Αλλάζοντας κακές συνήθειες ενός κουταβιου


Feniapap

Well-Known Member
17 Απριλίου 2014
55
18
32
Καλησπέρα..διαβάζοντας διάφορα posts για την συμπεριφορά ενός κουταβιου,νομίζω πως μπερδεύτηκα πιο πολύ :( πως τελικά αποθαρινουμε το κουτάβι μας από μια αρνητική συμπεριφορά ;;
 




afg

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
570
27
Μη το κανεις να κανει και κακακια απο τον φοβο του αλλα ενα ''μη'' , εντονο και με σοβαρο υφος την ωρα που κανει την ζημια νομιζω οτι δεν θα δημιουργησει προβλημα στο σκυλι.
Πρεπει να μαθει τι επιτρεπεται και τι οχι απο τωρα.
Φυσικα εξαρταται τι εννοεις με το αρνητικη συμπεριφορα.
Αν εννοεις π.χ το γεγονος οτι κατουραει παντου , εκει δεν μπορεις να κανεις τιποτα. Υπομονη μονο και επιβραβευση οταν τα κανει στο σωστο σημειο.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Καταρχάς να διευκρινήσουμε και να το καταλάβουν όλοι όσοι είναι άπειροι και μεγαλώνουν κουτάβια ότι το κατούρημα παντού από ένα κουτάβι δεν είναι κακή συμπεριφορά.
Αν ήταν μωρό θα φορούσε πάνες, αυτή είναι και η μοναδική διαφορά. Ένα κουτάβι απλά δεν κρατιέται οπότε όταν τα κάνει στο σωστό μέρος απλά το επιβραβεύουμε.
Αν μιλάς για άλλες συμπεριφορές όπως δάγκωμα κλπ κι αυτές έχουν τις αιτίες τους, νέα δόντια π.χ.
Γενικά το κουτάβι δεν το τρομοκρατούμε σε καμία περίπτωση και χτίζουμε σχέση εμπιστοσύνης μαζί του.επιβραβεύουμε με μεγάλη χαρά και κανάκεμα την καλή συμπεριφορά.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Καλησπέρα..διαβάζοντας διάφορα posts για την συμπεριφορά ενός κουταβιου,νομίζω πως μπερδεύτηκα πιο πολύ :( πως τελικά αποθαρινουμε το κουτάβι μας από μια αρνητική συμπεριφορά ;;
Ποια συμπεριφορά του κουταβιού θέλεις να αποθαρρύνεις?

Καταρχάς να διευκρινήσουμε και να το καταλάβουν όλοι όσοι είναι άπειροι και μεγαλώνουν κουτάβια ότι το κατούρημα παντού από ένα κουτάβι δεν είναι κακή συμπεριφορά.
Αν ήταν μωρό θα φορούσε πάνες, αυτή είναι και η μοναδική διαφορά. Ένα κουτάβι απλά δεν κρατιέται οπότε όταν τα κάνει στο σωστό μέρος απλά το επιβραβεύουμε.
Αν μιλάς για άλλες συμπεριφορές όπως δάγκωμα κλπ κι αυτές έχουν τις αιτίες τους, νέα δόντια π.χ.
Γενικά το κουτάβι δεν το τρομοκρατούμε σε καμία περίπτωση και χτίζουμε σχέση εμπιστοσύνης μαζί του.επιβραβεύουμε με μεγάλη χαρά και κανάκεμα την καλή συμπεριφορά.
Μια χαρά κρατιέται!Για την ηλικία του αναλογικά μια χαρά κρατιέται!
Εμείς καθυστερούμε!:)
Ακόμη και 2 μηνών κουτάβι έχει τους χρόνους του που θα πρέπει να τους ρυθμίσεις!Απλώς δεν το κάνεις γιατί πελαγώνεις από την συχνότητα!
 
  • Like
Reactions: ghelly and Orilis


Feniapap

Well-Known Member
17 Απριλίου 2014
55
18
32
Όσον αφορά τα τσισακια του κτλ σιγά σιγά τα καταφέρνουμε..δεν εννοούσα αυτό σαν αρνητική συμπεριφορά..πχ όταν περπατάω μου δαγκώνει τα δαχτυλάκια των ποδιών μου:(βγάζει καινούργια δοντακια καταλαβαίνω αλλά πως θα καταλάβει ότι μερικές φορές με πονάει λίγο;;λέγοντας του ένα 'μη κοφτο;;;;
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Εμένα με βοήθησε ενα κοφτό "μη". Ουτε φωνάζοντας, ουτε τσιρίζοντας. Απλά και σταθερά ΜΗ.
Σε αλλες συμπεριφορές (πχ να διεκδικει την προσοχή), μπορείς να το κόψεις με αδιαφορια....
 


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Αποθαρρύνεις την κακή συμπεριφορά, αλλά πάντα του δείχνεις τι θες -ένα σκέτο ΜΗ δε λέει τίποτα. Ναι μεν θα το μαλώσεις αλλά μόλις το κάνεις θα του δώσεις το μασουλητήρι του, να ξέρει το ζωντανό γιατί το μαλώνεις και τι εναλλακτικές έχει -οπότε μόλις το δεις και μασουλάει το δικό του, δώσε πολλά χάδια & μπράβο να το εμπεδώσει. Δηλαδή, άσε αυτό και πάρε αυτό -απαγορεύεται το πόδι, επιτρέπεται όμως το κόκκαλο πχ, να'χει κάποιο νόημα η κατσάδα
 


Feniapap

Well-Known Member
17 Απριλίου 2014
55
18
32
Νομίζω πως κατάλαβα..εννοώντας μαλωνεις αναφέρεσαι απλά στο μη;;;;
 


Feniapap

Well-Known Member
17 Απριλίου 2014
55
18
32
Εμένα με βοήθησε ενα κοφτό "μη". Ουτε φωνάζοντας, ουτε τσιρίζοντας. Απλά και σταθερά ΜΗ.
Σε αλλες συμπεριφορές (πχ να διεκδικει την προσοχή), μπορείς να το κόψεις με αδιαφορια....
Η αδιαφορία μου μερικές φορές την κάνει πιο νευρική..με το μη μια ακούει κ μια όχι αλλά επιμένοντας παραπάνω από μια φορά κάποια στιγμή ακούει..
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Προσωπικά δεν πιστευω ότι ολες οι συμπεριφορες κοβονται με το ΜΗ ή όλες με την αδιαφορία. Πρεπει να δεις εσύ, τι "πιανει" καθε φορά και να το κάνεις με σταθερη συμπεριφορά... όχι τη μια δλδ να λες ΜΗ την αλλη αδιαφορία. Πχ όταν ειπα ότι επιζητά την προσοχή σε κάποια συμπεριφορά της, το ΜΗ έστω και με την αρνητική του χροια, δινει αυτή την προσοχή. Αρα θα λειτουργήσει πιο αμεσα η αδιαφορια. Αλλά και παλι εξαρτάται το σκύλο και τον εκάστοτε άνθρωπο.
Να ξέρεις όμως ότι ΔΕΝ μαλώνεις, δεν δικαιούσαι να μαλώσεις το κουτάβι αν πρώτα δεν εχει κάνει κτήμα του το τι θες εσύ να κάνει. Οποτε πρώτα διδάσκεις την επιθυμητη συμπεριφορά και μετά διορθώνεις, αφου θα το εχει καταλαβει.
Πχ στο θέμα με το δαγκωμα ποδιών, εμένα επιανε να της παίρνω το μπατζάκι από το στομα χωρις να της δινω καμια σημασια, την πρώτη φορά δεν το πιασε το νόημα, αλλά γρήγορα καταλαβε ότι δεν ηταν παιχνίδι. (εμένα ειναι και δύστροπη στο να πιάσει μασουλητηρια).
 


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Το "μαλώνω" εξαρτάται από το τι κάνει (άλλο το μάλωμα αν πάει να φάει κάτι από κάτω στη βόλτα, άλλο αν κάνει δαγκωματάκια, άλλο αν κάνει τσίσα καταλάθος μέσα). Στα δαγκωματάκια ταυτόχρονα με το "μη" απομάκρυνε τη μουσούδα της από το πόδι (μην το κουνάς πέρα δώθε το πόδι εκείνη την ώρα και το δει σαν "ο λαγός που κυνηγάω") και οδήγησέ την στο μασουλητήρι. Τα πόδια στα σκυλιά μοιάζουν πολύ ελκυστικά γιατί πάνε πέρα δώθε.

Νευρική γίνεται γιατί επιμένει να της δώσεις σημασία, την διεκδικεί κι είναι λογικό. Αλλά αυτό δε σ'ενδιαφέρει, δεν θα παίρνει ό,τι απαιτεί, απλά.

Απλά να θυμάσαι αυτό, πάντα δείχνουμε τι θέλουμε, δεν αρκεί ένα "μη".
 


Feniapap

Well-Known Member
17 Απριλίου 2014
55
18
32
Ωραία κατάλαβα..θα ενεργοποιήθω και θα σας ενημερώσω!!!κ ένα άλλο πρόβλημα που αντιμετωπίζουμε είναι η ώρα του αποχωρισμού!!!καθε φορά που είναι να φύγω,φέρομαι φυσιολογικά..δεν την χαϊδεύω,φιλάκια ξέρεις θαφυγω κτλ.αλλα τις περισσότερες φορές κλαίει...
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Όλοι λέμε να φερόμαστε φυσιολογικά όταν φεύγουμε και μόνο φυσιολογικά δεν φερόμαστε!
Το ότι φέρεσαι φυσιολογικά είναι η έναρξη στο μυαλό του σκύλου του μη φυσιολογικού!

Πολλές φορές διαβάζουμε "να φέρονται φυσιολογικά πριν φύγουν απότο σπίτι", αλλά πόσο φυσιολογικά το εκλαμβάνει εν τέλει ο σκύλος?
Προφανώς για να δυσανασχετεί μάλλον μόνο φυσιολογικά δεν ήρθαν τα πράγματα!

Αυτό που καίει και προδίδει τους περισσότερους είναι ότι ναι μεν λέμε "φυσιολογικά" αλλά θελημένα ή μη ακολουθούν μία συγκεκριμένη ακολουθία κινήσεων/συμπεριφορών πριν φύγουν από το σπίτι που ο σκύλος την αντιλαμβάνεται και τότε το φυσιολογικό παύει να ισχύει!Αυτή η ακολουθία είναι αυτό που ακούμε πάντα, "όχι χαρές, όχι χαιδέματα"!
Προσωπικά αυτούς τους ιδιοκτήτες τους λέω "προβλέψιμους"!
Δεν υπάρχει κάποια διαδικασία πριν φύγεις από το σπίτι!Αν αναπτύξεις μία διαδικασία και δεν ξέρεις να την χειριστείς θα σε πάρει πρέφα ο σκύλος και θα σου βγάλει το λάδι στην γκρίνια και στο άγχος αποχωρισμού!Θα πρέπει να δώσεις την κατάσταση έτσι ώστε να μην δημιουργηθούν οι συνθήκες για άγχος!Που σημαίνει ότι θέλει πολύ δουλειά και χρόνο όσον αφορά την αναμονή, την υπομονή του σκύλου και φυσικά την υπακοή!Παράλληλα θα χρειαστείς την βοήθεια εργαλείων όπως το crate!
 




ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Προσωπικά μαλλον ήμουν από τους τυχερους... δεν ξερω ποια ειναι όντως η σωστη "διαδρομη" να επιλυθεί το αγχος αποχωρισμου...αλλά από την αλλη αν ηθελε να πλάντάξει στο κλάμα, ας πλαντάξει... Ημουν αναίσθητη, και ας γκρινιαζε η διπλανή μας (μιλάμε για ωρες νορμαλ). Εν τελει το πιασε το νόημα και απλά αλλάζει πλευρό ύπνου όταν φεύγω.
 


Feniapap

Well-Known Member
17 Απριλίου 2014
55
18
32
Καταλαβαίνω τι εννοείται...ο χρόνος θα δείξει...της αφιερώνω πολλές ώρες για να μάθει τα βασικά κ νομίζω πως τα πάμε πολύ καλά:)
 


Th4nos

Well-Known Member
14 Ιουλίου 2013
113
51
thessaloniki
Καλησπέρα κι από μένα.Νομίζω διαφωνώ με τις περισσότερους. (φιλικά πάντα :) )
Αυτό γιατί,είναι χάσιμο χρόνου και υπομονής να προσπαθείς να κάνεις ένα κουτάβι όπως το θέλεις.Βασικά όχι οπως το θέλεις αλλά όπως πρέπει να είναι.Δηλαδή να μη τα κανει μέσα και τα σχετικά.Αυτό γιατί πολύ απλά είναι κουτάβι.Το να το μαλώσεις,δεν υπάρχει λόγος,το να του πεις μη επίσης δεν υπάρχει λόγος.Νομίζω αυτό μέχρι την ηλικία των 4-6 μηνών.
Και μη μου πει καποιος ότι γίνεται να είναι εντάξει και νωρίτερα.Φυσικά και γίνεται αν είσαι ο ίδιος εκπαιδευτής,αν έχεις υπερβολικά ελευθερο χρόνο και περνάς πολλές ώρες της μέρας με το κουτάβι,αν είναι το κουτάβι σε αυλή,αν έχει φιλική συμπεριφορά κι όχι φοβισμένη και παρα πολλά αν....!!!
Πρόσφατα,πριν 3 μέρες για την ακρίβεια,ήρθε ένα φιλικό ζευγάρι που μόλις απέκτησαν από μία φιλοζωική ένα κουτάβι 3 μηνών.Το ένα το δικό μας είναι 8 χρονων και ο μποξεράκος μας 15 μηνων.Καμία σχέση κουτάβι με κουτάβι.
Αυτό επειδή μεγάλωσε σε πολύ φιλικό περιβάλλον ήρθε κι επαιζε όλη την ώρα με το μπόξερ.Ο δικός μου στα 4 μηνων ήταν κρυμμένος κάτω απο τα ποδια μας.
Το νέο μικρούλι έτρεχε,επαιζε,κατουρούσε κι τα έκανε παντού.Μολις τα έκανε το κουτάβι,πήγαινε κι ο δικός μου και τα έκανε απο πάνω.Υπήρχε λόγος να το μαλωσω?Δεν τα κανει μέσα καιρό τώρα,ούτε στο μπαλκόνι.
Νομίζω το μόνο που πρέπει να κάνει κάποιος είναι υπομονή και με κινήσεις σιγά σιγά να του δείξει ποια είναι η καθημερινότητα του.Θα μάθει σιγά σιγά..

Όσον αφορά τα παπουτσια,προσπαθησε να του τραβήξεις την προσοχή την ώρα που το κάνει με κάτι άλλο από το να του πεις μη.Βρες ένα παιχνίδι.Βρες κάτι που θα δεις ότι του τραβάει την προσοχή.Τουλάχιστον εγώ έτσι έκανα κι είχε αποτέλεσμα.
Οπότε το μη και μη,το θεωρω χάσιμο χρόνου.Πρώτα θα καταλάβει τις κινήσεις σου και μετά θα καταλάβει τις λέξεις σου!!!
Καλή επιτυχία και υπομονή :)
 


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Η προεκπαίδευση στα κουτάβια αρχίζει από τον (σωστό) εκτροφέα, ούτε καν δηλαδή αφού το πάρει κάποιος σπίτι του. Που σημαίνει ότι παίρνεις ένα σκυλί που 1.έχει βάσεις για να "καθαρίσει" άμεσα και 2.έχει κάνει μια "α" κοινωνικοποίηση. Το να το μαλώνεις σκέτο ναι, δεν έχει νόημα, κι όχι μόνο το κουτάβι αλλά οποιοδήποτε σκυλί. Το να το μαλώνεις όμως, δείχνοντάς του το σωστό το κάνεις απ'την πρώτη μέρα, θέτεις τα όρια που θες μια ζωή να έχει, τόσο επειδή ό,τι μάθει μένει, όσο κι επειδή το να διορθώσεις μια συμπεριφορά που έχει ήδη μάθει ο σκύλος είναι 3 φορές πιο δύσκολο από το να του μάθεις μια καινούργια.
 


Feniapap

Well-Known Member
17 Απριλίου 2014
55
18
32
Νομίζω πως δείχνοντας του τι πρέπει να κάνει ανταποκρίνεται πιο γρήγορα στις προσδοκίες μου:)