Αλλαγή συμπεριφοράς


Peg

New Member
23 Ιανουαρίου 2022
2
0
48
Καλησπέρα σας έχω ένα fox terrier 14 μηνών εδώ και 4 μέρες άρχισε να οσφρίζεται όλο το σπίτι επίμονα (με τις ώρες) ! Το κάνει και σε άλλο σπίτι που τον πήγα. Επίσης να πω αν και μπορεί να είναι άσχετο πρίν απο 5 μέρες έκανε το εμβόλιο letifend για το καλαζάρ. Ανησυχώ γιατί δεν αντιδράει σε παιχνίδια ή σε λιχουδιες που του δίνω. Ευχαριστώ
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Καλησπέρα Peg (δεν έχω ξανακούσει για φοξ τεριέ στην Ελλάδα, πες μας κι άλλα!)

Αυτά που περιγράφεις είναι πολύ γενικά, μπορεί να είναι οτιδήποτε.
Όταν λες "δεν τρώει λιχουδιές και δε παίζει με παιχνίδια" το εννοείς αυτολεξί; Δηλαδή γενικά τρώει, πίνει, κατουροχέζει, έχει διάθεση για βόλτα, τρέχει, πηδάει, απλά δεν ασχολείται με λιχουδιές και παιχνίδια; Αν ναι, μάλλον δεν έχει σχέση με το εμβόλιο, ούτε είναι μάλλον κάτι οργανικό

Ανεξαρτήτως εμβολίου πάντως, όταν βλέπεις κάποιο πρόβλημα που εμμένει ή που δε μπορείς να το αποδώσεις σε κάποια λογική αιτία, ή και τα δύο, καλό είναι να μιλήσεις με τον κτηνίατρο.
 


Peg

New Member
23 Ιανουαρίου 2022
2
0
48
Καλησπέρα Peg (δεν έχω ξανακούσει για φοξ τεριέ στην Ελλάδα, πες μας κι άλλα!)

Αυτά που περιγράφεις είναι πολύ γενικά, μπορεί να είναι οτιδήποτε.
Όταν λες "δεν τρώει λιχουδιές και δε παίζει με παιχνίδια" το εννοείς αυτολεξί; Δηλαδή γενικά τρώει, πίνει, κατουροχέζει, έχει διάθεση για βόλτα, τρέχει, πηδάει, απλά δεν ασχολείται με λιχουδιές και παιχνίδια; Αν ναι, μάλλον δεν έχει σχέση με το εμβόλιο, ούτε είναι μάλλον κάτι οργανικό

Ανεξαρτήτως εμβολίου πάντως, όταν βλέπεις κάποιο πρόβλημα που εμμένει ή που δε μπορείς να το αποδώσεις σε κάποια λογική αιτία, ή και τα δύο, καλό είναι να μιλήσεις με τον κτηνίατρο.
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Τρώει, κατουροχέζει έχει διάθεση για βόλτα αλλά τις υπόλοιπες ώρες είναι σκυμμένος με το κεφάλι και μυρίζει όλο το σπίτι. Την πρώτη μέρα πήρα στον γιατρό του τηλ και είπε οτι δε μπορεί να αξιολογηθεί η κατάσταση μόνο απο αυτό το σημάδι και να παρακολουθώ για άλλη αλλαγή συμπεριφοράς. Οι λιχουδιές και τα παιχνίδια πάντα τον εξιτάρουν γιατί είναι τρελόσκυλο για αυτό το ανάφερα.
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Λογικό κτηνίατρο έχεις, και μπράβο σου :p

Καμιά σκύλα σε οίστρο ίσως;΄(εμείς έχουμε του γείτονα, πράγμα που ταράζει μέχρι και τη στειρωμένη θηλυκιά μου...) η αλλαγή του καιρού, και χίλια δυο άλλα. ..Αν οι υπόλοιπες λειτουργίες είναι φυσιολογικές, θα τον παρακαλουθούσα χωρίς να σκάω (πάρα πολύ!).
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Αυτό με την σκύλα σε οίστρο σκέφτηκα κι εγώ αρχικά. Αλλά μετά λέει πως το κάνει και σε άλλο σπίτι. :unsure:
(Εκτός αν είναι στην ίδια πολυκατοικία πχ)

Ηρεμεί καθόλου, σταματάει κάποια στιγμή;
Έξω από το σπίτι πως είναι;
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3