Αναζήτηση κτηνιάτρου με σπουδές στη Μ. Βρετανία


daisy

Member
2 Μαρτίου 2011
10
0
Καλησπερα.
Αναζητω κτηνιατρο με σπουδες στην Βρετανια στην περιοχη της Νεας Σμυρνης ή στις γυρω κοντινες περιοχες (Καλλιθεα, Π. Φαληρο, Αγιο Δημητριο).
Θα εκτιμουσα πολυ την βοηθεια σας.
Ευχαριστω!:)
 










daisy

Member
2 Μαρτίου 2011
10
0
Γιατί σπουδές στην Βρετανία;
:)
Δεν θελω να προσβαλω κανεναν...Εμενα με το σκυλακι μου στη Ουαλια οπου ειμουν πολυ ευχαριστημενη με τους κτηνιατρους (επισκεπτεσαι καποιο κεντρο και μπορει να δεις διαφορετικο κτηνιατρο καθε φορα). Αφ'οτου επιστρεψαμε στην Ελλαδα αλλαξα 5 κτηνιατρους και ειχα εξωπραγματικες εμπειριες. Το σκυλακι μου ειχε ογκο στον μαστο και μου προτεινανε ζεστες κομπρεσες, στειρωση (η οποια και εγινε χωρις ν'αγγιξουνε τον ογκο διπλα) και περασαν 6 μηνες κατα την διαρκεια των οποιων αλλαξα 5 κτηνιατρους μεχρι που ο τελευταιος κτηνιατρος που ειδα διεγνωσε καρκινο και το σκυλι μου πεθανε σε εναμιση μηνα .
Ο θανατος του σκυλιου μου δεν μπορουσε να αποφευχθει μιας και ειχε φλεγμονωδη καρκινο. Στην περιπτωση ομως που ηταν ενας "απλος" κακοηθης καρκινος του μαστου αυτη η καθυστερηση θα μπορουσε να ευθυνεται για την καταληξη του σκυλου μου. Επειτα απο αυτες τις εμπειριες που ειχα νιωθω τελειως δυσπιστη απεναντι στους κτηνιατρους που σπουδασαν εδω. Επιπροσθετως εχω δει posts σε αυτο το forum οπου συστηνουν ανεπιφυλακτα εναν απο τους ανεκδιηγητους κτηνιατρους που επισκεφτηκα.
Οποτε επαναλαμβανω δεν θελω να προσβαλω κανεναν :rolleyes: αλλα νομιζω οτι η επιφυλακτικοτητα μου ειναι δικαιολογημενη δεδομενων των εμπειριων μου.
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Οποτε επαναλαμβανω δεν θελω να προσβαλω κανεναν
αλλα νομιζω οτι η επιφυλακτικοτητα μου ειναι δικαιολογημενη δεδομενων των εμπειριων μου.
Φυσικά και είναι δικαιλογημένη.
Εύλογη η αναζήτηση σου δεδομένου των εμπειριών σου.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...Επιπροσθετως εχω δει posts σε αυτο το forum οπου συστηνουν ανεπιφυλακτα εναν απο τους ανεκδιηγητους κτηνιατρους που επισκεφτηκα...
Λυπάμαι για την κατάληξη που είχε το σκυλάκι σου...

Δεν είμαι σε θέση να ξέρω ποιόν "ανεκδιήηγτο" γιατρό συστήνουν ανεπιφύλακτα... ίσως υποψιάζομαι 1-2 γιατρούς και καλόν είναι να μείνω στις υποψίες...

Δυστυχώς, δεν νομίζω ότι παίζουν τόσο σημαντικό (επαναλαμβάνω: τόσο) ρόλο οι σπουδές, αλλά περισσότερο το περιβάλλον εξάσκησης του επαγγέλματος (Ελλάδα) και οι χαμηλές απαιτήσεις - προσδοκίες των περισσότερων (ημιμαθών) ιδιοκτητών...

Απ' ότι βλέπω, μάλλον μένεις στα νότια προάστια...
Απλά, για την ιστορία ο δικός μου γιατρός έχει κάνει (μεταπτυχιακές) σπουδές στο Εδιμβούργο, αλλά βρίσκεται στο Χαλάνδρι...:)
 


daisy

Member
2 Μαρτίου 2011
10
0
Δυστυχώς, δεν νομίζω ότι παίζουν τόσο σημαντικό (επαναλαμβάνω: τόσο) ρόλο οι σπουδές, αλλά περισσότερο το περιβάλλον εξάσκησης του επαγγέλματος (Ελλάδα) και οι χαμηλές απαιτήσεις - προσδοκίες των περισσότερων (ημιμαθών) ιδιοκτητών...
Εστιαζω στις σπουδες διοτι τ'οτι πηρε 5 κτηνιατρους για να γινει η σωστη διαγνωση στην περιπτωση του σκυλιου μου μπορω να το εξηγησω μονο ως ελλειψη επαρκων γνωσεων (εν'ολιγοις δεν επρεπε να τους ειχε δωθει πτυχιο).
Οσον αφορα την ημιμαθεια των ιδιοκτητων, μεχρι ενος σημειου μπορεις εχεις κτηνιατρικες γνωσεις. Εξ'αλλου γι'αυτο πας στον κτηνιατρο. Βασιζεσαι στ'οτι θα εχει αρκετες γνωσεις και σεβασμο στο επαγγελμα του (εαν δεν ειναι φιλοζωος) προκειμενου να κανει τη σωστη διαγνωση και να προτεινει την πιο καταλληλη θεραπεια.
Οσον αφορα το περιβαλλον εξασκησης του επαγγελματος εχεις δικιο διοτι δυστυχως πολλοι ανθρωποι στην ελλαδα δεν σεβονται το επαγγελμα τους το οποιο επιλεγουν βασει οικονομικων κριτηριων ή απλα επειδη δεν εχουν αλλη επαγγελματικη επιλογη.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.817
5.047
patra
grdane.blogspot.com
εμενα αλλο με προβληματιζει....
είμαστε σιγουροι οτι οι 5 προηγουμενοι σπουδασαν ελλαδα???
εγινε δηλαδη συζητηση επι τουτου?
οχι οτι εχει σημασια μια και δν γνωριζω ιατρο σε αθηνα...
αλλα ειμαι με αρκετους γιατρους ευχαριστημενος ειτε σπουδασαν θεσσαλονικη ειτε αθηνα....αλλα επισης και με αρκετους δυσαρεστημενους....
προβληματιζομαι αν τελικα ειναι θεμα πανεπιστημιου ειτε θεμα ιατρου....
 


daisy

Member
2 Μαρτίου 2011
10
0
εμενα αλλο με προβληματιζει....
είμαστε σιγουροι οτι οι 5 προηγουμενοι σπουδασαν ελλαδα???
εγινε δηλαδη συζητηση επι τουτου?
οχι οτι εχει σημασια μια και δν γνωριζω ιατρο σε αθηνα...
αλλα ειμαι με αρκετους γιατρους ευχαριστημενος ειτε σπουδασαν θεσσαλονικη ειτε αθηνα....αλλα επισης και με αρκετους δυσαρεστημενους....
προβληματιζομαι αν τελικα ειναι θεμα πανεπιστημιου ειτε θεμα ιατρου....
Ναι. Βεβαιως μπορει και απλως να ειμασταν ατυχες και να πεσαμε στις εξαιρεσεις.
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Πιστευω οτι ειναι θεμα ανθρωπου,να εχει μερακι και αγαπη για την δουλεια του.
Για μενα δεν εχει σημασια που εχει σπουδασει,αλλα αν ενημερωνεται,παρακολουθει τις εξελιξεις κλπ
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Η πραγματικότητα σε όλο της το μεγαλείο!

Οι υπηρεσίες μιας αναπτυσσόμενης χώρας και οι υπηρεσίες μια ανεπτυγμένης χώρας!

Λυπάμαι πάρα πολύ για τον σκύλο σου!Εύχομαι κουράγιο!

Daisy να σε ρωτήσω κάτι!
Αν γινόταν αυτό όλο στην Αγγλία, τι θα έκανες?
 


daisy

Member
2 Μαρτίου 2011
10
0
Η πραγματικότητα σε όλο της το μεγαλείο!

Οι υπηρεσίες μιας αναπτυσσόμενης χώρας και οι υπηρεσίες μια ανεπτυγμένης χώρας!

Λυπάμαι πάρα πολύ για τον σκύλο σου!Εύχομαι κουράγιο!

Daisy να σε ρωτήσω κάτι!
Αν γινόταν αυτό όλο στην Αγγλία, τι θα έκανες?
Θα απευθυνομουν στην κλινικη που απασχολουσε τους υπευθυνους κτηνιατρους και στο Royal College of Veterinary Surgeons. Μπορω να πω με βεβαιοτητα οτι η υποθεση του σκυλιου μου θα εξεταζοταν λεπτομερως και το πιο πιθανο οι υπευθυνοι κτηνιατροι θα εμεναν χωρις δουλεια.

Τις πρωτες μερες αφ'οτου που πεθανε η σκυλιτσα μου ημουν οργισμενη και ενιωθα οτι αν δεν ειχα φερει το σκυλακι μου στην Ελλαδα θα ηταν ακομη ζωντανο (ακομη και το ταξιδι με την ολυμπιακη προς Ελλαδα ηταν τραγικο-το σκυλι μου εκανε 2 εβδομαδες να συνελθει).

Νιωθω ομως οτι δεν εχει νοημα να κανω συγκρισεις αναμεσα στις 2 χωρες (εκει τουλαχιστον που δεν μπορω να κανω κατι για να υπαρξει βελτιωση) και δεν με βοηθαει στο να προσαρμοστω στην Ελλαδα. Σιγουρα παντως η κατασταση εδω ειναι τραγικη σε σχεση με τις υπολοιπες ευρωπαικες και δεν θα αλλαξει αν δεν αρχισει ο κοσμος να μιλαει και να απαιτει με τις ενεργειες του μια σωστη αντιμετωπιση απο το κρατος αλλα και τον ιδιωτικο τομεα.

Τωρα οσον αφορα τους κτηνιατρους, οπως ανεφεραν καποια αλλα posts δεν αμφιβαλλω οτι υπαρχουν πολλοι καλοι κτηνιατροι με σπουδες στην Ελλαδα. Εγω ομως δεν τους ξερω και εχοντας ακολουθησει καποιες συστασεις που εγιναν στο forum για καποιον απαραδεκτο κτηνιατρο (ο οποιος παρουσιαζοταν απο καποια posts ως καταπληκτικος), νιωθω πλεον οτι δεν μπορω να εμπιστευθω και τις συστασεις. Εν'ολιγοις μπορει να ακουγεται παραλογο εγω ομως θα ενιωθα πιο ασφαλης ψυχολογικα να εμπιστευθω το κουταβακι που θα παρω σε εναν κτηνιατρο που εχει σπουδασει στην Βρετανια γιατι απλα οι εμπειριες που ειχα με τους κτηνιατρους εκει ηταν πολυ καλυτερες.:)
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Από ανεκτική κοινωνία κάποια στιγμή θα βγουν ανεύθυνοι "επαγγελματίες" που τα κριτήρια της δουλειάς τους είναι άλλα εκτός από την κατάρτιση και τον επαγγελματισμό!

Δεν ξέρω την περίπτωση σου ούτε τι έγινε αλλά και εγώ νιώθω ότι δεν έχει νόημα η σύγκριση...

Κανείς δεν αμφιβάλλει ότι υπάρχουν σωστοί γιατροί και γενικά επαγγελματίες αλλά όλοι είναι σίγουροι ότι όταν θα γίνει η στραβή από μη επαγγελματισμό και σε συνδυασμό με μη ολοκληρωμένες γνώσεις δεν θα γίνει τίποτα?
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Τον τελευταιο που εκανε την σωστη διαγνωση δεν τον εμπιστευεσαι?
 




GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.817
5.047
patra
grdane.blogspot.com
χμ.. επειδη αναφερθηκα για κτηνιατρικη αθηνας....
οσοι σας πουν οτι σπουδασαν αθηνα... μακρυα... μην τους εμπιστευτειτε...:D:D:D
 


agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
συγνώμη για το αφελές της ερώτησής μου αλλά κτηνιατρική νομίζω ότι υπάρχει μία στην καρδίτσα και μία στη θεσ/νίκη.

κάνω λάθος;;;;;
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
συγνώμη για το αφελές της ερώτησής μου αλλά κτηνιατρική νομίζω ότι υπάρχει μία στην καρδίτσα και μία στη θεσ/νίκη.

κάνω λάθος;;;;;
Όχι δεν κάνεις λάθος.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.128
Μηνύματα
895.992
Μέλη
19.940
Νεότερο μέλος
desps