Ανακριση στον εκτροφεα (για κληρονομικά θέματα υγείας)


mitsos rot

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
127
0
Χανιά
Δες και ένα παράδειγμα εξωτερικού...

<Dear Lila & George

I have been looking at your homepage for quite a while and also through your bloodlines. You have beautiful dogs!
I am from Denmark and at the moment I have 3 shar pei. I am looking for a promising male to match my dogs.

I have high standards regarding health and look for dogs in the pedigree s who has had long and healthy lives. I show my dogs all round europe and before breeding I test for patella, HD, AA and mental description.

I would love to hear more about your future breeding plans. I love your Baci (as many others Im sure:)) and saw him at the WDS in Denmark last month.
Please let me know more about your future litter plans.

Greetings>


βλέπει κανείς την διαφορά?
στα ελληνικα παρακαλω
 


Ektor 13

Banned
Banned
15 Ιανουαρίου 2010
160
9
το ποσο κανει σε συνδιασμο με αλλες ερωτησεις επιτρεπτο?δεν ειναι και τοσο ασχημη ερωτηση εγω θα ελεγα απαραιτητη.το οτι θα ρωτησω ποσο κοστιζει δεν σημαινει οτι ψαχνω κατι φθηνο ουτε οτι δεν με ενδιαφερει και τιποτα αλλο.
Nα σου πω κάτι φίλε ? Εγώείχα πάρει σκύλο πρίν 15 χρόνια απο αγγελία . Έτσι ξέραμε να πέρνουμε σκύλους τότε και η τιμή αναγραφόταν στην αγγελία. Έκτοτε έχουν αλλάξει τα πράγματα .Τον τελευταίο χρόνο
που έψαχνα να πάρω σκύλο και παράλληλα διάβαζα για την ράτσα που ήθελα , με σκοπό να πάρω ένα καλό σκυλί σύμφωνα με τα κριτήρια μου , κατάλαβα πως έπρεπε νασ απευφυνθώ σε εκτροφεία . Ε λοιπόν οι πρώτες μου ερωτήσεις ήταν πόσο κοστίζαν .
ΠΡΟΣΕΧΕ!!! Τώρα εάν με ρωτήσεις θα σου πω πως το κόστος είναι σημαντικός παράγοντας αλλά όχι ο πρώτος . Τότε όμως ήθελα να δω εάν με έπαιρνε η τσέπη μου να πάρω σκύλο απο εκτροφείο γιατί δεν είχα ασςχοληθεί με το θέμα και αυτό ήταν που με έκαιγε. Όταν έμαθα σε τι τιμές κυμαίνονται τότε ρώταγα και αυτά που πραγματικά με ενδιέφεραν.

Εάν ένας εκτροφέας στον οποίο είχα στείλει mail έβαζε το μηνυμα μου σε forum και κορόιδευε , θα έλεγα μα τι ΜΑΛ... είναι αυτοί οι εκτροφείς και θα ξενέρωνα μαζί τους και μπορεί μέσα στην τσαντίλα μου να πήγαινα σε πετ σοπ .Ο εκτροφέας κατα την γνώμη μου όπως πασχίζει να βελτιώσει την ράτσα θα πρέπει να πασχίζει να βελτιώσει και το κυνιφυληκο επίπεδο του κόσμου και ΟΧΙ να τον κοροιδεύει στα φορουμς γιατί οι ερωτήσεις ήταν άκυρες...
Αυτά..
Τώρα για κάποια παπαγαλάκια που έχουν μάθει παπαγαλία κάποια πράγματα απο το φορουμ και έχουν άποψη για όλα δεν χρειάζετε να πω κάτι γιατί θα έχεις σχηματίσει και εσύ γνώμη για αυτούς
 


mitsos rot

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
127
0
Χανιά
Nα σου πω κάτι φίλε ? Εγώείχα πάρει σκύλο πρίν 15 χρόνια απο αγγελία . Έτσι ξέραμε να πέρνουμε σκύλους τότε και η τιμή αναγραφόταν στην αγγελία. Έκτοτε έχουν αλλάξει τα πράγματα .Τον τελευταίο χρόνο
που έψαχνα να πάρω σκύλο και παράλληλα διάβαζα για την ράτσα που ήθελα , με σκοπό να πάρω ένα καλό σκυλί σύμφωνα με τα κριτήρια μου , κατάλαβα πως έπρεπε νασ απευφυνθώ σε εκτροφεία . Ε λοιπόν οι πρώτες μου ερωτήσεις ήταν πόσο κοστίζαν .
ΠΡΟΣΕΧΕ!!! Τώρα εάν με ρωτήσεις θα σου πω πως το κόστος είναι σημαντικός παράγοντας αλλά όχι ο πρώτος . Τότε όμως ήθελα να δω εάν με έπαιρνε η τσέπη μου να πάρω σκύλο απο εκτροφείο γιατί δεν είχα ασςχοληθεί με το θέμα και αυτό ήταν που με έκαιγε. Όταν έμαθα σε τι τιμές κυμαίνονται τότε ρώταγα και αυτά που πραγματικά με ενδιέφεραν.
Μεχρι εδω μαζι σου απο εδω και κατω πιστευω οτι κατι δεν εχεις καταλαβει καλα.
 
Last edited by a moderator:






kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
Nα σου πω κάτι φίλε ? Εγώείχα πάρει σκύλο πρίν 15 χρόνια απο αγγελία . Έτσι ξέραμε να πέρνουμε σκύλους τότε και η τιμή αναγραφόταν στην αγγελία. Έκτοτε έχουν αλλάξει τα πράγματα .Τον τελευταίο χρόνο
που έψαχνα να πάρω σκύλο και παράλληλα διάβαζα για την ράτσα που ήθελα , με σκοπό να πάρω ένα καλό σκυλί σύμφωνα με τα κριτήρια μου , κατάλαβα πως έπρεπε νασ απευφυνθώ σε εκτροφεία . Ε λοιπόν οι πρώτες μου ερωτήσεις ήταν πόσο κοστίζαν .
ΠΡΟΣΕΧΕ!!! Τώρα εάν με ρωτήσεις θα σου πω πως το κόστος είναι σημαντικός παράγοντας αλλά όχι ο πρώτος . Τότε όμως ήθελα να δω εάν με έπαιρνε η τσέπη μου να πάρω σκύλο απο εκτροφείο γιατί δεν είχα ασςχοληθεί με το θέμα και αυτό ήταν που με έκαιγε. Όταν έμαθα σε τι τιμές κυμαίνονται τότε ρώταγα και αυτά που πραγματικά με ενδιέφεραν.

Εάν ένας εκτροφέας στον οποίο είχα στείλει mail έβαζε το μηνυμα μου σε forum και κορόιδευε , θα έλεγα μα τι ΜΑΛ... είναι αυτοί οι εκτροφείς και θα ξενέρωνα μαζί τους και μπορεί μέσα στην τσαντίλα μου να πήγαινα σε πετ σοπ .Ο εκτροφέας κατα την γνώμη μου όπως πασχίζει να βελτιώσει την ράτσα θα πρέπει να πασχίζει να βελτιώσει και το κυνιφυληκο επίπεδο του κόσμου και ΟΧΙ να τον κοροιδεύει στα φορουμς γιατί οι ερωτήσεις ήταν άκυρες...
Αυτά..
Τώρα για κάποια παπαγαλάκια που έχουν μάθει παπαγαλία κάποια πράγματα απο το φορουμ και έχουν άποψη για όλα δεν χρειάζετε να πω κάτι γιατί θα έχεις σχηματίσει και εσύ γνώμη για αυτούς
φιλε εκτωρ αποψη μου ειναι οτι η λιλα δεν τα εβαλε για νακοροιδεψει γι αυτο εξαλλου δεν υπαρχουν και στοιχεια και ουτε μπορει να καταλαβει κανεις τιποτα, απλα θελησε να δειξει οτι δυστυχως το κυνοφιλικο αλλα και κυνολογικο στοιχειο στη χωρα μας ειναι ακομα σε πρωτογονα επιπεδα, για να μαθει γραμματα καποιος δε φτανει μονο ο καλος δασκαλος χρειαζεται πολυ περισσοτερη προσπαθεια απο το μαθητη, στην προκειμενη περιπτωση τον αγοραστη, κατι που ομως δε γινεται στο πληθος των περιπτωσεων.Το να ρωτησει καποιος την τιμη δεν ειναι προβλημα το θεμα ειναι το πως το που και το ποτε, ολα εχουν μια σειρα. Ενα ζωο δεν ειναι ρουχο που κοιτας αμεσως την τιμη και αν δε σου αρεσει παιρνεις κατι αλλο , ειναι κατι ζωντανο που γινεται συντροφος ζωης και ως εκ τουτου η αναζητηση του θελει ψαξιμο και διαβασμα, και οχι ολα στο πιατο απο τον καθε εκτροφεα.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Αρχικό μήνυμα απο Dr.Zhivago
Καλά βρε συ, πόσο χρονών είσαι; Για όνομα του θεού.... Τώρα αρχίζω να συνειδητοποιώ με ποιούς συνομιλώ...

14 . Γιατί είπα κάτι και έριξα το επίπεδο ?

Nα σου πω κάτι φίλε ?Εγώείχα πάρει σκύλο πρίν 15 χρόνια απο αγγελία .
:confused::confused::confused:
 


Ferb

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2009
417
2
ΡΙΟ
www.rottweilers.gr
Το επιπεδο της κυνοφιλιας το βλεπουμε καθε μερα δε χρειαζομαστε αστοχα παραδειγματα.Εγω αν τωρα θελησω να παρω 2ο σκυλο θα παρω τηλ τον εκτροφεα και το πρωτο που θα ρωτησω ειναι ποσο δινει τα κουταβια γιατι εχω χασει τις τιμες.μη σας φενεται περιεργο μπορει καποιος να μην εχει 1000 ευρω να διαθεσει για σκυλο αλλα να θελει ενα καθαροαιμο.ενασ σκυλος μπορει να ζησει και με 50 ευρω το μηνα και πολλα λεω.εμενα προσωπικα μου στοιχιζει 150-200 αλλα με τη καλυτερη τροφη και με σπαταλες σε λουρια παιχνιδια κοκαλα εκπαιδευση κ.λ.π τωρα αν χειροτερεψουν τα οικονομικα μου θα ζησει με τροφη των 20 ευρω τι να κανουμε.οπως μειονωνται τα δικα μου εξοδα θα μειωθουν και του σκυλου.ξερετε ποσοι εκτροφεις ταιζουν τα σκυλια τους τρφες των 20 ευρω και ειναι μια χαρα.Αλλα τωρα να μην ανοιξουμε παλι το θεμα ποσο κοστιζουν τα κουταβια στον εκτροφεα γιατι το εχω βαρεθει
 


Lila

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2006
326
0
Aθηνα
www.sharpei.gr
Το επιπεδο της κυνοφιλιας το βλεπουμε καθε μερα δε χρειαζομαστε αστοχα παραδειγματα.Εγω αν τωρα θελησω να παρω 2ο σκυλο θα παρω τηλ τον εκτροφεα και το πρωτο που θα ρωτησω ειναι ποσο δινει τα κουταβια γιατι εχω χασει τις τιμες.μη σας φενεται περιεργο μπορει καποιος να μην εχει 1000 ευρω να διαθεσει για σκυλο αλλα να θελει ενα καθαροαιμο.ενασ σκυλος μπορει να ζησει και με 50 ευρω το μηνα και πολλα λεω.εμενα προσωπικα μου στοιχιζει 150-200 αλλα με τη καλυτερη τροφη και με σπαταλες σε λουρια παιχνιδια κοκαλα εκπαιδευση κ.λ.π τωρα αν χειροτερεψουν τα οικονομικα μου θα ζησει με τροφη των 20 ευρω τι να κανουμε.οπως μειονωνται τα δικα μου εξοδα θα μειωθουν και του σκυλου.ξερετε ποσοι εκτροφεις ταιζουν τα σκυλια τους τρφες των 20 ευρω και ειναι μια χαρα.Αλλα τωρα να μην ανοιξουμε παλι το θεμα ποσο κοστιζουν τα κουταβια στον εκτροφεα γιατι το εχω βαρεθει
να πάρει τότε αυτό που του αναλογή... Γιατί ένας σωστός εκτροφέας να σου χαρίσει κουτάβι αν δεν σε ξέρει η ξεφτίλα τιμή γιατί είναι σαν να σου το χαρίζει... και δεν θέλω να μπω στο θέμα πόσα χαλάω σε μια γέννα και για τα σκυλιά μου τελικά γιατί ΔΕΝ θέλω να ξέρω ούτε εγώ.... ΕΓΩ δεν θέλω να δώσω τροφή 20 ευρώ για μπορώ να δώσω τα κουτάβια φτηνά προτιμώ να μην κάνω γέννα απλό... ΚΑΙ αν δεν έχει να δώσει για τον σκύλο τι θα γίνει αν συμβεί κάτι στο σκύλο θα τον πετάξει στον δρόμο γιατί δεν έχει να τον φροντίσει? Αυτό είναι κάνει πολλούς να παίρνουν σκυλιά επειδή είναι φτηνά!!!

Ένας φοιτητής μια φορά ήρθε στο γραφείο μου να μου δείξει τον σκύλο του που το πήρε 350 ευρώ... σου λέει 350 και καθαρόαιμο ευκαιρία... μετά απο ένα μήνα με παίρνει τηλέφωνο και μου λέει ο γιατρός μου είπε ότι έχει πρόβλημα στο πόδι και θέλει και επέμβαση στο ένα μάτι... σύνολο 2000 ευρώ... και μου λέει ο φοιτητής: <καλέ δεν έχω τόσα λεφτά τι θα κάνω? θα την δώσω...> την χάρησε σε κουταβο έμπορα που δεν του είπε φυσικά ότι είναι κουτάβο εμποράς απο την περιγραφή κατάλαβα ποιος ήταν που δεν έκανε τίποτα για τον σκύλο απλά έκανε ωραιότατες γέννες των 350 ευρώ και αργότερα η σκύλα βρέθηκε παρατημένη στην Λούτσα, τυφλή (γνωστή εκτροφέας Ροτβάιλέρ την βρήκε και με πήρε τηλέφωνο), με καλαζάρ, φοβισμένη, μέσα στα δερματικά και τις έκαναν ευθανασία... τι ωραίο...
 


BLOODIATOR

Member
6 Απριλίου 2010
13
0
KORYDALLOS
Γεγονος ειναι οτι ΠΑΝΤΑ θα υπαρχουν καλοι και κακοι,αξιοι και αναξιοι και απο τις δυο πλευρες.Το θεμα ειναι πως χειριζεται ο καθενας τις καταστασεις που του τυχαινουν...Και χειρισμοι σαν τον παρακατω μαρτυρανε πολλα...

Μερικά από τα email που έχω πάρει τους τελευταίους μήνες...

<καλησπερα σας θελω να σας ρωτησω σε τι τιμη πουλατε το κουταβι τον μηδα?θελω παρα πολυ να αποκτησω αυτο το κουταβακι.θα περιμενω απαντηση σας.σας ευχαριστω πολυ!>

<Geia sas,tha ithela na sas pw sugxaritiria gia tin eksairetiki douleia pou kanete!Exw ena arseniko sharpei,6 xronwn k thelw na mou peite an einai dunaton na ton zeugarwsoume me ena apo ta thilika sas...>

<Καλησπέρα σας, είμαστε ο .... και η ... και ενδιαφερόμαστε για τα κουταβάκια σας...Είδαμε μερικές πολύ όμορφες φωτογραφίες από το site σας και βρήκαμε τη Χλόη, τρομερή φατσούλα.... Βέβαια θα θέλαμε να μάθουμε το κόστος απόκτησης ενός τέτοιου κουταβιού, γιατί ακούμε από τα pet shops κάτι απίστευτα νούμερα-ποσά......!!!! Είμαστε από την Αθήνα , ζούμε σε διαμέρισμα στην περιοχή της ......, θέλουμε πάρα πολύ να αποκτήσουμε και να φροντίζουμε αυτό το αξιολάτρευτο σκυλάκι και κάποια στιγμή θα σας επισκεφτούμε για να τα δούμε και από κοντά. Ευχαριστούμε πολύ εκ των προταίρων και αναμένουμε σύντομα μήνυμα σας.>

<Τα κουτάβια που γεννιούνται πωλιούνται ή χαρίζονται??αν είναι προς πώληση πόσο κοστίζουν?>

<endiaferwmai gia shar pei...mporeitai na mou pite poso ta dinetai ta koutavia...!!!>

<ΕΙΜΑΙ Ο ..... ΑΠΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ.ΣΑΣ ΣΤΕΛΝΩ ΕΜΑΙΛ ΔΙΟΤΙ ΕΙΔΑ ΤΟ ΣΙΤΕ ΣΑΣ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ.ΤΑ ΣΑΡΠΕΙ
ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΙΟ ΟΜΟΡΦΑ ΣΚΥΛΑΚΙΑ.ΕΧΩ ΔΕΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΑΝΘΡΟΠΟΥΣ Ν ΕΧΟΥΝ ΕΝΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΧΟΥΝ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΑΔΡΑ.ΓΕΙΑ ΜΕΝΑ Η ΣΥΜΒΙΩΣΗ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΚΑΙ ΖΩΟΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ.ΤΟ ΝΑ ΠΛΗΡΟΝΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙΣ ΕΝΑ ΣΥΝΤΡΟΦΟ ΚΑΙ ΦΙΛΟ ΣΚΥΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΣΗ.ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ Π ΝΑ ΣΟΥ ΔΙΝΕΙ ΕΤΣΙ ΑΠΛΟΧΕΡΑ ΕΝΑ ΖΩΑΚΙ ΦΙΛΟ ΓΙΑ ΝΑ ΠΟΡΕΥΘΗΤΕ ΣΤΗ ΖΩΗ.ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΝΘΡΟΠΩΣ ΠΛΟΥΣΙΟΣ Η ΕΥΚΑΤΑΣΤΑΤΟΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ Ν ΜΟΥΝ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΠΟΤΕ ΝΑ ΑΓΟΡΑΖΑ ΜΙΑ ΖΟΙ.ΤΑ ΣΑΡΠΕΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΕΜΟΡΦΑ ΖΩΑ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ Ν ΩΡΟ ΕΝΑ ΚΑΙ Ν ΤΟ ΕΧΟ ΣΑΝ ΑΔΕΡΦΟ-Η.ΜΗΠΟΣ ΞΕΡΕΤΕ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΑΝΘΡΟΠΙΝΑ ΝΑ ΔΕΙΝΕΙ ΕΝΑ ΣΚΥΛΑΚΙ?
ΕΛΠΙΖΩ Ν ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΑΙ ΤΙ ΕΝΟΩ..
ΚΑΛΗ ΣΑΣ ΜΕΡΑ>
Γνωμη μου ειναι οτι ο καλος εκτροφεας δεν εχει ΜΟΝΟ καλα σκυλια...αλλα εχει και την αναλογη συμπεριφορα.Το γεγονος οτι δημοσιοποιεις συζητησεις ανθρωπων που ζητανε σκυλο επειδη δεν σαρεσει εσενα ο τροπος που στο ζητανε λεει πολλα.Και το οτι εχεις σβησει ονοματα και στοιχεια δεν μου λεει κατι.Παλιοτερα εκανες τα ιδια σεμενα σε αλλο φορουμ(ιδιοκτησιας σου), και με τα προσωπικα μου στοιχεια(mail και ονοματεπωνυμο) σε κοινη θεα.
Υπαρχουν αρκετοι εκτροφεις εδω μεσα και δοξα τω Θεω μαθανουμε καποια πραγματα χρησιμα.Ευτυχως δεν ειναι ολοι: "εμενα μου ετυχε αυτο", "με πηρανε τηλεφωνο και μου ειπαν αυτο...","πριν 365 χρονια μου ειχε συμβει αυτο" και δεν γεμιζουν το φορουμ με ποστ που να λενε "ΕΓΩ,ΕΓΩ,ΕΓΩ,ΕΓΩ,ΕΓΩ,ΕΓΩ,ΕΓΩ,ΕΓΩ,ΕΓΩ,ΕΓΩ,ΕΓΩ,ΕΓΩ.........".Υπαρχουν και ανθρωποι που μοιραζονται τις γνωσεις του χωρις εγωισμους και χωρις να νομιζουν οτι ολα περιστρεφονται γυρω απαυτους και χωρις να μιλανε σε ΚΑΘΕ ΜΑ ΚΑΘΕ ποστ για τον εαυτο του. ΜΑ ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΟΣΤ ΟΜΩΣ????

Καλο βραδυ.
 


kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
Αντε παλι τα ιδια και τα ιδια. Πως γινεται καθε θεμα να προσωποποιειται και στο τελος να παιρνει μορφη προσωπικης αντιπαραθεσης, για μενα και το λεω δημοσια τους τελευταιους μηνες το μονο που ξεφτιλιζουμε ειναι το ιδιο το φορουμ και σε αυτο δε φταιει ουτε ο αντμιν ουτε οι μοντερατορσ αλλασ ολοι μας, το εχουμε μετατρεψει ουκ ολιγες φορες σε λαικο δικαστηριο και σε κατιναδικο μηδενιζοντας πολλες φορες την προσπαθεια πολλων ανθρωπων να εφοδιασουν τους αναγνωστες με σοβαρες πληροφοριες, υποβαθμιζοντας ακομα και την προσωπικη μας προσπαθεια. Καποτε ανοιγα το φορουμ και διαβαζα 20-30 θεματα τωρα 1-2 μετα βιας.
 


BLOODIATOR

Member
6 Απριλίου 2010
13
0
KORYDALLOS
Δεν προσωποποιειται τιποτα φιλε μου.Εγω διαβαζα το θεμα με ενδιαφερον,αλλα καποια στιγμη βαριεσαι να διαβαζεις τα ιδια και τα ιδια απο εναν ανθρωπο.Να μιλαει δηλαδη για τον εαυτο του ΜΟΝΟ και να δεινει παραδειγματα,με περιπτωσεις που του εχουν συμβει τα οποια στην τελικη ειναι ασχετα με το θεμα και τον σκοπο που ανοιχτηκε.Οπως επισης ασχετο με το θεμα ειναι ο τροπος που προσπαθει να ξεφτιλισει τον καθε ενα που προσπαθει να αγορασει σκυλο και δεν ξερει πως να προσεγγισει τον εκτροφεα.
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
bloodiator η μόνη σου "συνεισφορά" στο φόρουμ μέχρι τώρα είναι οι προσωπικές επιθέσεις στη Lilla.
αυτό όπως καταλαβαίνεις δείχνει εμπαθεια.
 


spyrou

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2008
858
6
bloodiator η μόνη σου "συνεισφορά" στο φόρουμ μέχρι τώρα είναι οι προσωπικές επιθέσεις στη Lilla.
αυτό όπως καταλαβαίνεις δείχνει εμπαθεια.
εχει δικιο ο γιωργος οσο σωστο και να ειναι αυτο που λες οταν συνεισφερεις μονο για τον ιδιο σκοπο χανεις και το δικιο σου
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Εγώ από την άλλη τα βρήκα ΠΟΛΥ σχετικά τα ποστς της Λίλας.

Υπάρχει μεγάλη άγνοια του κοινού (κι έλλειψη ενδιαφέροντος παράληλα) για το τι ζει ένας εκτροφέας καθημερινά.
Αν δεν μπούμε στην θέση του άλλου για λίγο, ουδέποτε θα τον καταλάβουμε....

Χρειάζεται μεγάλη ψυχική δύναμη να είσαι εκτροφέας. Υπομονή με τον κόσμο ατελείωτη.... αυτό δεν σημαίνει πως δεν πληγώνεται/προσβάλλεται κάθε μέρα από αυτά που ακούει. Κι ούτε φυσικά σημαίνει πως είναι εγωίστρια επειδή βγάζει μερικά από τα αισθήματά της σε ένα φόρουμ φιλοζωικό. Κάθε άλλο!

Και οι εκτροφείς ΑΝΘΡΩΠΟΙ είναι. Με συναισθήματα και σκέψεις. Στο θέμα "Ανάκριση στον Εκτροφέα" εννοείται πως είναι "σχετικά" αυτά τα συναισθήματα...

Επίσης, δεν υπάρχει εκτροφέας της προκοπής που δεν αισθάνεται ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο με την Λίλα.
Εγώ χαίρομαι που βγάζει τα "άσχημα" της ενασχόλησης αυτής στη φόρα. Μαθαίνει στον κόσμο να σέβεται την δουλειά της (πράγμα απαραίτητο για να πάει μπροστά η κυνοφιλία της χώρας) αλλά κυριότερα, έμμεσα αποτρέπει αρκετούς από το να γίνουν εκτροφείς (αποδεικνύοντας πως δεν είναι όλα "ρόδινα").
 
Last edited:


Ferb

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2009
417
2
ΡΙΟ
www.rottweilers.gr
Εγω δεν ειχα σκοπο μια προσωπικη αντιπαραθεση παντως.Απλα πιστευω οτι πολλοι εκτροφεις το εχουν παρει πανω τους και δε καθοντε να ακουσουν τον αλλο που ειναι ασχετος.Δεν γινεται κυριε εκτροφεα να καθομαι εγω να εξηγω σε καθε ασχετο ξεροκεφαλο κι εσυ να του το παιζεις μουρη και να τον ειρωνευεσαι,που στην ουσια ειναι και αυτο μεσα στο εργο σου.δεν επιτιθομαι σε καποιον συγκεκριμενα
 


Ferb

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2009
417
2
ΡΙΟ
www.rottweilers.gr
Υπάρχει μεγάλη άγνοια του κοινού (κι έλλειψη ενδιαφέροντος παράληλα) για το τι ζει ένας εκτροφέας καθημερινά.
Αν δεν μπούμε στην θέση του άλλου για λίγο, ουδέποτε θα τον καταλάβουμε....
Επιλογη του ειναι δεν το καναμε με το ζορι εκτροφεα τα ηξερε αυτα κι αν δεν τα ηξερε ας ρωταγε να μαθει αλλα ποιον να ρωτησει τους αλλους εκτροφεις....
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Εγώ από την άλλη τα βρήκα ΠΟΛΥ σχετικά τα ποστς της Λίλας.

Υπάρχει μεγάλη άγνοια του κοινού (κι έλλειψη ενδιαφέροντος παράληλα) για το τι ζει ένας εκτροφέας καθημερινά.
Αν δεν μπούμε στην θέση του άλλου για λίγο, ουδέποτε θα τον καταλάβουμε....

Χρειάζεται μεγάλη ψυχική δύναμη να είσαι εκτροφέας. Υπομονή με τον κόσμο ατελείωτη.... αυτό δεν σημαίνει πως δεν πληγώνεται/προσβάλλεται κάθε μέρα από αυτά που ακούει. Κι ούτε φυσικά σημαίνει πως είναι εγωίστρια επειδή βγάζει μερικά από τα αισθήματά της σε ένα φόρουμ φιλοζωικό. Κάθε άλλο!

Και οι εκτροφείς ΑΝΘΡΩΠΟΙ είναι. Με συναισθήματα και σκέψεις. Στο θέμα "Ανάκριση στον Εκτροφέα" εννοείται πως είναι "σχετικά" αυτά τα συναισθήματα...

Επίσης, δεν υπάρχει εκτροφέας της προκοπής που δεν αισθάνεται ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο με την Λίλα.
Εγώ χαίρομαι που βγάζει τα "άσχημα" της ενασχόλησης αυτής στη φόρα. Μαθαίνει στον κόσμο να σέβεται την δουλειά της (πράγμα απαραίτητο για να πάει μπροστά η κυνοφιλία της χώρας) αλλά κυριότερα, έμμεσα αποτρέπει αρκετούς από το να γίνουν εκτροφείς (αποδεικνύοντας πως δεν είναι όλα "ρόδινα").
Κι εγώ σχετικά τα βρίσκω τα ποστ, αλλά απο την άλλη μεριά ως outsider που είμαι, η εντύπωση που μου δημιουργείται απο τα γραφόμμενα και μόνο (είπα κι αλλού, κανέναν εκτροφέα δεν ξέρω προσωπικά) είναι οτι υπάρχει μια γενικά "αφ'υψηλού" αντιμετώπιση η οποία δε βοηθάει την προσπάθεια που γίνεται να στραφούν οι ενδιαφερόμενοι μακρυά απο τα πετσοπ και τους ΒΥΒ και ΠΡΟΣ τους εκτροφείς. Γιατι αυτός είναι ο στόχος όλων μας και δεν νομίζω οτι χωράει αμφιβολία επ'αυτού.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Και κάτι άλλο, για οτιδήποτε κάνει κανείς (είτε είνια γιατρός, είτε δάσκαλος, είτε δικηγόρος είτε εκτροφέας) αν θέλει να το κάνει σωστά, απαιτείται ψυχική δύναμη. Ειδικά το εκτροφιλίκι, που κατα γενική ομολογία δεν αποφέρει έσοδα, οποιος δεν θέλει δεν το κάνει. Δεν είναι κανείς υποχρεωμένος.
 


kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
την προσπάθεια που γίνεται να στραφούν οι ενδιαφερόμενοι μακρυά απο τα πετσοπ και τους ΒΥΒ και ΠΡΟΣ τους εκτροφείς. Γιατι αυτός είναι ο στόχος όλων μας και δεν νομίζω οτι χωράει αμφιβολία επ'αυτού.
μην παιρνεις και ορκο γι' αυτο