Αλλεργική ωτίτιδα ή τι;


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
530
289
25
instagram.com
Καλησπέρα forum,
Ψάχνω για καθαρά ανταλλαγή γνώσεων πάνω στο κομμάτι της ωτίτιδας.
Θα παραθέσω όλα τα γεγονότα αν και δε θυμάμαι με ποια σειρά και πως έγιναν μερικά πράγματα.
Λοιπόν πάει καιρός που ο Σκούμπι ξεκίνησε να κουνάει το κεφάλι του,λέω αυτιά είναι θα πάμε στον κτηνίατρο να τα δούμε. Στο ενδιάμεσο παθαίνουμε cennel cough,οπότε το να ασχοληθούμε με το αυτί πάει σε μια δεύτερη μοίρα.
Πήραμε αντιβίωση για το cennel,πέρασε,κοιτάμε τα αυτιά ήταν πεντακάθαρα. Μια εβδομάδα μετά είχε λίγο κερι το ένα,το καθαρίζει ο γιατρός μας και ξεκινάει να βγάζει πολύ κερί. Ωτίτιδα ήπια λέει ο γιατρός και κάνει μια προληπτική αγωγή η οποία δε πιάνει. Οπότε ξεκινάμε ανά δύο μέρες oridermyl και καθαρισμό με epiotic(μόνο το ένα αυτί). Έλα ντε που ακριβώς το ίδιο στορι ξεκινά και στο άλλο αυτί. Οπότε ξεκινάμε την αγωγή και στο άλλο αυτί.
Παρασκευή τελειώσαμε την αγωγή,πιο πριν που πηγαίναμε τα αυτιά ήταν πεντακάθαρα. Παρόλα αυτά έβλεπα ότι ξυνεται και υπάρχει ενόχληση.
Πήγαμε και σε άλλο κτηνίατρο για δεύτερη γνώμη μας είπε ότι κατά πάσα πιθανότητα είναι αλλεργία. Μας έδωσε prazolon αγωγή την οποία δεν την έχω ξεκινήσει ακόμα θέλω να το μιλήσω με τον γιατρό μας αύριο που μας παρακολουθεί.
Σήμερα που πήγαμε στο πάρκο και έπαιξε με σκυλιά ξεκίνησε πολύ έντονη ενόχληση ενώ ήμασταν εξω και να κουνάει πολύ το κεφάλι του,γυρίσαμε και του τα καθάρισα με epiotic. Η ενόχληση παραμένει όμως.
Υ.Γ Στο δεξί αυτί του με αφήνει να του κάνω την αγωγή,στο αριστερό έχει κοντέψει να με δαγκώσει ενώ βλέπει το epiotic.

Επίσης να συμπληρώσω σήμερα η ενόχληση ξεκίνησε ενώ ήμασταν έξω. Και κυλιοταν στα χώματα με άλλα σκυλιά κτλ,που στα χώματα υπήρχαν και φυτά και γρασιδια κτλ,ενώ παράλληλα αυτός ήταν νηστικός κι όλας του είχα δώσει παξιμάδια πριν βγούμε :LOL: , οπότε αν μιλάμε για αλλεργία μιλάμε για αλλεργία στο περιβάλλον και όχι τροφική αλλεργία,σωστά;

Εχει τύχει σε κάποιο κάτι παρόμοιο;
Πώς το αντιμετωπίσατε;
 


ΡΟΥΛΗΣ

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2018
163
62
64
Και εμένα επι δύο χρόνια την άνοιξη μου έκανε το ίδιο πράγμα,πολύ έντονο κούνημα του κεφαλιού συνέχεια,τον πήγα στον κτηνίατρο και του έκανε μια ένεση,και σταμάτησε άμεσα,το ίδιο και την επόμενη χρονιά,φέτος δεν το έχει κάνει,λογικά είναι αλλεργία,το ΄άλλο που περιγράφεις σαν cennell cough ηταν σίγουρα η μήπως ηταν reverse sneazing;
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
530
289
25
instagram.com
Και εμένα επι δύο χρόνια την άνοιξη μου έκανε το ίδιο πράγμα,πολύ έντονο κούνημα του κεφαλιού συνέχεια,τον πήγα στον κτηνίατρο και του έκανε μια ένεση,και σταμάτησε άμεσα,το ίδιο και την επόμενη χρονιά,φέτος δεν το έχει κάνει,λογικά είναι αλλεργία
Σου είχε προχωρήσει να βγάζει και έκκριμα;
 


ΡΟΥΛΗΣ

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2018
163
62
64
Σου είχε προχωρήσει να βγάζει και έκκριμα;
Για ποιό απο τα δύο;Στο κούνημα του κεφαλιού οχι,στο άλλο δεν έχω άποψη,εμενα συνήθως έκανε reverse sneazing συχνά,φέτος το έχει περιορίσει,υπάρχουν τρόποι να τον βοηθάω να το σταματήσει.
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
530
289
25
instagram.com
Για ποιό απο τα δύο;Στο κούνημα του κεφαλιού οχι,στο άλλο δεν έχω άποψη,εμενα συνήθως έκανε reverse sneazing συχνά,φέτος το έχει περιορίσει,υπάρχουν τρόποι να τον βοηθάω να το σταματήσει.
Το αντίστροφο πτερνισμα σχεδόν όλα τα σκυλιά γίνεται δε ξέρω τι σχέση έχει με την αλλεργία. Λέω καθαρά για το κομμάτι των αυτιών
 
  • Like
Reactions: ΡΟΥΛΗΣ


ΡΟΥΛΗΣ

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2018
163
62
64
Το αντίστροφο πτερνισμα σχεδόν όλα τα σκυλιά γίνεται δε ξέρω τι σχέση έχει με την αλλεργία. Λέω καθαρά για το κομμάτι των αυτιών
Οχι,μόνο κούνημα του κεφαλιού,κανένα εκκριμα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf