Αναζήτηση golden retriever


Angelika

Member
30 Μαρτίου 2023
12
6
42
Καλησπερα σας είμαι νέο μέλος και αναζητώ κουταβάκι golden retriever. Εχω ψάξει σε διάφορες αγγελίες που υπάρχουν στο ίντερνετ και τα περισσότερα είναι από Βουλγαρία ή Σερβία. Εσείς τι μου προτείνεται να προχωρήσω σε αγορά από τέτοια μέρη; εν τω μεταξύ είχα καταλήξει σε ένα σκυλάκι από ένα site kennel λέγεται και ενώ ήταν να μου στείλουν το σκυλάκι μια χάλασε το λεωφορείο που θα το έστελναν, μια πέθανε ο πατέρας αυτήνης, μια πήγε σε μνημόσυνο ειλικρινά δεν ξέρω τι άλλο θα μου πει και έχω απογοητευτεί γιατί έχει γενέθλια η μικρη μου και το θελα για δωρο. Και την παιρνω τηλέφωνο και δεν το σηκωνει. Μου χουν σπάσει τα νεύρα. Εχω καλέσει και κάποιους άλλους που έχουν εμπόριο σκύλων στην Αθήνα αλλά και αυτοί μου στέλνουν κάτι φωτογραφίες που αδυνατώ να πιστέψω αν είναι αληθινές και αν ισχύουν και δεν ξέρω τι να κάνω. Όταν λέω να μου πουν τι εμβόλια έχουν κάνει ενώ στην αρχή παρουσιάζουν ότι είναι 2 μηνών με 1 εμβόλιο μετά με καθυστερούν γιατί θέλουν να ρωτήσουν κσι διαφορά. Εσείς από την εμπειρία σας τι προτείνετε; Λυπάμαι αν σας κούρασα με την φλυαρία μου αλλά έχω απελπιστεί γιατί το θελα αυτήν την εβδομάδα..
 
  • Angry
Reactions: theodss1 and mareco


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
365
246
dog-place.blogspot.com
1. δεν αγοραζεις κουταβι αν δεν πας να δεις απο κοντα τον εκτροφεα, τα σκυλια και τον χωρο που γεννηθηκαν και μεγαλωσαν τα κουταβια και αν δεν συζητησεις σοβαρα με τον εκτροφεα. εσυ εχεις δει και μιλησει με κουταβεμπορες της πλακας κι ενας θεος μονο ξερει σε τι συνθηκες ζουν τα σκυλια που θες να σου στειλουν λες και ειναι playstation...
2. τα golden retriever ειναι μεν πολυ καλα για οικογενεια, αλλα ειναι επισης πανεξυπνα και πολυ δραστηρια. υπαρχει καποιος στην οικογενεια διατεθειμενος να κατσει να ασχοληθει σοβαρα μαζι του; γιατι ως γνωστον τα παιδια πολυ γρηγορα βαριουνται τα παιχνιδια τους...
3. τα golden retriever μαδανε. ΠΟΛΥ. καθε-μερα-με-την-σκουπα πολυ. το εχετε λαβει υπ οψιν αυτο;
4. μου δινεις την εντυπωση οτι δεν εχετε πολυ εμπειρια με σκυλια, οποτε καλυτερα να απευθυνθεις σε καποια φιλοζωικη η το dogsvoice.gr και να υιοθετησετε ενα ενηλικο απο τα εκατονταδες αδεσποτα που υπαρχουν. και λεω ενηλικο γιατι δεν θα υπαρξουν εκπληξεις οσον αφορα το τελικο του μεγεθος και, πιο σημαντικα, τον χαρακτηρα του. ψαξτε για ενα σκυλι ηρεμο, καταλληλο για μια απειρη οικογενεια.
5. η αποκτηση σκυλου δεν σημαινει μπαινω στο ιντερνετ και παραγγελνω και το χω σε 1 βδομαδα με κουριερ. ειναι μια σοβαρη υποθεση που θελει πολυ ψαξιμο και ωριμη σκεψη, καθως αποτελει σοβαρη δεσμευση για τα επομενα 10 χρονια τουλαχιστον.

σε παρακαλω σκεψου πολυ καλα και λαβε υπ οψιν τα παραπανω πριν προβεις σε οποιαδηποτε κινηση, γιατι οταν σε 2-3 μηνες συνειδητοποιησετε οτι τελικα ο σκυλος ειναι μεγαλοσωμος/ζωηρος/τον βαρεθηκατε, ο μονος χαμενος θα ειναι το αμοιρο σκυλακι, χωρς να φταιει σε κατι... πιστεψε με, το χω δει αυτο το σεναριο απειρες φορες...
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
822
668
Μου ανεβηκε το αιμα στο κεφαλι πρωι πρωι. Υπαρχουν τοσο εκτροφεια αυτης της ρατσας στην ελλαδα εσεις κοιτατε αγγελειες? Και υπαρχουν και θεματα στο φορουμ σχετικα. Τωρα αμα θελετε σκυλο σε μια βδομαδα και δωρο για το παιδι παρτε ενα λουτρινο.
 


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
480
1.090
20
Πάτρα
Γιατί Golden Retriever; Έχεις κάνει έρευνα πάνω στην συγκεκριμένη φυλή; Ας ξεκινήσουμε από αυτό.
 
  • Like
Reactions: Sasha


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Μόνο που θέλετε ένα σκυλι για δώρο δεν θα επρεπε να πάρετε τα σκυλιά δεν είναι παιχνίδια για τα παιδιά μας έχουν ευθύνες που καλώς η κακός θα πέσουν πάνω σας γ αυτό.βλέπουμε συχνα παρατημένα ζώα … εννοείται πως δεν αγοράζουμε ποτέ σκύλο από puppy mill τα οποία φενεται να θέλετε να στηρίξετε με μια απλή αναζητηση στο Google θα δείτε για τι μιλάμε άποψη μου είναι να πάρετε ένα λούτρινο σκυλάκι και όλα οκ !!
 
  • Like
Reactions: Sammie and Sasha


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
530
289
25
instagram.com
41-927464-0.jpg

Καθαρόαιμο για δώρο.

 
  • Like
Reactions: theodss1


Sammie

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2022
283
256
41
Angelika..Οπως είπε και η bella πιο πάνω,υπάρχουν πολλά προβληματικά σημεία στην τοποθέτηση σου..2023 δε νοείται κάποιος φιλόζωος να προσπαθεί να αποκτήσει σκύλο με τέτοιο τρόπο. Είναι εξαιρετικά επικίνδυνο να στηρίζονται τέτοιες πρακτικές.
Επισης, συγγνώμη αν κάνω λάθος,αλλά έχω την αίσθηση από το κείμενο που διάβασα,ότι δεν γνωρίζετε σχεδόν τπτ για σκύλους. Οι σκύλοι δεν είναι δώρο,είναι ολόκληρη φιλοσοφία ζωής η συνύπαρξη μαζί τους. Απαιτουν παρα πολυ χρόνο κι ενασχόληση, και τα golden ειδικά έχουν πολλή δουλίτσα..
Διαβαστε παρα πολυ πριν την απόκτηση σκυλου, να συνειδητοποιήσετε ΑΝ είστε ετοιμοι/πρόθυμοι για κάτι τέτοιο.
 
  • Like
Reactions: Sasha


Angelika

Member
30 Μαρτίου 2023
12
6
42
Ευχαριστω πολυ παιδιά για τις απαντήσεις σας αλλά με παρεξηγήσαμε. Όντως δεν είχα ξανά σκυλάκι στην κατοχή μου και ζήτησα την γνώμη από σας για να με κατευθύνετε όσων αφορά αν έχει πάρει σκυλάκι κάποιος σκυλάκι από το συγκεκριμένο που με κορόιδεψε εμένα. Το ξερω οτι είστε πιο έμπειροι από μένα αλλά όχι να με σταυρώσετε κιολας. Όσο για το ότι είπα για δώρο δεν το εννουσα έτσι, αν έχετε και σεις παιδιά θα ξέρετε πόσο σημαντικό είναι για ένα παιδί να περιμένει κάτι με χαρά και να μας κοροϊδεύουν. Συγνώμη αλλά λουτρινο έχω αλλά αναζητώ συντροφιά και να δώσω αγάπη σε ένα ζωντανο που θα μας συντροφεύει τα επόμενα χρόνια της ζωής μας τουλάχιστον. Μην τα ισοπεδώνουμε όλα, μια γνώμη ζήτησα τίποτα παραπάνω μήπως και ξέρατε να με κατευθύνετε. Το ότι δεν είχα ξανά στην κατοχή μου δεν με καθιστά ανίκανη να φροντίσω ένα ζωάκι.
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


Angelika

Member
30 Μαρτίου 2023
12
6
42
Angelika..Οπως είπε και η bella πιο πάνω,υπάρχουν πολλά προβληματικά σημεία στην τοποθέτηση σου..2023 δε νοείται κάποιος φιλόζωος να προσπαθεί να αποκτήσει σκύλο με τέτοιο τρόπο. Είναι εξαιρετικά επικίνδυνο να στηρίζονται τέτοιες πρακτικές.
Επισης, συγγνώμη αν κάνω λάθος,αλλά έχω την αίσθηση από το κείμενο που διάβασα,ότι δεν γνωρίζετε σχεδόν τπτ για σκύλους. Οι σκύλοι δεν είναι δώρο,είναι ολόκληρη φιλοσοφία ζωής η συνύπαρξη μαζί τους. Απαιτουν παρα πολυ χρόνο κι ενασχόληση, και τα golden ειδικά έχουν πολλή δουλίτσα..
Διαβαστε παρα πολυ πριν την απόκτηση σκυλου, να συνειδητοποιήσετε ΑΝ είστε ετοιμοι/πρόθυμοι για κάτι τέτοιο.
 


Angelika

Member
30 Μαρτίου 2023
12
6
42
Ευχαριστω πολυ παιδιά για τις απαντήσεις σας αλλά με παρεξηγήσαμε. Όντως δεν είχα ξανά σκυλάκι στην κατοχή μου και ζήτησα την γνώμη από σας για να με κατευθύνετε όσων αφορά αν έχει πάρει σκυλάκι κάποιος σκυλάκι από το συγκεκριμένο που με κορόιδεψε εμένα. Το ξερω οτι είστε πιο έμπειροι από μένα αλλά όχι να με σταυρώσετε κιολας. Όσο για το ότι είπα για δώρο δεν το εννουσα έτσι, αν έχετε και σεις παιδιά θα ξέρετε πόσο σημαντικό είναι για ένα παιδί να περιμένει κάτι με χαρά και να μας κοροϊδεύουν. Συγνώμη αλλά λουτρινο έχω αλλά αναζητώ συντροφιά και να δώσω αγάπη σε ένα ζωντανο που θα μας συντροφεύει τα επόμενα χρόνια της ζωής μας τουλάχιστον. Μην τα ισοπεδώνουμε όλα, μια γνώμη ζήτησα τίποτα παραπάνω μήπως και ξέρατε να με κατευθύνετε. Το ότι δεν είχα ξανά στην κατοχή μου δεν με καθιστά ανίκανη να φροντίσω ένα ζωάκι.
 


Angelika

Member
30 Μαρτίου 2023
12
6
42
View attachment 76998

Καθαρόαιμο για δώρο.

Ευχαριστω πολυ παιδιά για τις απαντήσεις σας αλλά με παρεξηγήσαμε. Όντως δεν είχα ξανά σκυλάκι στην κατοχή μου και ζήτησα την γνώμη από σας για να με κατευθύνετε όσων αφορά αν έχει πάρει σκυλάκι κάποιος σκυλάκι από το συγκεκριμένο που με κορόιδεψε εμένα. Το ξερω οτι είστε πιο έμπειροι από μένα αλλά όχι να με σταυρώσετε κιολας. Όσο για το ότι είπα για δώρο δεν το εννουσα έτσι, αν έχετε και σεις παιδιά θα ξέρετε πόσο σημαντικό είναι για ένα παιδί να περιμένει κάτι με χαρά και να μας κοροϊδεύουν. Συγνώμη αλλά λουτρινο έχω αλλά αναζητώ συντροφιά και να δώσω αγάπη σε ένα ζωντανο που θα μας συντροφεύει τα επόμενα χρόνια της ζωής μας τουλάχιστον. Μην τα ισοπεδώνουμε όλα, μια γνώμη ζήτησα τίποτα παραπάνω μήπως και ξέρατε να με κατευθύνετε. Το ότι δεν είχα ξανά στην κατοχή μου δεν με καθιστά ανίκανη να φροντίσω ένα ζωάκι.
 


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Καλησπέρα δεν νομίζω ότι κάποιος είπε κάτι λάθος … είδες τι είναι τα puppy mill ?ο σωστός τρόπος είναι να το αποκτήσεις από έναν πιστοποιημένο εκτροφέα της φυλής πράγμα που μπορεί να σημαίνει ότι πρέπει να περιμένεις πολλούς μήνες κάποιες φορές μπορεί και χρόνο δεν είναι κουτάβια σε παραγωγή όταν θελουμε έναν σκύλο τσουπ γεννιέται …εκτός αυτού θα έπρεπε να διαβάσεις προσεκτικά για την φυλή αυτή, και να ξέρεις ότι θα έχεις για πολλά χρόνια στην ζωή σου έναν σκύλο που θα πρέπει να ταΐζεις να βγάζεις βολτα καθημερινά να τον πας στο κτηνίατρο ένας τέτοιος σκύλος στο σπίτι θέλει πολύ μεγάλη εκτόνωση και εννοείται χρόνο είσαι σίγουρη ότι τον έχεις ; ΥΓ ένας σκύλος από εκτροφείο συχνα κοστίζει πάνω από 1000 ευρώ
 


Angelika

Member
30 Μαρτίου 2023
12
6
42
Καλησπέρα δεν νομίζω ότι κάποιος είπε κάτι λάθος … είδες τι είναι τα puppy mill ?ο σωστός τρόπος είναι να το αποκτήσεις από έναν πιστοποιημένο εκτροφέα της φυλής πράγμα που μπορεί να σημαίνει ότι πρέπει να περιμένεις πολλούς μήνες κάποιες φορές μπορεί και χρόνο δεν είναι κουτάβια σε παραγωγή όταν θελουμε έναν σκύλο τσουπ γεννιέται …εκτός αυτού θα έπρεπε να διαβάσεις προσεκτικά για την φυλή αυτή, και να ξέρεις ότι θα έχεις για πολλά χρόνια στην ζωή σου έναν σκύλο που θα πρέπει να ταΐζεις να βγάζεις βολτα καθημερινά να τον πας στο κτηνίατρο ένας τέτοιος σκύλος στο σπίτι θέλει πολύ μεγάλη εκτόνωση και εννοείται χρόνο είσαι σίγουρη ότι τον έχεις ; ΥΓ ένας σκύλος από εκτροφείο συχνα κοστίζει πάνω από 1000 ευρώ
Καλησπερα έχω γνώση όλου αυτού. Μετα απο πολλή σκέψη αποφάσισα ότι θέλω ένα τέτοιο σκυλάκι και ξέροντας τις ανάγκες του εννοειται συνειδητά για το τι ακολουθεί είμαι έτοιμη. Και χρόνο θα βρω να το πάω βόλτα και στον κτηνίατρο και σε όλα. Ειμαι προετοιμασμενη να φτιάξω το προγραμμα μου έτσι ώστε να ικανοποιήσω το ζωάκι όπως του αρμόζει. Τελικα θα πάρω σκυλάκι από εκτροφείο αλλά δυστυχώς στην Ελλάδα δεν έχει κανείς όλοι εισαγωγή τα κάνουν. Παντως ευχαριστώ για τον χρόνο σου που μπήκες στον κόπο να γράψεις στο post μου.
 




Angelika

Member
30 Μαρτίου 2023
12
6
42
Κανείς λάθος υπάρχουν εκτροφεία golden retriever
Συγνώμη αλλά εγώ δεν έχω βρει. Αυτός ήταν ο λόγος που έγραψα στο forum σας για να μου συστήσετε κάτι μιας και είμαι άπειρη.
 


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Με μια απλή αναζητηση στο Google θα βρεις δεν μπορώ να σου προτείνω κάποιο γιατί δεν γνωρίζω γ αυτή την φυλή
 
  • Like
Reactions: Angelika




Sammie

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2022
283
256
41
Serendipity kennel είχε προτείνει κάποιο μέλος με μια πολύ γρήγορη αναζήτηση στο φόρουμ εδώ,που έκανα τώρα. θα υπάρχουν κι άλλα,κοίτα αν θες σχετικά νηματα γιατί κι εγώ δεν έχω ιδέα για το θέμα.
 
  • Like
Reactions: Angelika


Angelika

Member
30 Μαρτίου 2023
12
6
42
Serendipity kennel είχε προτείνει κάποιο μέλος με μια πολύ γρήγορη αναζήτηση στο φόρουμ εδώ,που έκανα τώρα. θα υπάρχουν κι άλλα,κοίτα αν θες σχετικά νηματα γιατί κι εγώ δεν έχω ιδέα για το θέμα.
Ευχαριστω πολυ!!
 
  • Like
Reactions: Sammie


Angelika

Member
30 Μαρτίου 2023
12
6
42
Ένα που βγαίνει πρώτο στην αναζητηση είναι το iris land
Ευχαριστω πολυ αν και νομίζω ότι είχα πάρει εκεί και δεν είχαν αλλά θα μου έφερναν από εξωτερικό. Ευχαριστώ και παλι