Αναζήτηση εκτροφείου dogo


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Ψάχνω να αγοράσω και ένα αρσενικό dogo σκεφτόμουνα να το πάρω από κάποιο εκτροφείο στην Αργεντινή μετά από κουβέντα ο ποιο σωστός φάνηκε ένας λέγεται Daniel Cosentino τον ξέρει κανείς μου είπε ότι το κουτάβι θα έχει διαβατήριο pedigree εξετάσεις για δυσπλασία και baer test τσιπακι κλπ μου είπε ότι θα ταξιδέψει με αεροπλάνο ξέρει κανείς αυτόν τον εκτροφέα? Όπως και αν ξέρει κάποιος τη χαρτιά πρέπει να κάνω εγω
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Θέλει σοβαρό ψάξιμο η απόκτηση εκτροφικού σκυλιού.

Ελλάδα έψαξες ; Ευρώπη ;
Σοβαρά ονόματα δεν υπάρχουν στην δική μας ήπειρο ;
Έχεις άποψη για κόστος μεταφοράς;

Το ότι δεν θα έχεις άποψη για τους γεννήτορες αν δεν δεις από κοντά ;

Με τον εκτροφέα καλό είναι να μπορείς να έχεις επαφή.

Έτσι στο φτερό σου βάζω λίγα θέματα.

@GRDANE ;
 


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Επειδή είδα φωτογραφίες από τους γονείς και μου άρεσαν η τιμή για το κουτάβι είναι 4850 να το πάρω από Αθήνα στην Ευρώπη δεν κοίταξα σκέφτηκα ότι ίσως είναι καλύτερα να το πάρω από εκεί αν δεν ήταν έτσι η κατάσταση με τον κορονοιο θα πηγενα εκεί να το πάρω
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Δεν υπάρχει καλύτερο απο εκεί, δεν πάει με την χώρα. Δεν ξέρω πόσο έχεις εμβαθύνει στην φυλή, τι σε έκανε να διαλέξεις το θηλυκό που έχεις από το συγκεκριμένο εκτροφείο, αν έψαξες εκτροφεία στην Ευρώπη και χίλιους δύο ακόμη παράγοντες.

Όπως το θέτεις εγώ στην θέση σου θα έκανα μια σοβαρή και σε βάθος έρευνα σε εκτροφεία στην Ευρώπη, μετά θα διάλεγα κάποιες εκθέσεις μορφολογίας να πάω να τους δω, μετά θα ξεχώριζα τους κατ' εμέ καλύτερους και στο τέλος θα κατέληγα σε κάποιον με την προϋπόθεση πως αυτός θα μου έδινε σκυλί.

Χρονοβόρα διαδικασία, με πολλά βήματα στο ενδιάμεσο.

Πεντοχιλιαρο να σκάσω έτσι στεγνά και τυφλά δεν θα το έκανα, ούτε πεντακοσάρικο δεν θα έδινα.
 


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Ο λόγος που πήρα αυτή την θηλυκια ήταν τα γαλάζια μάτια της ξέρω ότι είναι εκτός προτύπου αλλά όπως είπα μου άρεσε πάρα πολύ έτσι κ αλλιώς ξέρω ότι είναι καθαρόαιμο επειδή έχει και το pedigree της απλά ήθελα και ένα αρσενικό αλλά πρότυπο της φυλής
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Ας ξεκινήσω λέγοντας ότι λεφτά σου είναι, κι ό,τι θες τα κάνεις. Απο κει και πέρα, αν δε θέλεις κάτι πολύ συγκεκριμένο, δηλαδή ένα σκύλο τον οποίο θα χρησιμοποιήσεις για εκτροφή και οπότε δεν ψάχνεις απλά εντός προτύπου, αλλά ψάχνεις όσο δυνατόν το τέλειο (αν μιλάμε για ενήλικο) ή για γονίδια που ελπίζεις θα σου φέρουν το τέλειο (αν μιλάμε για κουτάβι), οι επιλογές σου είναι πολύ περισσότερες είτε στην Ελλάδα είτε στην Ευρώπη, και πολύ κάτω των 4850. Που σημαίνει ότι όχι μόνο μπορείς να φέρεις ο ίδιος το κουτάβι, αλλά κυρίως ότι μπορείς να πας πριν την αγορά.
Αν θέλεις πες μας γιατί έχεις αποκλείσει τον εκτροφέα της σκύλας σου.

Παρεμπιπτόντως, η μεταφορά ασυνόδευτου σκύλου από Βόρεια/Νότια Αμερική φτάνει άνετα τα 1700-2000 ευρώ, ενδέχεται και παραπάνω ανάλογα με την εποχή του χρόνου ή την εταιρεία.
 


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Μου είπε για 1500 η μεταφορά δεν τον έχω αποκλείσει απλά δεν έχει γεννά τώρα και ήθελα να πάρω και το αρσενικό για να μεγαλώσουν μαζί θέλω κουτάβι με καλά γονίδια όπως είπες και εσύ για το τέλειο όσο γίνεται τουλάχιστον
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
μακάρι να το είχες ψαξει νωρίτερα...
στην ελλάδα έχουμε εκτροφεία που συναγωνίζονται την ποιότητα των καλύτερων εκτροφειων στην ευρώπη...
 


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Μίλησα με τους καλύτερους στην Ελλάδα δεν είχαν κουτάβι διαθέσιμο γ αυτό ψάχνω εξωτερικό Ευρώπη δεν έψαξα μπορώ να πω
 


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.969
Πειραιάς
Μίλησα με τους καλύτερους στην Ελλάδα δεν είχαν κουτάβι διαθέσιμο
αυτό δε θα έπρεπε να είναι αποτρεπτικός παράγοντας για σένα αν ο εκτροφέας είναι της εμπιστοσύνης σου.
ήταν κάποιος από αυτούς με τους οποίους μίλησες;
 


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Μέσα στο καλοκαίρι θα έχει γεννά ένας εκτροφέας στην Ελλάδα από πολύ καλους γονείς οπότε θα πάρω από εδώ
 




theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Το όνομα του εκτροφείου είναι hades manes di lepanto θα έχει 2 γέννες θα πάω εκεί να τα δω από κοντά και να διαλέξω
 
  • Like
Reactions: GRDANE


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Επιτέλους πλησιάζει η ημερομηνία που θα πάρω τον μικρό το μόνο που με απασχολεί είναι αν έχω πρόβλημα όταν θα το φέρω στο σπίτι με το θυληκο ξέρει κάποιος με ποιον τρόπο θα μπορέσω να το εισαγω στην οικογένεια με όσο το δυνατόν λιγότερο στρες για το κουτάβι η θηλυκια που έχω σίγουρα δεν θα έχει πρόβλημα απλά φοβάμαι μην έχουμε θέμα αν ξέρει κάποιος η έχει παρόμοια εμπειρία πως να γίνει όσο καλύτερα γίνεται
 
Last edited:


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
η θυληκια σου είναι η ενήλικη κι εκει πρεπει να δωσεις βάση...
αν όπως λες δεν έχεις πρόβλημα ούτε από το κουτάβι του αντώνη θα συναντήσεις κάποιο θέμα...

είδα ότι έχεις εκπαιδευτή...ρώτησε τον κι ακολουθησε οτι σου πει...
 
  • Like
Reactions: BiggBilly


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Για λίγο καιρό λόγο κάποιον προβλημάτων δεν ήταν δυνατόν να πάρω και άλλο κουτάβι τώρα όμως έκανα μια έρευνα και κατέληξα σε ένα κουτάβι με πολύ καλά αίματα από το εκτροφείο hades manes di lepanto σε λιγότερο από έναν μήνα θα είναι στο σπίτι αν έχει να προτείνει κάποιος κανένα καλό συμπληρώματα διατροφής ορίστε και μια φωτογραφία του μικρού πειρατή
 

Attachments





theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Ναι το είχε πάρει αυτός που είχε το ζευγάρι έγινε μύνηση για εγκατάλειψη δεσποζομενου ζώου για τσιπακι κλπ τώρα όταν γίνει το δικαστήριο
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
με το καλο να το δεχτεις...
πριν τα συμπληρώματα της διατροφής... αποφασισε τι τροφή θα του δίνεις..
ενημέρωσε μας και μετά συζητάμε...
ο εκτροφέας σου είναι και κτηνίατρος.... είναι και υπερ της ωμης διατροφής....
εγώ στν θέση σου θα ακολουθύσα ότι μου έλεγε....
 


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Επειδή απλά εγώ δεν τρωο κρέας εδώ και αρκετα χρόνια δεν μπορώ να ετοιμάζω μπαρφ σιχαίνομαι... Τροφή δεν ξέρω ακόμα έχω μιλήσει με τους αντιπροσώπους από ακανα οριτζεν αν φέρω στο μαγαζί μου ακανα η οριτζεν φαντάζομαι μια από της 2 θα διαλέξω
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.111
Μηνύματα
895.743
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π