Ανέβασμα στον καναπέ και στο κρεβάτι.


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
αν ο μεγάλος σου σκύλος καταλάβει πως πάτε για ύπνο δεν πάει πρώτος στο κρεβάτι; Κι αν πάει, δεν επιβάλει στον μικρό Μ αυτόν τον αδιόρατο τρόπο να μην ανέβει; Η δεν ανεβαίνει ποτέ πριν από εσάς; Η κάθονται και οι δύο μέχρι να πάτε οι άνθρωποι που τότε κατεβαίνει ο μικρός;
Το θέμα του κρεβατιού δεν σχετίζεται με την παρουσία μας. Το κάνουν δλδ ανεξάρτητα εάν είμαστε εμείς ή όχι.

Δεν έχω παρατηρήσει ποτέ κάποιο σήμα επικοινωνίας μεταξύ τους για αυτό το θέμα. Ένα κοίταγμα πχ ένα κούνημα αυτιών ή κάτι τελοσπαντων που να παραπέμπει στο "δεν θα ανέβεις".
Ούτε εννοείται πιο έντονες "συζητήσεις".

αν είναι κυριαρχικός
Η έννοια της κυριαρχίας αναφορικά με τους λύκους (από όπου και προήλθε) αφορά συγκεκριμένες στάσεις σώματος και σήματα που επιστρατεύονται κάποιες στιγμές, ανάλογα την περίσταση.
Δεν προσδιορίζει χαρακτήρες.
Είναι μέρος της "άγριας" γλώσσας των λύκων, που θεωρούμε πως εφαρμόζεται και στον σκύλο.
Το σημαντικότερο δε όλων είναι πως αυτά τα σήματα και οι στάσεις σώματος, επιστρατεύονται για την αποφυγή μιας σύγκρουσης, όχι για να την προκαλέσουν.
 


ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
Ρώτησα για το κρεβάτι γιατί είχα μια διαφωνία για το ότι όλες οι χωροταξικές διαφωνίες αφορούν εσένα, καταλαβαίνω πως το κρεβάτι βέβαια μπορεί να το πάρουμε ως μη διαφωνία μιας και δεν έχει παρατηρηθεί η παραμικρή αντίδραση.

Νομίζω την έχουμε ξανά κάνει την κουβέντα περί ιεραρχίας και διαφωνούμε ή είχα πει πως θα ανοίξω θέμα που ποτέ δεν άνοιξα; Δεν είμαι και σίγουρη.
 




GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
Τα ποστ #13, #16 και #19 του Yorkaddict πρέπει να καρφιτσωθούν στην πρώτη σελίδα του φόρουμ.
στο πλήθος των μυνημάτων του μιχάλη... είναι πολλά περισσότερα για πρώτη σελίδα... αλλά οκ...είναι μια αρχή...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3