Αναζήτηση φύλακα-συντρόφου!


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Το σνάουτσερ, και μιλώ για το στάνταρντ που είναι και το πιο "καθαρό", είναι απλά εκπληκτικός σκύλος και μαζί με το ντόμπερμαν είναι μια από τις φυλές που θα είναι τα επόμενα σκυλιά μου. Δεν το πιάνει το μάτι σου αλλά αν διαβάσεις ή ακόμα καλύτερα αν γνωρίσεις ένα σωστό δείγμα από κοντά θα το ερωτευτείς και δεν θα πιστεύεις για τι πράγματα είναι ικανός αυτός ο μιστακοφόρος, μεσαίου μεγέθους, σκύλος. Θα το παρομοίαζα με ένα μαλιαρό πιτ μπουλ με αναβαθμισμένο λογισμικό.
 


apoth13

Well-Known Member
25 Απριλίου 2011
199
1
Athens
Δεν είμαι ανάμεσα σε μπόξερ και ντόμπερμαν, απλά μου αρέσουν οπτικά και ειδικά για τα ντόμπερμαν έχω διαβάσει τα καλύτερα, και απλά τα ανέφερα.

Όσον αφορά τον Άρη, όπως ειπώθηκε παραπάνω, αν τον ξεκολλήσεις από τον πατέρα μου θα γίνει πόλεμος! :D
Φυσικά και ο συγκεκριμένος σκύλος διαθέτει όλα τα φόντα για να γίνει ακριβώς αυτό που χρειάζομαι, αλλά δεν είναι δικός μου.

Τώρα για τα πούντλ και σνάουτσερ, δε μου κάθονται καλά στο μάτι, χωρίς αυτό να σημαίνει πως τα αποκλείω.

Δεν ξερω πια ρατσα θα διαλεξεις,αλλα το μονο σιγουρο για εμενα ειναι οτι το σκυλακι θα πρεπει να ειναι θηλυκο

ροταβιλερ στον ιδιο χωρο
μωρακι στην οικογενεια

ταμαμ θα ερθει το θηλυκο ταμαμ :)
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Το μόνο πρόβλημα με το σνάουτσερ είναι ο τσαμπουκάς του και το γεγονός ότι γουστάρει καυγά. Θεωρώ όμως ότι με τον κατάλληλο χειρισμό δεν θα έχεις πρόβλημα με τα υπόλοιπα σκυλιά του χώρου.
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Σνάουτσερ στάνταρντ.
Εβλεπα πριν κανά 10ρια χρόνια ένα Σναουτσερ γίγας και μπορώ να πω ότι με είχε εντυπωσιάσει, όχι τόσο από μορφολογία αλλά από ταμπεραμέντο. Απίστευτη φυλη που αν δεν είχε τόση τρίχα θα είχα αποκτήσει ένα!
Δεν ξέρω αν υπάρχει διαφορα προσωπικότητας στα 3 μεγέθη Σναουτσερ που υπάρχουν αλλά σίγουρα είναι πολύ καλή πρόταση ένα Σναουτσερ στανταρντ.
 


Karkalas

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
147
2
Ρίο, Πάτρα
apoth13, ακριβώς έτσι το έχω σκεφτεί και κινούμε προς θηλυκό.

Διάβασα όμως αρκετά ενδιαφέρον και ταυτόχρονα περίεργο:

Τα θηλυκά ντόμπερμαν λέει είναι πιο κτητικά και κυριαρχικά από τα αρσενικά. Ακριβώς το αντίθετο από όλες τις άλλες φυλές δηλαδή.

Ισχύει κάτι τέτοιο?
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Εβλεπα πριν κανά 10ρια χρόνια ένα Σναουτσερ γίγας και μπορώ να πω ότι με είχε εντυπωσιάσει, όχι τόσο από μορφολογία αλλά από ταμπεραμέντο. Απίστευτη φυλη που αν δεν είχε τόση τρίχα θα είχα αποκτήσει ένα!
Δεν ξέρω αν υπάρχει διαφορα προσωπικότητας στα 3 μεγέθη Σναουτσερ που υπάρχουν αλλά σίγουρα είναι πολύ καλή πρόταση ένα Σναουτσερ στανταρντ.
Με σωστό στρίπινγκ δεν αφήνει τρίχες.
 


Karkalas

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
147
2
Ρίο, Πάτρα
Επίσης μια ερώτηση που μου ήρθε μόλις τώρα. Το σνάουτσερ στανταρ, είναι καλός φύλακας? Με τα παιδιά πως τα πηγαίνει?

Άρχισε να με ψήνει!
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Γενικά τα schnauzer έχουν έντονο το αίσθημα της φύλαξης. Ακόμα και το miniature που έχω εγώ.

Σαφώς το standard και το giant μπορούν να κάνουν περισσότερο από το γάβιγσμα που κάνει το miniature. Θεωρείται σκύλος εργασίας, εύκολα εκπαιδεύσιμος (λιγο πεισματάρης ενίοτε).
Τώρα για τη σχέση τους με τα παιδιά... Έχω διαβάσει οτι στη Γερμανία ήταν γνωστά ως "kinderwachters" αλλά καλό θα είναι γενικά να υπάρχει επίβλεψη όταν είναι ο σκυλος με τα παιδιά όπως θα πρέπει να γίνεται εξάλλου και με κάθε άλλο σκυλο.
 


Karkalas

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
147
2
Ρίο, Πάτρα
Γνωρίζετε αν υπάρχουν ελληνικά εκτροφεία Σνάουτσερ? Είτε στάνταρ, είτε γίγας.
Αν ναι, θα σας παρακαλούσα να μου προτείνατε κάποιο.
 


Karkalas

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
147
2
Ρίο, Πάτρα
Την απάντηση τη βρήκα μέσα στο φόρουμ τελικά στο παραπάνω ερώτημα.

Με όσα διαβάζω, μάλλον θα πρέπει να κάνω τρομερές υποχωρήσεις στο ζήτημα της τρίχας, και σε συνδυασμό με την όσο το δυνατόν καλύτερη φροντίδα του τριχώματος θα έχω ένα αποτέλεσμα που θα πλησιάζει αρκετά το επιθυμητό.

Στην τελική, σκύλο θέλω, καλά να πάθω.
Θα φάω και λίγη τρίχα.
 


Karkalas

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
147
2
Ρίο, Πάτρα
Συνεπώς με βάση το παραπάνω post, ακυρώνω το ένα κριτήριο μου ( αυτό της τρίχας),
και μιλάμε για σκυλιά που έχουν τα φόντα να γίνουν ιδανικοί φύλακες και τα πηγαίνουν περίφημα με τα παιδιά.

Όσον αφορά το φύλο, η αλήθεια είναι πως μου αρέσει η στιβαρότητα που αποπνέουν οι αρσενικοί σκύλοι, αλλά ζυγίζοντάς τα ( άλλα 2 αρσενικά + το ότι η γυναίκα μου είναι άνθρωπος που δε μπορεί να αντισταθεί στο να ταίσει το σκυλί την ώρα που τρώμε πχ) καταλήγω στο θηλυκό.
1) Ντόμπερμαν
2) Μαλινουά
3) Ροτβάιλερ
4) Μπόξερ
5) Σνάουτσερ (μάλλον το γίγας)

Η αναφορά στα παραπάνω δεν είναι απόλυτη, καθώς σίγουρα θα υπάρχουν ράτσες με πολύ καλές σχέσεις με τα παιδιά και ικανότητα εξέλιξης σε φύλακα.

Σας ακούω... :D
 


ATREAS

Well-Known Member
8 Νοεμβρίου 2009
874
2
Mesogeia - Attiki
Την απάντηση τη βρήκα μέσα στο φόρουμ τελικά στο παραπάνω ερώτημα.

Με όσα διαβάζω, μάλλον θα πρέπει να κάνω τρομερές υποχωρήσεις στο ζήτημα της τρίχας
Φίλε το θέμα της τρίχας θα το ξεχάσεις μόλις έρθει ο σκύλος. Είναι τέτοια η σχέση που αναπτύσσεται που δεν χωράει κουβέντα για τρίχες. Προσωπικά όσες φορές καθάριζα μες τη βδομάδα συνέχισα να καθαρίζω και μετά.

Σχετικά με το δίλημμα σου το Σνάουτσερ γίγας μου αρέσει και μένα πάρα πολυ. Είναι πολύ ξεχωριστό και αν τα πάει σχετικά καλά και με τα παιδιά είναι τέλειο.
 


νασια

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2012
616
11
Ντοπερμαν θα σου πώ, ζήσαμε με ένα θηλυκό για 15 χρόνια. Απλά αξεπέραστο. Υπέροχα σκυλιά ,πολυ έξυπνα και πολυ πιστά και τρυφερα. Πρόσεξε να βρεις σωστό εκτροφεα και ΟΧΙ κόψιμο αυτιων και ουράς. Τρίχα εννοείται δεν την γλυτωνεις . Καλή επιλογή εύχομαι και σύντομα να αποκτήσετε το νέο σας φιλαράκια.

Στάλθηκε από το HTC Vision μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
 


Karkalas

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
147
2
Ρίο, Πάτρα
Έχω βρει δυο πολύ ενδιαφέρουσες γέννες, αλλά δε μπορώ να τις συγκρίνω διότι πιθανότατα δεν έχω αρκετές γνώσεις.Έχω επίσης μιλήσει με τους εκτροφείς και είμαι ένα βήμα πριν την αγορά. Θα σας παρακαλούσα αν κάποιος είναι γνώστης της φυλής των ντόπερμαν και μπορεί να με βοηθήσει να μου στείλει pm. Μπορώ να δημοσιεύσω τις γέννες εδώ ώστε να πάρω απόψεις ή είναι κατά των κανόνων?
 


arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
Στην τελική, σκύλο θέλω, καλά να πάθω.
Θα φάω και λίγη τρίχα.
Λίγη τρίχα...... :rolleyes:????

Εγώ πιστεύω πουλόβερ ολόκληρο έχω στο στομάχι μου :cool:!!!

Ότι σκύλο και να πάρεις, είτε κοντότριχο είτε μακρύτριχο, την τρίχα δεν την γλυτώνεις. Συχνό χτένισμα θέλει και θα την παλέψεις!
 


Karkalas

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
147
2
Ρίο, Πάτρα
Λοιπόν κύριοι(και κυρίες),

Έψαξα σχεδόν τα πάντα όσον αφορά τις υπάρχουσες γέννες διάβασα για τις διάφορες φυλές, και κατέληξα στο πλέον τετριμμένο δίλημμα.
Είμαι ανάμεσα σε DOBERMANN και ROTTWEILER.
Φυσικά και δεν είμαι ο πρώτος, και ακόμη πιο φυσικά δεν θα είμαι ο τελευταίος που έχει το συγκεκριμένο προβληματισμό:).
Εμπειρία από ροτ έχω, και όχι μόνο δε μου φαίνεται άγριο και ανεξέλεγκτο κτλ, αλλά μου φαίνεται εντελώς "κεφτές" - με την καλή έννοια - φιλικός με τους πάντες και τα πάντα.
Μάλλον όμως ο Άρης είναι εξαίρεση στον κανόνα.
Έχω ήδη κλείσει ραντεβού με εκτροφείς για μέσα στην εβδομάδα, και των δυο φυλών, αλλά
...κουβέντα να γίνεται...!
Κάτοχοι σκύλων από τις δυο αυτές φυλές θα μπορούσαν να με βοηθήσουν πολύ με τα συν και πλην τους.
Πιθανότατα δεν υπάρχουν τα ίδια συν και πλην για τον καθένα μας, και το ζήτημα έχει αναλυθεί πολλάκις, αλλά θα ήθελα να κρίνεται με βάση όσα σας είπα πως θέλω από το σκύλο: καλή σχέση με τα πολύ μικρά παιδιά, και όσο το δυνατόν μεγαλύτερες δυνατότητες φύλαξης, ακόμη κι αν αυτό απαιτεί πολλές θυσίες σε χρόνο και χρήμα.

...Αλλά όπως είπα κουβέντα να γίνεται.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Εχοντας διαβάσει το θέμα αρκετά (έως πολύ) προσεκτικά...
Κι επειδή θυμήθηκα (και ξανακοίταξα στα excel μου) κι εγώ διάφορες "αξιολογήσεις" φυλών στο κοντινό παρελθόν...

Βλέπω ότι στις περισσότερες προτάσεις (που σου έγιναν με μεγάλη σοβαρότητα, από αρκετά μέλη), αλλά και στη μικρή λίστα που είχες αναρτήσει προχτές, καλύπτομαι αρκετά...
Οπως και στον "τελικό" που καθορίζεις σήμερα, με βρίσκεις σύμφωνο...

Να σε "αναστατώσω" λιγάκι κι εγώ?
Για όλους τους λόγους που το θέλεις... το Bouvier Des Flandres (Μπουβιέ της Φλάνδρας), το έχεις μελετήσει καθόλου?:cool:
 
Last edited:




Karkalas

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
147
2
Ρίο, Πάτρα
Κοίταξε, τη συγκεκριμένη ράτσα δε τη γνωρίζω, και δε βρήκα και κάποιο εκτροφείο στην Ελλάδα από μια σύντομη αναζήτηση που έκανα.
Εκτός αυτού όμως για να μην κρύβομαι και πίσω από το δάχτυλό μου, θέλω ο σκύλος να με καλύπτει και από αισθητικής πλευράς, και ο συγκεκριμένος δε κάνει κάτι τέτοιο.
Προτιμώ τα μυώδη και αθλητικά σκυλιά που αποπνέουν έναν παραπάνω δυναμισμό, όσο παιδαριώδες και αν ακούγεται.
Έχοντας καταλήξει λοιπόν σε dobermann και rottweiler, μόνο για κάποιο έκ των pressa canario, cane corso και bullmastiff θα μπορούσε να με δελεάσει.
Αλλά και αυτά από όσα διάβασα τουλάχιστον δεν έχουν ιδιαίτερα ποιοτική εκτροφή στη χώρα μας, ή τουλάχιστον αυτή την εντύπωση αποκόμισα εγώ, έστω και λανθασμένα, γιαυτό και τα απέκλεισα από την τελική επιλογή μου.
Υπάρχει αντίρρηση όσον αφορά την ποιότητα εκτροφής αλλά και το πλήθος των επιλογών για αυτές τις 3 ράτσες?
 


apoth13

Well-Known Member
25 Απριλίου 2011
199
1
Athens
καλησπερα

παντως καμια σχεση το ντοπερμαν με το ροτβαιλερ ... αλλη αντιμετωπιση των καταστασεων ...

Δεν μπορεις να φανταστεις ποσο χαιρομαι οταν γραφουν φιλοι οτι τα ροτβαιλερ ειναι τελειος ΄κεφτεδες΄ κια φιλικοι ... επιτελους αρχιζει ο κοσμος να βλεπει τον χαρακτηρα του.Ακριβως αυτο ειναι ,μπουταλαδικο,χαδιαρικο,φιλικοτατο ...αλλα αμα και οποτε χρειαστει ... καλυτερα να μην σου τυχει να δεις τον 'Αρη' ... θα φοβηθει το ματι σου :p

Παντως αμα παρεις ντοπερμαν,δεν μπορεις ποσο λυπαμαι τον Αρη...ολη την ωρα με την γλωσσα εξω θα ειναι..θα του βγαλει την πιστη :pPP