Αλλαγή τροφής - Ενέργεια, κόπρανα


Chrismyrts

Member
8 Φεβρουαρίου 2021
14
19
36
Καλημέρα,

Πρόσφατα αποκτήσαμε έναν ημίαιμο φιλαράκο. Είναι μαζί μας 1,5 μήνα και τώρα είναι 6 μηνών και 17 κιλά.

Από την αρχή ξεκίνησε να τρώει την proplan με σολωμό για κουτάβια. Θέλοντας να πάμε σε κάτι πιο ποιοτικό και καταλληλότερο για το μέγεθος του πήγαμε σε carnilove large breed puppy με σολωμό και γαλοπούλα. Ειμαστε σε φάση προσαρμογής εδώ και 4-5 ημέρες.

Παρατηρήσεις:
1. Του αρέσει πολύ. Αρχικά ψάχνει τις καινούριες κροκέτες και αφηνει τις παλιές. Στο τελος τις τρώει κι αυτές βέβαια γιατί πεινάει.

2. Μας φαίνεται οτι έχει παραπάνω ενέργεια. Ίσως είναι τυχαίο προς το παρόν.

3. Λερώνει όπως και πριν, πρωί βράδυ. Τα κακά του είναι σχετικά σκληρά, φυσιολογικά θα έλεγα. Η ποσότητα ειναι 2-4 κομμάτια την φορά. Μυρίζουν αρκετά. Ανάμεσα από τα γεύματα κάτι θα τσιμπήσει την ώρα που προσπαθουμε να μάθουμε ασκήσεις.

Έχετε κάποια παρατήρηση πάνω σε όλα αυτά; Είναι ο πρωτος μας σκύλος και δεν έχουμε εμπειρία.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.883
Ας ξεκινήσουμε μ' αυτήν την γλαφυρότατη περιγραφή, που μας έκανε να έχουμε την εικόνα και την ευωδιά, πολύ ζωντανά στις αισθήσεις μας o_O:ROFLMAO:
Η ποσότητα ειναι 2-4 κομμάτια την φορά. Μυρίζουν αρκετά.
Γιατί "large breed"; Θα είναι πελώριες υποθέτω οι κροκέτες. Γιατί;
Αν τσιμπολογεί ανάμεσα στα γεύματα για εκπαίδευση, αφαιρείς αντιστοίχως από το φαγητό του, πριν γίνει στρογγυλός.
 


Chrismyrts

Member
8 Φεβρουαρίου 2021
14
19
36
Ας ξεκινήσουμε μ' αυτήν την γλαφυρότατη περιγραφή, που μας έκανε να έχουμε την εικόνα και την ευωδιά, πολύ ζωντανά στις αισθήσεις μας o_O:ROFLMAO:


Γιατί "large breed"; Θα είναι πελώριες υποθέτω οι κροκέτες. Γιατί;
Αν τσιμπολογεί ανάμεσα στα γεύματα για εκπαίδευση, αφαιρείς αντιστοίχως από το φαγητό του, πριν γίνει στρογγυλός.
Ο κτηνίατρος είπε πως θα πλησιάσει τα 30 κιλά. Μας συνέστησε κροκέτες large breed. Οι κροκέτες είναι σαν κουμπιά παντελονιού, όχι τεράστιες. Τις μικρές της proplan τις κατάπινε αμασητες. 2-3 φορές τις είχε βάλει κιόλας (ας μην περιγράψω κι αυτό).
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.883
Το 30κιλο πάντως, δεν θεωρείται γενικά large breed.
Μάλλον μεσαίο το λες.
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
824
941
27
εγω πιστευω πως ειναι καλυτερο να τρωει τις μεγαλες κροκετες, γιατι πολλα πιο μεγαλοσωμα σκυλια καταπινουν τις μικρες αμασητες, και αυτο μπορει να προκαλεσει προβληματα και χωνεψης, αλλα και συστροφη στομαχου αν δεν προσεχουμε. οποτε καλυτερα οι μεγαλες, να νιωθει οτι πρεπει να τις μασουλαει πρωτα.
 
  • Like
Reactions: Aliki V.






giorgos8181

Active Member
18 Ιουλίου 2010
32
5
Καλη τροφη, την εδινα κ εγω στην δικια μου αλλα μου εκανε τουρτες τα κακα της, μαλλον δεν σηκωνε την πρωτεινη της.
 


Chrismyrts

Member
8 Φεβρουαρίου 2021
14
19
36
Καλημέρα σας,

Επανέρχομαι στο θέμα της διατροφής:
Ένα μήνα και κάτι μετά τη μετάβαση σε carnilove, είμαι αρκετά προβληματισμένος. Ο σκύλος τρώει ευχάριστα αλλά τα λερώματά του κατά καιρούς με προβληματίζουν.
Συνήθως τα κακά του είναι αρκετά μαλακά. Κάποια περίοδο, για 2-3 ημέρες έκανε διάρροια - πιθανό να πέρασε κάποια ίωση. Στη συνέχεια (καμία εβδομάδα) λέρωνε πολύ φυσιολογικά (και σε ποσότητα και σε σκληρότητα). Την τελευταία εβδομάδα πάλι είναι πολύ μαλακά και μάλιστα φαίνεται να ταλαιπωρείται λίγο καθώς, αφού λερώσει, προσπαθεί άλλες 1-2 φορές χωρίς μεγάλη επιτυχία.

1. Μπορώ να καταλάβω κάτι από το χρώμα των κοπρανων;

2. Να δοκιμάσω κάποια άλλη τροφή, μήπως δεν του κάθεται καλά;

Να σημειώσω πως δεν τρέφεται με κάτι άλλο, παρά μόνο με την τροφή του.
 


saras

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2011
224
447
Athens
Η carnilove έχει αρκετά υψηλή πρωτεΐνη, γιατί την επέλεξες; Μαλακά κόπρανα και διάρροια (εκτός των άλλων) δείχνουν ότι δεν αφομοιώνεται καλά η τροφή.
 


Chrismyrts

Member
8 Φεβρουαρίου 2021
14
19
36
Η carnilove έχει αρκετά υψηλή πρωτεΐνη, γιατί την επέλεξες; Μαλακά κόπρανα και διάρροια (εκτός των άλλων) δείχνουν ότι δεν αφομοιώνεται καλά η τροφή.
Θεώρησα καλό να έχει υψηλη πρωτεινη. Ο κτηνίατρος μου είπε ότι είναι εξαιρετική, όταν του είπα ότι σκεφτόμαστε αυτή τη μετάβαση. Διαπιστώνω ότι μάλλον είναι υπερβολή και μάλλον λειτουργεί αρνητικα.
Σκέφτομαι μετάβαση σε Naturea (μπορώ να δώσω συνταγή για ενήλικο σκυλί στο κουτάβι μου που είναι 8 μηνών; Θέλω να πάρω τον κωδικό με τον σολομό.) ή Acana
 


saras

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2011
224
447
Athens
@Chrismyrts , Acana έδινα και εγώ, απλά θέλει ακρίβεια στα γραμμάρια της δοσολογίας. Αν "ξεφύγετε" εμφανίζονται ξανά οι υδαρείς κενώσεις. Υπάρχουν τροφές με χαμηλότερη πρωτεΐνη. Επίσης υπάρχουν αρκετά θέματα εδώ στο φόρουμ για την αναζήτηση τροφής, ρίξτε μια ματιά σε αυτά.
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Παρατήρησα αρκετές περιπτώσεις μικρόσωμων που έτρωγαν Acana και παρουσίασαν στρουβίτες στην ουροδόχο κύστη. Μεταξύ των άλλων και η Μπάρμπι μου. Τότε μου το έλεγαν οι ιατροί που την εγχείρησαν αλλά δεν το πολυπίστευα. Μετά όμως άκουσα για άλλες παρόμοιες περιπτώσεις και άλλαξα τροφή των κουταβιών μου.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Δεν είμαι ο κατάλληλος να μιλήσει για ξηρά γιατί τα τελευταία 17χρ δεν τα έχω ακουμπήσει καν. Αλλά θα συμβουλευα να ταιζετε ότι ΔΕΝ ενοχλεί το σκύλο και μετά να κρίνετε αν κάνει για εσάς.
Γνωστός ταιζει Acana και λίγο παραπάνω να φάει θα γίνει τρίτος παγκόσμιος όταν τα αμολησει. Δεν είναι φυσιολογικό αυτό, για μένα. Αν δώσω τριπλάσιο φαγητό στο σκύλο μου στη χειρότερη θα πέσει ξερός για 10ωρες.
 


Chrismyrts

Member
8 Φεβρουαρίου 2021
14
19
36
Καλησπέρα σας,

Επιστρέφω στο θέμα για να σας κάνω ένα update σχετικά με τη διατροφή του σκύλου μου. Υπενθυμίζω πως είχαμε ξεκινήσει με carnilove, η οποία δεν φάνηκε να του κάθεται καλά.

Πήγαμε, λοιπόν, σε Νaturea. Ήδη από τις πρώτες μεταβατικές ημέρες είχαμε αρκετή βελτίωση στα κόπρανα.
Πλέον, περίπου 3 εβδομάδες μετά την αλλαγή δηλώνω πολύ ευχαριστημένος καθώς τα κόπρανα δείχνουν απόλυτα φυσιολογικά: αρκετά σκληρά, φυσιολογική ποσότητα, σωστό χρώμα. Να προσθέσω ότι πλέον δεν έχουμε σχεδόν καθόλου αέρια, ενώ πριν την αλλαγή ήταν πολύ συχνό φαινόμενο.
Ο σκύλος την τρώει ευχάριστα και είμαστε όλοι ικανοποιημένοι.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf