Αναζηταω εκτροφειο Μεγαλων δανων (great dane)


thokak

Member
19 Απριλίου 2010
5
0
Ψαχνω ενα μεγαλο δανο μαυρο ή μπλε αλλα απο εκτροφειο ή ιδιωτη που εκτρεφει (οχι pet shop) οποιος γνωριζει κατι παρακαλω να μ δωσει περισσοτερες πληροφορεις. ΕΥΑΧΑΡΙΣΤΩ
 


lastbreath

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2009
491
0
παρε τηλ. στον ΚΟΕ να ρωτησεις αν υπαρχει το εκτροφειο που ζητας στην ελλαδα.
ριξε και μια ματια στην ενοτητα:"Πως επιλεγουμε εκτροφεα"

αληθεια υπαρχουν μπλε σκυλοι??:confused::confused:
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Για εκτροφείς στην Ελλάδα επικοινώνησε με τον ΚΟΕ www.koe.gr όπως ανέφερε ήδη ο lastbreath!
Για εκτροφείς στην Ευρώπη, αν δεν υπάρχουν ή δεν σε καλύπτουν οι Έλληνες, αναφέρονται κάποιοι στο www.eurobreeder.com !
Τώρα σχετικά με ιδιώτες θέλει πολύ ψάξιμο και τύχη, ακόμη περισσότερο από ότι για αναγνωρισμένο εκτροφέα, ώστε να βρεις κάποιον αξιόπιστο!
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Ωστοσο περιμενε και ιδιοκτητες Μεγαλων Δανων να σε κατατοπισουν!Να σε λιγο ερχονται...

Πετροοοοοοοοοοοοοο...
 




kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
Η κα Γκιναλα ειχε παλαιοτερα εξαιρετικους δανους και τωρα τους εχει βεβαια αλλα στην ιρλανδια fainomenon great danes αλλα fawn και brindle μονο
 


thokak

Member
19 Απριλίου 2010
5
0
Παιδια ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας, Οσο για την ερωτηση σ lastbreath δεν ειναι ακριβως μπλε ειναι μια αποχρωση του γκρι. Μπορεις να το δεις στο google. Αν παντως υπαρχει καποιος κατοχους που πουλαει ή μπορει να μ πει απο που τον πηρε ελπιζω να γραψει.Ευχαριστω
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Υπαρχει μπλε,οπως και στα Μαστινο Ναπολιτανο,η τα Βαιμαρανερ(Weimaraner),και εχει διαφορα και απο το γκρι η το μαυρο,ενταξει δεν ειναι μπλε μπλε αλλα και τα κοκκινα σκυλια δεν ειναι κοκκινα κοκκινα:):):)
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Η κα Γκιναλα ειχε παλαιοτερα εξαιρετικους δανους και τωρα τους εχει βεβαια αλλα στην ιρλανδια fainomenon great danes αλλα fawn και brindle μονο
Και μολις αυτο το μηνα ειχε γεννα...
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
είμαι κατοχος μαυρου δανού κι εγώ όπως εσύ έψαχνα γκρι ή μαυρο....
από όσο ξερω δεν θα βρεις ελλάδα εκτροφέα... τώρα για ιδιώτη η φυλή είναι αρκετά δύσκολη
έτσι ώστε να εμπιστευόμουν απλά έναν ιδιώτη που τυχαία ζευγαρωσε τα σκυλιά του.....
υπάρχει άρθρο πως ξεχωρίζεις - διαλέγεις τον σωστό εκτροφέα......
εκτροφεις θα βρεις όπως σωστά σου είπαν στο www.eurobreeder.com οι περισσοτεροι αν ξερεις αγγλικά θα σε κατατοπίσουν....
καλύτερα να μιλησεις μεσω e-mail απευθείας με αυτούς, παρά να σε στείλλω εγώ καπου και να πας με κλειστα τα ματια....
θα μαθεις ότι θες για τους δανούς από σωστές πηγές, θα δεις σωστά κουτάβια και από πείρας καλές τιμές....
καλή επιτυχία....
 


thokak

Member
19 Απριλίου 2010
5
0
Σε ευχαριστω πολυ grdane. Το περιμενα οτι θα θελει πολυ ψαξιιμο.Ωστοσο αν βρεισ καμια παραπανω πληροφορια ξανα γραψε μ γιατι εγω το θελω σε 4 μηνες απο τωρα. Κ παλι σε ευχαριστω...
 


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
Αν δεν σε ενδειαφερει αποκλειστικα αυτο το χρωμα μιλησε με το εκτροφειο της Γκιναλα.Εξαιρετικες γνωσεις και σουπερ δειγματα.Σιγουρα θα χαρει να στειλει εναν δανο στην Ελλαδα.
Αν σε ανδειαφερει το μαυρο/μπλε ισως μπορει να σε κατευθυνει σε καποια εκτροφεια του εξωτερικου.Στην Ελλαδα δυσκολο να βρεις Εκτροφεα αυτης της ρατσας.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
αν ξεκινήσεις τώρα ( με γκιναλα ακόμα καλύτερα....)
έχεις όλο τον χρόνο να κλεισεις κουταβι από αναμενόμενη γεννα........
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Να πω μόνο ότι είναι προτιμότερο να μην βάλεις χρονικό όριο γιατί έτσι στην βιασύνη και την προσπάθεια να το πετύχεις, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να κάνεις τελικά εκπτώσεις στις επιθυμίες και επιλογές σου!
Αν δηλαδή αντί για 4 μήνες περιμένεις 6 δεν θα αλλάξουν και πολλά!
 


thokak

Member
19 Απριλίου 2010
5
0
Εγω να περιμενω κ 8 μηνες δεν ειναι αυτο το προβλημα μ για αυτο ξεκινησα να ψαχνω τοσο νωρις. Απλα να ρωτησω πως μπορω να επικοινωνησω με το εκτροφειο της Γκιναλα. Ξερετε καποιο τηλ, διευθηνση κατι?
 




foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
AYTH είναι η σελίδα του εκτροφείου της!Λογικά, από εκεί θα βρεις τρόπο επικοινωνίας!

edit:Ήρθα δεύτερος....:p
 
Last edited:




Lafx

Member
12 Ιουνίου 2010
7
0
Καλησπέρα ενδιαφέρομαι και εγώ για Μολοσσό και έχω κ πολλές ερωτήσεις... η Κυρία Γκιναλα είναι Ελληνίδα απ'ότι κατάλαβα; Θα μπορούσα να επικοινονήσω μαζί της στα Ελληνικά;
Βασικά σίγουρα θα υπάρχουν πολλοί που να μπορούν να απαντήσουν στις ερωτήσεις μου οπώτε ας ρωτήσω...
1) Μιας και θα είναι το πρώτο μου σκυλί (πέρα από κάποια κουτάβια που είχαμε μικροί με τους φίλους μου) θα έχω πρόβλημα στην ανατροφή του; Εννοώ είναι "δύσκολη" ράτσα για αρχάριο;
2) Είναι αλήθεια ότι και οι Δανοί έχουν σιελλόροια (όπως π.χ. τα Μπόξερ που γεμίζουν τον τόπο σάλιο);
3) Έχω ακούσει ότι οι Δανοί είναι σκυλιά για σπίτι αλλά θα μπορούσε να ζήσει σε διαμέρισμα με άφθονη φυσικά άσκηση έξω..

Δε θα ήθελα σε καμία περίπτωση να πάρω σκύλο και να τον βασανίσω αντί να χαίρεται μαζί μου γιαυτό θέλω να ξέρω τα πάντα πριν το τολμήσω.. Ευχαριστώ!
 
Last edited:


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
1) όπως όλα τα σκυλια χρειάζονται αγάπη υπομονή και σταθερότητα.....πέρα από το μεγεθος δεν νομιζω να σε δυσκολέψη για αρχή.
2) ναι εχουν εντονη σιελλόροια..... αν συχενεσαι τα σαλια ψαξε για κατι άλλο. ( περισσοτερο από τα μποξερ)
3)ναι είναι σκυλια για σπίτι και μαλιστα εσωτερικου χωρου. κατεπεκταση μενει σε διαμερισμα αν κι εφοσον καθημερινα έχει αρκετό χρόνο ασκησης....
οπως ειπαμε και νωρίτερα η κ. γκιναλα είναι η πλεον αρμοδια να απαντησει σε καθε ερώτηση...