 3 φορες το χρονο? εδω καλα καλα δε ξερουμε καν αν θα θεραπευτει ποτε. μπορει να νοσει για ολη του τη ζωη. εαν θεραπευτει, μετα το συζηταω για το φαρμακο, ως μεσο προστασιας για να μην νοσησει ξανα, αλλα τωρα εχει καποιο νοημα?
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
Σημερα πηγαμε πρωτη φορα μετα απο 4-5 μηνες στο παρκο, και κατσαμε για κανα 3ωρακι.
ειναι δυστυχως η εποχη των καμπιων, αλλα παλι καλα ψεκασαν 2 φορες, και δεν ειδα ουτε δειγμα. ελπιζω να παραμεινει ετσι... εχει φουλ πευκα το παρκο γυρω γυρω.
ο μικρος περασε πολυ ωραια, επαιξε φουλ με τους φιλους του, και ηταν καταπληκτικος. ειχα ενα αγχος μην εχει ξεχασει οτι δεν πρεπει να βγει απτα καγκελα η την πορτα οταν ανοιγει να μπει καποιος, αλλα ηταν κυριος με το κ κεφαλαιο. γεμισε λιγο χωματακι και σαλακια απο μια φιλεναδα του που παιζει αγαρμπα, αλλα τον εριξα ενα χερι μηλοξυδο οταν γυρισαμε και μοσχοβολαει και παλι. καπου εδω να ρωτησω, αν το μηλοξυδο ερθει σε επαφη με αντιπαρασιτικο κολαρο, μπορει να μειωσει την δραση του?

δυστυχως δεν εβγαλα σημερα φωτογραφιες, γιατι ηθελα αν εχω λιγο τον νου μου, αλλα απο αυριο ερχονται πολλες φωτο με τις περιπετιες μας.
 
  • Like
Reactions: ioanna a and spyv


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
IMG_20210309_134103.jpg

οριστε μια ωραια ανοιξιατικη φωτο αφοτου φυγαμε απτο παρκο.
σημερα ειχε πολυ κοσμο. 4 πιτμπουλ μπηκαν μεσα και συνυπηρχαν με ολα τα αλλα σκυλια μελι γαλα. ολα τους εχουνε πολυ υπευθυνους ιδιοκτητες, οχι ομως εμπειρους. ολοι τους νεα παιδια, που μπορει να μην εχουν χρονια εμπειριας πισω τους, αλλα ειχανε διαθεση να μαθουν πως να εκπαιδευσουν τα σκυλια τους, και να εχουν αριστα ισορροπημενα σκυλια. τελικα ισως δεν μετραει η ρατσα η η εμπειρια, αλλα το τι μυαλα κουβαλαει ο καθεις στους ωμους του.
προς χαρα μου, και παλι δεν ειδα καμια καμπια. ελπιζω να παραμεινει ετσι, τουλαχιστον μεχρι τελη μαρτιου, για αν μπορεσουμε να χαρουμε εναν φουλ μηνα παιχνιδιου.
επισης προς χαρα μου, βλεπω πως ο ντελον εχει αρχισει να πλησιαζει και παιδακια. τα φοβοταν σα να μην υπαρχει αυριο, μαλλον οποιος τον παρατησε ειχε παιδια, τα οποια δεν του ειχανε φερθει καλα.... αλλα και χθες και σημερα μπηκαν δυο γονεις με τα παιδια και τα σκυλια τους, και ο ντελον πηγε μονος του κοντα στα παιδια, και δεχθηκε τα χαδια τους χωρις σημαδι φοβου!
δεν εχει ξανασυμβει. χαρηκα παρα πολυ
 












TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
και εκει που εχεις ξαπλωσει παρεα με το κουναβοσκυλο και περιμενεις να σε παρει ο μορφεας, μυριζεις την κλασικη ψαριλα-κωλιλα των πρωκτικων αδενων..... δυο η ωρα τα ξημερωματα, παιρνεις το κουναβοσκυλο, το χωνεις στο μπανιο και του πλενεις τον κωλο... αυτο να σε κοιταει με βλεμμα αποριας, εσυ να συχτιριζεις, το σεντονι να θελει αλλαγμα.... (ποιο σεντονι δηλαδη, ολο το δωματιο πεταμα θελει) :rolleyes:

 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
και εκει που εχεις ξαπλωσει παρεα με το κουναβοσκυλο και περιμενεις να σε παρει ο μορφεας, μυριζεις την κλασικη ψαριλα-κωλιλα των πρωκτικων αδενων..... δυο η ωρα τα ξημερωματα, παιρνεις το κουναβοσκυλο, το χωνεις στο μπανιο και του πλενεις τον κωλο... αυτο να σε κοιταει με βλεμμα αποριας, εσυ να συχτιριζεις, το σεντονι να θελει αλλαγμα.... (ποιο σεντονι δηλαδη, ολο το δωματιο πεταμα θελει) :rolleyes:

κατ αρχήν είναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ φατσα. Απίθανη όμως..αλλά γιατί συμβαίνει αυτό? είναι κάποια ασθένεια??
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
κατ αρχήν είναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ φατσα. Απίθανη όμως..αλλά γιατί συμβαίνει αυτό? είναι κάποια ασθένεια??
οχι :p οι πρωκτικοι αδενες του σκυλου βρισκονται σε καθε πλευρα του πρωκτου, διπλα απτην ωπη. γεμιζουνε συνεχεια με ενα πολυ μυρουδατο υγρο, το οποιο καλως εχοντων των πραγματων βγαινει καθε φορα που κανουν κακα, και λειτουργει ως marking, οπως το κατουρημα ενα πραγμα
καποιες φορες ομως, οι σκυλοι "αδειαζουνε" τους αδενες τους σε ασχτες στιγμες. μπορει ας πουμε να αρχισει να τριβει τον κωλο του κατω, η επισης μπορει να γινει οταν κοιμαται, οπως γινεται στον δικο μου ωρες ωρες. χαλαρωνει ο πρωκτος και βγαινει αυτο το υγρο. σε παχυσαρκα σκυλια, η σκυλια με αλλεργιες, οι αδενες μπορει να φουλαρουνε και να μην μπορουν να τους αδειασουν, και αυτο να προκαλεσει μολυνση, η ακομα και ρηξη. γι αυτο παντοτε πρεπει να παρακολουθουμε αν υπαρχουν σημαδια πως οι αδενες ειναι γεματοι, για να τους αδειασουμε εμεις και να μη νιωθει ο σκυλος αβολα και να κινδυνευει να παθει μολυνση
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
απο την απογευματινη βολτα. πανω που ειπε να φτιαξει λιγο ο καιρος, παλι ζεστες... μας βγαινει και των δυο η γλωσσα εξω, αλλα την μια ωρα περπατημα μας την κανουμε καθημερινα. ανυπομονουμε και οι δυο να αρχισουν τα κρυα να μπορουμε να πηγαινουμε για σωστη εκτονωση στο παρκο για 2 ωρες καθημερινα + αλλα 40 λεπτα περπατηματος πρωι και απογευμα.

IMG_20210918_200025_618.jpg
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
0fa85f9aded208fa0d7fe8bcdd967bac.jpg




πρωτη φορα εχω συναντησει σκυλι που, οπου και να το αφησεις, καθεται και παιρνει δραματικη ποζα για φωτογραφιες.... αυτο το σηκωμα του κεφαλιου κιολας με τρελαινει καθε φορα!
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3