Αναζήτηση κτηνιάτρου με σπουδές στη Μ. Βρετανία


daisy

Member
2 Μαρτίου 2011
10
0
Τον τελευταιο που εκανε την σωστη διαγνωση δεν τον εμπιστευεσαι?
Ο συγκεκριμενος κτηνιατρος θεωρω οτι εχει επαρκεις γνωσεις ομως δεν χειριστηκε την ασθενεια του σκυλιου μου με τον ενδεδειγμενο τροπο>Το σκυλακι μου 2 μερες μετα την βιοψια που της εκανε πρηστηκε , δεν μπορουσε να κουνηθει και δεν ετρωγε τιποτε. Εγω φυσικα ανησυχησα πολυ και του ζητησα αν μπορει να πιεσει το εργαστηριο για γρηγοροτερα αποτελεσματα προκειμενου να κανουμε ευθανασια εφοσον ηταν φλεγμονωδης καρκινος και να σταματησει να υποφερει το σκυλι μου. Ο κτηνιατρος επεμεινε οτι δεν βλεπει ενα σκυλι στα τελευταια του και μου ζητησε να ταιζω το σκυλι μου με το ζορι. Το αποτελεσμα ητανε οτι το σκυλακι μου περασε 4 ημερες βασανιστικες με 4ωρες επισκεψεις στον κτηνιατρο οπου της χορηγουσε φαρμακα μεσω ορου και εγω να την ταιζω με το ζορι κατα τις οδηγιες του κτηνιατρου. Μεχρι και την ημερα οπου το σκυλακι μου πεθανε ο κτηνιατρος επεμενε να μην ανησυχω και να μην σκεφτομαι ευθανασιες. 12 ωρες μετα την τελευταια επισκεψη στον κτηνιατρο το σκυλακι μου αρχισε να τα κανει πανω του και 1 ωρα μετα πεθανε. Χιλιες φορες να της ειχα κανει ευθανασια. Το εβλεπα οτι το σκυλακι μου πεθαινε αλλα ηθελα να ελπιζω και βασιστηκα στα λογια του κτηνιατρου.
 


BLUEPETROS

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2010
68
0
ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Στη Νέα Σμύρνη είναι ο Γιώργος Κοντόπουλος (χωρις σπουδες στην Αγγλία) τον γνωρίζω 20 χρόνια και του έχω μεγαλη εμπιστοσύνη...ΑΓ. ΦΩΤΕΙΝΗΣ 26, Ν. ΣΜΥΡΝΗ. 2109348766.
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Να ρωτησω κατι σχετικο με τους κανονισμους να μπορει να μου το απαντησει καποιος moderator.
Σε αυτο το θεμα η φιλη που το ανοιξε κατονομαζει καποιον κτηνιατρο ο οποιος εχει αναφερθει
σε αυτο το φορουμ αρκετα σαν ενας καλος κτηνιατρος και συμφωνα με την ιδια δεν εδωσε την
πρεπουσα σημασια στο σκυλακι της μπορει να αναφερει το ονομα αυτου η οχι?

Οχι τιποτα αλλο αλλα εμενα το μυαλο μου πηγε αλλου και μια συγχηση την εφαγα.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.661
19.891
Θεωρητικά νομίζω ότι δεν απαγορεύεται.
Θα είναι βεβαίως δυσφήμιση, και σε περίπτωση νομικής εξέλιξης, θα πρέπει το μέλος, να αποδείξει τα γραφόμενά του.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...Σε αυτο το θεμα η φιλη που το ανοιξε κατονομαζει καποιον κτηνιατρο ο οποιος εχει αναφερθει
σε αυτο το φορουμ αρκετα σαν ενας καλος κτηνιατρος...
Ειρήνη,

Η φίλη που άνοιξε το θέμα, δεν κατονόμασε τον γιατρό, απλά αναφέρθηκε σε αυτόν στα όρια της "γκρίζας διαφήμισης"...

Για το λόγο αυτόν, της είχα απαντήσει ότι πιθανόν να υποψιάζομαι 1-2 ονόματα και καλόν θα ήταν να παραμείνω στην ...υποψία. Ελπίζοντας, έτσι, ότι και τα υπόλοιπα μέλη δεν θα την πίεζαν με ερωτήσεις, όπως και έγινε...
Αρα, ούτε "γάτα ούτε ζημιά", ως προς το τυπικό του θέματος...

Κατά τα άλλα, ισχύει αυτό που σου έγραψε και η mareco...
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Το ξερω οτι θα ειναι ενα ειδους δυσφημιση για τον συγκεκριμενο αλλα καπου πρεπει και αυτοι να
ειναι πιο προσεκτικοι και επαγγελματιες και οχι μονο να νοιαζονται για την κονομα.

Παρολαυτα λυπαμαι παρα πολυ για το σκυλακι και την κοπελα για την ψυχικη ταλαιπωρια που υπεστη.
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Ειρήνη,

Η φίλη που άνοιξε το θέμα, δεν κατονόμασε τον γιατρό, απλά αναφέρθηκε σε αυτόν στα όρια της "γκρίζας διαφήμισης"...

Για το λόγο αυτόν, της είχα απαντήσει ότι πιθανόν να υποψιάζομαι 1-2 ονόματα και καλόν θα ήταν να παραμείνω στην ...υποψία. Ελπίζοντας, έτσι, ότι και τα υπόλοιπα μέλη δεν θα την πίεζαν με ερωτήσεις, όπως και έγινε...
Αρα, ούτε "γάτα ούτε ζημιά", ως προς το τυπικό του θέματος...

Κατά τα άλλα, ισχύει αυτό που σου έγραψε και η mareco...
Δεν νομιζω οτι πιεζω να πει κατι που δεν θελει και σαφεστατα δεν θελω να ριξω λασπη σε κανεναν γιατρο.
Στα πλαισια την συζητησης αναφερθηκα κατα ποσο ειναι επιτρεπτο να αναφερουμε ονοματα και καταστασεις.
Εξαλλου στην ενοτητα των εκτροφεων ειμαστε λιγακι πιο χειμαρροι! :p:) Ετσι υπεθεσα οτι ισως θα επρεπε και εδω

Βεβαια οπως ειπε και η mareco εμπλεκεται και η ιστορια της δυσφημισης στην μεση οποτε ειναι καπως μονοδρομος. Και το δικο μου το μυαλο πηγε καπου και ηθελα απλα να διασταυρωσω πληροφοριες
(το οποιο το εκανα μεσω πμ).
 






daisy

Member
2 Μαρτίου 2011
10
0
Ο κτηνιατρος στον οποιον αναφερθηκα ειναι στην Νεα Σμυρνη και θεωρειται "κορυφη" στα ορθοπαιδικα συμφωνα με καποια posts. Σε αυτον πηγα αφοτου το σκυλακι μου διεγνωσθει με φλεγμονωδη καρκινο λογω του "εξανθηματος" επανω στον ογκο και ενω ειχα κλεισει ραντεβου για βιοψια με τον κτηνιατρο που εκανε την διαγνωση. Πηγα ομως για μια δευτερη γνωμη μιας και διαβασα τα posts που τον συνεστηναν και σκεφτηκα οτι δεν μπορει να ειναι "κορυφη" στα ορθοπαιδικα χωρις να ειναι καλος κτηνιατρος γενικα.

Το αποτελεσμα: Βγαζει μια ακτινογραφια στο σκυλακι μου, βαζει τις φωνες στον βοηθο του γιατι αμελησε να κανει κολπικη δακτυλικη εξεταση ο οποιος τελικα συμμορφωνεται και ακολουθει τις οδηγιες του (παρεπιπτοντως το σκυλακι μου ειχε στειρωθει και ολα τα σχετικα οργανα ειχαν αφαιρεθει οποτε μονο αυτοι ξερουν τι καταλαβαν με αυτη την εξεταση) και καταληγει στο συμπερασμα οτι ο καρκινος δεν εχει κανει μετασταση, να εγχειρησουμε για αφαιρεση μαστων και ολα θα πανε καλα. Οταν του δειχνω το "εξανθημα" και του αναφερω οτι ποναει και δεν μπορει να κουνησει την ουριτσα της μου λεει εεε ναι δεν ειναι καλο αλλα δεν πειραζει εμεις θα εγχειρησουμε (btw στην περιπτωση φλεγμονωδους καρκινου η εγχειρηση επισπευδει τον θανατο του σκυλιου). Στην πραγματικοτητα το σκυλακι μου ηταν σε τετοια χαλια που 7 ημερες μετα πεθανε.

Το κερασακι στην τουρτα; Μου πηρε 100 ευρω (η επισκεψη κανονικα ειναι 150, δεν στο ειπαν στο τηλεφωνο; δωσε μου ομως 100) και για αποδειξη ουτε λογος. Η εγχειρηση θα στοιχιζε 800. Το συμπερασμα μου ηταν οτι οικονομικα κριτηρια και μονο καθορισαν την διαγνωση του και ασε το σκυλι να παιδευεται με εγχειρησεις λιγο πριν πεθανει.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Πάντα ενδιαφέρουσες είναι όλες οι τοποθετήσεις και οι προσωπικές εμπειρίες..
Σαφώς δεν έχουμε και την άλλη πλευρά στον να έχουμε την πλήρη εικόνα χωρίς όμως να έχουμε κανέναν λόγο να αμφισβητήσουμε τα γραφόμενα σου.

Σε κάθε περίπτωση από την στιγμή που η δυσφήμιση επιτρέπεται το κάθε μέλος είναι αυτό υπεύθυνο για τις δημοσίευσης του και το ίδιο το forum δεν φέρει ευθύνη για αυτές βάση των κανονισμών.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Ότι υπάρχουν σε κάθε επάγγελμα καλοί και κακοί επαγγελματίες σίγουρα είναι αδιαμφισβήτητο....

Μου γεννήθηκε όμως η εξής απορία....

Ποιά ήταν τα σοβαρά ιατρικά περιστατικά που αντιμετώπισαν οι κτηνίατροι στην Αγγλία με βάση τα οποία κατέληξες στο συμπέρασμα ότι είναι καλοί γιατροί;
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Ποιά ήταν τα σοβαρά ιατρικά περιστατικά που αντιμετώπισαν οι κτηνίατροι στην Αγγλία με βάση τα οποία κατέληξες στο συμπέρασμα ότι είναι καλοί γιατροί;
Στο ποστ #14 λέει ότι ειχε καλές εμπειρίες με τους γιατρους εκει. Μαλλον ηταν πολλοί...
Πάντως δεν ειναι σωστό να κρίνουμε τον κάθε άνθρωπο με βάση τα χαρτιά του. Αυτα δε λένε τίποτα αν δεν τα στηρίξει με τη δουλειά του και τις γνώσεις του. Εχουμε δει όλοι αποφοιτους του Χάρβαρντ και το εργο αυτων, για παράδειγμα.
Πιο δίκαιο ειναι να ζητησεις γιατρό με ειδίκευση στον τάδε τομέα παρά να ακυρώνεις τα πτυχία και τα χρόνια σπουδων χιλιάδων κτηνιάτρων Ελλήνων και μη Βρετανών ή χωρίς σπουδές στη Βρετανία.
 


daisy

Member
2 Μαρτίου 2011
10
0
Στο ποστ #14 λέει ότι ειχε καλές εμπειρίες με τους γιατρους εκει. Μαλλον ηταν πολλοί....
Οντως ηταν. Οπως προανεφερα επισκεπτομουν ενα κτηνιατρικο κεντρο στο οποιο πολλες φορες εβλεπες διαφορετικο κτηνιατρο. Επιπροσθετως εχω απο δευτερο χερι και τις εμπειριες του φιλου μου ο οποιος εζησε ολα του τα χρονια με σκυλια στην Βρετανια.

Πάντως δεν ειναι σωστό να κρίνουμε τον κάθε άνθρωπο με βάση τα χαρτιά του. Αυτα δε λένε τίποτα αν δεν τα στηρίξει με τη δουλειά του και τις γνώσεις του. .
Συμφωνω και δεν εγραψα οτι ενα πτυχιο απο βρετανικο πανεπιστημιο θα μου αρκεσει σαν προυποθεση προκειμενου να εμπιστευτω εναν κτηνιατρο. Οπως προανεφερα ειμαι σιγουρη οτι υπαρχουν αξιοι κτηνιατροι που εχουν σπουδασει εδω εγω ομως πολυ απλα δεν γνωριζω ποιοι ειναι και την μια φορα που ακολουθησα συστασεις μου βγηκαν ξινες.

Εχουμε δει όλοι αποφοιτους του Χάρβαρντ και το εργο αυτων, για παράδειγμα. .
Εαν αναφερεσαι σε πολιτικους, ισχυριζεσαι οτι η εκπαιδευση τους στο Harvard καθοριζει εστω και στο ελαχιστο τις επιλογες τους; Really????

Πιο δίκαιο ειναι να ζητησεις γιατρό με ειδίκευση στον τάδε τομέα παρά να ακυρώνεις τα πτυχία και τα χρόνια σπουδων χιλιάδων κτηνιάτρων Ελλήνων και μη Βρετανών ή χωρίς σπουδές στη Βρετανία.
Δεν μ'ενδιαφερει καθολου εαν ειναι δικαιο ή αδικο και λυπαμαι εαν η σταση μου προσβαλλει καποιους αποφοιτους ελληνικων πανεπιστημιων. Ειναι δικαιωμα μου να επιλεξω οποιον κτηνιατρο επιθυμω για την ιατρικη φροντιδα του σκυλιου μου και να εφαρμοσω τα δικα μου κριτηρια σ'αυτην την επιλογη με γνωμονα παντα την ευημερια του σκυλιου μου. By the way, διορθωσε με αν κανω λαθος αλλα η ειδικευση vet oncologist δεν προσφερεται απο το γνωστο ελληνικο πανεπιστημιο (νομιζω δεν προσφερεται καν ως μαθημα). Σε αντιθεση με τις βρετανικες κτηνιατρικες σχολες οπου πολλες εχουν τμηματα ειδικα για veterinary oncology.

Ξεκινησα αυτο το thread προκειμενου να παρω τις πληροφοριες που χρειαζομουν. Δεν ειχα καμια προθεση να αναφερθω στις ασχημες εμπειριες που ειχα με καποιους κτηνιατρους. Αναγκαστηκα ομως να το κανω γιατι δεχτηκα καποια ειρωνικα σχολια και καταλαβα οτι εαν δεν εξηγουσα γιατι εψαχνα κτηνιατρο με σπουδες απο συγκεκριμενη χωρα δεν θα επαιρνα τις πληροφοριες που ηθελα. Ευτυχως πηρα καποια ονοματα απο ενα αλλο forum. Το θεμα τελειωνει εδω για μενα γιατι βαρεθηκα να εξηγω αυτη την επιλογη μου ξανα και ξανα και να επαναλαμβανω τα ιδια πραγματα .-