Ανάμεσα σε Ντόμπερμαν και...


S

SwkDoG

Guest
Posted: Thu Jul 13, 2006 11:06 am by Jema

Μόλις σήμερα βρήκα την σελίδα αυτή, και νομίζω πως εσείς σαν πιο έμπειροι θα μπορείτε να βοηθήσετε κάποιον που για πρώτη φορά στη ζωή του θα έχει σκυλάκι. Δεν έχω αποφασίσει ακόμη. Είμαι ανάμεσα σε Γερμανικό Ποιμενικό και Ντόμπερμαν.Όποιος έχει εμπειρία και διάθεση ας με "διαφωτίσει" σχετικά με τη συμβίωση μαζί τους!!
Κατ'αρχήν για να έχεις καταλήξη σε αυτές τις 2 φυλές "κάτι έχεις στο μυαλό σου",δηλ. με κάποια κριτήρια έφτασες ως εδώ.
Εξήγησε τα και σε εμάς λοιπόν για να βοηθήσουμε παραπάνω.

Για παράδειγμα,θες σκύλο που να εκτελεί και χρέη φύλαξης?...

Μένεις σε μονοκατοικία ή διαμέρισμα?...Αθήνα ή αλλού?...

Έχεις ελεύθερο χρόνο και πόσο?...και άλλα πολλά... :)

Γενικότερα το να βρείς τι σκύλος σου "ταιριάζει" σαν φυλή έχει πολλές συνησταμένες,αν θες να σου δώσουμε κάποια "tips" για να διαλέξεις ένα υγειές κουτάβι αυτό είναι "εννιαίο" για όλες τις φυλές... :)
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.179
1.000.000.018
ATHENS
....εκτος απο ολα αυτα που ρωταει ο admin...απο που σκεφτεσαι να αγορασεις τον σκυλο σου? εχεις βρει καποιον εκτροφεα με γερμανικους ποιμενικους η με ντομπερμαν..??
αν οχι καλο θα ηταν να μιλησεις με καποιον για να μπορεσει και εκεινος να σε βοηθησει ακομα περισσοτερο...
σιγουρα μακρια απο petshop....απο κει αγοραζουμε μονο τροφες και λουρακια.... :D
 


magi

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2006
609
2
Athens
Συμφωνώ, αγοράζοντας κουτάβι που μοιάζει να είναι ντόμπερμαν η γερμ. ποιμενικός από κάποιων η από pet shop δεν ξέρεις τι να μοιάζει όταν μεγαλώσει, το εκτροφείο σου δίνη εγγύηση. Κατά την γνώμη μου καλύτερα να πάρεις ένα θυλικό κουταβάκι επειδή να το κουμαντάρεις πιο εύκολα από ένα αρσενικό – είναι το πρώτο σου σκυλάκι και δεν έχεις εμπειρία από όσα γράφεις. Για την ράτσα δεν μπορώ να σε συμβουλέψω επειδή η γνώσης μου για ράτσες κλίνονται μόνο σε μια : ντόμπερμαν, για γερμ. ποιμενικό ξέρω ελάχιστα.
 


Jema

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2006
45
0
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Πραγματικά χρειάζομαι μια βοήθεια γιατί έχω μπερδευτεί τόσο πολύ που πλέον αγχώνομαι. Μένω σε μονοκατοικία σε μία περιοχή έξω από την Πάτρα. Η σκέψη είναι ο σκύλος να μένει στον κήπο, και αν γίνεται τα βράδια να μπαίνει μέσα στο σπίτι για δύο λόγους: α) για φύλαξη, γιατί μέρα παρά μέρα μαθαίνουμε για κάποια νέα διάρηξη και β) για να μην γαβγίζει κ ενοχλεί τη γειτονιά.
Εγώ προτιμώ τον γερμανικό ποιμενικό, αλλά τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας θέλουν κάποιο άλλο λόγω τριχώματος. Θα ήθελα κάποιος που ξέρει να μου πει πόσο ενοχλητική μπορεί να είναι η τρίχα του (όχι για μένα, για τους υπόλοιπους στο σπίτι).Επίσης, αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως είναι η σχέση που αποκτά το κάθε ένα με τον ιδιοκτήτη του, κ αν αυτά τα σκυλιά προσφέρονται για παιχνίδι.Έχω ακούσει τόσα πολλά τον τελευταίο καιρό που τα έχω χάσει.
Τέλος, το pet shop το έχω αποκλείσει.Στην Πάτρα υπάρχει μόνο ένα εκτροφείο, για ντόμπερμαν, κ αυτός μου σύστησε κάποιον νέο στο επάγγελμα, στην Αθήνα, για γερμανικούς ποιμενικούς.
Αυτά για την ώρα. Ευχαριστώ κ πάλι!!
 


S

SwkDoG

Guest
Λοιπόν Jema,το ότι μένεις σε μονοκατοικία λίγο έξω από την Πάτρα είναι θετικό για την απόκτηση σκύλου,χωρίς βέβαια να σημαίνει πως επειδή "έχω κήπο" ο σκύλος δεν θα χρειάζετε καθημερινή άσκηση με βόλτα,παιχνίδι,κλπ.

Η σκέψη είναι ο σκύλος να μένει στον κήπο, και αν γίνεται τα βράδια να μπαίνει μέσα στο σπίτι για δύο λόγους: α) για φύλαξη, γιατί μέρα παρά μέρα μαθαίνουμε για κάποια νέα διάρηξη και β) για να μην γαβγίζει κ ενοχλεί τη γειτονιά.
Η σκέψη του να μένει ο σκύλος στον κήπο είναι καλή,το να μπαίνει μέσα τα βράδυα όμως μου φαίνετε πως "μειώνει" τη χρήση του ως φύλακα.
Μία από της σημαντικότερες παραμέτρους του "σκύλου φύλακα" είναι η αποτρεπτική,δηλ. "ο κλέφτης" βλέπει ένα "αιμοβόρο θηρίο" να φυλά το χώρο και αλλάζει γνώμη.
Άρα ο σκύλος φύλακας καλό είναι να "φαίνετε" και με το να τον έχεις μέσα το βράδυ τον "κρύβεις".
Στο δεύτερο σημείο λες να μη γαβγίζει και αυτό είναι το δεύτερο "όπλο" που έχει ο σκύλος για να κάνει αποτελεσματική φύλαξη,δηλώνει την παρουσία του στον "κλέφτη" και "ειδοποιεί" και τους υπόλοιπους να πάρουν τα μέτρα τους.

Ακόμα και στο θέμα "τρίχα" το "μέσα-έξω" εντείνει το πρόβλημα γιατί η εναλλαγές θερμοκρασίας αναγκάζουν το σκύλο να "αφήνει" περισσότερο τρίχωμα.
Αν βέβαια φροντίζεις το τρίχωμα του ζώου τακτικά (βούρτσισμα) δεν θα έχεις μεγάλο πρόβλημα με καμία από τις 2 φυλές,αν δεν το φροντίζεις θα έχεις πρόβλημα και με τις 2 φυλές.

Η σχέση ιδιοκτήτη-σκύλου όπως καταλαβαίνεις έχει 2 πλευρές,του ιδιοκτήτη και του σκύλου,με την μεγαλύτερη "ευθύνη" για την ποιότητα της σχέσης να βαραίνει τον ιδιοκτήτη.
Και οι 2 φυλές είναι "καλές" (εξαρτάται και από την "κληρονομικότητα" του ζώου),με το θηλυκό να ταιριάζει περισσότερο σε "πρωτάρη" (όπως είπε και η magi).

Ευτυχώς και για τις 2 φυλές υπάρχουν πολλοί και καλοί εκτροφείς και καλό θα ήταν να ψάξεις πριν πάρεις κάτι που θα σε συντροφεύει για τα επόμενα 12-16 χρόνια.
Αν θες βοήθεια σε αυτό μπορεί ο καθένας μας να σε βοηθήσει μέσω προσωπικών μηνυμάτων (p.m.) για να μη θεωρηθεί ότι διαφημίζουμε.
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.179
1.000.000.018
ATHENS
και καλό θα ήταν να ψάξεις πριν πάρεις κάτι που θα σε συντροφεύει για τα επόμενα 12-16 χρόνια.
.....ακριβως...οποτε ξεχνα το "σκυλο θελω ...τωρα τον θελω..."....απο την στιγμη που εχεις μιλησει με τον εκτροφεα στην πατρα ..ο οποιος εχει και σχολη εκπαιδευσης...καλο ειναι να δεις και καποιους με γερμανικα ποιμενικα...
....πιστευω οτι λογικα αργοτερα θα σκεφτεσαι και την εκπαιδευση...οποτε εισαι πολυ τυχερη που υπαρχει σχολη εκει...κοντα σου...ειτε καταληξεις σε ντομπερμαν η σε γερμανικο ποιμενικο ....

εγω στην θεση σου ..θα συναντουσα και καποιους αλλους εκτροφεις ...και αν τωρα λογο εμπειριες με "κερδιζαν" τα σκυλια...καποτε...θα εδινα και ενα "συν" στον ανθρωπο που θα προσπαθουσε να με κατατοπησει καλιτερα...και οχι σε αυτον που θα προσπαθουσε να μου πουλησει το κουταβι του...
οσο για την επιλογη...μου αρεσουν και τα δυο ...μπορει να πηγαινα σε ενα εργασιακο γερμανικο ποιμενικο...αλλα στην θεση σου θα σου ελεγα να σκεφτεις πολυ καλα και το ντομπερμαν...τα θεωρω σκυλια ..."ALARM DOGS" ..και πιστευω οτι εαν τελειωσεις την βασικη υπακοη....θα εισαι τελεια μετα...
Πιστευω οτι τα ντομπερμαν ειναι σκυλια με πιο ..επιβλητικο παρουσιαστικο...το οποιο ισως...ισως...ενα ατομο που δεν εχει σχεση με σκυλους...μπορει να το τρομοκρατησει και περισσοτερο...
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
Καλησπερα και απο εμενα. Χωρις ιχνος κριτικης προς τις αποψεις των προηγουμενων θα ηθελα να πω τις αποψεις μου στο θεμα «σκυλος-φυλακας». Θα ηθελα πρωτα να ξεκαθαρισω την διαφορα σκυλου-σωματοφυλακα και σκυλου-φυλακα. Στην πρωτη περιπτωση εχουμε ενα σκυλι το οποιο εκπαιδευεται να ΕΚΤΕΛΕΙ συγκεκριμενες εντολες απο τον συνοδο-ιδιοκτητη του. Τα περισσοτερα σκυλια που ανηκουν στις εργασιακες φυλες μπορουν να ανταπεξελθουν στις απαιτησεις. Στην δευτερη περιπτωση (σκυλος φυλακας) εχουμε ενα σκυλι το οποιο πρεπει να εχει την διαυγεια μυαλου-κριση να αποφασισει ΜΟΝΟ του ποτε υπαρχει απειλη και να πραξει αναλογα αφου την στιγμη που θα χρειαστει να επεμβει το πιθανοτερο ειναι να ειναι μονο του.. Καταλαβαινετε οτι αυτη η κατηγορια ειναι και η πιο δυσκολη αφου δεν αρκει μονο η καταγωγη (φυλη-εργασιακες ικανοτητες προγονων) αλλα και ο χαρακτηρας-διαπαιδαγωγηση-ανατροφη του σκυλου. Επισεις θα ηθελα να ξεκαθαρισω οτι το σκυλι το οποιο γαβιζει ασταματητα βγαζοντας αφρους απο το στομα και χτυπωντας χωρις ελεος την εξωπορτα και την περιφραξη ΔΕΝ ΤΟΝ ΘΕΩΡΩ ΦΥΛΑΚΑ αλλα γαβγιστη-ενοχλητη. Αυτου του ειδους τα σκυλια ειναι πολυ ευκολο να τα εξουδετερωσεις (πχ σπρευ-δηλητηριο η ακομη και σε καποιον γνωστη να μπει μεσα) και το μονο που προσφερουν ειναι φασαρια στην γειτονια και προβληματα με τους γειτονες. Ενα σκυλι που γαβγιζει χωρις λογο στην αυλη σιγουρα θα αποτρεψει εναν περιστασιακο μικροκλεφτη απο το να προσπαθηση να μπει. Τι γινεται ομως στην περιπτωση που ο κλεφτης-διαρρηκτης ειναι πιο «οργανωμενος-εμπειρος ;». σε αυτην την περιπτωση η λυση «σκυλος μεσα στο σπιτι» ειναι μονοδρομος. Μεσα στο σπιτι ειναι αδυνατον στον οποιοδηποτε να ξερει πως θα αντιδρασει ενα σκυλι το οποιο ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΙ. Ακομη και εαν προκειται για εναν σκυλο που γαβγιζει πολυ θα γαβγιζει για κατι που γινεται εξω απο το σπιτι μας και οχι εξω απο την αυλη (παιδια που παιζουν, μια ηλικιωμενη με μαγγουρα, ενας παπας, γατα, αλλα σκυλια κα) αρα μας δινει χρονο να αντιδρασουμε. Στο θεμα τριχα πρεπει να ξερεις οτι ολα τα σκυλια χανουν τριχωμα αλλα πολυ αλλα λιγοτερο. Σιγουρα ενα γερμανικο θα χασει πολυ περισσοτερες απο ενα ντομπερμαν. Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι το συχνο βουρτσισμα στα σκυλια και το καθημερινο σκουπισμα μες στο σπιτι. Παρολα αυτα να ξερεις οτι ποτε δεν θα εχεις ενα καθαρο απο τριχες σπιτι. Οι εναλλαγες θερμοκρασιας θα προκαλεσουν μια αναστατωση στο βιολογικο ρολοι του σκυλου το οποιο του « λεει » ποτε και πια τριχα να αποβαλει και μπορει να του δημιουργησουν προβλημα υγειας. (Σκεψου τον εαυτο σου τον χειμωνα με το καλοφιρερ να δουλευει και να πας να βγεις εξω με την θερμοκρασια αρκετους βαθμους κατω με τα ρουχα που φορας μεσα στο σπιτι) στην καλυτερη κρυολογημα. Στην χειροτερη....... Στις φυλες που αναφερεσαι θα ηθελα να σου πω οτι ειναι απο τις πιο ανθροποκεντρικες και δεν θα εχεις κανενα προβλημα μαζι τους με τα γερμανικα να ειναι καλυτερα στις σχεσεις τους με τα μικρα παιδια. Επισεις τα γερμανικα ειναι πιο «φωνακλαδικα» απο τα ντομπερμανν. Στο θεμα φυλου η αποφαση ειναι καθαρα δικη σου αρκει να σκεφτεις οτι στα θυληκα εχεις 2χ20 ημερες το χρονο οιστρο και θα πρεπει να εχεις χωρο να την περιορισεις. Τωρα το ισως πιο σημαντικο απο ολα. (Στην Πάτρα υπάρχει μόνο ένα εκτροφείο, για ντόμπερμαν ). Συγνωμη αλλα για κατι που θα ειναι μελος της οικογενειας σου τα υπολοιπα 10-12 χρονια και προτιθεσε να βαλεις μεσα στο σπιτι σου θα συνιστουσα να ψαξεις σε ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ. Και επειδη αυτο ειναι μαλλον δυσκολο σε ολη την Ελλαδα. ΔΕΝ ΥΠΠΟΝΟΩ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΕΚΤΟΦΕΙΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΣΕ αλλα σου συνιστω να ψαξεις και αλλου. Επισεις μην βιαστεις. Μην παρεις μια αποφαση που θα μετανιωσεις. Ευχαριστω για τον χρονο σου και συγνωμη για το μακροσκελες γραμμα.

Αυτες ειναι οι γνωμες-αποψεις μου. Δεν ειναι απαραιτητο οτι ειναι και οι σωστες.
 


S

SwkDoG

Guest
Μα εννοείτε ότι κάθε κριτική και άποψη είναι ευπρόσδεκτη,για αυτό άλλωστε έγινε και το φόρουμ... :)

Εξάλλου συμφώνω σε μεγάλο ποσοστό σε αυτά που λες παραπάνω.

Ενα σκυλι που γαβγιζει χωρις λογο στην αυλη σιγουρα θα αποτρεψει εναν περιστασιακο μικροκλεφτη απο το να προσπαθηση να μπει. Τι γινεται ομως στην περιπτωση που ο κλεφτης-διαρρηκτης ειναι πιο «οργανωμενος-εμπειρος ;»
Απλά σε αυτό το σημείο να πω πως και βέβαια δε μιλάω για το σκύλο που γαυγίζει άσκοπα αλλά για σκύλο που θα "περάσει" εκπαίδευση αλλιώς είτε μέσα είτε έξω δεν μπορούμε να έχουμε απαιτήσεις "man stoper".

Επίσης τον "οργανωμένο και έμπειρο" κλέφτη δεν τον σταματούν ούτε σκυλιά,ούτε σοφιστικέ συναγερμοί οπότε σαν "στόχο" έχουμε το 90% των κλεφτών που είναι οι "περιστασιακοί,βάνδαλοι,μικροκλέφτες".
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.179
1.000.000.018
ATHENS
το ποστ του Μακη ηταν κατατοπιστικοτατο!!!!!

admin εαν μπορεις να το φορμαρεις λιγο ωστε να διαβαζεται ποιο ξεκουραστα και απο αλλα μελοι...