Αναζήτηση Αμσταφ και εκπαίδευση


Giotis 20

Member
21 Ιανουαρίου 2022
12
5
24
Καλησπέρα σε όλους.
Ονομάζομαι Γιώτης (Παναγιώτης) και εδώ και κάποιο καιρό είμαι στην αναζήτηση σκύλου όπως λέει και ο τίτλος.
Ομολογώ πως έψαχνα σε φίλους, γνωστούς,pet shop κλπ μέχρι που έπεσα πάνω σας και αλλαξε τελειος η αρχική μου σκέψη.
Οποτε πλέον ψάχνω εκτροφείο για να πάρω το φιλαράκι μου και ταυτόχρονα μια σχολή ώστε να μπορέσω να συνεχίσω και σαν εκπαιδευτής αν όλα πάνε καλά.
Εχω δει κάποιες σχολές και κάποια εκτροφεία όπως και έχω διαβάσει αρκετά σχετικά θέματα στο φόρουμ.

Κάθε βοήθεια δεκτή.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.883
Καλώς ήρθες στο φόρουμ!

Εκτροφείο γνωστό σε μένα:
http://www.proudtobegreek.eu/

Υπάρχει και σελίδα όμως στο fb που υποθέτω, μπορείς να βρεις κι άλλους:
American Staffordshire Terrier Breeders in Greece

Σχολή δεν ξέρω να σου προτείνω. Τεράστια ποικιλλία. Ειδικά αν μένεις Αθήνα, έχεις πάρα πολύ (και ελπίζω προσεκτικό) ψάξιμο.
 


Giotis 20

Member
21 Ιανουαρίου 2022
12
5
24
Καλώς σας βρήκα και ευχαριστώ για την απάντηση σου mareco.
Το εκτροφείο που μου λες το έχω δει στις ιντερνετικές μου ανακαλύψεις όπως έχω βρει και την σελίδα στο Facebook που μου λες.
Μέχρι στιγμής έχω μείνει στο ιντερνετικό ψάξιμο μέχρι να αρχίσω τα μηνύματα,τα τηλέφωνα και ίσως και τις επισκέψεις σε διάφορα εκτροφεία και η λίστα μπορώ να πω είναι μεγάλη.Στο μέλλον σίγουρα θα μειωθεί αισθητά ελπίζω και με την βοήθεια σάς.

Οπότε αναμένω και απαντήσεις από κατόχους ήδη ή μελλοντικούς ιδιοκτήτες.

Στο θέμα της σχολής.Οντως μεγάλο ψάξιμο και δεν διαθέτω εμπειρία (εύκολο να την πατήσω δηλαδή) και θεωρώ ότι θέλει πιο πολύ ψάξιμο απ'ότι να βρω τον μελλοντικό σκύλο μου.
Με σχολές έχω κάνει κάποιες επαφές,άλλες απαντούν με ένα τυποποιημένο email άλλες είναι πιο κοντά στον μελλοντικό μαθητή τους.
Όντως όμως θέλει ψάξιμο/τύχη/βοήθεια καθώς και τα χρήματα είναι αρκετά.
 
  • Like
Reactions: mareco




ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Αν κάνεις μια έρευνα στην Ευρώπη, εννοείται κ στην Ελλάδα, θα εκπλαγείς για το τι μπορεί να βρεις γ' αυτή την φυλή.

Σε κάθε περίπτωση να είσαι διαβασμένος όπου κ αν πας.

* Επαναλαμβάνω όπως σε κάθε φυλή έτσι κ εδώ ψάξε.
 


Giotis 20

Member
21 Ιανουαρίου 2022
12
5
24
Μ' αυτήν την σχολή, έχεις μιλήσει μήπως:

Νομίζω όχι,έχω σημειώσει σε ένα μπλόκ ότι βρήκα πιο ενδιαφέρον και θα πρέπει να κοιτάξω αν είναι στην λίστα μου.
Από αυτή την λίστα να αναφέρω ότι κάποιες διαγράφηκαν εύκολα.
Σε ευχαριστώ για άλλη μια φορά και θα την ψάξω.
 
  • Like
Reactions: mareco


Giotis 20

Member
21 Ιανουαρίου 2022
12
5
24
Αν κάνεις μια έρευνα στην Ευρώπη, εννοείται κ στην Ελλάδα, θα εκπλαγείς για το τι μπορεί να βρεις γ' αυτή την φυλή.

Σε κάθε περίπτωση να είσαι διαβασμένος όπου κ αν πας.

* Επαναλαμβάνω όπως σε κάθε φυλή έτσι κ εδώ ψάξε.
Καλησπέρα
Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ψάξει κάτι εκτός Ελλάδος.Θεωρω ότι πρέπει να έχεις εμπειρία για να κοιτάξεις έξω όπως και έχω διαβάσει εδώ για δήθεν εκτροφεία του εξωτερικού (puppy mills) και όσο να ναι με τρομάζει λίγο αυτό.

Προσπαθώ όσο μπορώ να είμαι διαβασμενος.
Ελπίζω και σε όλους εσάς γι'αυτό.
 


Giotis 20

Member
21 Ιανουαρίου 2022
12
5
24
Βρε παιδιά τόσα μέλη είμαστε εδώ.Δεν υπάρχει κάποιος με Αμσταφ να μας πει εμπειρίες ή κάποιος που έχει πάει σε μια σχολή επίσης.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.883
Στην σελίδα στο fb σίγουρα θα βρεις ιδιοκτήτες και γνώστες της φυλής.
 


Dog-Owner-Mil

New Member
29 Ιανουαρίου 2022
4
1
25
Καλησπέρα,
Εμείς πηγαίνουμε σε εναν εκπαιδευτή που έχει και δική του σχολή, ο οποίος αναλαμβάνει και τέτοιες ράτσες. Ονομάζεται Casual K9 και είναι στην μεταμόρφωση. Ελπίζω να βοήθησα
 


Giotis 20

Member
21 Ιανουαρίου 2022
12
5
24
Καλησπέρα,
Εμείς πηγαίνουμε σε εναν εκπαιδευτή που έχει και δική του σχολή, ο οποίος αναλαμβάνει και τέτοιες ράτσες. Ονομάζεται Casual K9 και είναι στην μεταμόρφωση. Ελπίζω να βοήθησα
Καλησπέρα,δεν θέλω απλά να το εκπαιδεύσω κάπου αλλά το ιδανικό θα ήταν να τα κάνω ταυτόχρονα σχολή και απόκτηση σκύλου ώστε να είναι και ο πρώτος μου μαθητής.
Θα το κοιτάξω όμως και αυτό που μου είπατε, ευχαριστώ.
 


Giotis 20

Member
21 Ιανουαρίου 2022
12
5
24
Στην σελίδα στο fb σίγουρα θα βρεις ιδιοκτήτες και γνώστες της φυλής.
Καλησπέρα,ναι θα βρω ίσως όμως όπως καταλάβει σελίδες στο Facebook δουλεύουν ως μικρά μαγαζάκια.
Όπου έχω δει ψάχνουν τον δεύτερο καλύτερο μετά απ'αυτούς και αυτό θεωρώ ότι είναι κόκκινο σημαιάκι για εμένα.

Ήλπιζα ότι σε ένα τέτοιο φόρουμ θα έβρισκα περισσότερες λύσεις,πιο δοκιμασμένες.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.883
...το ιδανικό θα ήταν να τα κάνω ταυτόχρονα σχολή και απόκτηση σκύλου ώστε να είναι και ο πρώτος μου μαθητής.
Είχες άλλον δικό σου σκύλο/σκύλους στο παρελθόν;
Εχεις εκπαιδεύσει άλλον σκύλο/σκύλους στο παρελθόν;


Καλησπέρα,ναι θα βρω ίσως όμως όπως καταλάβει σελίδες στο Facebook δουλεύουν ως μικρά μαγαζάκια.
Όπου έχω δει ψάχνουν τον δεύτερο καλύτερο μετά απ'αυτούς και αυτό θεωρώ ότι είναι κόκκινο σημαιάκι για εμένα.

Ήλπιζα ότι σε ένα τέτοιο φόρουμ θα έβρισκα περισσότερες λύσεις,πιο δοκιμασμένες.
Αν δεν έχεις βρεθεί ξανά στο παρελθόν σε διάφορους σκυλοκύκλους, έτσι κι αλλιώς, δεν θα μπορέσεις να βρεις εύκολα, δοκιμασμένες λύσεις. Εχεις γενικά εμπειρίες, ώστε να ξέρεις πότε και που, μπορείς να βάλεις τα κόκκινα σημαιάκια σου;
 


Giotis 20

Member
21 Ιανουαρίου 2022
12
5
24
Είχες άλλον δικό σου σκύλο/σκύλους στο παρελθόν;
Εχεις εκπαιδεύσει άλλον σκύλο/σκύλους στο παρελθόν;



Αν δεν έχεις βρεθεί ξανά στο παρελθόν σε διάφορους σκυλοκύκλους, έτσι κι αλλιώς, δεν θα μπορέσεις να βρεις εύκολα, δοκιμασμένες λύσεις. Εχεις γενικά εμπειρίες, ώστε να ξέρεις πότε και που, μπορείς να βάλεις τα κόκκινα σημαιάκια σου;
Οι εμπειρίες μου με σκυλιά είναι με το Dobermann των γονιών μου και το Γερμανικό ποιμενικό των γονιών της συντρόφου μου.
Και τα δύο σκυλιά έχουν εκπαιδευτεί από διαφορετικούς εκπαιδευτές,στο δικό μας έχω κάνει και εγώ μαθήματα μαζί του και ακόμα ασχολούμαι όταν πάω στους δικούς μου.
Το ίδιο και με το Γερμανικό ποιμενικό,όταν πάμε επίσκεψη ασχολούμαι λίγο.
Επίσης με σκυλιά φίλων μου.Λιγο πολύ αυτές είναι οι εμπειρίες μου.

Εννοείται ότι δεν θα βρω την τέλεια λύση αλλά δεν θέλω και να πέσω στην χειρότερη.Τα λεφτά που ζητάνε για μια σχολή δεν είναι καθόλου λίγα ώστε να πεις δεν πειράζει,έχασα αυτό το ποσό.

Κόκκινες σημαίες
Όταν βλέπω μόνο άριστους
Όταν βλέπω ομάδες συστημένες
Όταν βλέπω μόνο λόγια σε ομάδες του τύπου αυτά τα κάνει ο μικρός μου γιος αλλά δεν ανεβάζουν βίντεο.
Γενικά λίγο πολύ αυτά είναι που με κάνουν να τα σκέφτομαι δέκα φορές.
Έχει υπάρξει άνθρωπος που μου είπε επί λέξη,τόσα για να σε μάθω και τόσα για να πάρεις σκύλο από εμένα,ήταν προϋπόθεση.
 


Giotis 20

Member
21 Ιανουαρίου 2022
12
5
24
Επίσης το ότι είμαι άπειρος και έχω πολλές πιθανότητες να την πατήσω το δέχομαι αλλά αν ψάχτω όσο καλύτερα μπορώ πιστεύω θα μειώσω σημαντικά το κίνδυνο αυτό.
Όσο υπάρχουν πληροφορίες εγώ θα ψάχνω ψάχνοντας το καλύτερο.

Το ίδιο και με τον σκύλο που θέλω να πάρω.
Μου προτείνατε ένα εκτροφείο που είναι το μόνο σχεδόν που έχει εξετάσεις στα σκυλιά του αλλά ένα μεγάλο μειονέκτημα για εμένα,και οι τρεις γονείς"ο αρσενικός είναι ο ίδιος" έχουν την ίδια μάνα.

Γι'αυτό ζητώντας πληροφορίες και ψάχνοντας δεν χάνεις κάτι,γι'αυτό και θέλω γνώμες από άτομα που έχουν ανακατευτεί σ'αυτό τον χώρο.
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.883
Όταν βλέπω ομάδες συστημένες
Μα όμως, κι εσύ αυτό ζητάς από εμάς εδώ. Να σου συστήσουμε.
Και δεν είναι κάτι, που καθένας λογικά σκεπτόμενος, το κάνει απροβλημάτιστα.
Και όπως βλέπεις, κανένας δεν σου έχει πει μέχρι τώρα, παρόλο που εσύ επιμένεις "πήγαινε εκεί, με κλειστά μάτια".
Το να θέλεις να εκπαιδεύσεις μόνος σου, το επερχόμενο κουτάβι σου, προσωπική μου άποψη, είναι μεγάλο λάθος. Εκτός αν, το αποκτήσεις τελικά 1-2 χρόνια μετά, όταν θα έχεις αποκτήσει την στοιχειώδη εκπαιδευτική γνώση, την αλφαβήτα, και πάλι όμως έχοντας συνειδητά υπόψιν σου, όλα τα ρίσκα που θα πάρεις, και τα λάθη που οπωσδήποτε θα κάνεις, και που μπορεί να στοιχίσουν, στην συμβίωσή σας.
Το τι μπορεί να σου συστήσει κανείς, είναι καθαρά υποκειμενικό. Σίγουρα το καταλαβαίνεις αυτό. Οσο και να ψάξεις, που είναι εννοείται ότι πιο έγκυρο μπορείς να κάνεις, δεν σημαίνει ότι δεν θα πέφτεις πάντα, σε προσωπικές γνώμες. Λογικό είναι.
Οσοι θέλουν να γίνουν εκπαιδευτές, διαλέγουν υποθέτω μια σχολή, παίρνοντας το ρίσκο μεν, αλλά αποκλείεται όπως και να 'χει, να μην αποκτήσεις τις βάσεις.
Εγώ, αν ήθελα να αποκτήσω εκπαιδευτική γνώση, θα διάλεγα έναν συστημένο εκπαιδευτή, να μου εκπαιδεύσει για αρχή τον δικό μου σκύλο. Οπότε, να δω την δουλειά του "από μέσα". Θα του ζητούσα να μείνω δίπλα του, να παρακολουθώ τις μεθόδους του. Να αρχίσω να αποκτώ ένσημα, ούτως ώστε κάποια στιγμή, μετά από αρκετά χρόνια, να τολμήσω να πω, ότι είμαι εκπαιδευτής.
Δεν βλέπω ποιός άλλος τρόπος, πλην αυτών των δύο, μπορεί να υπάρχει.
Και βεβαίως, διάβασμα. Πολύ. Οτι περισσότερο μπορώ.
Ολα αυτά, έχουν αρκετά μακροπρόθεσμη πρόβλεψη. Δεν γίνονται "αύριο το πρωί" :)
 
  • Like
Reactions: TARA, Orjo and sis


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf