Ανάπτυξη κουταβιού και δυσπλασία ισχίων


DOG.CRIME

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2010
1.289
7
βαρος και διατροφη παιζουν τον μαγαλυτερο ρολο.
οπως επισης κσι η υπερβολικη δοση ασβεστιου ειναι επικινδυνη.

επισης χρειαζεται μετρο στην ασκηση οσο ειναι κουταβι
 


DOG.CRIME

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2010
1.289
7
κατα την αναπτυξη ο σκυλος εχει χονδρους που σταδιακα μετατρεπονται σε οστα.
οι χονδροι ειναι ευκαμπτοι και μπορουν να αλλαξουν σχημα σε περιπτωση περιτου βαρους,
οποτε αυτο επηρεαζει το σχημα των αρθρωσεων με τα γνωστα αποτελεσματα...

γιαυτο προσοχη δεν ειναι μονο θεμα γονιδιων
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙΣ:Κουταβια μεγαλοσωμων φυλων ειναι καλυτερα να ειναι προς το αδυνατο παρα προς το παχυ(με 5%περισσοτερο βαρος του κανονικου ενα σκυλι ειναι παχυ,με 10% ειναι παχυσαρκο).
Εχω ξαναπει οτι το περιβαλλον ειναι ενας παρα πολυ βασικος παραγοντας στην αναπτυξη και υγεια του σκυλου(παρτε για παραδειγμα το πατωμα που κινειτε)το οποιο πρεπει να ειναι αγριο σαγρε,αν ειναι δυνατον να εχει χαλικι κατω τουλαχιστο κατα ενα μερος.
Μια η δυο φορες τον μηνα καλα ειναι ολα μας τα σκυλια να τα υποβαλουμε σε νηστεια.
Και τωρα η βομβα,απο δικες μου παρατηρησεις εχω βγαλει το συμπερασμα οτι ο τροπος που καθεται η ξαπλωνει ενα σκυλι(εδω θελει τωρα η σκιτσο η φωτο)δειχνη αν εχει προβλημα στα οστα,αν καθεται σαν την σφιγγα της αιγυπτου τοτε το σκυλι δεν εχει προβλημα οστων στην λεκανη τουλαχιστο(δεν εχω τελειωσει ακομα,ειμαι στην παρακολουθηση).
Επισης εχουμε πολλοι εδω αναφερει οτι στις ειδικα γρηγορα αναπτυσομενες ρατσες ειναι καλυτερα να μεγαλωνει ενα κουταβι αργα,οποτε οχι συμπληρωματα τροφων,και βιταμινες οταν το σκυλι ειναι υγιες,ουτε τροφες πλουσιες σε πρωτεινες και ασβεστιο,εφοσον εδω στην Ελλαδα εχουμε τον ηλιο και ενα σκυλι εχει ακομη και με φτωχη τροφη το οργανισμο αυτον που δεν χρειαζεται πολλα προσθετα ουτε εχει πολλες απαιτησεις,αρκει η τροφη του να ειναι πληρης χωρις ομως τους τρελλους αριθμους που ακουμε σε βιταμινες και πρωτεινες,βασικα θα πρεπει να εχει καλα συστατικα
Επισης βασικο ειναι να εχει ενα κουταβι(μιλαω παντα για μεγαλες ρατσες) την δυνατοτητα να κοιματε οσο θελει και οποτε θελει,τι να την κανω την εκπαιδευση σε ενα αρρωστο σκυλο?
να μην κανουμε τα σκυλια σαν τα παιδια μας,6 ωρες σχολειο και 6 ωρες φροντιστηριο,και στο τελος να λεμε γιατι βγηκε κωλοπαιδο?
οπως και ενα παιδι ενα κουταβι πρεπει να κανει χαζομαρες(λιγο χαλαρα με την εκπαιδευση) να παιξει να πεσει να πονεσει,να κανει εμπειριες και οχι με το λουρι και ολη μερα Ημιανας προσχηηηηηηηη.
 


DOG.CRIME

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2010
1.289
7
αυτο με τη σταση που καθεται το εχω παρατηρησει και εγω αλλα θελει αρκετη εμπειρια για να καταλαβεις αν εχει προβλημα μιας και τα κουταβια επιλεγουν αρκετες στασεις.
το κυριοτερο ειναι το πως τρεχει δεν ειναι και τοσο δυσκολο να το καταλαβεις οτι μπορει να εχει προβλημα. παντως η διατροφη ειναι το Α και το Ω σε αυτα τα θεματα.αρεσουν σε πολλους οι υπερβολες σε τετοια θεματα.

παντως η υψηλη ποσοτητα πρωτεινων( >28%) εχει δειξει σε ερυνες που εχουν γινει πως δεν εχει επιπτωσεις στην σκελετικη αναπτυξη
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
28% δεν ειναι τιποτα ισα ισα ειναι οκ,αλλα 35-40-45% αυτα ειναι νουμερα για μποντιμπιλντινγκ.(ενταξει αυτοι χτυπανε 80αρες και βαλε,αλλα για σκυλο ειναι το ιδιο)
 


DOG.CRIME

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2010
1.289
7
μεχρι 28% ειναι καλα για δραστηριους σκυλους απο εκει και πανω υπαρχει προβλημα.οχι ομως οσο αναφορα την σκελετικη αναπτυξη.
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Οχι ντιρεκτ,αλλα για βαλε και την ενεργεια που δινει και που κανει το κουταβι σβουρα,τα μεγαλοσωμα κουταβια κανονικα καταναλωνουν πολυ ενεργεια ΄λογω βαρους,και οταν αδεαιζουν οι μπαταριες κοιμουνται,οχι ομως οταν οι τροφη ειναι στυλ ρεντ μπουλ.
 


Krina

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2008
2.244
5
56
Περιστερι Αττικης
www.vomkrinastrand.com
Και τωρα η βομβα,απο δικες μου παρατηρησεις εχω βγαλει το συμπερασμα οτι ο τροπος που καθεται η ξαπλωνει ενα σκυλι(εδω θελει τωρα η σκιτσο η φωτο)δειχνη αν εχει προβλημα στα οστα,αν καθεται σαν την σφιγγα της αιγυπτου τοτε το σκυλι δεν εχει προβλημα οστων στην λεκανη τουλαχιστο(δεν εχω τελειωσει ακομα,ειμαι στην παρακολουθηση).
καποτε πιστευαμε πολλοι , μερικοι ακομα και τωρα ,οτι οταν σκυλος καθοταν σαν βατραχι δεν ειχε κανενα προβλημα στα ισχια ,δεν θα πω πολλα εχω δει με τα ματια μου σκυλο με δυσπλασια D να ειναι τις περισσοτερες φορες ετσι ξαπλωμενος

ουτε τροφες πλουσιες σε πρωτεινες και ασβεστιο,
θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου και θα συμπληρωσω για τη φυλη μου ,προσοχη στο ασβεστιο το ιδανικο στην αναλυση ειναι 1 -1,1 ποτε παραπανω κινδυνος
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
Συμπερασματικά πρέπει να δίνουμε τεράστια προσοχή κατα την άνάπτυξη των κουταβιών

1. Να μην εχουν περιτό βάρος ειδικά οι μεσαίες και μεγαλόσωμες φυλές (πολλοί εκτροφείς συστήνουν τα κουτάβια όσο είναι στην ανάπτυξη να είναι ελαφρώς πεινασμένα).

2. Περιορισμένη και ήπια άσκηση μέχρι να ολοκληρωθεί η ανάπτυξη.
πολύ σημαντικό επίσης για την σωστή ανάπτυξη του κουταβιού είναι το περιβάλλον,
δηλαδή, ένα κουτάβι που θα μεγαλώσει σε περιβάλλον με πλακάκια και μωσαϊκό είναι πολύ πιθανόν να καταστρέψει τα πόδια του, αντίθετα με ένα άλλο που θα αναπτυχθεί παίζοντας πολλές ώρες σε χώμα ή χαλίκι.
 


kimonas

Banned
Banned
8 Οκτωβρίου 2009
847
2
Αθήνα - Γαλάτσι
πολύ σημαντικό επίσης για την σωστή ανάπτυξη του κουταβιού είναι το περιβάλλον,
δηλαδή, ένα κουτάβι που θα μεγαλώσει σε περιβάλλον με πλακάκια και μωσαϊκό είναι πολύ πιθανόν να καταστρέψει τα πόδια του, αντίθετα με ένα άλλο που θα αναπτυχθεί παίζοντας πολλές ώρες σε χώμα ή χαλίκι.
Πολλές ώρες ΟΧΙ συνεχόμενα, αλλά αθροιστικά, σε βάθος χρόνου μέχρι τους 18-24 μήνες ανάλογα με τη φυλή!!! Προφανώς αυτό εννοείς ;) ;) Πολλές ώρες συνεχόμενο παιχνίδι ακόμα και πάνω σε βαμβάκι που επιπλέει σε νερό = καταστροφή και πάλι για το κουτάβι σε πολύ πολύ μικρή ηλικία!!! :)
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
kimonas μιλάω για τους ιδιοκτήτητες κουταβιών που ζουν σε διαμερίσματα, αυτοί προφανώς και δεν μπορούν να διαθέσουν ατέλειωτες ώρες παιχνιδιού σε εξωτερικό χώρο για το κουτάβι τους, τουλάχιστον όμως πρέπει να προσέχουν
Νο1. όλες οι γλυστερές επιφάνειες καλλυμένες με χαλιά,
Νο2 όταν παίζουμε και τρέχουμε προσπαθούμε να είναι σε χώμα, τσιμέντο ή χαλίκι.
 






Baloo

Well-Known Member
7 Αυγούστου 2011
179
2
13
Κρήτη
Πιστεύω και εγώ ότι αν το χόρτο δεν είναι βρεγμένο για να μην γλυστράει δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Τα δικά μου τα πηγαίνω για παιχνίδι σε τέτοιο μέρος, εύχομαι να μην έκανα λάθος ειδικά για τη Μπαλού που είναι πάνω στην ανάπτυξή της.
 


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
και βρεγμενο να ειναι δεν υπαρχει προβλημα .Δεν εχει μηδενικο συντελεστη τριβης οπως το παρκε/πλακακι.
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Σκέφτομαι τι βλακειες θα ειχα κανει αν πριν παρω σκυλο δεν ειχα διαβασει αυτο forum.
Θα επαιζα με το κουταβι μου στο πλακακι με τις ωρες
Θα της εδινα παγια, συμπληρωματα ασβεστιου
Θα της εδινα παραπανω τροφη για να την παχυνω και να δειχνει πιο δεμενη.
Θα, θα, θα...

Με λιγα λογια απλώς θα ειχα καταστρέψει τον σκύλο μου.

Thanx :)
 


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
το διο ισχυε /ισχυει και για μας. Ενα φορουμ με γνωσεις μονο πολυτιμη βοηθεια ειναι.
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
Νεότερες έρευνες επιβεβαιώνουν οτι οι περιβαλλοντικοί παράγοντες επηρεάζουν τον βαθμό δυσπλασίας κατα πολύ περισσότερο απο όσο μέχρι τώρα νομίζαμε

A number of environmental factors can affect the incidence of hip dysplasia in dogs - NVH

Chronology of Hip Dysplasia Development in a Cohort of 48 Labrador Retrievers Followed for Life - Smith - 2012 - Veterinary Surgery - Wiley Online Library

πλακάκια, σκαλοπάτια, υπερβολικό βάρος και υπερβολική άσκηση σε κουτάβια μέχρι 9 μηνών μπορούν να καταστρέψουν τα πόδια τους, ο γρήγορος ρυθμός ανάπτυξης δεν φαίνεται να επηρεάζει τον βαθμό δυσπλασίας, τα κουτάβια που γεννιούνται άνοιξη και καλοκαίρι έχουν καλύτερη πρόγνωση λόγω της ήπιας άσκησης που φαίνεται οτι κάνει πολύ καλό στην ανάπτυξη των κουταβιών.
 


sevita

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
97
0
ποσα κιλα πρεπει να ζυγιζει ενα κουταβι 1,5 μηνων, 2 μηνων, μικρου μεγεθους (ημιαιμο κανις με γουεστι)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.151
Μηνύματα
896.318
Μέλη
19.956
Νεότερο μέλος
gpc