Αλλαγή ονόματος??


Stavkouk

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2008
57
0
Πρόσφατα ένας φίλος μου άπέκτησε ένα πινσεράκι 8 μηνών!Μπορεί σε αυτη την ηλικία να του αλλάξει το ονοματάκι?θα τον ακούσει ο σκυλάκος ή θα ακούει μόνο στο παλιό του?
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Νομιζω πως κανεις εναν σκυλο να ακουει το ονομα του φωναζοντας 3 φορες δυνατα στο αυτι του το ονομα π θες!:D

εγω το εχω κανει βασικα....:p
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Τα σκυλιά δεν ακούνε μόνο σε ένα όνομα! Καμιά φορά το όνομα μπορεί να είναι ταυτόσημο του "έλα" για παράδειγμα - έτσι πιστεύω τουλάχιστον.
Αν π.χ τον λες συχνά "αγόρι μου" αυτό θα αποτελέσει ένα ακόμα "όνομα" για το σκύλο.
Ο δικός μου είναι πολλών ετών κι αυτές τις μέρες μαθαίνει ένα καινούριο όνομα. Μη σου πω ότι το έμαθε κιόλας. Μη ρωτάς γιατί, το 'χω σύστημα.
 


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Φυσικά και μπορεί να μάθει το νέο. Τα σκυλιά είναι έξυπνα και προσαρμόσιμα ζώα. Σε λίγες μέρες θα το έχει "πιάσει". Όπως λέει και η Chloe, σκέψου όλα τα υποκοριστικά που τα φωνάζουμε. Σκέψου τα αδέσποτα ή τα χαμένα που αλλάζουν σπίτι. Κανένα πρόβλημα.
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Tον δικο μου 7 μηνων τον βρήκα, που ξέρω εγώ πως τον λέγανε οι προηγουμενοι που τον παρατησανε..?Σιγουρα του άλλαξα όνομα..

Το μονο που ξέρω γιατί ο μικρός έχει αλλάξει 3 ονόματα, ότι το pet shop που τον πούλαγε τον φώναζε kango..
Τώρα έχει αλλάζει 3 ονόματα και ξέρει και αλλα 100 υποκοριστικά..