Αναζήτηση γιόρκι


barbaraTOBY

Member
3 Ιουνίου 2018
22
11
24
Εγώ θα προτεινα αφού είσαι μικρούλα να πεις στην μάμα σου να διαβάσετε μαζί αυτή την ανταλλαγή απόψεων και πολύ ευχαρίστως να προσπαθήσουμε να βοηθήσουμε σε πιθανές ερωτήσεις που θα έχει και εκεινη.
Η μαμα μου δεν ξερει πολλα απο σκυλια :ROFLMAO: το μονο που ειπε ειναι μαζεψε τα λεφτα και θα παρουμε ενα yorkie. ξερει οτι ολα τα αλλα θα τα χειριστω εγω γιατι ειμαι πολυ υπευθηνη οσον αφορα τα κατοικιδια, καθως εχω και ενα αλογο το οποιο νταξει πληρωνουν οι γονεις μου για αυτο γιατι θελει πολλαα αλλα παλι εγω το φροντιζω!
 


N_B

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2017
70
92
46
Θρακομακεδόνες
Φυσικά και δεν ακούγεται χαζό! Απλά σε ρώτησα γιατί πολλές φορές σ αυτήν την ηλικία δεν είναι αυτονόητα όλα. Έτσι κι αλλιώς δεν νομίζω ένας σωστός εκτροφέας να έδινε κουτάβι του σε ανήλικο χωρίς τον γονέα παρόντα! Καταρχήν δεν θα μπορείς να υπογράψεις το συμφωνητικό. Άσε που δεν νομίζω να γίνεται και η δήλωση στο όνομά σου (δεν το γνωρίζω αυτό).
 


barbaraTOBY

Member
3 Ιουνίου 2018
22
11
24
Φυσικά και δεν ακούγεται χαζό! Απλά σε ρώτησα γιατί πολλές φορές σ αυτήν την ηλικία δεν είναι αυτονόητα όλα. Έτσι κι αλλιώς δεν νομίζω ένας σωστός εκτροφέας να έδινε κουτάβι του σε ανήλικο χωρίς τον γονέα παρόντα! Καταρχήν δεν θα μπορείς να υπογράψεις το συμφωνητικό. Άσε που δεν νομίζω να γίνεται και η δήλωση στο όνομά σου (δεν το γνωρίζω αυτό).
ναι φυσικα! ο πατερας μου θα μιλησει με τον εκτροφεα ΑΝ τελικα παρω απο εκτροφεα..
 


Penguin

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2017
621
1.187
28
Το υπεύθυνο για εμένα θα ήταν τώρα που έμαθες από που προέρχονται τα σκυλία των πετ σοπ, και αφού δεν μπορείς να δώσεις 1000 για έναν σκύλο να περιμένεις είτε να μπορείς να τα δώσεις, είτε να μπορείς να πάρεις τον σκύλο που σηκώνει η τσέπη σου σε σπίτι στο οποίο θα κάνεις εσύ κουμάντο.
 
  • Like
Reactions: Hiraeth


N_B

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2017
70
92
46
Θρακομακεδόνες
Μακάρι να τα καταφέρεις τότε. Αν και πιστεύω κι εγώ πως μπορείς άνετα να βρεις απο φιλοζωική σκυλάκι που να σε καλύπτει. Κι εσένα και την μαμά σου. Τελειώνεις μεθαύριο με τις εξετάσεις σου, οπότε όρμα! :D
 


barbaraTOBY

Member
3 Ιουνίου 2018
22
11
24
Σαφώς και υπαρχουν μικροσωμάκια σε φιλοζωικες απλά η μαμα σου σου επετρεψε να παρεις σκυλο με την προϋποθεση οτι θα ειναι γιορκι, γιατι η ιδια θελει γιορκι. :)
Αυτο επρεπε να μας το πεις απο την αρχη. Ναι αν θελετε το σκυλακι σας να ειναι υγιες και με καλο χαρακτηρα, μακρια απο πετ σοπ και αγγελιες. Ειπες οτι τα 1000 ευρω ειναι πολλα για σενα. Σαφως. Μαλλον για τους γονεις σου, οχι για σενα, αλλα φαντασου να παρετε κουταβι με 500 και να χρειαστει υστερα να δωσετε αλλα 500 για θεραπειες. Το ιδιο δεν θα βγει; μονο που στη 2η περιπτωση θα υποφερει και το κουταβι και ολοι σας, ενω τα λεφτα σας θα τα τσεπωσει κανας εγκληματιας. Προσπαθησε να το εξηγησεις στη μαμα σου...
εχετε δικιο! θα πρεπει να της το εξηγησω κι αυτο.. αλλα σκεφτηκα κατι αλλο τωρα.. μηπως να παω παλι στο pet shop που ρωτησα και να τους ρωτησω τον εκτροφεα τους ποιος ειναι και αν μπορω να επισκευθω το μερος που εχει τα σκυλια! για να δω αν οντως ειναι puppy mills ή κανας εμπιστος τελικα εκτροφεας.... αλλα απο οσο μου ειπε ο κτηνιατρος .. κατι που με προβληματιζει.. δεν ειναι εκτροφεας? κατι τετοιο.. απο εκθεσεις pedigree νομιζω ειπε τα προμηθευονται.. τελος παντων.. να κανω αυτο που ειπα? να τους πω το ονομα του εκτροφεα για να τον ψαξω λιγο κιωλας και να τον επισκευφθω? φυσικα θα το πω και στους γονεις μου καθως με την μητεραμου θα γινει αυτο απλα θελω μια δευτερη γνωμη απο εσας! να τους πω ή οχι?
 


barbaraTOBY

Member
3 Ιουνίου 2018
22
11
24
Μακάρι να τα καταφέρεις τότε. Αν και πιστεύω κι εγώ πως μπορείς άνετα να βρεις απο φιλοζωική σκυλάκι που να σε καλύπτει. Κι εσένα και την μαμά σου. Τελειώνεις μεθαύριο με τις εξετάσεις σου, οπότε όρμα! :D
ναιιιιιιι! :D:D:D:p
 






barbaraTOBY

Member
3 Ιουνίου 2018
22
11
24
Το υπεύθυνο για εμένα θα ήταν τώρα που έμαθες από που προέρχονται τα σκυλία των πετ σοπ, και αφού δεν μπορείς να δώσεις 1000 για έναν σκύλο να περιμένεις είτε να μπορείς να τα δώσεις, είτε να μπορείς να πάρεις τον σκύλο που σηκώνει η τσέπη σου σε σπίτι στο οποίο θα κάνεις εσύ κουμάντο.
το θεμα μου ειναι οτι δεν θελω απλα ενα σκυλο τωρα ετσι απλα επειδη αποφασισα να υιοθετησω εναν.. τον χριαζομαι για να ξεπερασω την ψυχουλα που εχασα προσφατα.. μου ειναι πολυ δυσκολο, γυρναω σπιτι βλεπω αδεια αυλη χωρις το μουτρακι του να με υποδεχεται πλεον και απλα ανεβαινω δεν μιλαω σε κανεναν και παω και κλαιω..! ηταν πραγματικο αγγελακι! ουτε μυγα δεν πιραζε!
(φωτογραφιες του κατω )
 

Attachments



barbaraTOBY

Member
3 Ιουνίου 2018
22
11
24
Σερβία; Πολωνία; κλπ κλπ
Ρωτααααααααα
Περιμένουμε μετά :whistle:
οκκ! θα σας κρατησω ενημερους! απλα λιγο να τελιωσουν και οι εξετασεισ μου και μετα θα τους ξεθαψω εναν εναν! θα ρωταω σε καθε pet shop να δουμε τι γινεται οντως!:mad:
 


N_B

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2017
70
92
46
Θρακομακεδόνες
Καρδούλα μου όμορφη, δεν θέλω να σ απογοητεύσω, αλλά εκτροφείς από petshops δεν πρόκειται να βρεις. Ψάξε στο forum. Όλο και κάτι θα βρεις
 


barbaraTOBY

Member
3 Ιουνίου 2018
22
11
24
Καρδούλα μου όμορφη, δεν θέλω να σ απογοητεύσω, αλλά εκτροφείς από petshops δεν πρόκειται να βρεις. Ψάξε στο forum. Όλο και κάτι θα βρεις
εχετε δικιο.. τωρα θα στραφω και λιγο σε αγγελιες που χαριζουν κιωλας ή ιδιωτες μπας και βρω κατι..
 


Vanessa99

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2017
250
282
Θα σου έλεγα να αποφύγεις και αυτές τις αγγελίες από ιδιώτες κτλ :/ για το λόγο ότι δε ξέρεις τι κληρονομικότητα υπάρχει στα σκυλιά, άρα δε ξέρεις τι προβλήματα μπορεί να σου εμφανίσει. Ο σωστός εκτροφέας προσπαθεί να ελαχιστοποιήσει όσο μπορεί τέτοια προβλήματα
 




Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
εχετε δικιο.. τωρα θα στραφω και λιγο σε αγγελιες που χαριζουν κιωλας ή ιδιωτες μπας και βρω κατι..
Σε αγγελίες υιοθεσιας ναι αλλα οχι σε αγγελιες πωλησης απο ιδιωτες! Ετσι θα υποστηριξεις την παρανομη αναπαραγωγη.
 


alexxela

Well-Known Member
20 Μαρτίου 2017
200
84
40
Αφού γράφεις ότι έχεις και άλογο ίσως σε ενδιαφέρει και αυτή η φυλή των Σνάουτσερ που από ότι έχω ακούσει έχει πολύ καλές γραμμές αυτήν την στιγμή στην Ελλάδα. Στο πρότυπο αναφέρει ότι "he felt particularly at home in the company of horses."
το πρότυπο: http://www.fci.be/Nomenclature/Standards/182g02-en.pdf

Εννοείται ότι άλλο υιοθεσία και άλλο εκτροφικός σκύλος, θέλω να πώ ένα πρόβλημα που υπάρχει στις υιοθεσίες είναι ότι ο σκύλος έχει κάποιο πρόβλημα συμπεριφοράς λόγως της μεγάλης του ατυχίας. Συχνά, οι νέοι κηδεμόνες δεν θέλουν να το αντιμετωπίσουν και τον γυρνούν πίσω. Επειδή ζείς μαζί με άλλο άτομα και αυτός ο παράγοντας θα χρειαστεί προσοχή.

Μην βιαστείς σε καμία περίπτωση πάντως..! Όποιος βιάζεται σκοντάφτει κά..
 


barbaraTOBY

Member
3 Ιουνίου 2018
22
11
24
Θα σου έλεγα να αποφύγεις και αυτές τις αγγελίες από ιδιώτες κτλ :/ για το λόγο ότι δε ξέρεις τι κληρονομικότητα υπάρχει στα σκυλιά, άρα δε ξέρεις τι προβλήματα μπορεί να σου εμφανίσει. Ο σωστός εκτροφέας προσπαθεί να ελαχιστοποιήσει όσο μπορεί τέτοια προβλήματα
Αφού γράφεις ότι έχεις και άλογο ίσως σε ενδιαφέρει και αυτή η φυλή των Σνάουτσερ που από ότι έχω ακούσει έχει πολύ καλές γραμμές αυτήν την στιγμή στην Ελλάδα. Στο πρότυπο αναφέρει ότι "he felt particularly at home in the company of horses."
το πρότυπο: http://www.fci.be/Nomenclature/Standards/182g02-en.pdf

Εννοείται ότι άλλο υιοθεσία και άλλο εκτροφικός σκύλος, θέλω να πώ ένα πρόβλημα που υπάρχει στις υιοθεσίες είναι ότι ο σκύλος έχει κάποιο πρόβλημα συμπεριφοράς λόγως της μεγάλης του ατυχίας. Συχνά, οι νέοι κηδεμόνες δεν θέλουν να το αντιμετωπίσουν και τον γυρνούν πίσω. Επειδή ζείς μαζί με άλλο άτομα και αυτός ο παράγοντας θα χρειαστεί προσοχή.

Μην βιαστείς σε καμία περίπτωση πάντως..! Όποιος βιάζεται σκοντάφτει κά..
Σε αγγελίες υιοθεσιας ναι αλλα οχι σε αγγελιες πωλησης απο ιδιωτες! Ετσι θα υποστηριξεις την παρανομη αναπαραγωγη.
λοιπόν.. θελω την γνώμη σας.. μπηκα σε μια ιστοσελιδα (λεγετε xe.gr) και ειδα 2 προσφατες αγγελιες.. η μια ειναι yorkshire 2 μηνων με 180 ευρω (τσιπακι, αποπαρασιτωση,εμβολια,petpassport και γενικα αλλα δεν εχει pedigree..
το θεμα ειναι οτι ειναι αττικη αν θυμαμαι καλα και δεν θα μπορεσω να το δω πρωτα.. εκτος αν παμε εμεις αθηνα..
η δευτερη ειναι παλι αγγελια με yorkshire στα 250ευρω (παλι με τα παντα) εχει ομως και pedigree!ειναι θεσσαλονικη το οποιο με βολευει για να μπορω να το δω πρωτα και επιτρεπουν κτηνιατρικο ελενγχο!

η γνωμη σας?:censored: (παντως με βολευουν ποιο πολυ το θεμα τον χρηματων :()

(πατηστε να τα δειτε αν θελετε στο site 1) http://www.xe.gr/zoa/skyloi|ad-506857579.html
2) http://www.xe.gr/zoa/skyloi|ad-506523692.html
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Αφού σου είπαμε, μόνο από αγγελίες υιοθεσίας :)
Αυτά τα χαρτιά είναι πλαστά, και τα κουταβάκια αυτά δεν είναι καθαρόαιμα γιόρκι αλλά ότι να΄ναι από παράνομα ζευγαρώματα. Το κουτάβι με "γνήσια", δηλαδή επίσημα χαρτιά, από σωστό εκτροφέα, δεν μπορεί να κοστίζει τόσο λίγο. Θα μετανιώσεις αν αποφασίσεις να πάρεις τέτοιο κουτάβι γιατί ενδέχεται να είναι πολύ άρρωστο, ίσως και να πεθάνει στο δρόμο (το φαντάζεσαι;!!) ή, απλά, να μην είναι καν γιόρκι αλλά κάτι άσχετο που η προγιαγιά του ήταν γιόρκι.
Η δικιά μου συμβουλή είναι, άσε τις αγορές και ψάξε καλά τις υιοθεσίες, και τα χρήματα που θα σου χαρίσουν οι συγγενείς σου καλύτερα να τα ξοδέψεις για την προίκα του σκύλου σου.
 


barbaraTOBY

Member
3 Ιουνίου 2018
22
11
24
Αφού σου είπαμε, μόνο από αγγελίες υιοθεσίας :)
Αυτά τα χαρτιά είναι πλαστά, και τα κουταβάκια αυτά δεν είναι καθαρόαιμα γιόρκι αλλά ότι να΄ναι από παράνομα ζευγαρώματα. Το κουτάβι με "γνήσια", δηλαδή επίσημα χαρτιά, από σωστό εκτροφέα, δεν μπορεί να κοστίζει τόσο λίγο. Θα μετανιώσεις αν αποφασίσεις να πάρεις τέτοιο κουτάβι γιατί ενδέχεται να είναι πολύ άρρωστο, ή, απλά, να μην είναι καν γιόρκι αλλά κάτι άσχετο που η προγιαγιά του ήταν γιόρκι.
Η δικιά μου συμβουλή είναι, άσε τις αγορές και ψάξε καλά τις υιοθεσίες, και τα χρήματα που θα σου χαρίσουν οι συγγενείς σου καλύτερα να τα ξοδέψεις για την προίκα του σκύλου σου.
:ROFLMAO::LOL::ROFLMAO::LOL:
εχετε δικιο...αλλα και παλι δεν με νιαζει τοσο η καθαροαιμια .. δεν σκοπευω να το πηγαινω σε show. μικροσωμο να ειναι, να μην μαδαει και να φαινεται τουλαχιστον σαν yorkie για τη μαμα μου :p. απλα αν καταλαβα καλα, ειναι παρανομο να αγορασεις σκυλο απο ιδιωτη? μπορει να εχουμε καμια επιπτωση στο μελλον?:sick:
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU