Αμπούλα και εμετός.


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
540
290
25
instagram.com
Καλησπέρα,

Από τον Μάρτιο που ξεκινήσαμε την αμπούλα. Έχουμε πάρει 3 φορές την vectra. Και τις 3 έχει κάνει εμετό.
Σίγουρα την πρώτη φορά την εγλειψε. Την δεύτερη την έβαλα για βράδυ μετά από μεγάλη βόλτα,δε ξέρω αν μέσα στην νύχτα το εγλειψε. Αλλά το πρώτο 3ωρο δε το εγλειψε.
Και την 3η φορά πήγαμε μεγάλη βόλτα,και είμαι σίγουρος ότι δεν την εγλειψε.
Τελευταία φορά βάλαμε frontline. Και αυτήν είμαι σίγουρος ότι δεν την εγλειψε. Παρόλα αυτά παλι έκανε εμετό.
Το γεγονός να πάμε με το πακέτο χαπι-κολαρο-σιτρονελα με αγχωνει γενικά απέναντι στην σκνιπα καθώς το χάπι είναι για "αφού τσιμπήσει το ζώο".

Είχε κάποιος παρόμοια εμπειρία με τις αμπούλες; Πώς το συνέχισε;
 






Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Στη ράχη ψηλά στον αυχένα δεν την έβαλες;
Πώς έφτασε να την γλείψει εκεί;
Τιραμόλας είναι;;

Γενικά πάντως, ναι, έχουν διάφορες παρενέργειες οι αμπούλες.
Οχι όμως απαραίτητα σε όλους τους σκύλους.
Συνήθως πιο επιρρεπείς με την Vectra (που είναι ψιλοστούκας), είναι οι μικρόσωμοι και άσπροι σκύλοι.

Πώς το συνέχισε
Try and error είναι.
Δοκιμάζεις, παρακολουθείς τον σκύλο και αν δεις οτιδήποτε αλλάζεις δραστική ουσία.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Το γεγονός να πάμε με το πακέτο χαπι-κολαρο-σιτρονελα με αγχωνει γενικά απέναντι στην σκνιπα καθώς το χάπι είναι για "αφού τσιμπήσει το ζώο".
Από όσα έχω διαβάσει και ασχοληθεί με το συγκεκριμένο θέμα, έχω καταλάβει πως η μόνη ουσία που δρα απωθητικά είναι η περμεθρίνη που περιέχει η Vectra3d και κάποιες άλλες που θα δεις εδω.

Η περμεθρίνη όμως έχει και παρενέργειες.

Δυστυχώς όσον αφορά την σκνίπα και το καλαζαρ, δεν είναι πανάκεια καμία αμπούλα ή/και κολάρο.
Μεγάλη σημασία έχει το πόσο εκτίθεται ο σκύλος.
Όποτε έχεις χρόνο και διάθεση δες αυτό εδώ.
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
540
290
25
instagram.com
Στη ράχη ψηλά στον αυχένα δεν την έβαλες;
Πώς έφτασε να την γλείψει εκεί;
Τιραμόλας είναι;;
Την vectra την έβαλα όπως λέει. Που ξεκινάς από την ουρά και φτάνεις αυχένα.
Αλλά επέμεινα να δω αν είναι επειδή την γλείφει ή από την ουσία.
Την frontline την έβαλα στα 3 σημεία.
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
540
290
25
instagram.com
Από όσα έχω διαβάσει και ασχοληθεί με το συγκεκριμένο θέμα, έχω καταλάβει πως η μόνη ουσία που δρα απωθητικά είναι η περμεθρίνη που περιέχει η Vectra3d και κάποιες άλλες που θα δεις εδω.

Η περμεθρίνη όμως έχει και παρενέργειες.

Δυστυχώς όσον αφορά την σκνίπα και το καλαζαρ, δεν είναι πανάκεια καμία αμπούλα ή/και κολάρο.
Μεγάλη σημασία έχει το πόσο εκτίθεται ο σκύλος.
Όποτε έχεις χρόνο και διάθεση δες αυτό εδώ.
Τα διάβασα,σε ευχαριστώ πολύ!

Σίγουρα κανένα δε παρέχει πλήρη κάλυψη δυστυχώς. Και σίγουρα όσοι έχουν δώσει τη μέγιστη κάλυψη που μπορούσαν την πάτησαν...
Έχω μπερδευτεί αρκετά πλέον γενικά.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Σίγουρα κανένα δε παρέχει πλήρη κάλυψη δυστυχώς. Και σίγουρα όσοι έχουν δώσει τη μέγιστη κάλυψη που μπορούσαν την πάτησαν...
Έχω μπερδευτεί αρκετά πλέον γενικά.
Κάνουμε γενικώς ό,τι μπορούμε με σιτρονέλα, αμπούλες, κολάρα και ταυτόχρονα πάμε 1 ιδανικά 2 φορές το χρόνο για εξετάσεις ερλίχια καλαζαρ, να δουμε αν γλυτώσαμε ή όχι και να το πιάσουμε όσο πιο νωρίς γίνεται.
Υπάρχουν πλέον τα εμβόλια και θεραπείες που δεν υπήρχαν (αρκετά) παλιότερα.
Γενικά είμαστε σε καλύτερη (πολύ καλύτερη) μοίρα από το παρελθόν (δεκαετία 80πχ)που δεν υπήρχε σωτηρία.
Αυτό που κράτησα από τις συνήθειες της σκνίπας είναι αφενός οι ώρες που δραστηριοποιείται και αφετέρου τα μέρη που συνήθως τσιμπάει - που ΔΕΝ βάζαμε σιτρονέλα.
Άρα έχει σημασία να μην εκθέτουμε τον σκύλο ειδικά αυτές τις ώρες και να μην κοιμάται/αράζει έξω.
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
540
290
25
instagram.com
Κάνουμε γενικώς ό,τι μπορούμε με σιτρονέλα, αμπούλες, κολάρα και ταυτόχρονα πάμε 1 ιδανικά 2 φορές το χρόνο για εξετάσεις ερλίχια καλαζαρ, να δουμε αν γλυτώσαμε ή όχι και να το πιάσουμε όσο πιο νωρίς γίνεται.
Υπάρχουν πλέον τα εμβόλια και θεραπείες που δεν υπήρχαν (αρκετά) παλιότερα.
Γενικά είμαστε σε καλύτερη (πολύ καλύτερη) μοίρα από το παρελθόν (δεκαετία 80πχ)που δεν υπήρχε σωτηρία.
Αυτό που κράτησα από τις συνήθειες της σκνίπας είναι αφενός οι ώρες που δραστηριοποιείται και αφετέρου τα μέρη που συνήθως τσιμπάει - που ΔΕΝ βάζαμε σιτρονέλα.
Άρα έχει σημασία να μην εκθέτουμε τον σκύλο ειδικά αυτές τις ώρες και να μην κοιμάται/αράζει έξω.
Ναι κατάλαβα τι εννοείς. Αν και είναι δύσκολο να αλλάξουμε την ώρα που βγαίνουμε 10+ το βράδυ. Που είναι η ώρα που κάνει πάρτι. Και είναι και η μεγάλη μας βόλτα.


Στο κομμάτι της αμπουλας τι προτείνεις;
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Με βάση αυτά που γράφουν, δεν πειράζει τόσο όσο ο σκύλος κινείται, ακόμα και τις επίμαχες ώρες.
Το επίφοβο είναι όταν ο σκύλος μένει ακίνητος.

Στο κομμάτι της αμπουλας τι προτείνεις;
Δεν έχω να προτείνω κάτι.
Αυτό είναι καθαρά θέμα έκθεσης του κάθε σκύλου και της δραστικής ουσίας που πειράζει ή όχι τον κάθε σκύλο.
Τα πιο δύσκολα να αντιμετωπιστούν είναι τα τσιμπούρια και η σκνίπα, ΠΡΙΝ τσιμπήσουν.
Και αυτό γιατί η ερλίχεια πχ που μεταδίδεται με τσιμπούρια, κολλάει σε χρόνο μικρότερο από τον χρόνο που απαιτείται για να σκοτώσει η ουσία της αμπούλας.
Δηλαδή σκοτώνουν, ΑΦΟΥ έχει μολυνθεί ο σκύλος.

Συνεπώς θες κάτι που να λειτουργεί απωθητικά.
Από όσα όμως έχω διαβάσει, απωθητική δράση (με πολλά ερωτηματικά) σε τσιμπούρια/σκνίπες παρέχει μόνο περμεθρίνη η οποία όμως έχει δυνατές παρενέργειες, ειδικά σε μικρόσωμα.
Άρα είναι δίκοπο μαχαίρι.

Εγώ πχ στους δικούς μου, βάζω stronghold γιατί φαίνεται να είναι αρκετά ήπια όσον αφορά τις παρενέργειες. Η stronghold όμως δεν προστατεύει από σκνίπα και νομίζω ούτε από τσιμπούρια.
Είναι στούκας όμως για ψύλλους/ψείρες κλπ και τα αβγά τους.
 






Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
540
290
25
instagram.com
Με βάση αυτά που γράφουν, δεν πειράζει τόσο όσο ο σκύλος κινείται, ακόμα και τις επίμαχες ώρες.
Το επίφοβο είναι όταν ο σκύλος μένει ακίνητος.



Δεν έχω να προτείνω κάτι.
Αυτό είναι καθαρά θέμα έκθεσης του κάθε σκύλου και της δραστικής ουσίας που πειράζει ή όχι τον κάθε σκύλο.
Τα πιο δύσκολα να αντιμετωπιστούν είναι τα τσιμπούρια και η σκνίπα, ΠΡΙΝ τσιμπήσουν.
Και αυτό γιατί η ερλίχεια πχ που μεταδίδεται με τσιμπούρια, κολλάει σε χρόνο μικρότερο από τον χρόνο που απαιτείται για να σκοτώσει η ουσία της αμπούλας.
Δηλαδή σκοτώνουν, ΑΦΟΥ έχει μολυνθεί ο σκύλος.

Συνεπώς θες κάτι που να λειτουργεί απωθητικά.
Από όσα όμως έχω διαβάσει, απωθητική δράση (με πολλά ερωτηματικά) σε τσιμπούρια/σκνίπες παρέχει μόνο περμεθρίνη η οποία όμως έχει δυνατές παρενέργειες, ειδικά σε μικρόσωμα.
Άρα είναι δίκοπο μαχαίρι.

Εγώ πχ στους δικούς μου, βάζω stronghold γιατί φαίνεται να είναι αρκετά ήπια όσον αφορά τις παρενέργειες. Η stronghold όμως δεν προστατεύει από σκνίπα και νομίζω ούτε από τσιμπούρια.
Είναι στούκας όμως για ψύλλους/ψείρες κλπ και τα αβγά τους.
Κοίτα μικρόσωμο σκυλο δεν έχω. Αλλά πρέπει να έχει ευαισθησία.
Μιας και έδωσα και vectra + frontline που έχουν διαφορετικές ουσίες μεταξύ τους,και οι δύο τον πείραξαν.
 


fg102

Well-Known Member
19 Μαρτίου 2021
75
50
45
Χρειάζομαι λίγη επεξήγηση σε αυτό που λες. Πώς σχετίζονται μεταξυ τους;
Βαζω και εγω vectra 3d και δινω και drontal με αυτα εχω τις παρενεργειες που λες αλλα φταιει το drontal σε εμας
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
540
290
25
instagram.com
Βαζω και εγω vectra 3d και δινω και drontal με αυτα εχω τις παρενεργειες που λες αλλα φταιει το drontal σε εμας
Όχι,όχι έχουμε άλλη ημερομηνία για τα ενδο και άλλη για τα έξω
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.840
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU