Αλλαγή από acana σε πιο οικονομική τροφή


tzimis

Member
16 Δεκεμβρίου 2011
7
0
Καλημέρα σας,
Έχουμε ένα λαμπραντόρ 1,5 έτους το οποίο εδώ και 1 χρόνο τρώει acana. Στην αρχή έτρωγε wild prairie και στη συνέχεια grasslands. Είμαι πολύ περήφανος για αυτή την επιλογή καθώς το είχα ψάξει πάρα πολύ και το σκυλί πηγαίνει πολύ καλά. Το τελευταίο διάστημα η φίλη μου (στην οποία τυπικά ανήκει το σκυλί) αποφάσισε να αλλάξει την τροφή και να πάει σε μια πιο οικονομική. Εγώ διαφωνώ κάθετα, αλλά δεν αλλάζει γνώμη. Της πρότεινα μάλιστα να την πληρώνω αποκλειστικά εγώ, αλλά και πάλι δεν το δέχεται. Θέλει να ρίξει το κόστος μάξιμουμ στα 40 ευρώ το μήνα. Κάποιος γνωστός της λοιπόν ανέφερε την brit care και σκέφτεται να τη δοκιμάσει. Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας για το ποια είναι η καλύτερη επιλογή τροφής σ'αυτά τα χρήματα. Σας ευχαριστώ πολύ!
 


christos79

Well-Known Member
20 Νοεμβρίου 2011
633
27
Η φίλη σου θέλει να δίνει 40€ τον μήνα? ή 40€ το σακί ?
Είναι πολύ σημαντικό όταν βρούμε μια τροφή με 40€ το σακί να δούμε και την ημερήσια ποσότητα που πρέπει να ταίζουμε γιατί μπορεί να δίνουμε μόνο 40€ αντί για 65€ που κάνει η Acana αλλά η ποσότητα του σακιού να κρατάει αρκετά λιγότερο από την Acana.
Εάν συμβεί αυτό δεν λέγεται οικονομία .....
 




KaterinaAli

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2010
618
1
Πατρα
Κ εμεις απο ακανα πηγαμε σε brit care. Ποιο οικονομικη κ με μικροτερη συνιστωμενη ποσοτητα. εγω εμεινα πολυ ικανοποιημενη κ δεν το μετανοιωσα καθολου. Στη σκυλα μου δλδ εκατσε πολυ καλα.
 




christos79

Well-Known Member
20 Νοεμβρίου 2011
633
27
Ελπίζω να μην ακουστώ κακός αλλά έχω μια απορία και θα την πω. Δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορούμε να δίνουμε στα σκυλιά μας καλαμπόκι λες και είναι κότες και να είμαστε και ικανοποιημένoi!

Για να μην παρεξηγηθώ δεν δουλεύω στην Acana.
 


tzimis

Member
16 Δεκεμβρίου 2011
7
0
Η φίλη σου θέλει να δίνει 40€ τον μήνα? ή 40€ το σακί ?
Είναι πολύ σημαντικό όταν βρούμε μια τροφή με 40€ το σακί να δούμε και την ημερήσια ποσότητα που πρέπει να ταίζουμε γιατί μπορεί να δίνουμε μόνο 40€ αντί για 65€ που κάνει η Acana αλλά η ποσότητα του σακιού να κρατάει αρκετά λιγότερο από την Acana.
Εάν συμβεί αυτό δεν λέγεται οικονομία .....
Καταλαβαίνω τι εννοείς αλλά σε γενικές γραμμές και στο δικό μας σκυλί αυτό σχεδόν συμπίπτει. 1 σακί κρατάει περίπου 1 μήνα, 5 μέρες πάνω 5 κάτω δε νομίζω να έχει μεγάλη σημασία. Και από ότι υπολόγισα και η brit care με βάση τη συνιστώμενη ημερήσια δοσολογία τόσο θα κρατάει!!!
 


tzimis

Member
16 Δεκεμβρίου 2011
7
0
Ελπίζω να μην ακουστώ κακός αλλά έχω μια απορία και θα την πω. Δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορούμε να δίνουμε στα σκυλιά μας καλαμπόκι λες και είναι κότες και να είμαστε και ικανοποιημένoi!

Για να μην παρεξηγηθώ δεν δουλεύω στην Acana.
Εγώ συμφωνώ μαζί σου, αλλά όταν ο αντίλογος είναι: "Αν δεν αλλάξουμε τροφή στο τέλος δεν θα μου φτάνουν για να φάω εγώ!!!" τι απαντάς;;;
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
"Αν δεν αλλάξουμε τροφή στο τέλος δεν θα μου φτάνουν για να φάω εγώ!!!" τι απαντάς;;;
Αλλάζεις τρόπο σκέψης...και εξηγώ:

1. Καταλαβαίνεις πως πλέον μπορείς να απευθυνθείς σε μια μεγαλύτερη αγορά και να ψάξεις αυτό που εδώ σου προσφέρεται ως ποιοτικό και ακριβό μήπως είναι φθηνότερο...πολύ φθηνότερο.

Μετά από 10 ημέρες έφτασε η τροφή στην πόρτα μου...Το παλικάρι της ΕΛΤΑ Μεταφορικής την ανέβασε μέχρι πάνω και ζήτησε μονάχα μια υπογραφή και έφυγε.

Η τροφή ήρθε μέσα σε κούτα amazon.co.uk "αμπαλαρισμένη" σε ειδικά προστατευτικά με αέρα...Δεν θα περιγράψω κάτι άλλο μια που ακολουθεί αναλυτικό "φωτορεπορτάζ"...

Η τροφή έχει ημερομηνία λήξης (Best Before) 16/04/14 (δεν ισχύουν αυτά που κάποιοι λένε για "ληγμένες" ή με σύντομη ημερομηνία λήξης τροφές) και η συσκευασία της είναι τέλεια, χωρίς "ψεγάδι".

Αυτό μου κόστισε 41.39 ευρώ ενώ η φθηνότερη τιμή σε κατάστημα (διαδικτυακό ή όχι) στην Ελλάδα είναι 68 ευρώ (72 ευρώ η ακριβότερη)...κάποιες φορές με έξτρα μεταφορικά.















2. Καταλαβαίνεις πως δεν πρέπει να πληρώνεις γραμμένα συστατικά σε συσκευασία αλλά αποτελέσματα στην εικόνα του σκύλου σου.

Δηλαδή, δε μένεις στο ποια τροφή θεωρείτε "καλύτερη" και πιο "in" αλλά κοιτάς και "χειρότερες" τροφές που όμως αποδίδουν καλά στο σκύλο σου (πάντα με χρήση κοινής λογικής).

3. Κοιτάς να εντάσεις στην διατροφή του σκύλου και πράγματα, υλικά και "μοτίβα" που σε "ξεκουράζουν" οικονομικά και δεν είναι και κακό για το σκύλο (ημέρες νηστείας, ημέρες ωμών που μπορεί να συμπίπτουν με κρέας που ούτως ή άλλως έχει αγοραστεί, μαγειρευτό που θα μπορούσε να καταναλώσει και ο σκύλος χωρίς πρόβλημα).

Τα παραπάνω, όντας "εναλλαγές" ενδέχεται να επηρεάσουν το θέμα κόπρανα...Βλέπεις και κάνεις.

Γενικότερα, είναι πολύ εύκολο να κατέβει το κόστος διατροφής ενός σκύλου αρκετά χωρίς να επηρεαστεί (ίσως και να βελτιωθεί) η ποιότητα διατροφής.
 
Last edited:


christos79

Well-Known Member
20 Νοεμβρίου 2011
633
27
Εγώ συμφωνώ μαζί σου, αλλά όταν ο αντίλογος είναι: "Αν δεν αλλάξουμε τροφή στο τέλος δεν θα μου φτάνουν για να φάω εγώ!!!" τι απαντάς;;;
Καταρχήν συμφωνώ με όσα σου έγραψε ο DJSoukis.

Από εκεί και πέρα δεν ''κατηγορώ'' την ανάγκη για οικονομικότερη τροφή. Την καταλαβαίνω και είναι απόλυτα σεβαστή και θεμιτή!
Αυτό που ''κατηγορώ'' είναι η ανάγκη να νιώσουμε καλύτερα για την αναγκαία επιλογή μας και να λέμε ότι μια τροφή με 2ο συστατικό καλαμπόκι είναι πολύ καλή τροφή.

Είναι μια αναγκαία επιλογή!
Και για τον άνθρωπο είναι αναγκαίο να τρώει κρέας, ψάρια, όσπρια, λαχανικά και φρούτα με μια συγκεκριμμένη αναλογία.
Εάν δεν έχω χρήματα να πάρω κρέας ή ψάρι και τρώω συνέχεια όσπρια δεν είναι δυνατόν να αρχίσω να λέω ότι είμαι ικανοποιημένος που τρώω συνέχεια φακές και αρακά.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.874
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Ελπίζω να μην ακουστώ κακός αλλά έχω μια απορία και θα την πω. Δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορούμε να δίνουμε στα σκυλιά μας καλαμπόκι λες και είναι κότες και να είμαστε και ικανοποιημένoi!

Για να μην παρεξηγηθώ δεν δουλεύω στην Acana.
Πού το είδες το καλαμπόκι στην BritCare?

Προσωπικά έδινα με πολύ καλά αποτελέσματα, τη συγκεκριμένη τροφή, πάνω από ένα χρόνο.

Πρόσφατα άλλαξα σε Nutrivet Instinct γιατί την θεωρώ ποιοτικά καλύτερη και είμαι απ' αυτούς που προτιμάνε να κόψουνε άλλα έξοδα για να έχει ο σκύλος τους το καλύτερο :) Αλλά καταλαβαίνω πως δεν μυράζονται όλοι αυτή τη φιλοσοφία.
 










christos79

Well-Known Member
20 Νοεμβρίου 2011
633
27
Δεν θυμάμαι να μίλησα για Brit.

Πάμε λοιπόν ξανά,
Όντως πάμε ξανά γιατί τώρα διάβασα πίσω και είδα ότι νόμιζες ότι αναφέρομαι σε σένα χωρίς να έχω κάνει καμία παράθεση σε εσένα ή να αναφέρω την τροφή που πρότεινες!

Έγραφα ταυτόχρονα με εσένα και αναφερόμουν στο θέμα που έβαλε εδώ η madollini, πριν από το δικό σου post με την τροφή brit όπου όλοι γράφουν μέσα ότι είναι πολύ ικανοποιημένοι!

Απλά μέχρι να απαντήσω είχες βάλει και εσύ την brit care.

Sorry για την παρεξήγηση αν και πουθενά δεν ανέφερα την τροφή σου.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
christos79 Εγώ είμαι ευχαριστημένη από την αναλογία τιμής ποιότητας... Κι από το γεγονός ότι δεν με κοροϊδευει γραφοντας πάνω Super premium οπως κάνουν άλλες που έχουν ίσως και σαν πρωτο συστατικο το καλαμπόκι... Και σαφώς πιό ησυχη από το να έδινα κάποια άλλη με την ίδια τιμή, με ποσοστό κρέατος 4%... Αν μπορουσα να δίνω τα λεφτά που έδινα παλαιότερα, σαφώς και θα επέλεγα κάτι διαφορετικό. Ειναι αυτό το "σε πιό οικονομικό" του τίτλου που κάνει τις πιό ακριβες τροφές να βγαίνουν από την επιλογή. Λες να μην έπαιρνα ακάνα ή όριτζεν αν την πετυχαινα σε αυτά τα λεφτά?
 


christos79

Well-Known Member
20 Νοεμβρίου 2011
633
27
Kritikopoula σέβομαι απόλυτα την άποψη σου.
Απλά δεν συμφωνούμε.
Αυτό που λέω εγώ και έγραψα και παραπάνω, αν και δεν είναι απόλυτα σωστό γιατί τα όσπρια είναι μέρος της διατροφής μου ενώ το καλαμπόκι δεν είναι μέρος της διατροφής του σκύλου, είναι ότι εάν έπρεπε να τρώω κάθε μέρα όσπρια γιατί δεν μπορούσα να αγοράσω κρεας δεν θα ήμουν ευχαριστημένος.
Θα το έκανα φυσικά και μπορεί στο άμεσο μέλλον να χρειαστεί να το κάνω αλλά δεν θα ήμουν ευχαριστημένος.
Θα ήταν μια ανγκαία επιλογή
 


tzimis

Member
16 Δεκεμβρίου 2011
7
0
Αλλάζεις τρόπο σκέψης...και εξηγώ:

1. Καταλαβαίνεις πως πλέον μπορείς να απευθυνθείς σε μια μεγαλύτερη αγορά και να ψάξεις αυτό που εδώ σου προσφέρεται ως ποιοτικό και ακριβό μήπως είναι φθηνότερο...πολύ φθηνότερο.

Μετά από 10 ημέρες έφτασε η τροφή στην πόρτα μου...Το παλικάρι της ΕΛΤΑ Μεταφορικής την ανέβασε μέχρι πάνω και ζήτησε μονάχα μια υπογραφή και έφυγε.

Η τροφή ήρθε μέσα σε κούτα amazon.co.uk "αμπαλαρισμένη" σε ειδικά προστατευτικά με αέρα...Δεν θα περιγράψω κάτι άλλο μια που ακολουθεί αναλυτικό "φωτορεπορτάζ"...

Η τροφή έχει ημερομηνία λήξης (Best Before) 16/04/14 (δεν ισχύουν αυτά που κάποιοι λένε για "ληγμένες" ή με σύντομη ημερομηνία λήξης τροφές) και η συσκευασία της είναι τέλεια, χωρίς "ψεγάδι".

Αυτό μου κόστισε 41.39 ευρώ ενώ η φθηνότερη τιμή σε κατάστημα (διαδικτυακό ή όχι) στην Ελλάδα είναι 68 ευρώ (72 ευρώ η ακριβότερη)...κάποιες φορές με έξτρα μεταφορικά.















2. Καταλαβαίνεις πως δεν πρέπει να πληρώνεις γραμμένα συστατικά σε συσκευασία αλλά αποτελέσματα στην εικόνα του σκύλου σου.

Δηλαδή, δε μένεις στο ποια τροφή θεωρείτε "καλύτερη" και πιο "in" αλλά κοιτάς και "χειρότερες" τροφές που όμως αποδίδουν καλά στο σκύλο σου (πάντα με χρήση κοινής λογικής).

3. Κοιτάς να εντάσεις στην διατροφή του σκύλου και πράγματα, υλικά και "μοτίβα" που σε "ξεκουράζουν" οικονομικά και δεν είναι και κακό για το σκύλο (ημέρες νηστείας, ημέρες ωμών που μπορεί να συμπίπτουν με κρέας που ούτως ή άλλως έχει αγοραστεί, μαγειρευτό που θα μπορούσε να καταναλώσει και ο σκύλος χωρίς πρόβλημα).

Τα παραπάνω, όντας "εναλλαγές" ενδέχεται να επηρεάσουν το θέμα κόπρανα...Βλέπεις και κάνεις.

Γενικότερα, είναι πολύ εύκολο να κατέβει το κόστος διατροφής ενός σκύλου αρκετά χωρίς να επηρεαστεί (ίσως και να βελτιωθεί) η ποιότητα διατροφής.
Από που ακριβώς την πήρες από το amazon.co.uk? Μόλις το έψαξα και μου τη βγάζει 38 λίρες συν 25 μεταφορικά! Επίσης, αναλογίσου ότι εγώ χρειάζομαι 1 σακί κάθε μήνα...και για να σε προλάβω δεν περισσεύουν λεφτά για να παραγγείλω 5 σακιά μαζεμένα!