Αναζητώ νέο σκύλο


mikerrgp

Active Member
20 Ιουνίου 2008
33
0
mikerrgp

πρωτον ο ανθρωπος ζητησε σκυλο και ειναι λογικο να φανταστουμε πως θελει το καλυτερο που μπορει να βρει για αυτο το σωστο θα ειναι ναμην προτεινεις σε καποιον που δεν εχει δειξει το αντιθετο "σκυλακια" που ερχονται 2α και 3α οπως λες

και δευτερον ποια ειναι η αποψη σου για το τι ειναι τα "χαρτια"
εγω απλα προτηνα αν δεν του αρεσε ας μην το επαιρνε τελος παντον το ξεχιλοσαμε το θεμα οσο για τα χαρτια αν ο σκυλος δεν εχει χαρτια καποιοι τον θεορουν ιμιαιμο εγω οπως κ να εχει τον θεωρο σκυλο
 


chihuahua

Well-Known Member
10 Σεπτεμβρίου 2007
135
0
Καλώς ηρθεις στο forum Bobo!:)

Τηλεφώνησε στον Κυνολογικο Όμιλο Ελλάδος (210-8145165) και ζήτησε να σου στείλουν λίστα εκτροφέων της φυλής που σε ενδιαφέρει.

θαυμάζω την αισιοδοξία σου!!!

Ίσως τελικά να χρειάζεται κι αυτό...

εδώ στο γούντστοκ φώναζαν επί ώρα όλοι μαζί "όχι βροχή-όχι βροχή" για να μην βρέξει.

Τελικά βέβαια γίναν όλα λούτσα :)
 


GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
Συνήθως δεν ανακατεύομαι σε τέτοια, αλλά!

κ κατι ακομα αγαπαω ολα τα σκυλια αδεσποτα κ μη αλλα ανεβαζεται μ,ε λαχταρα ενα αδεσποτο που στην τελικη μπορει να ειναι επιλογη του να ειναι στο δρομο κ οταν καποιος ανθρωπος ανεβασει μια αγγελια σπευδεται να τον φατε
Αυτό πρέπει και με διαφορά να κερδίζει το τίτλο της "Ατάκας του 2008". Προτείνω να ζητήσουμε πνευματικά δικαιώματα ως DogForum για να μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε απεριόοοοοοριστα!

Συγνώμη από όλους (και ιδιαίτερα από τον mikerrgp) αλλά......

Ε Λ Ε Ο Σ

όλα τα έχω ακούσει (πίστευα ο δυστυχής) αλλά αδέσποτο που να επιλέγει τη ζωή του δρόμου................

θαυμάζω την αισιοδοξία σου!!!
Ίσως τελικά να χρειάζεται κι αυτό...
εδώ στο γούντστοκ φώναζαν επί ώρα όλοι μαζί "όχι βροχή-όχι βροχή" για να μην βρέξει.
Τελικά βέβαια γίναν όλα λούτσα :)
Δεν είναι αισιοδοξία..... είμαι σίγουρος...... είναι καλή θέληση από μέρους της που πάντα προσπαθεί να είναι τυπική και ευγενική..
 


chihuahua

Well-Known Member
10 Σεπτεμβρίου 2007
135
0
πάντως ρε παιδιά μπορει να ειναι επιλογη του να ειναι στο δρομο,ένας σκύλος βραχμάνος. νηστεία-στερήσεις-κακουχίες στο δρόμο για την πλήρη φώτιση.Ή μπορεί να διάβασε Κερουακ

Γιατί γελάμε? μπορεί είπαμε! και για τα γουρούνια καποτε πιστευαν ότι είναι βρωμιάρικα και αν έλεγες πως εκπαιδεύονταν σίγουρα θα σε πέρναγαν για τρελλό.

Το μπορεί αφήνει την κερκόπορτα του απίθανου ανοιχτή!

Εγώ ξέρω σκυλιά αναρχικά ας πούμε-γάβγιζαν μόνο αστυνόμους ένστολους και μη!!!
είναι σαφές πως ήταν πολιτικοποιημένα

:paja1::confused:
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
η ότι έχει κάποια συγκεκριμένη μυρωδιά η στολή τους που μενει και στα πολιτικά ρουχα...
 


bobo

Member
30 Ιουλίου 2008
11
0
γεια σας. τώρα μπαίνω στο φόρουμ και για να ειμαι ειλικρινής δεν πολυκαταλαβα τι έγινε. επεσε λογοκρισία; λυπημενος ειμαι για τον θανατο του bobo και αναζητώ νέο μπουλντογκ. τι εγραφε το μυνημα;
 


mikerrgp

Active Member
20 Ιουνίου 2008
33
0
εγω παλι δεν καταλαβενω γιατι παντε κοντρα στην φυση του ζωου εσας θα σας αρεσε να σας ευνουχισουν

κ κατι ακομα εχεται μαζεψει αδεσποτο να το κλεισεται μεσα σε μια αυλη αλλα καθονται κ τους αρεσει κ αλλα ψαχνουν να εξαφανιστουν κ να γυρισουν στο δρομο
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
εγω παλι δεν καταλαβενω γιατι παντε κοντρα στην φυση του ζωου εσας θα σας αρεσε να σας ευνουχισουν
Εσένα θα σου άρεσε να σου φορούν λουράκι να σε βγάζουν βόλτα όποτε γουστάρουν, να σε ταίζουν ό,τι νομίζουν, να σου δίνουν εντολές, να σου λένε πού θα ουρήσεις και θα χ@σεις, να σε αγοράζουν, να σε πουλάνε, να σε πλένουν όταν και αν θέλουν κ.ο.κ?
Μη συγκρίνεις λοιπόν σκύλους με ανθρώπους. Είναι τελείως ΑΤΟΠΟ!
Και κόντρα στη "φύση" πάμε όλη την ώρα. Και μόνο η ύπαρξη των περισσότερων φυλών είναι κόντρα στη φύση.
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
εγω παλι δεν καταλαβενω γιατι παντε κοντρα στην φυση του ζωου εσας θα σας αρεσε να σας ευνουχισουν

κ κατι ακομα εχεται μαζεψει αδεσποτο να το κλεισεται μεσα σε μια αυλη αλλα καθονται κ τους αρεσει κ αλλα ψαχνουν να εξαφανιστουν κ να γυρισουν στο δρομο
πριν την επομενη διμοσιευση σου θα σου προτεινα να διαβασεις το φορουμ! τα εχουμε συζητησει ολα αυτα.

τα σκυλια δεν ειναι ανθρωποι! δεν ζευγαρωνουν ολα. ζευγαρωνουν τα ισχυρα (στην φυση) και αυτα που επιλεγουμε εμεις (στην εκτροφη).

το υπολοιπο δεν το σχολιαζω!
 


Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
εγω παλι δεν καταλαβενω γιατι παντε κοντρα στην φυση του ζωου εσας θα σας αρεσε να σας ευνουχισουν

κ κατι ακομα εχεται μαζεψει αδεσποτο να το κλεισεται μεσα σε μια αυλη αλλα καθονται κ τους αρεσει κ αλλα ψαχνουν να εξαφανιστουν κ να γυρισουν στο δρομο

ασε λοιπον τον σκυλο σου στον δρομο και μετα ελα να τα πεις...αλλιως εισαι υποκριτης
 


chihuahua

Well-Known Member
10 Σεπτεμβρίου 2007
135
0
εγω παλι δεν καταλαβενω γιατι παντε κοντρα στην φυση του ζωου εσας θα σας αρεσε να σας ευνουχισουν

κ κατι ακομα εχεται μαζεψει αδεσποτο να το κλεισεται μεσα σε μια αυλη αλλα καθονται κ τους αρεσει κ αλλα ψαχνουν να εξαφανιστουν κ να γυρισουν στο δρομο

Ρε φίλε-ίντα λές επαέ?

Η στείρωση προσπαθεί να λύσει το πρόβλημα των χιλιάδων αδέσποτων σκύλων που γεννιούνται μεγαλώνουν και πεθαίνουν μέσα σε έναν εφιάλτη. ο σκύλος ζεί 17 χρόνια και τα αδέσποτα κατα μέσο όρο δεν πιάνουν ούτε τα 2(θυμίσου πως από μια γέννα 10 κουταβιών τα 8 πεθαίνουν πριν απογαλακτιστούν απλά γιατί η μάνα τους δεν έχει γάλα και για αυτα.τα αδέσποτα που δραπετεύουν ξανά είναι μάλλον σε αναπαραγωγική διέγερση και πάνε να κάνουν την δουλειά τους δεν είναι επαναστάτες χωρίς αιτία αντικομφορμιστές ή χίπιδες

Εδω οι περισσότεροι ασχολούνται δεκαετίες με τους σκύλους διαβάζοντας βιολογία ζωολογία και διεθνή κυνολογικά έντυπα ενώ συγχρόνως μπορει να έχουν απο δυό αδέσποτα και 5-6 καθαρόαιμα -άλλοι είναι εκπαιδευτές και εκτροφείς και όλοι μαζί μέσω του φόρουμ έχουμε συζητήσει άπειρες φορές-τα θεματάκια που σε απασχολούν,κάνε ένα κόπο και διάβασε τα.

Ο σκύλος έχει άλλο κόσμο από τον ανθρώπινο. Ο μπαμπάς ας πούμε, τα παιδιά του δεν τα αναγνωρίζει και αν όλα πάνε σκυλοπροβλεπόμενα δεν αποκλείεται και να γίνει γέννα κόρης με πατέρα. ή σε μια αγέλη μεγάλη ο πιο σοβαρός λόγος εξορισμού είναι η απόπειρα αναπαραγωγής από ένα όχι κυρίαρχο μέλος της, ενώ αν τύχει να μείνει έγκυος κάποια σκύλα που δεν επιτρεπόταν, τα κουτάβια όλα θανατώνονται και όχι με ευθανασία έ...

μην συγχέεις τα πράγματα με τόση αθωότητα-σε λίγο θα κάνουμε μύνηση στα λιοντάρια που κυνηγάνε αντιλόπες και ο δικαστής θα κάνει συστάσεις για χορτοφαγία στα σαρκοφάγα ενώ αργότερα που θα ανακαλύψουμε πως και τα χορτάρια έχουν ζωή μέσα τους(που το ξέρουμε δηλαδή) θα αρχίσουμε να μιλάμε για ανηθικότητα στην συλλογή χόρτων αφού τα χόρτο δεν έχει τρόπο να αμυνθεί ή να δραπετευσει...

Πάντως κάνε τον κόπο και ασχολείσου με τον κόσμο του σκύλου- βοηθάει να καταλάβεις καλύτερα και τον ανθρώπινο κόσμο μέσα απο τις αντιπαραβολές και τις συγκρίσεις.

Φιλικά
 


Strays' help

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2007
1.516
3
Γλυφάδα,Αθήνα
strayshelp.blogspot.com
Πολύ ρομαντικό σε βρίσκω...

Οχι θα τ αφήσουμε στο δρόμο,να τρώνε φόλες και κλωτσιές από τους περαστικούς,να γεννάνε κουτάβια και γατιά που τα χτυπούν αμάξια,να βρεχονται το χειμώνα και να πεθαίνουν στη ζέστη το καλοκαίρι χωρίς ένα μπωλ νερό και φυσικά να τρωνε οποτε κ αν βρουν από τα σκουπίδια!
Α!Και να ζουν 2-3 χρόνια αντί για 15!

Μήπως ν αναθεωρήσεις?

εγω παλι δεν καταλαβενω γιατι παντε κοντρα στην φυση του ζωου εσας θα σας αρεσε να σας ευνουχισουν

κ κατι ακομα εχεται μαζεψει αδεσποτο να το κλεισεται μεσα σε μια αυλη αλλα καθονται κ τους αρεσει κ αλλα ψαχνουν να εξαφανιστουν κ να γυρισουν στο δρομο
 


bobo

Member
30 Ιουλίου 2008
11
0
Πρέπει να σας οτι τον bobo τον πήγα στις 10 το πρωί σε ένα ξενοδοχείο ζώων να τον αφήσω 4-5 ημέρες διότι έπρεπε να απουσιάσω. δυστηχώς στις 7 το απόγευμα της ίδιας ημέρας ο bobo πεθανε. τι προυποθεσεις πρέπει να έχει κάποιος για να έχει ξενοδοχειό ζώων;;;;;;;;;;;;;;;;
 
  • Angry
Reactions: TheBestBoi


Strays' help

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2007
1.516
3
Γλυφάδα,Αθήνα
strayshelp.blogspot.com
Λυπαμαι πολύ!!:(

Αλλα ίσως να μην είχε καποια σχέση το ξενοδοχείο,στη συγκεκριμένη περιπτωση.Αν ο σκυλος το χε απο πριν κ ίσως το αγχος χωρισμου απο σενα το επιδείνωσε?Μπορεί να λεω κ βλακειες...

Πρέπει να σας οτι τον bobo τον πήγα στις 10 το πρωί σε ένα ξενοδοχείο ζώων να τον αφήσω 4-5 ημέρες διότι έπρεπε να απουσιάσω. δυστηχώς στις 7 το απόγευμα της ίδιας ημέρας ο bobo πεθανε. τι προυποθεσεις πρέπει να έχει κάποιος για να έχει ξενοδοχειό ζώων;;;;;;;;;;;;;;;;
 


mikerrgp

Active Member
20 Ιουνίου 2008
33
0
Πολύ ρομαντικό σε βρίσκω...

Οχι θα τ αφήσουμε στο δρόμο,να τρώνε φόλες και κλωτσιές από τους περαστικούς,να γεννάνε κουτάβια και γατιά που τα χτυπούν αμάξια,να βρεχονται το χειμώνα και να πεθαίνουν στη ζέστη το καλοκαίρι χωρίς ένα μπωλ νερό και φυσικά να τρωνε οποτε κ αν βρουν από τα σκουπίδια!
Α!Και να ζουν 2-3 χρόνια αντί για 15!

Μήπως ν αναθεωρήσεις?
αν θυμοσαστε ειχα βαλει μια αγγελια ενα θυλικο χασκι το πειρε στο σπιτι του ο ανθρωπος την φροντιζε υπερβολικα πειγα κ το ειδα με τα ματια μεχρι που ξεκινησε να της χτιζει σπιτι κ αυτη εφυγε κ γυρισε ξανα στους δρομους ερχεται σε μενα κ την ταιζω καθε μερα αλλα δεν πιανεται με τιποτα

οποτε μην ειστε ολοι σιγουρη οτι ενσα αδεσποτο ειναι ευτηχησμενο αν το εχεις μονιμα κ να ρωτησω κ κατι αλλο ποιοι απο εσας εχεται αδεσποτα στο σπιτι σας κ αν τα βγαζεται βολτα με λουρι η οχι ?
 
Last edited:


kotsidas

Well-Known Member
16 Ιουνίου 2008
381
13
Εγω. Βολτα παντα με λουρι λογω φιλοσοφιας επειδη εκνευριζομαι με αυτους που τα αφηνουν χυμα.
 


Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
και εγω εχω εναν πρωην αδεσποτο και τον βγαζω με λουρι. χωρις λουρι μονο στο δασος.

ο σκυλος ειναι αγελεο ζωο, αν το χασκυ δεν πηγαινε καλα ή δεν του εκανε ο ανθρωπος ή το ειχε χτυπησει-φοβισει μπορει και να αναγκστηκε να φυγει με την <<θεληση>> του αλλα δεν ειναι αντικειμενικο κριτηριο η συμπεριφορα ενος σκυλου, μην τρελαθουμε
 


chihuahua

Well-Known Member
10 Σεπτεμβρίου 2007
135
0
Τι έγινε ?

στα περί ζωολογία και 20ετούς πείρας απαντάς με την μία σου παρατήρηση με ένα χάσκι?

Ή δεν μπορείς να διαβάσεις προτάσεις με πολλές λέξεις μαζί?

μήπως είσαι στην μετεφηβική ηλικία φιλαράκι και βιάζεσαι λίγο?

το χάσκι που λές μπορεί να ήταν και η εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα.
ή πολύ απλά να δέχτηκε μια συμπεριφορά που η ανατροφή του να το είχε μάθει ότι είναι πολύ ανασφαλής και επικίνδυνη.

Κάνε τον κόπο να ασχοληθείς λιγάκι με την κοινωνία του σκύλου-θα σου δώσει βοήθεια να αναλύσεις και την ανθρώπινη:)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU