Αλλαγη τροφης


Izabella

Member
3 Σεπτεμβρίου 2018
14
3
41
Καλησπέρα θα ήθελα τη βοήθεια σας...
Εχω ενα θυληκο μποξερ απο την αρχή και για 2 Χρόνια της εδεινα τη royal canin αποφάσισα όμως να την αλλάξω γιατι είχε πολυ μαλακά κόπρανα και συχνές διαροιες...Μετα απο παρα πολυ ψάξιμο στο ίντερνετ κατέληξα στη brit care αρνι και ρύζι,απο τις πρώτες μέρες ειδα αλλαγή θετικη στα κόπρανα και λαμπερό τρίχωμα ...δυστυχώς όμως της έφερε φαγούρα η οποία στην αρχή ηταν πολυ έντονη μετα απο 2 εβδομάδες όμως εχει ελαττωθεί αρκετά, δε παύει ομως να υπάρχει και αυτος ειναι ενας λόγος που αποφάσισα να δοκιμάσω πάλι της brit αλλα με ψαρι και πατάτα (φυσικά ρώτησα και τον κτηνίατρο)η οποία όμως απο την πρώτη μερα της έφερε διάρροια και δε τις εδωσα πανω 4 κροκετες...
Μετα απο μια εβδομάδα και αφού τη ταιζω αποκλειστικά με την brit αρνι και ρύζι και εφοσον η φαγουρα συνεχίζει αγόρασα ενα σακουλάκι της Belcando Adult GF Beef μετα απο μια μερα τα κοπρανα της εγιναν πολυ μαλακά με 4 κροκετες....δεν ξερω εαν πρέπει να συνεχίσω να της δίνω...
Με τον κτηνίατρο δε μίλησα ακόμα...
Είχε κάποιος κατι παρόμοιο με το σκυλο του? Δεν ειναι δυνατόν να μη της ταιριάζει καμια τροφή
Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη για το κατεβατό...
 


freefree

Member
23 Ιουλίου 2020
6
0
Καλησπέρα θα ήθελα τη βοήθεια σας...
Εχω ενα θυληκο μποξερ απο την αρχή και για 2 Χρόνια της εδεινα τη royal canin αποφάσισα όμως να την αλλάξω γιατι είχε πολυ μαλακά κόπρανα και συχνές διαροιες...Μετα απο παρα πολυ ψάξιμο στο ίντερνετ κατέληξα στη brit care αρνι και ρύζι,απο τις πρώτες μέρες ειδα αλλαγή θετικη στα κόπρανα και λαμπερό τρίχωμα ...δυστυχώς όμως της έφερε φαγούρα η οποία στην αρχή ηταν πολυ έντονη μετα απο 2 εβδομάδες όμως εχει ελαττωθεί αρκετά, δε παύει ομως να υπάρχει και αυτος ειναι ενας λόγος που αποφάσισα να δοκιμάσω πάλι της brit αλλα με ψαρι και πατάτα (φυσικά ρώτησα και τον κτηνίατρο)η οποία όμως απο την πρώτη μερα της έφερε διάρροια και δε τις εδωσα πανω 4 κροκετες...
Μετα απο μια εβδομάδα και αφού τη ταιζω αποκλειστικά με την brit αρνι και ρύζι και εφοσον η φαγουρα συνεχίζει αγόρασα ενα σακουλάκι της Belcando Adult GF Beef μετα απο μια μερα τα κοπρανα της εγιναν πολυ μαλακά με 4 κροκετες....δεν ξερω εαν πρέπει να συνεχίσω να της δίνω...
Με τον κτηνίατρο δε μίλησα ακόμα...
Είχε κάποιος κατι παρόμοιο με το σκυλο του? Δεν ειναι δυνατόν να μη της ταιριάζει καμια τροφή
Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη για το κατεβατό...
τι εννοείς 4 κροκέτες?
 










Izabella

Member
3 Σεπτεμβρίου 2018
14
3
41
κάτι άλλο έχει το σκυλί σου και κάνει όσα κάνει
δε φταίει η τροφή
πήγαινε το σε ένα κτηνίατρο να το δει
Το εχω παει αρκετές φορές στον κτηνίατρο η απάντηση ειναι οτι εχει παρα πολυ ευαίσθητο στομάχι να φανταστείς δεν αγοράζω τίποτα απο εμπόριο περα απο την τροφή τής, της βραζω κοτόπουλου και της δίνω για την εκπαίδευση τής, οτι και αν εχω δοκιμάσει μου κανει διάρροια..
Για αυτο έδωσα 4 κόκκους τροφή για πρώτη μέρα..ο κτηνίατρος μου είπε η αλλαγή να γίνει οσο πιο αργά γίνετε γύρω στις 10 μέρες..
 


FrankieChris

Well-Known Member
25 Απριλίου 2018
140
385
35
Έχω και εγώ σκύλο με πολύ ευαίσθητο γαστρεντερικό και μπορώ με σιγουριά να σου πω ότι και 4 κροκέτες φτάνουν για να την ενοχλήσουν. Από τα λεγόμενά σου μάλλον ο σκύλος έχει δυσανεξία σε κάποιο συστατικό της ξηράς τροφής.
Μπορείς να βρεις αρκετές πληροφορίες και εδώ στο φόρουμ καθώς είναι συχνό πρόβλημα και το αντιμετωπίζουμε πολλοί. Ψάξε για δυσανεξία και τροφική αλλεργία. Δεν είναι το ίδιο πραγμα αλλά κάποιες πληροφορίες είναι κοινες.
Επίσης συζήτησε με τον κτηνίατρο σου μήπως πρέπει να δείτε και κάποια υποαλλεργικη τροφή,όχι απαραίτητα κλινική διατα αλλά κάποια με περιορισμένα συστατικά. Έτσι θα είναι πιο εύκολο να βρείτε τι την ενοχλεί.
 
  • Like
Reactions: Izabella


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
με το κοτοπουλο που του βραζεις πως τα παει ?
 




Izabella

Member
3 Σεπτεμβρίου 2018
14
3
41
Μια χαρά δεν έχει πρόβλημα
Πάντως τον κτηνίατρο δε τον γλυτωνουμε απο εχθές το μεσημέρι μου κανει διάρροια σήμερα της εδωσα μονο κοτόπουλο με ρύζι και μεχρι και το μεσημέρι δεν είδα καμία διαφορά
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Δοκίμασε να δώσεις σκέτο ρύζι (βρασμένο λίγο περισσότερο από λάσπη) καλύτερα, και προσθέτεις το κοτόπουλο όταν βελτιωθεί λίγο Σκέφτεσαι / μπορείς να της δίνεις μαγειρευτό ή ωμό αντί για κροκέτες;
 
  • Like
Reactions: vek


Izabella

Member
3 Σεπτεμβρίου 2018
14
3
41
Δοκίμασε να δώσεις σκέτο ρύζι (βρασμένο λίγο περισσότερο από λάσπη) καλύτερα, και προσθέτεις το κοτόπουλο όταν βελτιωθεί λίγο Σκέφτεσαι / μπορείς να της δίνεις μαγειρευτό ή ωμό αντί για κροκέτες;
Το ωμό το εχω πάντα στο μυαλό μου ελεγα σε περίπτωση που δε της κάτσει καμία κροκετα αλλα βρε παιδιά αυτή τρώει ενα κομμάτι καρπούζι η λιγο λουκάνικο κοτόπουλο και αμέσως καταλαβαίνω πως την ενοχλούν και θα φάει ωμό?
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Το λουκάνικο κοτόπουλο έχει λίπος και καρυκεύματα, και τα φρούτα δεν είναι ό,τι καλύτερο για ευαίσθητα έντερα, οπότε δεν είναι οι καλύτεροι δείκτες :)
Τις κλινικές δίαιτες δεν τις πολυ-συμπαθώ για παρατεταμένη χρήση, δεν ξέρω αν σε βοηθήσουν οι υποαλλεργικές τροφές. Θεωρώ ότι το μαγειρευτό ή η ωμή διατροφή βοηθάνε περισσότερο, αφενός διότι όσο λιγότερη επεξεργασία έχει υποστεί η τροφή τόσο διευκολύνει την αφομοίωσή της, αφετέρου διότι μπορείς να ελέγξεις ποια και πόσα συστατικά θα χρησιμοποιήσεις. Δεν είναι ό,τι πιο δύσκολο να ετοιμάσεις τα γεύματα του σκύλου σου, θέλει όμως λίγη μελέτη και προτεοιμασία. Νομιζω ότι τα θέματα που έχει στο φόρουμ θα σε κατατοπίσουν αρκετά.
Πιθανόν το κάνεις ήδη, αλλά καλού κακού :) Όταν της μαγειρεύεις για λιχουδιά ή για τη διάρροια, αφαιρείς πριν το μαγείρεμα τυχόν λίπη, πέτσες κλπ, έτσι;
 


Izabella

Member
3 Σεπτεμβρίου 2018
14
3
41
Το λουκάνικο κοτόπουλο έχει λίπος και καρυκεύματα, και τα φρούτα δεν είναι ό,τι καλύτερο για ευαίσθητα έντερα, οπότε δεν είναι οι καλύτεροι δείκτες :)
Τις κλινικές δίαιτες δεν τις πολυ-συμπαθώ για παρατεταμένη χρήση, δεν ξέρω αν σε βοηθήσουν οι υποαλλεργικές τροφές. Θεωρώ ότι το μαγειρευτό ή η ωμή διατροφή βοηθάνε περισσότερο, αφενός διότι όσο λιγότερη επεξεργασία έχει υποστεί η τροφή τόσο διευκολύνει την αφομοίωσή της, αφετέρου διότι μπορείς να ελέγξεις ποια και πόσα συστατικά θα χρησιμοποιήσεις. Δεν είναι ό,τι πιο δύσκολο να ετοιμάσεις τα γεύματα του σκύλου σου, θέλει όμως λίγη μελέτη και προτεοιμασία. Νομιζω ότι τα θέματα που έχει στο φόρουμ θα σε κατατοπίσουν αρκετά.
Πιθανόν το κάνεις ήδη, αλλά καλού κακού :) Όταν της μαγειρεύεις για λιχουδιά ή για τη διάρροια, αφαιρείς πριν το μαγείρεμα τυχόν λίπη, πέτσες κλπ, έτσι;
Της βράζω πάντα στήθος κοτοπουλο η γαλοπούλα οπότε δεν υπάρχει θεμα λίπους..
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σάς θα μιλήσω και με τον κτηνίατρο και αν ειναι θα δοκιμάσω και τη barf και ελπίζω να μείνω εκεί γιατί ήδη νιώθω οτι την ταλαιπώρησα αρκετά τον τελευταίο μήνα...
και παλι Ευχαριστώ...
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
'οταν της ετοιμαζζεις λχουδιες της βραζεις μονο κοτόπουλο η γαλοπουλα και δεν εχει θεμα ? δοκίμασε μόνο κρέας μήπως την πειράζει το ρύζι. Δυστηχώς σε τέτοιες περιπτώσεις αναγκαστικά "παίζεις " μεχρι να βρεις τι μπορεί να φάει. Ένα ενα συστατικό κάθε φορά περίμένεις 5 ε 7 μερες και προσθετεις το επόμενο. Στην δική σου περίπτωση θα ελεγα να μείνεις μακρυα από έτοιμη μπαρφ αν αποφασίσεις να γυρίζεις σε ωμό. Στο φόρουμ υπάρχουν θέματα και για μαγειρευτό και για ωμό. ΞΕκίνα το διάβασμα και ρώτα αν έχεις απορίες.
Εγω θα ξεκίναγα με σκέτο κοτόπουλο χωρίς λίπος και πολλά μικρά γευματα αν όλα πηγαιναν καλά τότε θα έβαζα ελάχιστη κολοκυθα κίτρινη (σε πολλές περιπτώσεις την έχω δει να κάνει θαυματα) και μετά σιγά σιγά τα υπολοιπα σε κάθε πισωγύρισμα θα γύριζα πίσω και θα έμενα μερες να φτιάξει το εντερο της και μετα θα συνέχιζα. Ρίξε μια ματιά και στα προιόντα της dorwest
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Izabella


Izabella

Member
3 Σεπτεμβρίου 2018
14
3
41
Καλησπέρα η πρώτη απορία που μου δημιουργήθηκε σχετικά με την barf διατροφή είναι η εξής....
Την ξεκινάω σταδιακά μονο με κοτόπουλο το οποίο το προσθέτω στην ξηρά τροφή για κάποιες μέρες?
Η την αφήνω νηστικια για μια μέρα και μετά ξεκινάω σταδιακά το ωμό κοτόπουλο?
Ρωταω γιατί διάβασα και τις 2 περιπτώσεις...
 


FrankieChris

Well-Known Member
25 Απριλίου 2018
140
385
35
Από barf δεν ξερω για να σε βοηθήσω αλλά λόγω της ευαισθησίας της ότι αποφασίσεις να το κανείς πολύ σταδιακά. Αν σε ένα φυσιολογικό σκυλί η μετάβαση θέλει 10 μέρες, εσυ να την κανείς σε 20 και σε μήνα μη σου πω.

Επίσης, το ρύζι και ειδικά το άσπρο δεν κάθεται καλά σε πολλά σκυλιά. Δοκίμασε είτε πορτοκαλί κολοκύθα, αν και δεν είναι εποχή της και δύσκολα θα βρεις, ειτε γλυκοπατάτα και τα δυο καλά βρασμένα. Σε πολλές περιπτώσεις κάνουν θαύματα σε ανακατεμένες κοιλίτσες.