Αμπουλα και ...πισινα...


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Κάθε ρυπος έχει διαφορετική επίδραση στο περιβάλλον. Άλλο το περιβαλλοντικο αποτύπωμα του χλωρίου,άλλο του εντομοκτόνου. Καλά δε λέω ότι θα γίνει κι οικολογική καταστροφή από την συγκεκριμένη πισίνα,αλλά ακαδημαϊκά αυτό ισχύει.
Το χλώριο δεν σκοτώνει τα πάντα; Από το οποίο ρίχουμε τόνους ο καθένας στην αποχέτευσή του. Το κολάρο της πισίνας είναι αστεία ποσότητα μπροστά του. Είναι σαν τα χάρτινα καλαμάκια που παπαριάζουν στον φρέντο μετά από μισή ώρα στο όνομα της κλιματικής κρίσης, αλλά τα πλαστικά καπάκια του καφεπότηρου δεν ενοχλούν. :LOL:
Σιτρονελα για ιπτάμενα κ χαπι για εξωπαρασιτα είναι ένα πιθανό σχήμα.
Η σιτρονέλα είναι δυστυχώς ψιλοάχρηστη μετά από κανα μισάωρο, κάπου υπήρχε και ένα σχετικό θέμα εδώ μέσα. Την βάζω και εγώ, δε λέω, αλλά η αλήθεια να λέγεται.
Κ οι ουσίες από αμπούλες,μέσα μπορει να πάνε. Περνάνε στην κυκλοφορία καποιες απο αυτές.
Σωστό μεν, αλλά το bravecto σκοτώνει από μέσα το οτιδήποτε για 3 μήνες. Προσωπικά δεν θα ήθελα να το είχα στον οργανισμό μου. Και όπως είπα, έχουν θορυβηθεί και κτηνίατροι.
 


Sammie

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2022
283
256
41
Το χλώριο δεν σκοτώνει τα πάντα; Από το οποίο ρίχουμε τόνους ο καθένας στην αποχέτευσή του. Το κολάρο της πισίνας είναι αστεία ποσότητα μπροστά του. Είναι σαν τα χάρτινα καλαμάκια που παπαριάζουν στον φρέντο μετά από μισή ώρα στο όνομα της κλιματικής κρίσης, αλλά τα πλαστικά καπάκια του καφεπότηρου δεν ενοχλούν. :LOL:

Η σιτρονέλα είναι δυστυχώς ψιλοάχρηστη μετά από κανα μισάωρο, κάπου υπήρχε και ένα σχετικό θέμα εδώ μέσα. Την βάζω και εγώ, δε λέω, αλλά η αλήθεια να λέγεται.

Σωστό μεν, αλλά το bravecto σκοτώνει από μέσα το οτιδήποτε για 3 μήνες. Προσωπικά δεν θα ήθελα να το είχα στον οργανισμό μου. Και όπως είπα, έχουν θορυβηθεί και κτηνίατροι.
Το χλωριο σκοτώνει σε συγκεκριμένες συγκεντρώσεις,βακτήρια, ιούς. Η επιδραση του σε αλλα εμβια ειναι αλλη,αν υπάρχει. Καλά δίκιο έχεις για ποσότητα, είναι πολύ μικρή,κουβέντα να γίνεται.
Σωστό κ αυτο με σιτρονελα, αλλά τι να κάνεις..
Ρε συ εγώ ο,τι έχω διάβασει για bravecto (όχι paper πρωτογενή, αλλά συμπεράσματα μελετων), δεν μ έχει θορυβησει. Οκ,μπορεί σ ένα μικρό ποσοστό να έχει κάποιες επιπτώσεις στο νευρολογικο κυρίως,αλλά φάρμακο είναι, λογικό. Το πιο σημαντικό του πλεονέκτημα, είναι ότι είναι πολύ πιο αποτελεσματικό στην πρόληψη ασθενειών από τα εν λόγω παρασιτα,τα οποία εγώ προσωπικά φοβάμαι πιο πολύ από τις οποίες παρενέργειες του φαρμάκου.
Κ 1 τον χρόνο,αντε 2 που δίνουμε (3μηνη δράση),δεν ξέρω πόσο τραγικό είναι..Τεσπα,εγώ το δίνω γιατί ο ντοκ μας είπε ότι είναι οκ,δε λέω σε κάποιον σώνει κ ντε να το δώσει. Κ αμπουλιτσα μια χαρά,αρκεί να μην βρέχονται για 48 ώρες.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.840
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU