Αναζήτηση φύλακα-συντρόφου!


apoth13

Well-Known Member
25 Απριλίου 2011
199
1
Athens
Μια και αναφερεις για εκτροφη ροτβαιλερ....στην Πατρα ο Αλεξης (invader),ειναι αξιοπιστος,με καλα σκυλια και πολυ καλο παιδι ... θα μου πεις γιατι αναφερω το καλον του χαρακτηρα...θα το δεις στην πορεια οταν θα εχεις αρκετες ερωτησεις για τον σκυλο σου και εκεινος με υπομονη θα στις λυνει ....
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
1. ...θέλω ο σκύλος να με καλύπτει και από αισθητικής πλευράς, και ο συγκεκριμένος δε κάνει κάτι τέτοιο.
Προτιμώ τα μυώδη και αθλητικά σκυλιά που αποπνέουν έναν παραπάνω δυναμισμό, όσο παιδαριώδες και αν ακούγεται...

2. ...Έχοντας καταλήξει λοιπόν σε dobermann και rottweiler, μόνο για κάποιο έκ των pressa canario, cane corso και bullmastiff θα μπορούσε να με δελεάσει.

3. ...Αλλά και αυτά από όσα διάβασα τουλάχιστον δεν έχουν ιδιαίτερα ποιοτική εκτροφή στη χώρα μας, ή τουλάχιστον αυτή την εντύπωση αποκόμισα εγώ, έστω και λανθασμένα, γιαυτό και τα απέκλεισα από την τελική επιλογή μου...
Τώρα, έτσι απλά για να "κουβεντιάζουμε" (και να δικαιολογήσουμε το γεγονός ότι είμαστε φόρουμ)...

1. Εντάξει, εγώ σου υπέδειξα να ρίξεις μιά ματιά και στο Bouvier, γνωρίζοντας ότι δεν υπάρχει εκτροφή στην Ελλάδα, απλά για να δημιουργείς μιά σφαιρική - πληρέστερη εικόνα...
Να κάνω μιά διόρθωση, όμως: Τα Bouvier είναι πολύ μυώδη και αθλητικά (και ιδιαίτερα δυναμκά) σκυλιά! Μη σε ξεγελάει η ύπαρξη πυκνού τριχώματος...
Και, τέλος, Bouvier = παιδιά... γι' αυτό εξάλλου και το ανέφερα...

Πάμε, λοιπόν, ένα βήμα παρακάτω...

2. Οπως σου είπα ήδη, ο "τελικός" σου (δηλαδή, Dobermann, Rottweiler) είναι θαυμάσιος!
Και πάλι θα μπορούσαμε να σταματήσουμε εκεί... απλά για την "κουβέντα"...
Και τα υπόλοιπα 3 σκυλιά που αναφέρεις είναι εξαιρετικά... απλά, θα σου έλεγα να απομακρυνθείς λίγο από το pressa (μιάς και είναι "ελαφρά πιο τσίτα" από τα υπόλοιπα - πιό "γκαζωμένο", πως να το πω?)...

3. Εδώ, θέτεις (όχι άδικα) την ερώτηση του εκατομμυρίου...
Ολα είναι σχετικά... σαφώς και υπάρχει εκτροφή των φυλών αυτών... εξίσου ποιοτική με των 2 φυλών του "τελικού"...

Ολα εξαρτώνται:

α) Από τη σαφήνεια με την οποία θα θέσεις το ζήτημα: "τι ακριβώς θέλω από σκύλο συγκεκριμένης φυλής"...

β) Από τον Σωστό και Ευσυνείδητο Εκτροφέα...
Δηλαδή, μπορεί να θέλεις Rolex και να καταλήξεις να αποκτήσεις ένα Folex... και μπορεί να θέλεις Fiat και να πάρεις Fiat...
"Στον ήλιο γίνεται ο καρπός
Στο χώμα η ρίζα":)
 
Last edited:


ΑΡΘΟΥΡΟΣ

Well-Known Member
22 Ιουνίου 2012
203
0
Αθηνα
Καλησπερα κ απο εμενα!
Στο θεμα μας τωρα, εκτροφεια για τις ρατσες που σε ενδιαφερουν υπαρχουν στην Ελλαδα, καποια καλα κ καποια οχι, με μια βολτα θα το διαπιστωσεις κ μονος σου!
Απο αυτα που διαβασα στο thread σου, δεν ξερω κατα ποσο θα σας ταιριαζαν αυτες οι δυναμικες φυλες , γνωμη μου!Μπορει να εχουν καποια στοιχεια στον χαρακτηρα τους που σας καλυπτουν σαν οικογενεια αλλα σιγουρα ολες θελουν κ ιδιαιτερη μεταχειριση σε γενικο βαθμο, μιας κ μιλαμε για βαρια σκυλια με μεγαλη μυικη δυναμη κ δυναμικο ταπεραμεντο,(το τονιζω συχνα αυτο για αυτες τις φυλες γιατι πολυ δεν το υπολογιζουν γοητευμενη απο την εμφανισει τους ,κ πιστεψεμαι στην καθημερινοτητα αυτο μπορει να σε προβληματισει ,να σε ενοχληση,να σε νευριαση,να σε τρομαξη με αποτελεσμα η να περιοριστει το σκυλι η να αποχωρηση απο την οικια!).

Ερωτηση, οταν λες θες να ειναι φυλακας,τι ακριβως φυλαξη ζητας?
Πχ
1.Να λειτουργη σαν ακουστικος συναγερμος γαυγιζοντας κ μονο?
2.Να ενεργει σαν επαγγελματιας μπραβος που οτι κινειται το σκοτωνει?
3.Η κατι αλλο που εχεις στο μυαλο σου?

Προσωπικα θα σου προτεινα να εψαχνες με κυριο κριτηριο τα παιδια κ μετα με ολα τα αλλα!

ΥΓ.Απο την δικια μου πειρα με ρατσες κ κοπρακια,πιστεψεμαι ολα γινονται φυλακες,απλα το καθενα φυλαει κ προειδοποιει η ενεργει με τον δικο του τροπο!
 


Karkalas

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
147
2
Ρίο, Πάτρα
Αρθούρε, η φύλαξη που λέω δε θέλω να περιορίζεται στο γαύγισμα.
Αν μπεί κάποιος στο σπίτι (και είμαι σε περιοχή που δεν είναι εντελώς απίθανο) θέλω να αμυνθεί.
Θέλω να είμαι καλυμένος όσο μπορώ, και θα έλεγε κανείς να βάλω συναγερμό, αλλά εγώ προσωπικά με το σκύλο αναπτύσσω άλλο δέσιμο.
Τον θεωρώ φίλο μου, παιδί μου, όσο υπερβολικά κι αν ακούγονται.
Και θέλω να είναι σε θέση να κάνει οτιδήποτε...
Επίσης να σου θυμίσω πως μια σχετική εμπειρία την έχω από το rottweiler, συνεπώς δε νομίζω να μου φανεί και διαστημικό ένα bullmastiff πχ.
 


apoth13

Well-Known Member
25 Απριλίου 2011
199
1
Athens
Αρθούρε, η φύλαξη που λέω δε θέλω να περιορίζεται στο γαύγισμα.
Αν μπεί κάποιος στο σπίτι (και είμαι σε περιοχή που δεν είναι εντελώς απίθανο) θέλω να αμυνθεί.
Θέλω να είμαι καλυμένος όσο μπορώ, και θα έλεγε κανείς να βάλω συναγερμό, αλλά εγώ προσωπικά με το σκύλο αναπτύσσω άλλο δέσιμο.
Τον θεωρώ φίλο μου, παιδί μου, όσο υπερβολικά κι αν ακούγονται.
Και θέλω να είναι σε θέση να κάνει οτιδήποτε...
Επίσης να σου θυμίσω πως μια σχετική εμπειρία την έχω από το rottweiler, συνεπώς δε νομίζω να μου φανεί και διαστημικό ένα bullmastiff πχ.
Ο μυθος λεει οτι την καλυτερη φυλαξη σε ελευθερο χωρο την κανουν ενα ροτβαιλερ και ενα μπουλμαστιφ

Το ροτβαιλερ ορμαει στον επιδοξο κλεφτη ... και το μπουλ αμα χρειαστει τον αποτελειωνει ..σορυ αν ακουγεται σκληρο,

με αυτο το παραδειγμα (πιστεψε με ισχυει) αγαπητε φιλε Καρκαλα,θελω να σου πω οτι δεν εχουν σχεση και δεν κανουν ολες οι ρατσες την ιδια δουλεια/φυλαξη ...επειδη σε νιωθω ποσο μπερδεμενος εισαι γιατι θελεις να κανεις την καλυτερη επιλογη για την οικογενεια σου,θα πρεπει ο σκυλος που θα παρεις να ειναι ερωτας απο την πρωτη ματια...μετα θα ερθουν και αυτα που αναζητας και στο μετρο που γινεται :)
 


Karkalas

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
147
2
Ρίο, Πάτρα
Κύριοι, σας ευχαριστώ όλους που με βοηθήσατε όλες αυτές τις μέρες,
είτε εδώ σε αυτό το thread είτε με προσωπικά μηνύματα.

Κατέληξα σε θηλυκό dobermann, και θέλω να πιστεύω πως δε πρόκειται να το μετανιώσω.

Η επιλογή του φύλου έγινε διότι στα μάτια μου φαντάζει πιο ¨ομαλό" στις αντιδράσεις του απέναντι σε ένα μικρό παιδί (του οποίου τις κινήσεις δε μπορείς να προβλέψεις).

Το διάβασμα για μένα τώρα αρχίζει, και αν και η σκυλίτσα θα φτάσει στα χέρια μου σε ένα μήνα,
ήδη ξεκίνησα την έρευνα αγοράς ώστε να φτιάξω όλο το setup και να το βρει έτοιμο κατά τον ερχομό της.

Σας ευχαριστώ και πάλι, και αν θέλετε πείτε και μια γνώμη για την επιλογή,
καθώς και για το τι θα πρέπει να προσέξω πιθανώς.
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Καλή επιλογή. Τόσο σε φυλή όσο και σε φύλο.

Τώρα η τρίχα είναι άλλο θέμα :-\".

Καλώς να την δεχτείς.

Από ποιό εκτροφείο θα πάρεις την κουτάβα σου;
 


Karkalas

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
147
2
Ρίο, Πάτρα
Scarva's Strand, για το οποίο άκουσα καλά λόγια, και όχι μόνο από μια πηγή.

Έχετε καμιά πρόταση για μεταφορά από Θεσσαλονίκη στην Πάτρα...?
 


Akitalove

Active Member
13 Οκτωβρίου 2012
25
0
Έχετε καμιά πρόταση για μεταφορά από Θεσσαλονίκη στην Πάτρα...?
Nα πας ο ιδιος να το παρεις ισως??Ωστε να μην ταλαιπωρηθεί και ο σκυλος τοσο πολυ?
Παιρνεις ενα ζωντανο πλασμα για 10 περιπου χρονια και σκεφτεσε ενα ταξιδι στην θεσσαλονικη λιγων ωρων?
 


irma

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
681
89
Την έχεις ήδη κλείσει δηλαδή χωρίς να δεις τον εκτροφέα και τα σκυλιά του

και

χωρίς να σε δει από κοντά ο εκτροφέας για να μπορέσει να σου εμπιστευτεί κουτάβι του?

Σαν να λέμε αποστέλλονται πανελλαδικά?

ΥΓ Δεν έχω ιδέα από εκτροφείς, οι απορίες μου γεννήθηκαν σύμφωνα με αυτά που διαβάζω στο φορουμ.
 


arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
Έχετε καμιά πρόταση για μεταφορά από Θεσσαλονίκη στην Πάτρα...?
Εγώ θα σε συμβούλευα να πας ο ίδιος να πάρεις το κουτάβι. Να μιλήσεις τετ α τετ με τον εκτροφέα, να δεις τη δουλειά του, να δεις τα σκυλιά του......

Είναι λίγο ζόρικο το ταξίδι αλλά αξίζει!

Εμείς για να πάρουμε τον δικό μας κάναμε 1000+ χιλιόμετρα να πάμε να δούμε τον εκτροφέα και άλλα 1000+ όταν πήγαμε να πάρουμε το κουτάβι. Πολύ ταλαιπωρία αλλά δεν το μετάνιωσα!
 


Karkalas

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
147
2
Ρίο, Πάτρα
Ρε παλικάρια μη βαράτε.
Το πιθανότερο σενάριο είναι να πάμε εμείς εκεί να το πάρουμε, αλλά ρώτησα να δω αν υπάρχει κάποιος τρόπος που δε σκέφτηκα ή δεν ξέρω.
Δεν υπάρχει λόγος να πάω για να δω ο ίδιος τη δουλειά του, γιατί έχω μάθει από ανθρώπους που εμπιστεύομαι ότι είναι υποδειγματική.
Ο μόνος λόγος για να πήγαινα ο ίδιος εκεί θα ήταν για να μην ταλαιπωρηθεί το κουταβάκι.
Καλό είναι να λέμε το σωστό, αλλά μη το παίζουμε και ξερόλες και να μην ειρωνευόμαστε.
arrigo_corso σε ευχαριστώ για τη συμβουλή, βρισκόμαστε σε σκέψη για το αν θα πάμε ή όχι.
 


νασια

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2012
616
11
Χαίρομαι για την επιλογή σας. Να πατε εσείς για να το δείτε κιόλας το κουταβι (φαντάζομαι έχετε ενημερώσει τον εκτροφεα ότι θα αποκτήσετε και μωρακι). Με το καλό να το δεχθείτε.

Στάλθηκε από το HTC Vision μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
[FONT=Verdana, Geneva, sans-serif]Μου κάνει εντύπωση το γεγονός ότι ο εκτροφέας δίνει κουτάβι σε κάποιον που δεν έχει δει ποτέ, και αυτό είναι κάτι που θα πρέπει να σε βάλει σε σκέψη. Μην βιαστείς. Ο σωστός εκτροφέας δεν είναι απλά έμπορος αλλά θέλει να είναι σίγουρος που θα καταλήξουν τα κουτάβια του και ποιος είναι αυτός που θα τα πάρει. [/FONT]Στο λέω φιλικά και με όλη την καλή διάθεση.
 




Karkalas

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
147
2
Ρίο, Πάτρα
Κοίτα μιλήσαμε, έχουμε κοινούς γνωστούς, και δε μιλήσαμε μια φορά 5 λεπτά στο τηλέφωνο.

Μιλήσαμε αρκετές φορές, και φυσικά το ζήτημα "μωρό" ήταν το πρώτο που ανέφερα σε όποιον εκτροφέα και αν μίλησα τηλεφωνικά ή από κοντά.

Ίσα ίσα που ο άνθρωπος ήταν ιδιαίτερα καχύποπτος, αλλά μέσα από μεγάλη κουβέντα "μαλάκωσε".

Επίσης όταν ακούς πως ένας άνθρωπος έχει μια κάποια εμπειρία με σκύλους, και το κουτάβι σου πρόκειται να μπει σε μια νέα οικογένεια, οι πιθανότητες να ζήσει καλά είναι πολλές.

Κανονική ανάκριση μου έκανε.

Τόσο που σε κάποιες φάσεις με ...ψιλοτσάτισε κιόλας, αλλά τελικά το εκτίμησα γιατί σημαίνει πως έχει μεράκι και πονάει τα σκυλιά του.
 


Karkalas

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
147
2
Ρίο, Πάτρα
Πέρασαν 9 ημέρες από το τελευταίο post που έκανα εδώ, και οφείλω να ομολογήσω πως άλλαξαν πολλά από τότε.

Τελικά απομακρύνθηκα από την περίπτωση του ντόμπερμαν, και οφείλω να δημοσιοποιήσω την εξαιρετική συμπεριφορά του εκτροφέα, που όταν μιλήσαμε μου είπε πως θα μου επιστρέψει την προκαταβολή, και ήταν ευγενέστατος.

Επειδή νομίζω πως αξίζει κάτι τέτοιο σε μια τέτοια συμπεριφορά, το εκτροφείο είναι το Scarva's Strand.

Για διάφορους λόγους κατέληξα σε άλλη φυλή.

Το Bullmastiff.

Ξεκίνησα λοιπόν μαζί με την "κυρά" και πήγαμε στη Σύρο για να γνωρίσουμε τη Μαριδέσπη και να δούμε το χώρο και όλα τα κουτάβια από κοντά.

Εκεί λοιπόν γνωρίσαμε το νέο μέλος της οικογένειάς μας, τον Goliath (έτσι τον αποκαλούσαν μέχρι χθες).

Ο Έκτορας, είναι ένα υγιέστατο bullmastiff, ηλικίας 17 εβδομάδων, με βάρος 21kg ( είναι λίγο αδυνατούλης).

Σύντομα θα ανοίξω άλλο thread, με φωτογραφίες, εμπειρίες και προβληματισμούς από τις πρώτες μέρες της συμβίωσης μαζί του.

Ευχαριστώ όσους με συμβούλευσαν και με βοήθησαν, και ειδικά τους τελευταίους που μου βάλατε το μικρόβιο να ΠΑΩ και να ΔΩ μόνος μου, από κοντα.

Με εκτίμηση,

Θανάσης.
 


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Καλώς τα δαιχτικατε. 21 κιλά και αδύνατος τι να πει το καμάρι μου :).
Να σας ζήσει ο Εκτοράς.
 


mamas

Well-Known Member
20 Μαρτίου 2010
47
0
Νεα Αρτακη
Φίλε μου περιμένω πολλές photo να μας ξετρελανεις!!!!!!!!!!!!!!να είστε πάντα γεροι και να περνάτε όμορφα !!!!!!!!!!!
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Καλως ηρθες στην οικογενεια των bullmastiff(αδων). Σου ευχομαι οτι καλυτερο με το νεο σου σκυλο.