Ανάμιξη διαφορετικών τροφών.


markito

Active Member
10 Ιουνίου 2021
28
10
24
Καλησπέρα! Κλείσαμε τους 10 μήνες και ξαφνικά λίγο πριν τελειώσει η farmina N&d με γεύση μπακαλιάρο άρχισε να κάνει "ορέξεις" και να μην την τρώει.
Είχα πάρει την brit με γεύση Σολωμού για να αντικαταστήσω, την είχα πάρει πριν αρχίσει να μην του αρέσει η N&D.
Αποφάσισα λοιπόν να βάλω λίγη από την καινούργια τροφή μαζί με την παλιά μήπως του ανοίξει η όρεξη ή του αρέσει καλύτερα στη γεύση.
Τώρα τρώει όχι πάλι όπως έτρωγε. Δηλαδή μπορεί να φάει μια φορά τη μέρα εκεί που έτρωγε δύο. Πάντως τρώει...
Λέω να συνεχίσω να του δίνω μισή από την καινούργια και μισή από την παλιά σε κάθε γεύμα για να μην την πετάξω την παλιά. Λέω να το συνεχίσω έτσι μέχρι να την τελειώσω. Υπολογίζω κανένα μήνα θα πάρει να τελειώσει η παλιά.
Λέτε να υπάρχει κανένα θέμα με την υγεία του αν τον ταΐζω έτσι? Δηλαδή μισή ποσότητα N&D και μισή Brit?
Ευχαριστώ!
 


GSD92

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2020
233
143
32
Καλησπέρα! Κλείσαμε τους 10 μήνες και ξαφνικά λίγο πριν τελειώσει η farmina N&d με γεύση μπακαλιάρο άρχισε να κάνει "ορέξεις" και να μην την τρώει.
Είχα πάρει την brit με γεύση Σολωμού για να αντικαταστήσω, την είχα πάρει πριν αρχίσει να μην του αρέσει η N&D.
Αποφάσισα λοιπόν να βάλω λίγη από την καινούργια τροφή μαζί με την παλιά μήπως του ανοίξει η όρεξη ή του αρέσει καλύτερα στη γεύση.
Τώρα τρώει όχι πάλι όπως έτρωγε. Δηλαδή μπορεί να φάει μια φορά τη μέρα εκεί που έτρωγε δύο. Πάντως τρώει...
Λέω να συνεχίσω να του δίνω μισή από την καινούργια και μισή από την παλιά σε κάθε γεύμα για να μην την πετάξω την παλιά. Λέω να το συνεχίσω έτσι μέχρι να την τελειώσω. Υπολογίζω κανένα μήνα θα πάρει να τελειώσει η παλιά.
Λέτε να υπάρχει κανένα θέμα με την υγεία του αν τον ταΐζω έτσι? Δηλαδή μισή ποσότητα N&D και μισή Brit?
Ευχαριστώ!
Καλησπέρα,

Για αυτόν το μήνα μπορεί να δεις κάποια διαφορά στα περιττώματα, λόγω της διαφορετικής σύστασης που έχει η κάθε τροφή πχ στην πρωτεΐνη.
Για ένα μήνα δεν νομίζω να πάθει κάτι.
Αν δεις ότι έχει φουσκώματα ή κάνει εμετούς, σταματάς τον συνδυασμό.

Γενικά αν είσαι ευχαριστημένος με μια τροφή δεν χρειάζεται να την αλλάξεις επειδή ξαφνικά κάνει ορέξεις ο σκύλος.
 


markito

Active Member
10 Ιουνίου 2021
28
10
24
Καλησπέρα,

Για αυτόν το μήνα μπορεί να δεις κάποια διαφορά στα περιττώματα, λόγω της διαφορετικής σύστασης που έχει η κάθε τροφή πχ στην πρωτεΐνη.
Για ένα μήνα δεν νομίζω να πάθει κάτι.
Αν δεις ότι έχει φουσκώματα ή κάνει εμετούς, σταματάς τον συνδυασμό.

Γενικά αν είσαι ευχαριστημένος με μια τροφή δεν χρειάζεται να την αλλάξεις επειδή ξαφνικά κάνει ορέξεις ο σκύλος.
Είμαι ευχαριστημένος και με τις δύο τροφές. Με τη Brit περισσότερο καθως οι προηγούμενες που του έδινα ήταν όλες brit (κοτόπουλο, αρνί εναλλάξ)και δεν είχα θέμα να μην του αρέσει. Εννοείς να του αφήσω την ίδια τροφή και ας κάνει ότι δεν του αρέσει αλλά στο τέλος την τρώει?
Ευχαριστώ
 


GSD92

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2020
233
143
32
Είμαι ευχαριστημένος και με τις δύο τροφές. Με τη Brit περισσότερο καθως οι προηγούμενες που του έδινα ήταν όλες brit (κοτόπουλο, αρνί εναλλάξ)και δεν είχα θέμα να μην του αρέσει. Εννοείς να του αφήσω την ίδια τροφή και ας κάνει ότι δεν του αρέσει αλλά στο τέλος την τρώει?
Ευχαριστώ
Πολλά σκυλιά μετά από καιρό βαριούνται την τροφή τους.
Βάλε την τροφή στο μπολάκι για 20 λεπτά και αν δεν την φάει, πάρε το φαΐ
και στο επόμενο γεύμα κάνε ακριβώς το ίδιο...αυτό μπορείς να το κάνεις και μέχρι τρεις μέρες...πρέπει να φάει αυτό που του βάζεις...εφόσον του έκατσε καλά δεν υπάρχει λόγος να αλλάζεις τροφή και εννοείται δεν επηρεαζόμαστε από τις ορέξεις του σκύλου.
 
  • Like
Reactions: markito


markito

Active Member
10 Ιουνίου 2021
28
10
24
Εδώ και τρεις μέρες μου τρώει μια φορά τη μέρα. Το πρωί του βάζω, το κοιτάει και φεύγει. Το βράδυ τρώει και με πολύ όρεξη.
Όμως έτσι τρώει τη μισή ποσότητα από αυτή που αναγράφει η συσκευασία.
Λέτε να του βάζω και τις δύο μερίδες σε μια?
Μήπως όμως έτσι θα του πέσει πολύ η ποσότητα?
 


GSD92

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2020
233
143
32
Εδώ και τρεις μέρες μου τρώει μια φορά τη μέρα. Το πρωί του βάζω, το κοιτάει και φεύγει. Το βράδυ τρώει και με πολύ όρεξη.
Όμως έτσι τρώει τη μισή ποσότητα από αυτή που αναγράφει η συσκευασία.
Λέτε να του βάζω και τις δύο μερίδες σε μια?
Μήπως όμως έτσι θα του πέσει πολύ η ποσότητα?
Καλό είναι να σπας τα γεύματα τουλάχιστον σε δυο...έτσι η τροφή θα είναι πιο εύπεπτη και η μικρότερη ποσότητα από κάθε γεύμα θα διασπάται πιο γρήγορα...κάποιοι πιστεύουν ότι και μια φορά τη μέρα είναι ok, αλλά εγώ διαφωνώ...
Ακόμα συνδυάζεις τις τροφές; Αν ναι, μήπως να έμενες σε μια; Ίσως την brit...
 
  • Like
Reactions: markito


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Εδώ και τρεις μέρες μου τρώει μια φορά τη μέρα. Το πρωί του βάζω, το κοιτάει και φεύγει. Το βράδυ τρώει και με πολύ όρεξη.
Όμως έτσι τρώει τη μισή ποσότητα από αυτή που αναγράφει η συσκευασία.
Λέτε να του βάζω και τις δύο μερίδες σε μια?
Μήπως όμως έτσι θα του πέσει πολύ η ποσότητα?
Μου το έχει κάνει κι εμένα κατά καιρούς. Της ξαναέβαζα το πιάτο 1-2 φορές μέσα στην ημέρα και το άφηνα για λίγο. Αν δεν το έτρωγε το έπαιρνα. Μετά καταλάβαινα ότι όταν το έκανε συνήθως κάτι της έφταιγε...πχ πριν αδιαθετήσει..όταν είχε θέμα με το στομαχάκι της κλπ..πάντως αν δεν έχει πρόβλημα με το βάρος, άστο 3-4 μέρες να τρώει μισή μερίδα..να δεις πως θα πάει..
 
  • Like
Reactions: markito


GSD92

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2020
233
143
32
Αν επιμένει να μην τρώει όλα του τα γεύματα, μπορείς να μουλιάσεις την τροφή με λίγο ζεστό νερό, ώστε να βγάλει τα αρώματα της...αν δεν δουλέψει αυτό μπορείς να βάλεις στην τροφή λίγο ελαιόλαδο ή λάδι σολομού ή ζωμό κρέατος, σπιτικό ή του εμπορίου(πχ nature's food)...σαν τελευταία λύση πάντα μπορείς να αναμείξεις την τροφή με λίγη κονσέρβα.
 
  • Like
Reactions: markito




markito

Active Member
10 Ιουνίου 2021
28
10
24
Τελικά βοήθησε το να μουλιαζω την τροφή με λίγο χλιαρό νερό. Την τρώει όπως παλιά με πολύ όρεξη.
Ευχαριστώ πολύ για το tip!
 
  • Like
Reactions: Calibra and GSD92