Αμερικάνικο Ακίτα επιλογή εκτροφείου...


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Ξέρω πως νιώθεις όταν θές σκύλο συγκεκριμένης ράτσας αλλά θα σου πρότεινα να μην κλείνεις τις επιλογές σου. Ίσως μια ματιά σε υιοθεσία και γνωριμία με διάφορα σκυλιά να σ' έκανε να δεις ένα ακόμα μονοπάτι.

Έτυχε να δω το παρακάτω σχετικό με Akita που ίσως σ' ενδιαφέρει

https://www.facebook.com/SAZAALIMOS....1524946328./1710858045668004/?type=3&theater
 




Bigbaby

Member
28 Απριλίου 2018
7
8
35
Αθήνα
Καλησπέρα και ευχαριστώ για την κοινοποίηση της σελίδας.
4 ετών είναι ήδη πολύ μεγάλα για να με θεωρήσουν μέλος της οικογένειας τους και να εμπιστευτούν στον βαθμό που θέλω και δεν είναι και Αμερικάνικο Ακίτα.
Δεν θα ήθελα να πάρω ενήλικο Ακίτα καθώς θέλω από μικρό να το κοινωνικοποιήσω και να το εκπαιδεύσω καθώς ο λόγος που επέλεξα την συγκεκριμένη φυλή είναι ο ιδιόμορφος χαρακτήρας του και το πείσμα του (όπως ακριβώς και με μένα) οπότε θα το κάνω σαν τα μούτρα μου !!! χαχαχαχα
 


pouf

Well-Known Member
29 Απριλίου 2009
841
163
51
Ανοιξη,χειμωνας, καλοκαιρι
Καλως ηρθες στο φορουμ και καλη διαμονη ευχομαι. Πως κ δεν μπηκες νωριτερα? Ρωταω επειδη βγαινει σχετικα ψηλα σε πολλες αναζητησεις το φορουμ.
Με τα Ακιτα δεν εχω πολλα παρεδωσε, ειχα ακουσει οτι τα Αμερικανικα ειναι ζορικη φυλη αλλα τα 2-3 που εχω δει ηταν πολυ ηπια σκυλια. Σε καμια περιπτωση δεν μπορω να σε βοηθησω με το Ακιτα, γενικα παντως το φορουμ εχει πολυ πραμα να διαβασεις και το προτεινω ανεπιφυλακτα



Νομιζω οτι δεν ειναι ακριβως ετσι τα πραγματα. Παρουσιαζεις την ενδογαμια απλα σαν μια εναλλακτικη?Σαν μια κατασταση που ε ενταξει και να υυπαρχει δεν χαθηκε κ ο κοσμος? Δεν ξερω ακριβως πως να το θεσω. Επισης ενδογαμια με ενδογαμια εχει διαφορα και ακριβως γιαυτο μετριουνται τα κόι μόι κτλ κτλ.
Προσωπικα απεριψα γεννα οταν εψαχνα κουταβι λογω ενδογαμιας. Γενικα νομιζω οτι του δινουμε μικροτερη σημασια απο οσο χρειαζεται μου φαινεται και φυσικα δεν ειναι θεμα Χριστιανοσυνης :) αλλα η εκκλησια οταν απαγορεψε την ενδογαμια μπορει να μην ηξερε να λογαριασει το coi αλλα υποθετω ειχε δει στην πραξη τα στραβα της ενδογαμιας...ακομα χειροτερα δλδ

Κατα τα αλλα συμφωνω
Λεω απλα οτι ειναι μια πρακτικη για αρκετους εκτροφεις. Δεν την εχω δοκιμασει, ουτε νομιζω οτι θα την δοκιμασω ποτε-ολοι εχουμε τα ταμπού μας :p - ομως ειναι μια πρακτικη που υπαρχει :).
Ειναι μαλιστα αποδεκτη κατα FCI δεδομενου οτι βγαινουν και pedigree....δεν ειναι δλδ κοινο μυστικο, δεν ειναι καν μυστικο :)
 


pouf

Well-Known Member
29 Απριλίου 2009
841
163
51
Ανοιξη,χειμωνας, καλοκαιρι
Υπάρχουν χαρακτηριστικά που δεν μπορείς να προβλέψεις την εξέλιξή τους.
Δεν είσαι μάντης.
Για αυτό σε τέτοιες ηλικίες αναφερόμαστε πάντα σε potential. Ποτε σε κάτι σίγουρο.
Παρόλα αυτά, στην 8η εβδομάδα μπορείς να αξιολογήσεις την σωματοδομή ενός κουταβιου και να προβλέψεις με σχετική ασφάλεια την εξέλιξή του. Είναι κάποια χαρακτηριστικά που δεν αλλάζουν και είναι και άλλα που αλλάζουν. Σε αυτή την ηλικία βλέπεις συνήθως μια μικρογραφία του ενήλικου σκύλου με puppy τρίχωμα. Από κει και πέρα αρχίζει η "αγχωτικη" διαδικασία της δυσανάλογης ανάπτυξης, μέχρι όλα τα μέρη να φτάσουν εκεί που είναι προγραμματισμένα να φτάσουν. Μέχρι να γίνει αυτό θα δεις πλάτες να χαλάνε , θα δεις πίσω συστήματα να είναι πιο ψηλά από τα μπροστινά, θα δεις overreaching και ένα σωρό άλλα.
Και κάποια στιγμή θα δεις σε φυσικό μέγεθος αυτά που έβλεπες στις 8 εβδομάδες και σε έκαναν να ξεχωρίσεις το αστεράκι σου.
Τότε θα μπει η καρδιά στην θέση της. :LOL:

Πάρα πολύ ενδιαφέρον έχει Κώστα το puppy puzzle της Pat Hastings. Δεν ξέρω αν το έχεις δει. Αν όχι, στο προτείνω με κλειστά μάτια ;)
Ναι καποια πραγματα φαινονται συμφωνω!
Δυστυχως σε καποιες φυλες μετα απο 2 χρονια η καρδια μπαινει στη θεση της...αν μπει :D

Δεν το εχω δει δυστυχως...αναμενω πμ για διευκρινισεις(y)
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


pouf

Well-Known Member
29 Απριλίου 2009
841
163
51
Ανοιξη,χειμωνας, καλοκαιρι
Τάδε έφη εκτροφέας για εκτροφέα - διότι καλό είναι να γνωρίζει και το νέο μέλος πως θα πρέπει να αξιολογήσει κάθε ποστ.
Αυτο ισχυει για ολους. Ξερεις ποσοι μου εχουν πει για 5 στρεμματα κηπο λες και τα νιουφι πανε περα δωθε απο το πρωι μεχρι το βραδυ.....:rolleyes:

Φυσικα δεν ειναι θρησκευτικο το θεμα..... γινεται παντως αρκετες φορες κυριως στις εργασιακες γραμμες..
 


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Αυτο ισχυει για ολους.
Ειδικά αν η συμμετοχή απο το 2014 έως σήμερα είναι 6 ποστ το 2016, 1 ποστ το 2017 και επανεμφάνιση και πυροβολισμος κατά ριπάς 2 μέρες αφού αποκαλύφθηκε το θέμα με την ερασιτέχνη νομικό καταξιωμένη εκτροφέα Ακίτα.

Φίλε μελλοντικε ιδιοκτήτη. Ξεψαχνισε το θέμα υγείας και προσπάθησε να κατοχυρώσεις όσο περισσότερο μπορείς τα δικαιώματα σου σε περίπτωση στραβης. Και πάντα να θυμασαι, τα γραπτά μένουν. Στα λόγια ίσως σου τάξουν το σύμπαν.
 


Keisil&Drogon

New Member
1 Μαϊου 2018
3
1
36
Λαγκαδα Θεσσαλονικης
Εκτροφέα δεν μπορώ να σου πρωτείνω γιατί δεν ξέρω. Για τις εξετάσεις όμως και τις αιμομιξίες οι δικιά μου συμβουλή είναι, ότι και να έχεις ακούσει, σε όποιον εκτροφέα και να πας, πρώτον να μάθεις ποίες εξετάσεις πρέπει να έχουν οι γονείς και να ζητάς να τις δεις, και δεύτερον να μάθεις να διαβάζεις pedigree για να μπορείς να επιβεβαιώσεις ότι αποφέφχθηκε η αιμομιξία (εφόσον αυτό είναι κάτι σημαντικό για εσένα).
ξερειες ποιες εξετασεις πρεπει να ζηταμε απο γονεις? Εγω ηδη πηρα το σκυλακι βεβαια, αλλα να ξερω, διατηρω εξαλλου επαφες με τον πρωην ιδιοκτητη-εκτροφεα.
 


Penguin

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2017
621
1.187
28
ξερειες ποιες εξετασεις πρεπει να ζηταμε απο γονεις? Εγω ηδη πηρα το σκυλακι βεβαια, αλλα να ξερω, διατηρω εξαλλου επαφες με τον πρωην ιδιοκτητη-εκτροφεα.
"In Akitas, the health problems you are most likely to encounter are hip dysplasia; an eye disease called progressive retinal atrophy that causes blindness; an immune disorder called acquired myasthenia gravis; von Willebrand disease, a bleeding disorder; and immune system disorders that affect the skin such as pemphigus foliaceous, uveodermatologic syndrome and sebaceous adenitis, a disease that ends in total hair loss.

...

The Akita Club of America participates in the Canine Health Information Center, a health database. Before individual Akitas can be issued a CHIC number, breeders must submit hip evaluations from the Orthopedic Foundation for Animals (OFA) or PennHIP, an OFA thyroid evaluation; and eye test results from the Canine Eye Registration Foundation (CERF). Optional certifications that are recommended but not required are OFA patella (knee) and elbow evaluations."

από http://www.vetstreet.com/dogs/akita#health

Προσωπικά δεν έχω εμπειρία με την φυλή, αλλα αυτά βρήκα με ένα γρήγορο ψάξιμο στον γούγλη.
 
  • Like
Reactions: Keisil&Drogon








Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Ειδικά αν η συμμετοχή απο το 2014 έως σήμερα είναι 6 ποστ το 2016, 1 ποστ το 2017 και επανεμφάνιση και πυροβολισμος κατά ριπάς 2 μέρες αφού αποκαλύφθηκε το θέμα με την ερασιτέχνη νομικό καταξιωμένη εκτροφέα Ακίτα.

Φίλε μελλοντικε ιδιοκτήτη. Ξεψαχνισε το θέμα υγείας και προσπάθησε να κατοχυρώσεις όσο περισσότερο μπορείς τα δικαιώματα σου σε περίπτωση στραβης. Και πάντα να θυμασαι, τα γραπτά μένουν. Στα λόγια ίσως σου τάξουν το σύμπαν.
Την μια λετε αα που πηγαν ολοι οι εκτροφεις στο φορουμ. Την αλλη ειπαμε ντροπη που εκτροφεις δεν πηραν μερος στην συγκεκριμενη κουβεντα. Τωρα τελικα ααα κατι βρωμαει που εκτροφεας δεν εμπαινε αλλα ξαφνικα μπηκε............:rolleyes::rolleyes:o_O:confused:
Ε μην περιμενετε να σας παρουν στα σοβαρα μετα ε...το λεω δλδ χωρις ειρωνια, τα χθεσινα γραφομενα αντικρουουν τα μελλοντικα κ παει λεγοντας:confused:
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3