Αναπνοη


vergilakos

Well-Known Member
11 Απριλίου 2010
194
0
Καλησπερα.Χθες το βραδυ ο σκυλος μου αρχιζε να κανει σαν φυσαει σαν τρομπα δυνατα.Σαν να μην μπορουσε να ανασανει για 5 δευτερολεπτα μετα ομως ολα καλα και ωραια.Το ξανα εκανε το πρωι και τον πηγα στην κτηνιατρο μου ειπε οτι ισως ειναι καποια αλλεργια γιατι τον εξετασε και τον ακουσε μια χαρα.Η διαθεση του ειναι καλα απλα μια στο τοσο απο τα χθες κανει αυτο που ακουγετε ακριβως σαν τρομπα.Τι μπορει να ειναι εχει συμβει σε κανεναν αλλο ? :(
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Ναι η δικια μου το κανει και σε εμας ειναι αλλεργια!

περαστικα!
 








vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Είναι το λεγόμενο "ανάστροφο φτέρνισμα" (reverse sneezing). Το παθαίνουν πολλά σκυλιά, αλλά μεγαλύτερη τάση έχουν μάλλον οι βραχυκέφαλες φυλές (σαν τα δικά μου καλή ώρα) επειδή τα ρουθούνια τους δεν είναι και τα καλυτερότερα ανατομικά.

Δεν είναι επικίνδυνο - περισσότερο πανικό προκαλεί σε εμάς παρά βλάπτει το σκύλο.

Αυτό που μπορείς να κάνεις για να διευκολύνεις το σκύλο εκείνη την ώρα είναι:

1. Σήκωσέ του λίγο το κεφάλι (να κοιτάει ελαφρώς προς τα πάνω), κλείσε του με ένα δάχτυλο τα ρουθούνια για 2-3 δευτερόλεπτα και άνοιξέ του το στόμα. Όταν ανοίξει το στόμα ο σκύλος αποσυμπιέζει κάπως - θα το ακούσεις. Μπορεί να χρειαστεί να το κάνεις περισσότερες φορές αν δεν σταματήσει.
Λειτουργεί κάπως σαν την αποσυμπίεση που κάνουμε και εμείς στον εαυτό μας όταν είμαστε π.χ. σε μεγάλο υψόμετρο (που κλείνουμε μύτη και αποσυμπιέζουμε από τα αυτιά).

2. Βάλε το σκύλο να περπατήσει, πέτα του ένα μπαλάκι ή κάτι τέτοιο. Στόχος είναι να κινηθεί για να "ξεκολλήσει".

3. Μπορείς να χτυπήσεις ελαφρά το σκύλο στο στήθος (όπως όταν χτυπάμε άνθρωπο στην πλάτη που πνίγεται).

Συνήθως το Νο1 είναι το πιο αποτελεσματικό - αν δεν πιάνει, κάνεις κι όλα τα άλλα.
 




Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Ο σκύλος μου, αν και δεν είναι βραχυκέφαλος, όπως της vrmode, το κάνει κατά καιρούς, άρα, σε εμάς δεν είναι κάτι προσωρινό. Αφού τσέκαρε η κτηνίατρος ότι δεν συντρέχει κάτι σοβαρότερο πίσω από τον ανάστροφο φταρμό, πάψαμε να ανησυχούμε. Αντιλαμβάνομαι το άγχος σου, αλλά δεν υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος να ανησυχεις. Είναι πραγματικά πολύ λίγες οι φορές που κρύβει κάτι σοβαρότερο από πίσω. Ζητα από τον κτηνίατρο να σε ενημερωσει σχετικά.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Δηλαδη αυτο ειναι κατι προσωρινο?? :/
Δεν είναι πάθηση. Θα μπορούσε να το πει κανείς προσωρινό με την ένοια ότι μπορεί να σταματήσει και να ξαναεμφανιστεί ή αύριο ή μετά από 1 μήνα ή μετά από 1 χρόνο. Κάτι σαν το φτέρνισμα το δικό μας περίπου.

Συνήθως πάντως ευδοκιμεί την άνοιξη με τη γύρη, με τις σκόνες, το χώμα κλπ.

Ο σκύλος μου, αν και δεν είναι βραχυκέφαλος, όπως της vrmode, το κάνει κατά καιρούς.
Όλα το κάνουν, απλά τα βραχυκέφαλα έχουν ίσως μεγαλύτερη τάση.
 


vergilakos

Well-Known Member
11 Απριλίου 2010
194
0
Eυχαριστω για την βοηθεια σας παρα παρα πολυ να ειστε ολοι καλα . :)
 




cathy93

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
1.924
57
Μαρούσι
Καλησπέρα!
Ξεθάβω το θέμα γιατί θέλω λίγο τα φώτα σας. :/
Λοιπόν ο Σανάκος (σιχ τσου) κάθε χρόνο τέτοια περίπου εποχή, μόλις σφίξουν οι ζέστες δηλαδή, έχει θέμα με την αναπνοή, τον πιάνει συνέχεια ανάστροφο φτέρνισμα.
Πριν 4 χρόνια που είχαμε κάνει ακτινογραφία για να δούμε την τραχεία είχε δείξει πως έχει collapsus, υπάρχει στένωση δηλαδή σε ένα σημείο.
Ο τότε γιατρός μας, είχε πει όταν τον πιάνουν έντονα οι κρίσεις να του δίνω μισό medrol κάθε πρωί για 10 μέρες.
Ο νυν γιατρός μας, είχε πει να το αφήσουμε έτσι, βέβαια μέχρι τώρα δεν τον είχε ξαναπιάσει έτσι έντονα!
Τα χρόνια που μεσολάβησαν δεν είχε καθόλου έντονες κρίσεις, άντε να τον έπιανε 2-3 φορές όλο το καλοκαίρι και 1 το χειμώνα.
Σήμερα απ' το πρωί τον έπιασε 3-4 φορές, το απόγευμα ηρέμησε κάπως και τώρα πάλι το βράδυ τον έχει πιάσει άλλες 5.
Δοκιμάζω να του κλείνω τα ρουθούνια, να του χαϊδεύω λίγο τον λαιμό και το στήθος αλλά τίποτα.
Να περιμένω πως θα πάει την νύχτα και να του ξεκινήσω αύριο το πρωί medrol?
Τι λέτε?